Доход/наем - съотношение?

Не знам какво толкова го смятате - дали има някой 1к или 10к или 100к - то 30% си е еданкъв
Ако човек няма финансова дисциплина и грамотност по-голямата заплата довежда и до по скъпите разходи, но и в 2-та случая се достига ниво, в което разхода става прекалено голям и пределът е достигнат.
Човек с 1к на месец ще си позволи нещо в крайните квартали, вместо центъра. Такъв с 10к на месец може си позволи голям мезонет в ценътра, а някой с по 100к може пръска 30к на месец в топ хотелите ...
Имаш малка заплата и искаш си под наем или намираш крайна дупка или си скъсваш гъза да си подобриш уменията и да вадиш повече пари и до тогава или си при вашите или делкаш наем или каквото се наложи правиш ... просто е!
 
Бате, май има някакво значени, ако е 30% на 100К, ако говорим примерно. Това 30К лв. на месец наем - кво ще е това чудовище? И реално нормално ли е да се плаща всеки месец толкова? Освен, ако не е решил всеки ден да му е купон и да е наел цял хотел или имение. :) Но това е много далеч от реалността като цяло.

Хората с ниски заплати, ще се съглася, че плащат наем в някой краен квартал, но за да са по -добре, делкат си го с някой съквартирант. За това примерно една двойка с доходи около 1000-1500 лв. на месец всеки идеално може да вземе нещо с 400-600 лева на месец наем. Дори, ще им е идеално. И тук идва въпроса какво влиза в тази сума. Обикновено е двустаен, ново строителство, не повече от 70 кв.м., с добра комуникация и обзаведен. Мисля, че в момента пазара предлага за тази сума точно това, като разбира се някъде може да има и "компромиси" и цените да варират малко под/над гореспоменатите граници.
 
За крайните квартали не идва ли пак същото горе долу като включиш пък транспорта до местоработата и транспорта в почивните дни да мръднеш някъде централно пак?
 
Бате, май има някакво значени, ако е 30% на 100К, ако говорим примерно. Това 30К лв. на месец наем - кво ще е това чудовище? И реално нормално ли е да се плаща всеки месец толкова? Освен, ако не е решил всеки ден да му е купон и да е наел цял хотел или имение. :) Но това е много далеч от реалността като цяло.

Хората с ниски заплати, ще се съглася, че плащат наем в някой краен квартал, но за да са по -добре, делкат си го с някой съквартирант. За това примерно една двойка с доходи около 1000-1500 лв. на месец всеки идеално може да вземе нещо с 400-600 лева на месец наем. Дори, ще им е идеално. И тук идва въпроса какво влиза в тази сума. Обикновено е двустаен, ново строителство, не повече от 70 кв.м., с добра комуникация и обзаведен. Мисля, че в момента пазара предлага за тази сума точно това, като разбира се някъде може да има и "компромиси" и цените да варират малко под/над гореспоменатите граници.
Когато нямаш фин. култура колкото повече печелиш толкова повече даваш за разходи ...
 
То въпросът тук е малко на обратно. По-скоро е колко трябва да се печели на месец, за да се сложат 25% примерно за наем на месец. Средно ако говорим за двустайно жилище в добре локализиран район (метро, магазини, денонощни магазини, аптеки, атракции и инфраструктура) то едно 500-600 лева на месец може и да заминат. Ако това е 25% от дохода на човек за месец, то той реално трябва да прави по 2000-2400 лева на месец. Което в IT сферата е възможно. Ако си на заплата 3000 лв. на месец, то реално е под 20%, но за 10-15% от заплата 1000-1300 лева не месец да отива за наем, тук си говорим за нещо много невъзможно. Наем от 100-130 лева на месец няма. Поне не за жилище, в което ще искаш да живееш. Тогава вече се целиш в нещо за 350-400 лева на месец наем, което е пак двустаен, но в много по-неатрактивен район и определено някакъв сдухан етаж или ателие от рода на 50 кв.м. Говоря за София. Наеми от 200-300 лв. на месец в Перник примерно са много и то на все хубави места и доволно като квадрати апартаменти. Пътя ти е като на всичко софиянец - 45 мин. с електричката. :)
въпрос на финансова култура/дисциплина е .. не мога да се пречупя да дам 20 30 % от дохода си за наем, просто няма да мога да заспивам вечер .. като вземах 600 живеех на общежитие .. на 1200 живеех под наем с хазяин /сега малко са се качили тия наеми но пак има/ .. след това на квартири с приятели .. напускал съм квартири където наемът ми е растял по бързо от доходите и е минавал над 15% .. в самостоятелно жилище се преместих като можех да вляза в процентите .. говорим за период от около 10г
 
Аз ще се запиша за темата, че ми е интересно. И аз мисля, че за средностатистическия човек нещо около 10-ина % би било нормално, за да не се превръща наемът в основно перо от мотивацията за отиване на работа.

А реално как стоят нещата - средната наемна цена в София според мен е около 4 евро/кв.м. Да речем живееш сам в 60 кв.м. жилище = 480лв/месец.

При средна РЗ около 1300лв за столицата = около 37%.

Нека да се включат финансистите от форума да ни светнат :)

1300 брутна, 1019 нето, и процента става 47%
 
Когато нямаш фин. култура колкото повече печелиш толкова повече даваш за разходи ...
Да, прав си. Тук сме малко с изхвърлянето. Рядкост е някой добре печелещ да инвестира, вместо да си вземе последния модел кола, телефон, жена и да се набута в голямо жилище - луксозно изпълнение.

@isilona , малко хора се разпростират според нивото си. Често някак дори хората не усещат как се увъртяват в някакви големи сметки, но се успокояват с това, че за момента могат да поемат този товар. Да, но както казах, за момента. Рядко се сещат за момента, ако не могат, а това не е нещо нереалистично. Лошото е, че по този начин живееш и малко в страх да не изгубиш работното си място. Страх, които се поражда именно от това - изхвърлянето.
 
Те добре до тук са 47%, но предполагам няма да го използвате за пещера.
Добавете ток, вода, /парно/, телевизия, интернет, чистачка, асансьор, ремонти и да преизчислим процента :)
И отново - процентите може и да не плашат, но да работим с цифри 1019 нето - 480 наем = 539 лв.
539 - ток (70 лв), вода (25 лв), парно (150), телевизия (20 лв), интернет (20 лв), чистачка, асансьор ремонти (15 лв) = 239 лв
239 лева остават за храна, транспорт, облекло, удоволствия и т.н.
Ако приемем, че се храните по два пъти дневно за по четири лева на хранене = 240 лева - е ще се наложи или да работите за над средната заплата от 1300 лв бруто или да не се храните по два пъти за четири лева. Естествено има вариант да не купувате дрехи, да няма "удоволствия" и т.н...

П.С. калкулацията я направих за непушач, че с пушач ставаше още по-розово ...
 
Те добре до тук са 47%, но предполагам няма да го използвате за пещера.
Добавете ток, вода, /парно/, телевизия, интернет, чистачка, асансьор, ремонти и да преизчислим процента :)
И отново - процентите може и да не плашат, но да работим с цифри 1019 нето - 480 наем = 539 лв.
539 - ток (70 лв), вода (25 лв), парно (150), телевизия (20 лв), интернет (20 лв), чистачка, асансьор ремонти (15 лв) = 239 лв
239 лева остават за храна, транспорт, облекло, удоволствия и т.н.
Ако приемем, че се храните по два пъти дневно за по четири лева на хранене = 240 лева - е ще се наложи или да работите за над средната заплата от 1300 лв бруто или да не се храните по два пъти за четири лева. Естествено има вариант да не купувате дрехи, да няма "удоволствия" и т.н...

П.С. калкулацията я направих за непушач, че с пушач ставаше още по-розово ...
Далечна ми е тази калкулация малко..но после за нея.

Първо, честно казано, не разбирам защо някой живее под наем. Това е най-отвратителното нещо, недостатъкът на европейския свят, който и при нас започва да се проявява. Това да не знаеш какво ще му дойде на собственика в нито един момент, да има риск утре, както си претрупан с работа, да местиш мебели, да търсиш нов апартамент и какво ли още не... лично аз много мразя да се съобразявам с когото и да било, пък какво остава да питам за всяка забита дупка, купон или освежителен ремонт.

Относно сметката - не може половината от заплатата ти да отива за наем. Не е нормално просто. Моят апартамен ако го взема под наем съм изчислил, че няма да е повече от 13% от парите, които изкарвам за месец. И това е нормалното според мен.
Да ядеш 2 пъти на ден за 4 лева - хмм, доста сложно...аз само като отивам на всекидневен пазар до плод-зеленчука по-малко от 15лв не оставям, пък какво остава да хрупам само цвекло, алабаш, авокадо и т.н. Другото което е - чистачка, асансьор ремонти не знам къде е 15 лева вече..имам наблюдения, че в повечето случаи е около 10% от наема.

Удоволствията, дрехите...с 239 лева нищо нормално не можеш да купиш и това е факт. Че бензинът в задръстването ти само е 10лв/ден с икономична кола. А каско, гражданска?

И тук не включваме ако случайно се разболееш от нещо, което си е нормално...отиваш на лекар - 20-30-40лв за преглед, като ти се изпише програма отидоха тези 200+ лева...ако искаш да се излекуваш де, а не на 40 години да си без зъби и с какви ли не болести и проблеми.
Това си е мое наблюдение, не е нужно да е валидно за всички, разбира се...:)
 
Моят апартамен ако го взема под наем съм изчислил, че няма да е повече от 13% от парите, които изкарвам за месец.
Апартамент за 450 бона -> 1000€ наем -> Ивайло изкарва по 7692€ чисти месечно :D
Че бензинът в задръстването ти само е 10лв/ден с икономична кола. А каско, гражданска?
С кола за 200 бона какво те бъркат 4-5К годишно за каско, когато изкарваш над 15 месечно?
 
Далечна ми е тази калкулация малко..но после за нея.

Първо, честно казано, не разбирам защо някой живее под наем. Това е най-отвратителното нещо, недостатъкът на европейския свят, който и при нас започва да се проявява. Това да не знаеш какво ще му дойде на собственика в нито един момент, да има риск утре, както си претрупан с работа, да местиш мебели, да търсиш нов апартамент и какво ли още не... лично аз много мразя да се съобразявам с когото и да било, пък какво остава да питам за всяка забита дупка, купон или освежителен ремонт.

Що? Живея сам, писва ми от квартала и утре се изнасям. Местя се в центъра или извън центъра. Или в Бургас. Или в Прага. Бойлерът се чупи - хазяйката купува. Хидроизолация на терасата? Хазяйката се оправя. Данъци и такси за жилището - 0лв.

Честно казано не разбирам защо всичко живо се е втурнало да тегли кредити за апартаменти, които не може да си позволи само, за да пусне корен.
 
Далечна ми е тази калкулация малко..но после за нея.
И на мен ми е далечна, дано и да продължи да е така, но работя с числа от предходен пост + приблизителни разходи ...
Видно е, че с 1000 лева чисто няма как да оцелееш при 450 лева наем ...
 
Що? Живея сам, писва ми от квартала и утре се изнасям. Местя се в центъра или извън центъра. Или в Бургас. Или в Прага. Бойлерът се чупи - хазяйката купува. Хидроизолация на терасата? Хазяйката се оправя. Данъци и такси за жилището - 0лв.

Честно казано не разбирам защо всичко живо се е втурнало да тегли кредити за апартаменти, които не може да си позволи само, за да пусне корен.
И като ми омръзне резидата, в която съм боядисал половината апартамент в момента, какво правя? За 1 година съм пребоядисал 2 пъти, дали ще мога да го правя докато съм под наем?
+ това - доста неудобства би ми създал апартамент под наем. В момента съм с подово отопление, колко от софийските са проектирани така, например? През зимата на 20 градуса ли ще седя в хола?
 
И като ми омръзне резидата ...
Копирайтъри! Гледайте и се учете! Така се изкарват над 15 бона месечно o_O
 
И като ми омръзне резидата, в която съм боядисал половината апартамент в момента, какво правя?
Ако ти омръзне резЕдата, може да си пребоядисаш. Имал съм наематели, които са си правили ремонт.
Кой плаща ремонта:
ЗЗД
Чл. 231. Дребните поправки, отнасящи се до повреди, които се дължат на обикновено употребление, като замърсяване на стени в помещенията, разяждане на кранове, на брави, запушване на комини и други такива, са за сметка на наемателя.
 
Първо, честно казано, не разбирам защо някой живее под наем. Това е най-отвратителното нещо, недостатъкът на европейския свят, който и при нас започва да се проявява. Това да не знаеш какво ще му дойде на собственика в нито един момент, да има риск утре, както си претрупан с работа, да местиш мебели, да търсиш нов апартамент и какво ли още не... лично аз много мразя да се съобразявам с когото и да било, пък какво остава да питам за всяка забита дупка, купон или освежителен ремонт.

Защото чисто рационално и математически ти излиза по-добре да си под наем, отколкото да се забиваш в ипотека - има много хубава инфо графика, която сравнява двете опции тук
 
Честно, не виждам смисъл от собствено жилище освен ако:

1. Имаш поне 80% от стойността кеш.
2. Тези 80% са излишни и просто събират прах.

П.С.: Яка инфографика Блеки.
 
По САЩ казват много и за взимането на заем за:
- университет (студентски заем при който нямаш право на БАНКРУТ! ever!)
- кола (лизинг)
- къща (ипотека)
- покупки (кр.карта)

Федералният Резерв обяви в началото на април, че общият американски дълг по кредитни карти е ударил 1 ТРИЛИОН долара. А пък сборния дълг включващ ипотеки, авто лизинги, кредитни карти и студентски заеми е близо 12.6 трилиона долара.

Tака, че по-добре да не ги стигаме американците в това отношение...

Не разбрах съгласен ли си или не с тези проценти?
А и друго, кажи в коя държава средностатистически човек може да си купи жилище и кола без да опира до банки?
 
Не разбрах съгласен ли си или не с тези проценти?
А и друго, кажи в коя държава средностатистически човек може да си купи жилище и кола без да опира до банки?


Ти кажи, дали за теб е нормално 45% от дохода ти да отива за къща и кола? За мен това е лудост, но всеки си знае. Средностатистическия американец е затънал в дългове именно заради такива проценти.

Стига с тая мантра - "да си купя жилище" - Американската мечта претворена в България. От деца ни се набива в главите едно и също. А за колата има няколко варианта, при които не прибягваш до банка. Това ли ти е целта в живота - панелка и кола на 5-10 години?
 

Горе