Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Ами то това е твоята логика. Щом някой краде от богатите - Майкрософт примерно не е проблем и държавата не трябва да се намесва.

Това си е незаконно както и да го гледаме, но понеже имаме насадени омраза към богатите и пренебрежение към закона, сега ревем, че държавата е спазила закона...

Много неадекватно ми се вижда това мислене. Хем искаме нещата да се оправят, хем да си караме по старо му.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Какво ти даде основание да прецениш, че аз нямам понятие от закони? Защо даваш пример как ти би постъпил в една хипотетична ситуация, т.е. защо мислиш, че твоята логика е единствена и най-правилна?
Ще си позволя и аз да създам една хипотетична ситуация. Да речем, че двама души работят на един компютър - това прави около 10 служители във фирмата. Ако всеки един получава 500лв. заплата, това прави 5к разходи за фирмата на месец, без да смятам осигуровките. Предполага се, че фирмата има и още много разходи, но тях ги оставям настрана. Ако фирмата работи на печалба, не би трябвало закупуването на 24 компютъра (15-20к) лева да е кой знае какъв проблем. Освен това не мисля, че има банка която би им отказала кредит за това.
И още нещо, тук загубата на информация не смятам, че е възможна. Би трябвало всеки собственик на такъв бизнес да е наясно, че бекъпът е готино нещо.
Очевидно грам понятие си нямаш от закони, но се мъчиш да се изказваш компетентно с разни цитати. Това не са задължителни, а възможни мерки при определени обстоятелства. Законите са едно, а тяхното тълкуване и прилагане е съвсем различна материя.

Ще ти дам пример как бих постъпил аз, ако съм от изпълнителната власт и при мен постъпи сигнал за фирма, която извършва почти цялата си дейност чрез компютри, използващи пиратски софтуер. Първото, за което ще се замисля е, че ако организирам акция и отида изненадващо вероятно ще трябва да конфискувам всички компютри и да блокирам работата на фирмата, което ще означава и неин фалит, тъй като сме в условия на голяма бедност и финансова криза. Аз съм държавен служител и не искам да стават такива неща, но освен това съм задължен да направя нещо, което да спре незаконната дейност. Какво правя аз? Изпращам призовка до шефа на фирмата и го викам за даване на обяснения. Той идва, разпитвам го и му издавам протокол за предупреждение, където пише, че използването на нелицензиран софтуер е незаконно и може да получи определени наказания, ако го прави. Той подписва протокола и си заминава по живо, по здраво. Ако има малко акъл в главата първата му работа след това ще е да нареди пълна проверка на всички компютри във фирмата си и да се погрижи те да станат оборудвани само с лицензиран софтуер. Накрая пак се намесвам аз. Примерно след месец, нареждам проверка във въпросната фирма. Проверката установява, че всичкият софтуер е лицензиран и няма нарушения на Закона за авторското право и сродните му права. Целта ми е постигната. Законът е спазен, а същевременно работещите във фирмата ще продължат да получават заплати, да изхранват семействата си и да внасят данъци в държавния бюджет.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Очевидно грам понятие си нямаш от закони, но се мъчиш да се изказваш компетентно с разни цитати. Това не са задължителни, а възможни мерки при определени обстоятелства. Законите са едно, а тяхното тълкуване и прилагане е съвсем различна материя.

Ще ти дам пример как бих постъпил аз, ако съм от изпълнителната власт и при мен постъпи сигнал за фирма, която извършва почти цялата си дейност чрез компютри, използващи пиратски софтуер. Първото, за което ще се замисля е, че ако организирам акция и отида изненадващо вероятно ще трябва да конфискувам всички компютри и да блокирам работата на фирмата, което ще означава и неин фалит, тъй като сме в условия на голяма бедност и финансова криза. Аз съм държавен служител и не искам да стават такива неща, но освен това съм задължен да направя нещо, което да спре незаконната дейност. Какво правя аз? Изпращам призовка до шефа на фирмата и го викам за даване на обяснения. Той идва, разпитвам го и му издавам протокол за предупреждение, където пише, че използването на нелицензиран софтуер е незаконно и може да получи определени наказания, ако го прави. Той подписва протокола и си заминава по живо, по здраво. Ако има малко акъл в главата първата му работа след това ще е да нареди пълна проверка на всички компютри във фирмата си и да се погрижи те да станат оборудвани само с лицензиран софтуер. Накрая пак се намесвам аз. Примерно след месец, нареждам проверка във въпросната фирма. Проверката установява, че всичкият софтуер е лицензиран и няма нарушения на Закона за авторското право и сродните му права. Целта ми е постигната. Законът е спазен, а същевременно работещите във фирмата ще продължат да получават заплати, да изхранват семействата си и да внасят данъци в държавния бюджет.

Вече и децата от 1-ви клас знаят че полицията в тази държава е поръчкова и действат предимно по сигнал, като този сигнал го дават най вече други конкурентни фирми за да си разчистят пътя. Изземването на PC-та е по скоро саботаж на фирмата.

TEST братле имаш репутация, абсолютно същото бих направил и аз ако съм бопаджия, най културно с призовка ще привикам въпросните лица, ще поговоря с тях, ще им обясня точки в законите че са нарушили еди коя си точка и алинея, и че за да продължат дейността си, трябва да имат закупен лицензиран софтуер, и ще ги накарам да се подпишат че вече са предупредени и знаят какво трябва да направят, след което ще ги пусна като им полежая приятен ден и да побързат с разпорежданията за да си спестят проблеми. В белите развити държави така се действа. А не като хамали - с камиончетата и товаро-разтоваро дейност на PC-та. Целта е саботаж - да си дойдем на думата. Най лошото е че остават без работа толкова много хора, а всички знаем как се намира работа в тази криза. Няма по голямо престъпление от това да саботираш такава голяма фирма, и да оставиш на улицата толкова семейства. Бопаджиите с маските не са толкова виновни колкото този който им нарежда - рибата мирише от към главата!
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

@max
Това не е моята логика. Много мразя да се повтарям, а и същите неща вече ги писах в предната страница на темата, но все пак...

Аз съм против това някой да краде от друг. Това, което вече написах ясно е, че има по-подходящи начини за справяне с този проблем. Избраната методика, която са използвали корумпираните служители е вредна за България и съответно за всички нас. Написах как според мен би трябвало да се действа като се спазват законите и интересите на държавата ни, и същевременно се неутрализира незаконната дейност. Органите на изпълнителната власт трябва да ръководят действията си винаги от интересите на гражданите на България, а чак след това да гледат интересите на чужди страни. Когато други държави финансират отделни служители на изпълнителната власт с милиони левове, какъвто е случаят при нас, нещата се променят и срещу това съм много против. В случая американска фондация финансира с огромни суми частна българска организация, на която член на управителния съвет е висш служител на изпълнителната власт, отговорен за акции като тази в темата. Това не е тайна и всички го знаят, но никой не прави нищо по въпроса.

За умствено възпрепятстваните повече нямам намерение да се повтарям. Пишете каквито си искате глупости.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Какво ти даде основание да прецениш, че аз нямам понятие от закони? Защо даваш пример как ти би постъпил в една хипотетична ситуация, т.е. защо мислиш, че твоята логика е единствена и най-правилна?
Ще си позволя и аз да създам една хипотетична ситуация. Да речем, че двама души работят на един компютър - това прави около 10 служители във фирмата. Ако всеки един получава 500лв. заплата, това прави 5к разходи за фирмата на месец, без да смятам осигуровките. Предполага се, че фирмата има и още много разходи, но тях ги оставям настрана. Ако фирмата работи на печалба, не би трябвало закупуването на 24 компютъра (15-20к) лева да е кой знае какъв проблем. Освен това не мисля, че има банка която би им отказала кредит за това.
И още нещо, тук загубата на информация не смятам, че е възможна. Би трябвало всеки собственик на такъв бизнес да е наясно, че бекъпът е готино нещо.
Очевидно е, че не знаеш как работят законите защото към всеки закон има тълкувания, инструкции за прилагане и куп други работи, които са по-важни от самите закони. Идея си нямаш кое е задължително, препоръчително и пожелателно в конкретния случай. Това е нормално де. Нямам как всеки да разбира от всичко.

Давам пример, за да ме разберат повече хора, защото явно това е проблем.

В такава фирма двама души да работят на един компютър е много малко вероятна ситуация. По-скоро е обратното. И какви заплати от по 500 лв.? :) В подобни фирми работят скъпоплатени специалисти. Разходите са много по-големи, да не говорим колко е трудно да събереш екип. Хипотетичната ти ситуация издиша отвсякъде. Съмнявам се сам да си вярваш на това, което си написал.

Компютрите наистина не са най-голямата загуба, а информацията. Бекъпът верно е готино нещо, но дори уебмастърите не го правят редовно, какво остава за подобна фирма. И дори да имат бекъп, сигурно и той е бил конфискуван, освен ако не е бил скрит някъде в тайно скривалище, но тук вече навлизаме в зоната на научната фантастика.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Еми значи си против пиратството на софтуера.

Сега трябва да коментираме само дали полицията трябва да иде и да ги предупреди 5 пъти или директно да изпълнява законите на страната.

И малките деца знаят, че софтуера се купува. Фирмите много добре го знаят. Това не е от днес или от вчера. Освен това има и безплатни алтернативи като линукс.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Каква е твоята компетентност, че вече многократно споменаваш за тези "по-подходящи начини за справяне с този проблем?" Защо не подкрепяш твърденията си с факти, защото лично аз не съм от тези всички, които са наясно? И още нещо, къде се споменава, че фирмата е фалирала?
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Думите дори подкрепят моята хипотеза. Сам твърдиш, че конфискуването на компютрите няма как да доведе до фалит на фирмата.
Очевидно е, че не знаеш как работят законите защото към всеки закон има тълкувания, инструкции за прилагане и куп други работи, които са по-важни от самите закони. Идея си нямаш кое е задължително, препоръчително и пожелателно в конкретния случай. Това е нормално де. Нямам как всеки да разбира от всичко.

Давам пример, за да ме разберат повече хора, защото явно това е проблем.

В такава фирма двама души да работят на един компютър е много малко вероятна ситуация. По-скоро е обратното. И какви заплати от по 500 лв.? :) В подобни фирми работят скъпоплатени специалисти. Разходите са много по-големи, да не говорим колко е трудно да събереш екип. Хипотетичната ти ситуация издиша отвсякъде. Съмнявам се сам да си вярваш на това, което си написал.

Компютрите наистина не са най-голямата загуба, а информацията. Бекъпът верно е готино нещо, но дори уебмастърите не го правят редовно, какво остава за подобна фирма. И дори да имат бекъп, сигурно и той е бил конфискуван, освен ако не е бил скрит някъде в тайно скривалище, но тук вече навлизаме в зоната на научната фантастика.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

До колкото си спомянм м/у народните закони по софт и интелектуална собствност, няма как да се ползва за комерс цели ако не е купен. За физ. нужди всички пирати в това лице и аз, закона ни подминава горе долу.
ГДБОП явно наловиха едрите престтъпници и вече почнаха на дребно :D
.

Къде пише в закона, че има разлика между това физическо лице да ползва нелицензиран софтуер и юридическо лице (и как си го представяш юридическото лице да ползва софтуер - нали човек щрака по клавиатурата и цъка с мишката?)?

Може би бъркаш нещата с книгите. Книгите могат да се взимат от библиотеката без да се дължи нищо на никого (даже и библиотеката не е длъжна да взима пари, ако не иска, но го правят за да се издържат, с изключение на библиотеките с идеална цел, собственост на физически лица и фондации с идеална цел - например chitanka.info не ти взима пари за да четеш книги от там, което е напълно законно).
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

@5ROVBABY
Това че фирмата ще фалира си е изцяло мое предположение. Според мен няма какво друго да се случи след като са загубили цялата си информация и компютърна техника. Без тези два елемента няма как да работят, а дори да си купят нови компютри не виждам как ще намерят ресурс за възстановяване на информацията. Като вземем в предвид сегашната икономическа обстановка и условията за даване на кредити тази фирма спокойно можем да я причислим към геройски загиналите. Това, което ме ядосва е, че изобщо не е било задължително да става така. Те верно са били нагли да ползват нелицензиран софтуер, но смъртната присъда идва малко множко като наказание. Още повече, че нарушението им е насочено в ущърб на чужди фирми, които не са от значение за българската икономика и съответно мерките трябваше да са по-меки. В крайна сметка нашите национални интереси винаги трябва да са на първо място.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Тва е начин на мислене типичен в България: Не е лошо да крадеш от богатите или от държавата.

А начина на мислене на държавата е - законите не са еднакви и равностойни за всички. Защо ако в един нощен клуб се продава нелицензиран алкохол не се изземва цялото оборудване, барабар с чашите, в които се е наливал алкохола? Не може ли бобаджиите да изземат само нелицензирания софтуер и/или да наложат глоба? Защо трябва да взимат компютрите, които едва ли са крадени, наред с лицензирания софтуер и цялата информация?
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Много интересна логика, щом са чужденци - можем да ги крадем.

А тези пишман крадци, като не знаят как се краде софтуер без да ги хванат, защо изобщо го правят?

За всички ще е по-изгодно да не се крадат (легално) компютрите, а вместо това да се налагат съразмерни глоби. По този начин хем фирмата ще продължи да плаща данъци (няма да фалира заради откраднатата легално информация), хем ще си получат наказанието за престъплението, което извършват (и държавата ще продължи да ги дере с данъци и осигуровки).

Конфискацията (законната кражба) на компютрите предизвиква вълна от събития, които засягат много хора, не само служители и собственици на фирмата. Техните клиенти също ще пострадат, клиентите на техните клиенти също и т.н.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Много интересна логика, щом са чужденци - можем да ги крадем.
Наистина е интересна, но няма човек от писалите в темата, който да е изказал подобна теза. Чия е тази логика тогава?
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Интересите на държавата трябва да са на последно място. На първо място трябва да са интересите на хората. Хората са по-важни от държавата, държавата е само инструмент, който хората ползват, защото им е от полза. Когато обаче държавата се превърне в самоцел, става страшно.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

А начина на мислене на държавата е - законите не са еднакви и равностойни за всички. Защо ако в един нощен клуб се продава нелицензиран алкохол не се изземва цялото оборудване, барабар с чашите, в които се е наливал алкохола? Не може ли бобаджиите да изземат само нелицензирания софтуер и/или да наложат глоба? Защо трябва да взимат компютрите, които едва ли са крадени, наред с лицензирания софтуер и цялата информация?

Понеже софтуера е инсталиран на компютъра и е почти неделима част от него за нуждите на съда. Тези машини трябва да се отчетат като доказателство и ако адвокатите спорят, вещите лица да пуснат комповете и да покажат, че в тях наистина има работещ нелицензиран софтуер.

Примера с алкохола не е адекватен, понеже наличието на алкохола може да се докаже лесно и без чашите, а наличието на софтуер се доказва много трудно без хардуер.


Те са си виновни, като са голяма фирма и са решили да карат на пиратски софтуер.

Отделно така прецакват всички останали конкуренти, като тяхната услуга е много по-евтина, понеже не са дали хх ххх лв за софтуер. Тоест не само, че прецакват производителя на софтуера, но и прецакват конкурентните си фирми, които са изрядни.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Примера с алкохола не е адекватен, понеже наличието на алкохола може да се докаже лесно и без чашите, а наличието на софтуер се доказва много трудно без хардуер.
Това не е вярно. В компютрите има хард диск, носител на информацията и там се съхранява софтуерът. RAM паметта, видеокартата, процесорът и другите компоненти нямат нищо общо.

Освен това софтуерът може да се копира за анализ без да се изземва носителят и да се спира работата на фирмата.

И какво доказва цял един компютър? Нищо. Информацията в него може да е добавена и след изземването. Не е проблем да се манипулират датите на файловете.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Хепи, може би грешно се изразих. Като цяло комерс целите са забраняват ако не си легален. А комереса е от ЮЛ, не към физическите - това исках да кажа.
Закона малко е двуяк това ми бе мисълта.

Принципно щом е софтуер, абсолютно винаги подлежи на манипулации. Затова му се вика процедура на иземване или пък процедура за доказатества и опис, щото в съда да няма 2 5. Винаги адвокат може да каже някой е качил пирадския софт поради небрежно пазене на доказатест. материал. Така че винаги е добре се копират на хардове.

А ако трябва сме честни - при проверка ходят представителите на софт. компаниите и за отрицателно време в рамките на мин може се провери по сериалите дали е или не легален.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Закона не прави разлика между "комерс цели", там даже няма такова понятие. Ако се ползва софтуера - има нарушение. Независимо дали от физическо лице, което не печели или от юридическо, което печели. Бъркаш нещата с книгите. Софтуера няма нищо общо с тях.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Хепи, може и да бъркам - принципно се счита за комерс нужди всички които от него вадят пари, а от там скачаме в графата на търговците и там вече са ЮЛ и компания на ЕТ, свободните практика и само осигуряващите.
Затова си спрях едни бизнес, нямаше как вече на къде и трябаше да се легализират софтовете ми, а те бяха адсски скъпи - риска беше голям защото тогава беше манията на "нелоялната конкуренция" да ти шибват проверки.
Те са си прави принципно, подбивания правиш ако нямаш всички софтове, а те го имат.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Не се прави никаква разлика между комерс нужди. Посочи къде в закона пише нещо такова. Бъркаш законите за софтуера със законите за книгите и честното ползване на книги.
 

Горе