Докога ще се подбиват цени?

От: Докога ще се подбиват цени?

Невинаги евтиното е лошо. Много магазини продават дори на загуба, пускат какви ли не промоции за дадени продукти, които другаде се продават много по-скъпо, а са напълно еднакви. Всеки сам оценява труда си и никой нищо не може да му каже. Който иска, може да работи и безплатно. Не знаете каква е целта му и защо го прави. А и ако смятате, че евтиното е по-лошо, защо се притеснявате? Работете качествено и взимайте по-скъпо, клиентите ще ви изберат, ако и те разсъждават като вас.

Абсолютно съм съгласен. Правил съм експеримент, и то точно с копирайтъри.
Х таксува 15 лева, У таксува 29 лева.
И при такава двойна разлика в цените очакваш по-дълга, по-задълбочена/смислена, по-атрактивна и добре оформена статия, а то!? Същото. Нека да съм скръндза, ама в горния случай се почувствах прецакан. Та, не винаги евтиното е лошо. От човек до човек и от услуга до услуга има разлика.

Имаше тема за енергийните напитки... не ми се търси, ама някой сравнявал ли е вкусови и енергийни показатели на енергийните напитки на нашия пазар? Да ми обясни защо 250 мл. от марката с червените бикове струва 2-3 пъти повече от 500 мл. друга марка със същите показали и по-голямо разнообразие от вкусове? :)
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Ама сте готини (тези, които се дразните на "ниските цени"), :)
в такъв случай имам предложение вашата идея да се приложи глобално и във всички отрасли (да има минимум на цените).
Например ние имаме най-ниските цени на горивата в ЕС, не е справедливо, трябва да са 3-4лв. литър бензин (както е на запад) да ви видя тогава колко ще сте щастливи от "гениалната идея" да са скъпи продуктите, а забравих че предложението трябва да важи само за продуктите, които предлагаме...
 
От: Докога ще се подбиват цени?

И аз понякога недоволствам от прекаленото занижаване на цените на някои стоки в моя бранш, някой предпочита в началото да продава почти на себестойност, за да си натрупа клиенти...но нищо лошо в крайна сметка. Пазар има за всички.
И лично аз пък бих пробвал 2-3 статии при човек, който тръгва с по-ниски цени в началото. Човек не знае откъде ще изскочи заека :)
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Аз пък мисля, че живеем в свободна страна, в която диктува пазарната икономика. Когато си добър в нещо, ще имаш качествени клиенти, които плащат добре. Така ти си цениш труда, а те качеството на услугата. Ако трябва да съм честен, не е много коректно да се търси сметка на новите потребители, че предлагат услугите си на по-ниски цени.
 
Не само в твоя бранш, във всеки е така. Хостинг за $1, сайт за 200 лева, парфюми на големи брандове за 20-30 лева. И те така. Едно нещо в важно тук, и това не са цените, важно е клиента да знае и да е с пълното съзнание какво купува на тази цена, всичко друго е ОК, както се каза - и фри да му го дава, това е пазарна икономика.

Няма какво да си говорим празни приказки. Всички знаете, че пазара е свободен и няма място за критики. Има Дачия за 20К, има и БМВ за 60К+. И двете са нови и возят, какво има зад марката / името и какво е преживяването и качеството, мисля, че тази разлика в цената може да го обоснове. :)
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Пазарна икономика. :)
Не можеш да се сърдиш, дори и ако някой почне да пише статии безплатно. :)

Точно. Всичко е въпрос на съотношение цена/качество. Във всеки по-голям сайт за copywrite си избирате какъв ви е бюджета за статия и от там какви автори с какъв рейтинг да пишат.
 
Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Точно. Всичко е въпрос на съотношение цена/качество. Във всеки по-голям сайт за copywrite си избирате какъв ви е бюджета за статия и от там какви автори с какъв рейтинг да пишат.

Да, така е. Или имаш едно ниво на качеството, което предлагаш и на там пакета може да расте в цената, както е при epicwrite.com. Който както си го направи. :)
 
От: От: Докога ще се подбиват цени?

@Странникът Няма да коментирам мнението ти, защото напълно го подкрепям. ;)

Въпреки това се срещат и точни колеги във форума. Скоро писах немалко статии за колега от форума. Писахме ЛС-та, предложих му една цена (на която повечето хора тук пишат, нито ниска нито висока) и той ми я удвои без да съм казвал или намеквал нещо за по-високо заплащане. Аз от своя страна пък написах статиите с по 100-200 думи повече, въпреки, че се бяхме разбрали на около 500 всяка. В крайна сметка мисля, че и двамата останахме доволни от свършената работа. Няма да казвам кой е, защото предполагам, че след казаното от мен ще бъде залят с оферти. С това исках да дам пример, че се намират и свестни колеги, които оценяват труда на човека от другата страна. Жалко обаче е, че голяма част от хората не ценят труда ти и гледат да минат възможно най-тънко. Не осъзнават, че една хубава, уникална и качествена статия отнема време. В повечето случаи пишеш за неща от, които си нямаш на представа или знаеш много малко за тях. Преди да започнеш да пишеш трябва да проучиш темата и да си обогатиш знанията по нея, което също отнема време. Повечето хора си мислят, че нещата стават така: Взимаш темата сядаш и бам след 30-40 мин. всичко е готово...да ама не е така.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Докато има глад и безработица. Когато има 100 копирайтъра, за да се отличиш подбиваш цената, за да има някакъв шанс да изберат теб. Принципа обикновено е - по-добре да бачкам за стотинки, отколкото да търся цени и да стоя с празни джобове и цял ден пред компютъра да не правя нищо. Това е и причината често цената да не определя качеството, просто много кадърни хора има, които са без работа или ниско платени.
 
От: Re: Докога ще се подбиват цени?

"За всеки влак си има пътници". А който не може да намери, значи не е добър търговец. :)

Не само в твоя бранш, във всеки е така. Хостинг за $1, сайт за 200 лева, парфюми на големи брандове за 20-30 лева. И те така. Едно нещо в важно тук, и това не са цените, важно е клиента да знае и да е с пълното съзнание какво купува на тази цена, всичко друго е ОК, както се каза - и фри да му го дава, това е пазарна икономика.

Няма какво да си говорим празни приказки. Всички знаете, че пазара е свободен и няма място за критики. Има Дачия за 20К, има и БМВ за 60К+. И двете са нови и возят, какво има зад марката / името и какво е преживяването и качеството, мисля, че тази разлика в цената може да го обоснове. :)

Случващото се тук е един умален модел на пазара в цялата страна или от типа: Работодател: "Ако не ти отърва да работиш за 250 - ей ти вратата, знаеш къде е! Има там много други, които чакат твоето място.", Работник: "Ще се съглася и на по-малко пари, за да получа работата."

Тоест, тук се получава същата ситуация горе-долу. Това за подбиването и аз не го харесвам. Нормално е в началото да даваш ревюта, отстъпки, да правиш промоции и т.н., за да "набереш клиенти", но след това е хубаво по някое време да върнеш до нормални цени...

Както и да е, всеки сам си преценява. Както е приказката "за всеки влак си има пътници" и всеки решава сам за колко да продава труда си.

Не осъзнават, че една хубава, уникална и качествена статия отнема време. В повечето случаи пишеш за неща от, които си нямаш на представа или знаеш много малко за тях. Преди да започнеш да пишеш трябва да проучиш темата и да си обогатиш знанията по нея, което също отнема време. Повечето хора си мислят, че нещата стават така: Взимаш темата сядаш и бам след 30-40 мин. всичко е готово...да ама не е така.

Абсолютно прав си. Но то не е само със статиите това подценяване на труда.

Например, един клиент вижда само, "високата" надценка на стоката, или "за кво ми взема толкова пари за тоя скрипт, след като го направи за 1 час", но не оценява колко усилия, разходи са необходими докато търговеца "докара стоката в магазина" или колко усилия, труд и години практика са нужни на дадения човек, за да "направи въпросния скрипт за 1 час". Или пък не вижда, че примерно 1-2 часа се отделя за ровене по темата примерно. То не е само до написването на текста.

Айде, да е нещо познато - да. Обаче примерно интересите ти са свързани с козметика и изведнъж ти дават за задача "статия за бормашини". Един професионалист може да се справи с всякакви задачи, но и дори ПРОФЕСИОНАЛИСТА трябва да проучи темата, за да си напише текста. Плюс това си има и някои детайли...

Но както по-горе споменах, то не е само до умения в дадена област, ами трябва и да знаеш как да си привлечеш клиентите. И тук вината не е в тези, които подбиват цените, ами в другите, тези, които не знаят как да си продадат статията.

И аз винаги съм се чудела как по дяволите ТУК, в БЪЛГАРИЯ се намират БЪЛГАРСКИ клиенти - фирми, които да плащат суми от порядъка на 4000 бона за WP сайт, или 28-30 000 за къстъм корпоративен сайт. O_O

Но всичко е въпрос на умения и представяне на услугите. :wink:
 
От: Докога ще се подбиват цени?

В момента правя сайтове и дизайн на 1/3 от реалната цена. Трупам портфолио, а и вместо да си измислям сам проекти и да ги правя без пари по-добре да тренирам върху живи хора :) Но в края на годината мандалото ще хлопне - кой взел, взел.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

...по-добре да тренирам върху живи хора :)...

Ей, това е гадно, да "тренираш" върху живи хора!
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Ей, това е гадно, да "тренираш" върху живи хора!

Това е закачлив начин да покажа скромност, вместо да кажа че печелят дизайн, старание и програмиране много над цената си.
 
От: От: Докога ще се подбиват цени?

Това до колкото знам не е позволено. До колкото съм информиран ( извинете ме ако не съм прав ) но не може да продаваш нещо под цената му защото подбиваш цените на конкуренцията (ако продавате абсолютно едно и също нещо ).

По принцип не е забранено от закона бизнесът ти да не върви - да правиш повече разходи, отколкото може да си позволиш и да фалираш. Над 90% от фирмите фалират. Напълно е нормално не всеки да му върви в бизнеса.

Въпросът е дали умишлено не се прави дъмпинг. Тогава е по-сложно положението.
 
От: От: Докога ще се подбиват цени?

Докато има глад и безработица. Когато има 100 копирайтъра, за да се отличиш подбиваш цената, за да има някакъв шанс да изберат теб. Принципа обикновено е - по-добре да бачкам за стотинки, отколкото да търся цени и да стоя с празни джобове и цял ден пред компютъра да не правя нищо. Това е и причината често цената да не определя качеството, просто много кадърни хора има, които са без работа или ниско платени.

Който има някакви резерви (примерно има спестявания за 1 година напред), може вместо да пише за стотинки, да пише статии за себе си - тоест да си направи сайт (не е сложно) и да пише в него свои статии. Слага AdSense и афлиейт - и печели от рекламата.

Проблемът е, че има много хора, които не само, че нямат спестявания, но и имат кредити да изплащат... Точно те са принудени да подбиват цените за да може някой да ги наеме. На тях им трябват пари сега - не става да правят сайт и да чакат месеци да дойдат доходи от него.
 
От: Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Да, така е. Или имаш едно ниво на качеството, което предлагаш и на там пакета може да расте в цената, както е при epicwrite.com. Който както си го направи. :)

Какво е качеството при 7 или 9 американски цента на 100 думи?

8Z1Yy5v.png
 
Re: От: Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Какво е качеството при 7 или 9 американски цента на 100 думи?

8Z1Yy5v.png

Качеството е добро. Използвам съм тънките, но повече премиума, но на скъпата оферта получаваш наистина нещо много добро, задълбочено и определено е от типа статии, които може да видиш по-големите сайтове. Само веднъж съм поръчвал, че бе дебело. ;) Реално за около $9 получаваш нещо над 800 думи, на много добър английски. Ако имаш някой голям корпоративен сайт, свободно можеш да поръчваш регулярно от тази оферта, естествено, ще е добре да пишеш в комент бокса малко повече какво искаш и как да бъде представено. ;)

При мен бе пакет от премиум пакета. Веднъж голяма оферта, и на второ място най-тънките, но качеството си личи определено, за това се спрях на премиума предимно. ;)
 
От: Re: От: Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Качеството е добро. Използвам съм тънките, но повече премиума, но на скъпата оферта получаваш наистина нещо много добро, задълбочено и определено е от типа статии, които може да видиш по-големите сайтове. Само веднъж съм поръчвал, че бе дебело. ;) Реално за около $9 получаваш нещо над 800 думи, на много добър английски. Ако имаш някой голям корпоративен сайт, свободно можеш да поръчваш регулярно от тази оферта, естествено, ще е добре да пишеш в комент бокса малко повече какво искаш и как да бъде представено. ;)

При мен бе пакет от премиум пакета. Веднъж голяма оферта, и на второ място най-тънките, но качеството си личи определено, за това се спрях на премиума предимно. ;)

Кой са тези че имам малко нужда от хубав контент за 3 поста но темата е малко на горе с краката :Д
 
Re: От: Re: От: Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Кой са тези че имам малко нужда от хубав контент за 3 поста но темата е малко на горе с краката :Д

Как кои са? Борса за статии са и имат оферта в BHW, от там научих за тях. Щеше да е хубаво и тук да пуснат, дори им писах, ама този каза, че ще го направи, ама йок. Сега трябва аз да се обяснявам. :)
 
От: Re: От: Re: От: Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Как кои са? Борса за статии са и имат оферта в BHW, от там научих за тях. Щеше да е хубаво и тук да пуснат, дори им писах, ама този каза, че ще го направи, ама йок. Сега трябва аз да се обяснявам. :)

Ок ще те питам на лично само да потвърдиш коя от всичките е ;)
 

Горе