Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Въпросът е следният някой има 40к и иска тегли 80к ипотека при наличието на 3-4к семеен доход, за жалост нещата са много трагични средно е 50+% месечна вноска от семейният доход. Та сега този вариант 3-4к с ипотека го сравни с алтернативен вариант пак 40к спестени и 3-4к доход но 500 лв наем - при запазване на един и същи начин на живот. Не знам какво скотско видя?

Математиката е тъпа или остра колкото е тъпа или остра истината.
А истината е че математически и на базата на истината в темата, никой не говори скотски живот а сравнява просто 2 едни и същи начина на живот - и сравнява различните решения.
Жилището обслужва 1 основна функция - ПОДСЛОН! В думата самата дума го пише - живеене. Комфорта на това да си лепиш плочки и да имаш кучета и да е ТВОЕ и да го оправдаваш емоционално си има ЦЕНА, която е плащаш. Ако те удовлетворява тази цена ок така да е. Ако комфортът е по важен за теб от фин. свобода така да е. Само по себе си всеки сам си кове съдбата за жалост малцина коват към свободата ...

Хах, сега изведнъж вече говорим за хората с 50%+ вноски. Къде сме повдигали дума за тях и защо трябва да приравняваш всички хора с ипотеки под един и същ показател, тези които вноската им е 20% от доходите и тези, които им е 60%? Вторите въобще не ги обсъждам. И там е въпроса не е същия начин на живот. За мен е важно да си сменям плочките и да имам куче. Специално второто ми е безценно и директно казвам на твоя хипотетичен след 20 години милионер да ходи на майната си, за мен кучето струва повече. Защо трябва ти да приравняваш всички към твоите представи какво е базов комфорт?

Отговори ми какво лошо виждаш в таван 10 квадрата с баня и тоалетна, като му плащаш да речем 100лв наем? Не осигурява ли споменатия от теб ПОДСЛОН! Защо останалите 400 не ги инвестираш и да направиш ебаси парите? Какво лошо виждаш в живота при мама, това не е ли ПОДСЛОН?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Да, прав си дай затова да вземем ипотека, щото видиш ли ще ни изгони с 30 дневно предизвестие и няма да можем си намерим друго място за живене. Дай да се закрепостим в даденият град и да не се възползваме от възможностите ни в друг град - какъв кеф е това нещо ипотеката и МОЕ жилище.

Защо всичко това е в рекламата на кредите на банките не знам ...

Не искам да те стресна, но когато ти фалира банката и някой изкупи кредитът - спокойно ипотеката ти става ПРЕДСРОЧНО ИЗИСКУЕМА!
Също така при промяна на условията става забавно. Както става забавно ако си на плаваш лихвен процент и лихвите растат.


Това го коментирах и по-рано, но с ипотекиран апартамент не купуваш ковчег. Апартаменти се продават, включително ипотекирани! И не е кой знае колко трудно. В случая ти си тоя с емоционалния аргумент "като купиш нещо си закотвен винаги там", защото няма рационални пречки ипотекиран апартамент да се продаде. Ако реша да се изнасям и ми е важно, продавам това жилище и взимам друго, чудо голямо.

Буахаха, банката щяла да фалира и кредита щял да стане предсрочно изискуем. А какво ще стане с драгоценната 20 годишна инвестиция, в която всеки месец влагаш всичко изкарано за да го мултиплицираш? Или там риск от фалити на банки и последващи финансови кризи няма и си изкараш плътно 10% гарантирана доходност и всичко е цветя и рози? Абе хора, я се стегнете малко.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Все си мислех, че темата е за математическата част от сравненията.
Емоционалната е несравнима. Ходи обяснявай на някого смисълът от скачане с бънджи. После се връщат с видими кръвоизливи в очите, като пребити, и незнайно още къде отвътре...
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Хах, сега изведнъж вече говорим за хората с 50%+ вноски. Къде сме повдигали дума за тях и защо трябва да приравняваш всички хора с ипотеки под един и същ показател, тези които вноската им е 20% от доходите и тези, които им е 60%? Вторите въобще не ги обсъждам. И там е въпроса не е същия начин на живот. За мен е важно да си сменям плочките и да имам куче. Специално второто ми е безценно и директно казвам на твоя хипотетичен след 20 години милионер да ходи на майната си, за мен кучето струва повече. Защо трябва ти да приравняваш всички към твоите представи какво е базов комфорт?

Отговори ми какво лошо виждаш в таван 10 квадрата с баня и тоалетна, като му плащаш да речем 100лв наем? Не осигурява ли споменатия от теб ПОДСЛОН! Защо останалите 400 не ги инвестираш и да направиш ебаси парите? Какво лошо виждаш в живота при мама, това не е ли ПОДСЛОН?
Емоции на макс - плочки и кучето по важни, от фин. свобода! Защо нямам банка - да ме направят такива като теб милионер за нула време ...
Не схвана ли от контекста, че казах за жалост колко е средното. Не видя ли, че говорим по пример 3-4 доход и 900 лв вноска?
Толкова ли ти е трудно че не можеш да разбереш - сравняваме 1 и същи начин на живот, един и същи стандарт, едно и също! Разликата е че един е с ипотека друг под наем - и къде е по размуното с гледище лонг терм.
Нищо лошо не виждам, ако си огранича стандартта за няколко години и да жертвам това за да инвестирам в себе си и в бизнес и да градя активи и примерно след 5-10 години да имам пари за 10 имота ... Но за теб е важно си лепиш плочки и да имаш куче, за мен е важно да имам фин. свобода - след това ще си взема и кучето.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Това го коментирах и по-рано, но с ипотекиран апартамент не купуваш ковчег. Апартаменти се продават, включително ипотекирани! И не е кой знае колко трудно. В случая ти си тоя с емоционалния аргумент "като купиш нещо си закотвен винаги там", защото няма рационални пречки ипотекиран апартамент да се продаде. Ако реша да се изнасям и ми е важно, продавам това жилище и взимам друго, чудо голямо.

Буахаха, банката щяла да фалира и кредита щял да стане предсрочно изискуем. А какво ще стане с драгоценната 20 годишна инвестиция, в която всеки месец влагаш всичко изкарано за да го мултиплицираш? Или там риск от фалити на банки и последващи финансови кризи няма и си изкараш плътно 10% гарантирана доходност и всичко е цветя и рози? Абе хора, я се стегнете малко.
Нова фаза от емоционални аргументи.
Знаеш ли чисто статистически, колко е степенна на продаване на ипотекирани апартаменти? Наясно ли си думата обвързване в добавка към тяхната емоция - плочки и куче? Наясно ли си, таксите и комисионните при продажба на жилището? А ако цените са спаднали какво се случва с твоята вложена сума?

Аз казах 5%, явно ти е трудно да боравиш с аргументи и исторически факти - S&P 500 има средна норма на доходност за последни 80+ години от 9,7%.
Знам, че не си предприемач, но за 1 преидпримач не е трудно да прави 5% доходност и да мултиплицира активите си успоредно!
Пак казвам изисква се да вложиш нещо от себе си, ако искаш да си фин. свободен, вместо да си лепиш цял живот плочките и да развъждаш кучета ...

Викаш банки не фалират?
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Все си мислех, че темата е за математическата част от сравненията.
Емоционалната е несравнима. Ходи обяснявай на някого смисълът от скачане с бънджи. После се връщат с видими кръвоизливи в очите, като пребити, и незнайно още къде отвътре...

Аз за 5-ти път казвам, да четат никой не е казал да се живее в коптори, и като скотове! Прост сравнителен анализ и матаматика - явно плочките са по важни и оборват всеки разумен и логичен и фактологичен аргумент.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

900 лв вноска е за 10 години 108 000 лв. Тоест грубо 80 000 си дръпнал в заем. От там нататък си дал още 50 процента т.е 160 000 лв за жилище. Вярваш ли, че някой ще ти даде такова жилище за 500 лв. Щото на мен преди време ми предлагаха жилище за 110 000 с готови наематели на 650 лв наем. Значи жилището от 160 000 ще с 900 лв наем. И какво се оказа, че е по-евтино да дръпнеш кредит и след 10 години да го приключиш отколкото тепърва да купуваш по същото време.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

900 лв вноска е за 10 години 108 000 лв. Тоест грубо 80 000 си дръпнал в заем. От там нататък си дал още 50 процента т.е 160 000 лв за жилище. Вярваш ли, че някой ще ти даде такова жилище за 500 лв. Щото на мен преди време ми предлагаха жилище за 110 000 с готови наематели на 650 лв наем. Значи жилището от 160 000 ще с 900 лв наем. И какво се оказа, че е по-евтино да дръпнеш кредит и след 10 години да го приключиш отколкото тепърва да купуваш по същото време.

Явно ви е трудно това с математиката и логиката. Та ти даваш 100к за имот 1-вончално без такси, без данъци, без амортизация ...
Сега отворих един двустаен в София средно в Сердика средно се продава за 47к евра и наемът върви средно 230 евра - http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b146599075455229&slink=29j00o&f1=1 - така че 100к лева и 500 лв наем не е много странно? Ако искаш дай ми друг квартал да работим по него няма проблем.
Та значи 100к ти струва имота и наливаш още 20к в ново обзавеждане. Това беше 1-вичният пример. Или 120к - като сложим такси, данъци, амортиазация и лихвите след 10 години си дал 160к. Ние говорим към текущият момент 100к жилище и 500 лв наем без другите разходи. А не че имота струва сега 160к лв.
А ако си дал 160к за жилище при 80% финанисиране няма да е 900 лв, а ще е 1800 лв. Защо не четете преди да пишете?
При наем не плащаш нито амортизация, нито данъци, нито такси - когато купуваш жилище, това са отделни разходи, които са за сметка на собственикът, който ги калкулира в наемът.
Отново казвам примерът е имаш Х заплата и изборът е 900 за ипотека и да си 40к назад след 10 години, като имаш жилище или нямаш жилище, но си 120к(изкарваме темпът на нарастване на наемът) напред.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ах, ето къде бил ключа от бараката. Бил в примера!!! За да не циклим в кръг и да се упражняваме в ораторство, дай да пробваме с два други примера:

Пример 1: Живея с майка си в гарсониера, изкарвам по 2000лв заплата чисто, има ли смисъл да се изнасям на квартира или да си живея с мама и да инвестирам и след 20 години да събирам милионите?
Пример 2: Живея в таванско помещение със 100лв наем, имам 2000 заплата чисто, има ли смисъл да наемам по-голяма квартира или да инвестирам спестеното и след 20 години да събирам милионите?

Какво ще му отговориш на човека в тия два случая и няма ли и ти да прибегнеш до емоционалните аргументи в тоя случай? Щото математиката я видяхме всички до какво води.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Грешни са ти сметките.
До 120 си прав, вкарай му още 10к за амортизация. И става 160 бона. И си назад 40 бона.
Ако влизаш с 20к само участие и 20к в мебели - това си е 40к вложени. Ако 900 лв е таксата а 500 лв е наемът то си спестяваш 400 лв от разликата. При скромните 5% доходност след 10 години. Не притежаваш никакъв актив но имаш 128к на сметка - т.е. напред си 128к.
Ако вкараме и инфлацията на наемът то горе долу имаш 120к или след 10 години имаш 1 апартамент и не си 40к на зад.

Ако продължим сметките още 5 години ще има този не 128к а 191к, а другите с ипотеката на дали ще тръгнат да инвестират - но дори и това да го направят няма да могат да си избият загубата. Та след 15 години ако имота струва 140к при 180к(калкулиран наем с инфлацията)на сметка ще има апартамент + 40к капитал. Това е само при 5%, а при 9% колко е средната на индексен фонд след 15 години човек има 300к.


Ще се спра на блода, защото след година 10 ситуацията е 1 към 1, и всеки притежава 120 000к лева.
Значи дефакто - след 10 години. При еднакво лишение от приходи (в единия случай слагаш в месец първи - 40к в кредит и мебели + 900 лева месечно; в другия случай слагаш 40к във фонд в месец първи + 500 лева месечен наем + 400 лева месечна инжекция във фонда). Абсолютно едкакви капиталови разходи, месец по месец, ден по ден, ако щеш.
След 10 години: При 1 - притежаваш апартамент за 120 000. При 2 - притежаваш 120 000 във фонда.
Натам няма смисъл да разтягам, понеже и 1 и 2 може да сложи 120 000 където ще. Ако речем, че 1 - продават апартамента и слагат 120 000к във фонд, ако им е кеф на 2 - оставят 120 000 във фонд. Натам доходността им от лихви и прочие е напълно еднаква.

Сега да сложим и финансовите изгоди, от загубено време (20 дни ще си загубил в 10 годишен период, приемаме, че сменяш квартира 3 пъти, което е напълно средно-статистичеки реално) - ти си определяш цената на изгубените 20 дни от живота ти за огледи, подписване на договори, предизвестия, и подобни + разходи (хамали, за смяна на кватира, по 300 лева всеки път). Излизаш на печалба с кредит. Странно, но не невъзможно.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Ах, ето къде бил ключа от бараката. Бил в примера!!! За да не циклим в кръг и да се упражняваме в ораторство, дай да пробваме с два други примера:

Пример 1: Живея с майка си в гарсониера, изкарвам по 2000лв заплата чисто, има ли смисъл да се изнасям на квартира или да си живея с мама и да инвестирам и след 20 години да събирам милионите?
Пример 2: Живея в таванско помещение със 100лв наем, имам 2000 заплата чисто, има ли смисъл да наемам по-голяма квартира или да инвестирам спестеното и след 20 години да събирам милионите?

Какво ще му отговориш на човека в тия два случая и няма ли и ти да прибегнеш до емоционалните аргументи в тоя случай? Щото математиката я видяхме всички до какво води.
Чуек, не знам що скачате всички, само с емоционалните аргументи.
Блеки ви го сипва сдъвкано и с поуката накрая, говоря за чисто логическата част. Дося никой не го е оборил, щото все едно да обориш математиката.
Всеки си решава нататък.
Ето, аз също съм податлив на емоционалната част. Прословутата къща ми е спомен, и не се поколебах да я запазя в това състояние. Напълно съм наясно, че съм в заклет и категоричен минус.
Разделяйте емоцията от разума, ми е мисълта. После е лесно!
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Чуек, не знам що скачате всички, само с емоционалните аргументи.
Блеки ви го сипва сдъвкано и с поуката накрая, говоря за чисто логическата част. Дося никой не го е оборил, щото все едно да обориш математиката.
Всеки си решава нататък.
Ето, аз също съм податлив на емоционалната част. Прословутата къща ми е спомен, и не се поколебах да я запазя в това състояние. Напълно съм наясно, че съм в заклет и категоричен минус.
Разделяйте емоцията от разума, ми е мисълта. После е лесно!

Чуек, това което се опитвам да илюстрирам, е че има трейд-оф между емоционалните аргументи и математиката. И че за различните хора границата, където емоционалните взимат превес е различна и не можеш всички да ги вкарваш в един калъп! Защото чисто рационално и математически е по-добре да живееш с мама или на тавана, или с 1000 човека. Ама повечето хора са навити да вдигнат малко месечните разходи, да инвестират емоционално в нещо като индивидуално жилище или по-голяма жилищна площ. Къде е тази граница и кой е блеки, че да ми казва на мен, теб или който и да било къде е тази граница след като всичко е строго индивидуално? Кой е блеки, че д ами казва на мен, че е по-добре да имам милион след 20 години вместо да гледам куче, това не е ли уравнение, което сам трябва да си реша и да си преценя? Гледайки само математиката означава да спим на гарата и да инвестираме цялата заплата в SP500. Ама това практично ли е?
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

...Къде е тази граница и кой е блеки, че да ми казва на мен, теб или който и да било къде е тази граница? Гледайки само математиката означава да спим на гарата и да инвестираме цялата заплата в SP500. Ама това практично ли е?
Това не е вярно. Не е казал кой какво да прави. Темата е отпочната откъм смисъла на цялата история, чисто финансово. И пак ги смесваш нещата.
Аз лично не мога да прогнозирам къде ще съм след 5 години, и напълно съм наясно колко вътрешно ми влиза, чисто финансово. Но съм наясно, за разлика от повечето тук.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Чуек, не знам що скачате всички, само с емоционалните аргументи.
Блеки ви го сипва сдъвкано и с поуката накрая, говоря за чисто логическата част. Дося никой не го е оборил, щото все едно да обориш математиката.
Всеки си решава нататък.
Ето, аз също съм податлив на емоционалната част. Прословутата къща ми е спомен, и не се поколебах да я запазя в това състояние. Напълно съм наясно, че съм в заклет и категоричен минус.
Разделяйте емоцията от разума, ми е мисълта. После е лесно!

Колега, тая математика я ползвате като дявола евангелието. Горе съм написал, как преди емоционалните аргументи + разходи свързани със загба на време (за някой това е ценен актив) излиза същото при наем или кредит.
едит- и един въпрос, към защитниците на тезата за наеми - на квартира ли живеете?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Първо искам да ми отговориш какво разбираш под амортизация на имота. Кое по-точно? Какво разходи ще имам относно това. Защото приемаме, че не купуваме панелка от 77 година зимно строителство с бригадирски труд, а ново строителство.


Добре приемаме въпросните цени - 230 евра наем и 47 000 евра цена на имота - Цена - 90 000 лв. и наем 450 лв.

Приемаме, че цената и наемът се запазват. За 16 години с 450 лв вноска ти го изплащаш на себестойност в единия случай а в другия придобиваш нищо, дори и при 0 лв начален капитал.

Първи случай. Завършил си висше образование току що и си започнал работа на 1000 лв чисто заплата. Нямаш капитал/Не искаш помощ от родителите си.

Плащаш 200 лв за храна. 100 лв за сметки и 450 лв за наем. Остават ти 250 лв. От тях имаш 50 за транспорт. 30 за облекло. 20 да се върнеш при родителите си в провинцията веднъж на 2 месеца - останаха 150 лв. 50 заделяш за година почивка и 50 за това че си млад човек, физически не е възможно да работиш по цял ден, ще излезеш някой път с приятели/някое гадже и ти остнаха 50 лв на месец, които да инвестираш/спестиш.

Не е ли удачно да купиш жилище възможно най-скоро щом имаш право да получиш банков заем и да плащаш 20-25 години вноската чинно всеки месец, вместо да инвестираш въпросните 50 лв и да чакаш да спечелиш. Приемаме че теглиш всички пари като заем, вкл за някакво първоначално обзавеждане и прехвърляне - 110-150 000 лв общо. Няма да е лукс обзавеждане, ама в крайна сметка ти не си много богат.

Приемаме, че си в същото положение но имаш капитал от 20 000 лв, защото като малък си работил лятото/ бил си на бригада в чужбина, родителите са ти дали за бала, но ти не си ги пропил, а си ги запазил за светлото бъдеше.

Имаш Същия шанс, но ще плащаш кредит и за прехвърляне и обзавеждане а само за самия имот.

Имаш 2 варианта 17-20 години кредит от 90 000 лв или инвестиция на 20 000 с 3% доходност защото не си икономист, не искаш да рискуваш и т.н. за 20 години паритети са станали 36 000лв но си набил в наеми 90 000 лв. И нямаш нищо.

Другия вариант е изплатил си си кредита за 20 години, имаш жилище, но нямаш 20 000 лв. Да ама жилището в момента струва не 90 000 а 110 000 лв. Т.е имаш 110 000 лв.

При 40 000 лв начален капитал - 72 000 лв, за 20 години, ако инвестираш, но пък си набил 90 000 лв в наеми. и нямаш нищо. В другия вариант - изплатил си кредита за 13 години - имаш жилище за 110 000 лв. от там 7 години си събирал то 500 лв всеки месец които са ти оставали, тъй като не плащаш нищо. Не си ги инвестирал - 42 000 лв т.е имаш 152 000лв.

Оу - пропуснах към тези които имаш да добавям по 50 лв всеки месец - 20 години по 50 лв - 12 000 с инвестиции си ги направил 20 000.

В първия вариант имаш 20 000 лв срещу жилище.
Във втория вариант имаш 56 000 лв срещу жилище и тъй като не си изплащал 20 години кредит а малко по-малко имаш да кажем още 10 000 лв на ръка.
При третия вариант имаш 92 000 лв срищу жилище и 42 000 лв на ръка.

Ами това е моята математика.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Колега, тая математика я ползвате като дявола евангелието. Горе съм написал, как преди емоционалните аргументи + разходи свързани със загба на време (за някой това е ценен актив) излиза същото при наем или кредит.
едит- и един въпрос, към защитниците на тезата за наеми - на квартира ли живеете?
За пети път казвам, че съм в собствено в София, и под наем около София. Народът се бута от дома си в селата - към София под наем. Аз точно обратно. Имам имот на 2 спирки от центъра на София, и съм под наем на 1 час по селията около София.
Малий - ако подхвана конкретния си случай що под наем - сметката наем срещу заем е брутална, балансът е от половин век нагоре, без амортизациите :mrgreen:
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

За пети път казвам, че съм в собствено в София, и под наем около София. Народът се бута от дома си в селата - към София под наем. Аз точно обратно. Имам имот на 2 спирки от центъра на София, и съм под наем на 1 час по селията около София.
Малий - ако подхвана конкретния си случай що под наем - сметката наем срещу заем е брутална, балансът е от половин век нагоре, без амортизациите :mrgreen:

Аз живея под наем, понеже слагам много висока стойност на мобилността и възможността за рязка промяна на курса, без особенни разправии. Забавно е, като се замислиш, защитаваме теза противопоставяща се на сегашния ни избор.
Все пак - аз смятам, че е напълно възможно с кредит да си на плюс, след известен период от време. Всичко е до индивидуалния случай. Но не е невъзможно кредита да е в твоя изгода и наема да е в твой ощърб.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

.. Забавно е, като се замислиш, защитаваме теза противопоставяща се на сегашния ни избор.
...
Аз не защитавам теза! Освен тази на логиката. Напълно съзнавам колко дебело ми излиза липсата на план, и вече цитираното емоционално решение. Това ми е идеята на постовете.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Благодаря на всички писали - Сега ще създам нова Тема " Къде и как да докараме над 5% "сигурна" доходност на година " :) Очаквам Ви в новата ми тема с голям интерес ще следя всеки включил се
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ето сметки, 10 годишен период. 5.55% ГРП, фиксирана лихва, без такси по кредита. Включени данъци и такси на имот, плюс амортизация.
20% само участие.
Включени спестявания от амортизация и данъци, ако си под наем. Не е включена индексация на наема - остава 450лв всеки месец, в продължение на 10 години.
Не е включен разгход за преместване, ако смениш 3 квартири, нито разход време - при търсене/смяна на квартира.

Capture.png



Единственото, което искам да кажа,е че е възможно покупката на имот, да е по-добрата алтернатива, за някой хора. За мен - не е. Но това не означава, че е невъзможно да е по-добрата алтернатива - за даден човек.

ЕДИТ: Естествено - цената на имота може да се покачва с повече и с по-малко от 3% на година. Може и да спада. Тогава сметките се променят.
Също така - доходността от фонд може да е 4% - може да е повече от 4% и може да е по-малко от 4%. Тогава сметките - пак се променят.
Честно казано - както и да ги въртим - може и едното и другото да е по-печелившия вариант. Но процентите, които съм избрал, са възможно най-близко до реалността. Дори и да се променят - ще се променят с малко и разликата между Опция Покупка и Опция Наем - биха били някакви жалки 1 000 / 2 000 лева за период от 10 години.
 

Горе