Доход/наем - съотношение?

webstil

Well-Known Member
Според Вас какъв процент от месечният доход на човек трябва да отива за наем на жилище? Кое е разумното? Да речем, че иска да живее сам? Разглеждаме ситуацията в България, а не в чужбина. Примерно за столицата.
 
Аз ще се запиша за темата, че ми е интересно. И аз мисля, че за средностатистическия човек нещо около 10-ина % би било нормално, за да не се превръща наемът в основно перо от мотивацията за отиване на работа.

А реално как стоят нещата - средната наемна цена в София според мен е около 4 евро/кв.м. Да речем живееш сам в 60 кв.м. жилище = 480лв/месец.

При средна РЗ около 1300лв за столицата = около 37%.

Нека да се включат финансистите от форума да ни светнат :)
 
@Fozzy много си близко :)

Трябва да се види от нивото на човек към нивото на средната работна заплата и след това да се екстраполира към средните стойности - за страна/град. Човек обективно може да поеме до определен процент, защото след него настъпва финансов ад. Копвам по същество:

Има редица проучвания и изчисления, но като цяло мога да заключа, че човек не би отделил огромен процент от заплатата си по направление жилище, няма как човек да има средна заплата от 1000 лева и да отделя близо 80% от заплатата си за жилище – дали ще изплаща ипотека или наем. Този процент е твърде голям, защото жилището не е единствената човешка потребност. Колкото повече се отделя от заплатата за жилище толкова повече, човек се лишава от задоволяване на останалите си потребности. Няма как да водим пълноценен живот, ако се лишим от храна, комунални услуги, телефон, кола, дрехи и още много други благини. Не случайно е прието сравнително малък процент от заплатата да отива за жилището, за да има достатъчно средства да задоволим останалите ни човешки потребности. Исторически погледнато като се наложат данните от стотици години от различни държави излиза, че човек отделя до 3 годишни заплати и това се приема за нормално – това се обуславя именно от задоволяване на колкото се може повече потребностите.

Като нормален дял от заплата да се изразходва по перо жилище е прието между 20% до 30%, за висок дял се счита от 40% до 50%, а за много висок дял, който съсипва финансите е над 50%. Колкото по-малко даден човек или семейство харчи за жилище, толкова повече пари ще може да разпределя за други нужди. Ниският процент дава и финансов буфер в бъдещето – ако възникне негативна финансова ситуация семейството ще може да покрива разходите си. В контраст на ниският процент, високият представлява тежко бреме, семейството се лишава и жертва много в името на жилището. Това е тежко финансово бреме и крие огромни рискове за платежоспособността на семейството в бъдещето.
Повече тук
 
Говоря за Варна: Направило ми е впечатление, че доста от по-младите хора се комбинират по 2-3 човека в апартамент за 400-500 лв наем на месец и така си разделят по около 150 лв да речем на човек. Заплатите в града в общия сектор като обслужващ персонал и други общи работници не са мърдали от години докато наемите е вдигнаха.
 
Говоря за Варна: Направило ми е впечатление, че доста от по-младите хора се комбинират по 2-3 човека в апартамент за 400-500 лв наем на месец и така си разделят по около 150 лв да речем на човек. Заплатите в града в общия сектор като обслужващ персонал и други общи работници не са мърдали от години докато наемите е вдигнаха.
Е ти пък изкара Варна всички в държавният сектор :D
Не съм убеден, че има ръст на наемите - мои приятел от 2-3 години плаща по 450 лв за двустаен, обзаведен с ново строителство.
 
То въпросът тук е малко на обратно. По-скоро е колко трябва да се печели на месец, за да се сложат 25% примерно за наем на месец. Средно ако говорим за двустайно жилище в добре локализиран район (метро, магазини, денонощни магазини, аптеки, атракции и инфраструктура) то едно 500-600 лева на месец може и да заминат. Ако това е 25% от дохода на човек за месец, то той реално трябва да прави по 2000-2400 лева на месец. Което в IT сферата е възможно. Ако си на заплата 3000 лв. на месец, то реално е под 20%, но за 10-15% от заплата 1000-1300 лева не месец да отива за наем, тук си говорим за нещо много невъзможно. Наем от 100-130 лева на месец няма. Поне не за жилище, в което ще искаш да живееш. Тогава вече се целиш в нещо за 350-400 лева на месец наем, което е пак двустаен, но в много по-неатрактивен район и определено някакъв сдухан етаж или ателие от рода на 50 кв.м. Говоря за София. Наеми от 200-300 лв. на месец в Перник примерно са много и то на все хубави места и доволно като квадрати апартаменти. Пътя ти е като на всичко софиянец - 45 мин. с електричката. :)
 
Според Вас какъв процент от месечният доход на човек трябва да отива за наем на жилище? Кое е разумното? Да речем, че иска да живее сам? Разглеждаме ситуацията в България, а не в чужбина. Примерно за столицата.


Дали за наем/ипотека или общо разходи за покрив над главата - за мен 25% е златната среда, минем ли 30те% към 40-45% от месечния доход влизаме в лоша спирала... В зависимост колко взимаш, живееш където можеш, без да гръмнеш бюджета :)
 
Е ти пък изкара Варна всички в държавният сектор :D
Не съм убеден, че има ръст на наемите - мои приятел от 2-3 години плаща по 450 лв за двустаен, обзаведен с ново строителство.
2-3 години може да не са мърдали наемите, но ако се върнем 2006та-2007ма всичко беше по-евтино, включително и наемите, заплатите бяха примерно 20-30 лв надник на ден, на строителен работник, на сервитьори, бармани и подобен персонал. Сега след 10 години надника е същия или почти същият, а наемите, както и всичко друго е доста по-скъпо. За Варна говорим пак, само за тук имам наблюдения.
 
То въпросът тук е малко на обратно. По-скоро е колко трябва да се печели на месец, за да се сложат 25% примерно за наем на месец. Средно ако говорим за двустайно жилище в добре локализиран район (метро, магазини, денонощни магазини, аптеки, атракции и инфраструктура) то едно 500-600 лева на месец може и да заминат. Ако това е 25% от дохода на човек за месец, то той реално трябва да прави по 2000-2400 лева на месец. Което в IT сферата е възможно. Ако си на заплата 3000 лв. на месец, то реално е под 20%, но за 10-15% от заплата 1000-1300 лева не месец да отива за наем, тук си говорим за нещо много невъзможно. Наем от 100-130 лева на месец няма. Поне не за жилище, в което ще искаш да живееш. Тогава вече се целиш в нещо за 350-400 лева на месец наем, което е пак двустаен, но в много по-неатрактивен район и определено някакъв сдухан етаж или ателие от рода на 50 кв.м. Говоря за София. Наеми от 200-300 лв. на месец в Перник примерно са много и то на все хубави места и доволно като квадрати апартаменти. Пътя ти е като на всичко софиянец - 45 мин. с електричката. :)
Максимум 20 % според мен , но е трудно постижимо. Аз лично съм избрал миграцията от София към Перник въпреки че жилищата са си мой и не плащам наеми .В Перник , кв.Изток на 10 км от София , ще си намериш за 200 лв тристаен в перфектно състояние. Ако решиш да купуваш , за панелка в Люлин , в Перник ще си купиш супер яката къща с огромен двор и може да си правиш басейн парти и барбекю.Пътя по магистрала Люлин от 10 до 15 минути Перник - София.В София цените отново полудяха и ако тръгнеш да изплащаш двустаино жилище 20 години е страшно , ако обаче имаш доволно пари купувай в София .
 
нещо около 10-ина % би било нормално,
Такъв свободен наем дори през соца го нямаше.
Легло в стая с трима в студентско общежитие бе 3,6%, спрямо заплатата на завършилия висшист.
Първата ни квартира, 60-те години - 15 лв за две стаички лятна кухня в с. Герман. Заплата на работничка (майка ми) - 60 лв.
В развития соц бе добре - ведомствено жилище от Кремиковци, ЕПК, 78 квадрата - 13 лв при 650 лв кремиковска заплата.

А сега се сещам, че който търси - намира:
При 180 $ среден наем за квартала, три години плащах 40 $ за пълноценна панелка, при доход към 3000 $ (1,3%! :eek: )
Извод - искате ли нисък наем, имайте високи доходи. :D
 
20-30 лв надник на ден, на строителен работник
И тогава нямаше 20 лева и сега няма 20 лева надник на строителен работник.
А за проценти забравете. С 3000 доход процента може да е 15, но масово доходите са до 1000 лв ...
 
Как подобно нещо може да се сметне в %?
Е как пък да не може. Дори е редно така, за да се прецени какъв % се излива от джоба на човек. Защото според мен % май при норманите хора си е един и същ. В смисъл, ако си голяма работа в някоя фирма и взимаш 5000 лева, ще искаш да си в центъра в някой голям апартамент за 1000-1500 лв. наем на месец. Имам приятел, който беше в такова положение, докато не започна да ги налива в къща. Но си поживя така едно 3-4 години. Или примерно си някъде на 1000 лв. и гледаш да даваш повече от 300 лв. наем на месец.И пак съотношенията са горе-долу еднакви. :)
 
По САЩ разни хора казват тъй:
наем - 30% от месечния доход
вноска на кола - 15% от месечния доход
Това преди данъците.
До колко тази сметка е подходяща за различните социални слоеве не съм сигурен, но може би е една не лоша отправна точка.
 
По САЩ разни хора казват тъй:
наем - 30% от месечния доход
вноска на кола - 15% от месечния доход
Това преди данъците.
До колко тази сметка е подходяща за различните социални слоеве не съм сигурен, но може би е една не лоша отправна точка.


По САЩ казват много и за взимането на заем за:
- университет (студентски заем при който нямаш право на БАНКРУТ! ever!)
- кола (лизинг)
- къща (ипотека)
- покупки (кр.карта)

Федералният Резерв обяви в началото на април, че общият американски дълг по кредитни карти е ударил 1 ТРИЛИОН долара. А пък сборния дълг включващ ипотеки, авто лизинги, кредитни карти и студентски заеми е близо 12.6 трилиона долара.

Tака, че по-добре да не ги стигаме американците в това отношение...
 
По САЩ казват много и за взимането на заем за:
- университет (студентски заем при който нямаш право на БАНКРУТ! ever!)
- кола (лизинг)
- къща (ипотека)
- покупки (кр.карта)

Федералният Резерв обяви в началото на април, че общият американски дълг по кредитни карти е ударил 1 ТРИЛИОН долара. А пък сборния дълг включващ ипотеки, авто лизинги, кредитни карти и студентски заеми е близо 12.6 трилиона долара.

Tака, че по-добре да не ги стигаме американците в това отношение...
Това е невъзможно да се изплати.
 
Кредитната карта в САЩ и плащаш по 2$ на месец минимална вноска. Друг е въпроса, че цял живот не можеш да я изплатиш :). Ама все пак за 2$ на месец говорим. Тука изтеглиш пари от кредитната си карта ти одират кожата после, а закъснееш ли какви лихви ти блъскат не е истина. Там в САЩ къща се купува единствено и само с цел продажба след няколко години на по-висока цена. Иначе няма смисъл да си купуваш жилище, по-добре да си рентваш някво кондо или къща, защото купувайки жилище там нещата не стоят като в БГ. Не можеш да си събориш покрива и да построиш още един етаж или да правиш каквото си искаш в двора. Не може да си смениш камъните на верандата или плочките отпреде. Не може да ти буреняса оградата. Трябва да се поддържа иначе глобите са солени много. С други думи купуваш си имот ама си ограничен отвсякъде файдата е никаква, една камина не може да си сложиш, ако къщата няма преди това.

А апартамент купиш ли си 500-600 $ на месец такса по поддръжка не ти мърдат докато съществува апартамента.
 
Това е невъзможно да се изплати.

2 варианта:
- изплаща се с печатането на мн $ - следователно пада стойността на валутата и Държавите с дълг на САЩ продават като луди... ДОларът се срива, всички го д**ат, в САЩ е ад за кратко и после се вдигат.
- фалит на САЩ и пакостаналите го д**ат, ще е кофти в САЩ за кратко, но после ще се вдигнат и ще са по-добре.
 
Много интересна дискусия се получава, реално погледнато според мен в България и в София да речем повечето хора заделят около 30% приблизително от доходите си за наем. Като говорим само за наем, без сметки и т.н. Примерно на 1500 лв. доход са ти 450 лв., на 1000 лв. - 300 лв. Нещо такова. Разбира се може да се спестява, примерно вземаш 1500 лв. или повече, но искаш да спестяваш и си наемаш стая от нает апартамент за 200-250 лв.
 

Горе