Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Имам чувството, че все на някакви супер маргинални хазяйни падат някои хора - със супер куците условия ... предполагам всичко е заради супер ниският наем.
Всички мои приятели/познати под наем живеят в сгради построени преди няколко години, с модерно обзавеждане и нямат пряко отношение с хазяйните си, а с фирмите по мениджмънт на имоти.

Това направо ме разби хазяйката вързвала сметката на наемодателите ... това, в кой краен квартал се случва и на кой град и как няма други по нормални наеми?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Живял съм доста по квартири и това с хазяите е вярно.
НО! Ти сам се набутваш при тях, не те при теб.
Нали говорите с тея хора, обсъждате условия, наеми, депозити? Толкова ли не можете да прецените, че човека срещу вас е олигофрен и ще ви създава проблеми?
Само веднъж се набутах при такава откачалка защото нямаше накъде, но с ясната нагласа, че дъртата курва ще ми вгорчи живота.

Стига с тия кофти примери, аз мога да споделя и много положителни - пералнята се разваля и до час е заменена с нова, съседите викат полиция за шума и се оплакват на хазяина и той ги праща в полицията - той е хазяин, не пъдар.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Имам чувството, че все на някакви супер маргинални хазяйни падат някои хора - със супер куците условия ... предполагам всичко е заради супер ниският наем.
Всички мои приятели/познати под наем живеят в сгради построени преди няколко години, с модерно обзавеждане и нямат пряко отношение с хазяйните си, а с фирмите по мениджмънт на имоти.

Това направо ме разби хазяйката вързвала сметката на наемодателите ... това, в кой краен квартал се случва и на кой град и как няма други по нормални наеми?

И аз съм шокиран, но това е. Имай предвид, че да, все още съм доста млад и респективно познатите ми. Да, търсят се по-евтини наеми в повечето случаи. Колко плащат познатите ти за тези екстри. Сигурен съм, че никой не пада под 700-800 лв. Там отиваме вече в друга ценова категория. Предполагам, че същите хора са и по-заможни и имат и повече изисквания към имота. Най-вероятно бабките такива имоти не могат и да предложат. Най-малкото защото не им стига ума до толкова.

За 400-500 лв в хубав квартал, с добър хазяин и ново обзавеждане трудно. Говоря за София де. И всички описани случаи са там. Върху другите градове нямам наблюдения.

В случая в който хазяина ползва тока на наемателите - апатамента е много хубав. Просторен и с гледка. Наема му не е по-нисък от на другите. Нормален е. За тези пари - сходна площ и обзавеждане. Просто няма да е така просторен. Не знам защо но в това жилище я има тази илюзия. Може би добра архитектура на стаите. Просто явно дядото разчита, че няма да остава без наематели и трудно ще го усетят. Ето, моя човек една година му беше нужна. Има и будали които може и изобщо да не разберат.

Н знам как е с агенциите. Там пък сигурно има други проблеми - не трябва да закъсняваш с наема дори и с ден, договорите са доста по-обвързващи, цените - по височки. Отделно, че самите хазяи печелят по-малко и едва ли много от тях биха допуснали агенциите до имота си. Ама нещо изместихме темата.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Аз имам наблюдения за Варна - та двустаен 50-60 кв цената е около 450-500 лв в зависимост от обзавеждането и локацията в добри квартали. В софето предполагам, че такова нещо ще + 100 лв отгоре. Но има и под 400 лв където обзавеждането не е толкова ок, но пак си в горе долу добър квартал и пак хазяйните са ок.

Мисля, че проблема с хазяините е - че са средна възраст 65+ и те сами си ги оперират и са под ключ и контрол в съседство и кукичката им е ниската цена. Такива трябва се отбягват - мисля, си че за малко повече пари си струва - все пак като избираш кофти условия, това получаваш - не може да генерализираме всички са шит, като шит е ретроградният модел на наеми ...
 
От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете

Сега разбирам, имаш някаква обсесия с мен и искаш и на теб да ти се "изхвърля".
Съжалявам, но си сбъркал адреса, сигурен съм, обаче, че ще си намериш някое добро момче и щастливо ще си хейтите заедно докато си бъркате по дупките.
Дерзай! :clap:

Чудесен пример за успял човек! Ти си пример за целия форум :drama:
 
От: От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че жив

Чудесен пример за успял човек! Ти си пример за целия форум :drama:

Хубаво е, че не отричаш, поне. Много добре, имаш напредък, следващата стъпка е да признаеш пред себе си, че те привличат мъже по форумите.
А, иначе "More Drama" можеш да очакваш от гаджето. Хетеро мъжете не си падат много по драмите. ;)


ПП знам, че не можеш да спреш да коментираш, че си обсебен по мен, но няма да се получат нещата. Не искам да ти разбивам сърцето, но можем да си останем прятели :roll:
 
От: От: От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че

ПП знам, че не можеш да спреш да коментираш

Много си зле, честно :wink: ако проследиш хронологията на дискусията ни, ще видиш, че след първия-втория, твоите започват да нямат нищо общо с темата - следователно аргументите ти са стигнали само за 1-2 коментара.
Едно е ясно - поне на 50% от нещата съм прав. Ти не даваш доказателства за нито едно от нещата които говориш. Не искаш и да си признаеш.
Продължаваш да упорстваш като пишеш безсмислени неща.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Моля Blinky да заличи несвързаните с темата коментари, защото nortrant очевидно е влюбен в мен и не може да спре да коментира и да ме преследва във форума. С последния си пост, само потвърди това, че е обсебен.

@nortrant - ЕТО, пък дано се поуспокоиш малко.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

А най-интересното е, че със всеки следващ коментар затвърждаваш мнението което изказах преди и все повече противоречиш на образа който искаш да си създадеш коментирайки така настървено по настоящата тема (за имотите). Това, че на 16 си си купил някаква съборетина, не те прави специалист. Още по-малкото когато не го доказваш,а искаш хората да ти четат писаното.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

А най-интересното е, че със всеки следващ коментар затвърждаваш мнението което изказах преди и все повече противоречиш на образа който искаш да си създадеш коментирайки така настървено по настоящата тема (за имотите). Това, че на 16 си си купил някаква съборетина, не те прави специалист. Още по-малкото когато не го доказваш,а искаш хората да ти четат писаното.

Настървеният си ти. Не видя ли линка който ти пуснах? Не разлаби ли?:D

Moля те, Blinky, нещата излизат от контрол. :lol:
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Моля Blinky да заличи несвързаните с темата коментари, защото nortrant очевидно е влюбен в мен и не може да спре да коментира и да ме преследва във форума. С последния си пост, само потвърди това, че е обсебен.

@nortrant - ЕТО, пък дано се поуспокоиш малко.

Време е.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Настървеният си ти.

Нали си книжен плъх който борави с цифри? Да не се налага да броим колко коментара имаш в тази тема и колко аз?
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Нали си книжен плъх който борави с цифри? Да не се налага да броим колко коментара имаш в тази тема и колко аз?

Със сигурност мненията ми по темата са по-малко от пътите в които са ти пръскали халката!:D

Blinky - ТРИЙ!!! :)
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Много е написано по темата, но не е разисквано най-важното. Жилище или инвестиция?
Каква инвестиция? Ако има инвестиция,която да носи (значително) повече доходи от жилището - тогава е очеваден отговора.
Важно е и възрастта на човек, и това с колко пари разполага, какъв му е дохода и още много.
Ако приемем един илюзорен човек - на 30 години, семеен с 2 годишно дете, живеещ в столицата и с доход към 2 000 лева + още толкова от жената - според мен такива хора биха имали общо поне 100 бона настрана. В такъв случай - аз лично бих купил жилище за 100 бона, с 70% самоучастие и 30% заем. Месечната вноска (10-годишен кредит) ще е колкото един наем. Плюс това, ще разполагаш с 30 бона за кризи, или ако изпадне нещо да ги завъртиш бързо.
Но това - пак зависи. Ако имаш инвестиция, която ще ти носи доходност, която би покривала наем + един солиден премиум - тогава по-добре да си живееш на квартира..

Това е всичко без да се взема предвид емоционалната част на нещата. А там е по-интересно. На някой хора % възвръщаемост е най-важното, за други - да живеят в собствен дом, да не се местят и да си го приспособяват както намерят за добре - на това не можеш да сложиш %.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Да добавя и една друга перспектива. Как имота на кредит може да е актив. 100 бона апартамент. 20к самоучастие. 80к кредит фиксирана лихва за 10 години.
900 лева вноска по кредите, общо 110к; с данъци, такси, и прочие- 120к лева вложения за 10 години (тук слагам 10 бона за данък, такса смет и т.н, предпоалгам са достатъчно. Още 10 бона за застраховка живот, такси по кредита и т.н. - 130 бона. Още 20 бона за мебели (ще изкарат 10 години) - общо 150 бона.
За период от 10 години - имота, ако си го зел с акъл - ще му се е повишила цената със средно 2% на година. Цената му ще е около 120к. Вложил си 150к и притежаваш актив за 120к. 30 бона назад.
Под наем - 500 лева на месец - 60 000 лева вложения за 10години. Вложил си 60 бона и не притежаваш никакъв актив. 60 бона назад.

Странно е да говорим за разходите за живот като актив. Все едно да говорим за хубаво уиски като актив..но ако можеш да си го позволиш...
Същото и с апартамента - ако изкарваш 4 бона месечно и можеш да си позволиш да плащаш месечно 900 лева, вместо 500 лева - след 10 години финансовите ти загуби от cost of living ще са значително по-ниски.
Естествено горното не важи, ако си факир и 50 бона днес - можеш да ги направиш четвърт милион след 10 години. Но повечето хора не спадат в тая категория.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Грешни са ти сметките.
До 120 си прав, вкарай му още 10к за амортизация. И става 160 бона. И си назад 40 бона.
Ако влизаш с 20к само участие и 20к в мебели - това си е 40к вложени. Ако 900 лв е таксата а 500 лв е наемът то си спестяваш 400 лв от разликата. При скромните 5% доходност след 10 години. Не притежаваш никакъв актив но имаш 128к на сметка - т.е. напред си 128к.
Ако вкараме и инфлацията на наемът то горе долу имаш 120к или след 10 години имаш 1 апартамент и не си 40к на зад.
Ако продължим сметките още 5 години ще има този не 128к а 191к, а другите с ипотеката на дали ще тръгнат да инвестират - но дори и това да го направят няма да могат да си избият загубата. Та след 15 години ако имота струва 140к при 180к(калкулиран наем с инфлацията)на сметка ще има апартамент + 40к капитал. Това е само при 5%, а при 9% колко е средната на индексен фонд след 15 години човек има 300к.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Има и друго. Все товориш, че тоя човик ще ги има тези пари, но ще му липсва умението да ги харчи. 15 години ще е живял като скот в някоя дупка, няма да е харчил нищо, само ще е мислил как да постигне заветните 5процента доходност. И след 15 години по този начин той вече ще е обременен и няма да може/иска да ги изхарчи и просто ще продължи да ги реинвестира. Ами тоя милион като не мога да го харча за какво ми е. Не живеем 1000 години, че да можем да си позволим до 50-тата да трупаме имагинерни милиони.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Има и друго. Все товориш, че тоя човик ще ги има тези пари, но ще му липсва умението да ги харчи. 15 години ще е живял като скот в някоя дупка, няма да е харчил нищо, само ще е мислил как да постигне заветните 5процента доходност. И след 15 години по този начин той вече ще е обременен и няма да може/иска да ги изхарчи и просто ще продължи да ги реинвестира. Ами тоя милион като не мога да го харча за какво ми е. Не живеем 1000 години, че да можем да си позволим до 50-тата да трупаме имагинерни милиони.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk
Това е мантрата на всички, които са във финансовото блато дай да живеем тук и сега, да не мислим за напред много е далчено - дай да взимаме от бъдещото си аз. В един момент се усещат че са затънали до уши, без никакъв изглед за промяна ...
Пак казах, това е само за хора, които не се водят емоциите си и мислят рационално. Това, че за теб е лесно да избираш емоционалният път, вместо да погледнеш другият - само по себе си вреди само и единствено на теб.
Ако беше мислил рационално щеше сам да се досетиш, че никой не живее като скот - приема се, че няма никаква разлика м/у начинът им на живот - разликата е 1 е с ипотека, а другият под наем и инвестира разликата.
Пак казвам, не случайно има много малко богати и адски много бедни и това е в техните емоционални решения и поредица от множество малки грешни решения, които се натрупват.
Едно грешно решение е да се опитва да се оборва математиката, с емоционални аргументи или с аргументи, които са несъществуващи.

На мен ми е чудно ти предприемач ли си или си мислиш, че си такъв - питам не за друго, а защото по никакъв начин от думите ти и аргументите, не си личи че би жертвал текущ доход и облаги за дългосрочен просперитет. Дори на опаки, заемаш позиция да вземем от бъдещето за да купим пасив, защото няма да живееш 1000 години. Може и да не живееш 1000 години, но има голяма вероятност да доживееш живота си с такова мислене в не добро фин. положение(така да го кажем).
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Собственото жилище носи някаква доходност от спестен наем. Поради крайният им живот - като дойде време за събаряне - всички плюсове отиват по дяволите.
Като съпоставиш с някаква по-високодоходна инвестиция - винаги си на минус с тоя имот. Все едно да опитваш да оборваш математиката.
Толкова е просто!
 

Горе