Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Rabin

Well-Known Member
http://www.kaldata.com/forums/topic/220822-държите-вирус-на-компа-2-10хлв-глоба-в-новия-наказ/

Проектът:
https://docs.google.com/document/d/1HGBmhHUNr0S-QAUyRyKySVJ72kzopMtS9IwicVrDu38/edit?pli=1

Само да добавя, че няма антивирусна да лови 100% от известните вируси, за нови да не говорим. Всяка от тях пропуска по няколко хиляди вируса наведнъж. Това по официални данни.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Сложи си линукс. :)
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

За Линукс също има вируси.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

1-ви Април, да не го смениха за Януари?!?

BTW как ще разберат аджеба имам ли нямам ли вирус - аз 100% знам че си имам цяла колония на компна ми от червуляци, вируси, спайчета и т.н. Как ще ги ловят и с кой софт, дето няма софт 100% да лови? И пак не разбрах как ще ги проверяват - идва БОП-а и ми разбива врата(дето няма да може) или със съдебна заповед или от разстояние ще ми хакват система :D


Това нещо е нереално - не знам кой ще гласува за подкрепата му .....
 
Последно редактирано:
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Тия работи си ги знаем, ама ходи обяснявай на разни Калинки из т.нар. Парламент. Поредното средство за изнудване и сплашване (при желание) - ей това се гласува.
 
по принцип трябва да видим изпълнението не да се тълкува като че едва ли не ще годнят всички: МАКАР ЧЕ Пътят към ада е послан с добри намерения

НЕ пример при слаучай като този да се казва на жертвата че нищо не може да се направи... понеже нямаме закони и да се стискат палци да не зарази с откраднатия скайп и някой приятел който после да ни се сърди... а да има закон по който да се направи нещо

Внимавайте с потребител от тук , изпраща trojan horse ( weesly_tg )


Внимание! Да се прочете! Нагъл ИЗМАМНИК!
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

За Линукс също има вируси.
Може и да има, ама аз не съм чувал някой да се е заразил с нещо. Дай пример.

(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който създаде, придобие, предостави, държи или приведе в действие програма, която е предназначена за узнаване, заличаване, изтриване, записване, предаване, увреждане, разстройване, блокиране или използване по предназначение на данни от информационна система без съответно разрешение.
Това не иска ли да удари краковете?
 
От: Re: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

... МАКАР ЧЕ Пътят към ада е послан с добри намерения
...
Да де... Да пази Господ тия да ми защитават интереса. Престъпникът в дома ми има повече права от мен. В челните места сме по полицай на калпак, и дори старата барака не мога да си овардя в центъра на София, под лампа, в синя зона. Да се чудиш от кого по-напред да се вардиш.
redrum каза:
Може и да има, ама аз не съм чувал някой да се е заразил с нещо. Дай пример.
Kакво точно ще признаеш за "пример"? Има вируси и антивирусни за абсолютно всички операционни системи. Линукс също може да се хаква, зомбира и каквото там си знаем. Mинаваме метър просто защото не е толкова разпространен, засега. И защото се ползва предимно от грамотни юзъри. Дори е с една идея по-опасен, защото повече хора имат възможност да ти дадат възможност да си инсталираш сам зловреден код. При Win това право е дадено на една фирма.
 
Последно редактирано:
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Пример значи дали си чул някой твой познат да се е заразил, щото аз не съм. Повечето вируси са за уин, може да има някакви и за линукс, но не са масови. Защо, ти сам си го написал. Нито кракната операционна ползваме, нито кракнати програми.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Ами ако Линукс стане масово разпространена ОС - ще берем още по-големи ядове по тоя въпрос, ако няма инсталиран антивирус. Работя на виртуална машина, защото дори самия компилатор ми свети за зловреден компилиран код. Няма отърване от тия неща, и не се решават с тъпи закони. Все едно да те вкарат в затвора, понеже са те нападнали и взели личната карта, или пък задето са ти обрали дома.
И как ще разбереш дали имаш вирус, както се хвалиш че нямаш антивирусна? Не знам за начин да сканирам с лупа и очила харддиска.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Ами ако Линукс стане масово разпространена ОС
E, не че нещо, ама Линукс (различните дистрибуции) си имат милиони потребители в глобален мащаб. Не е като да не е масова ос. Иначе си прав за другото.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Интересен факт в случая е отсъствието на думичките "умишлено" и "неумишлено". Аз под "държи" разбирам напълно умишлено ти да си имаш една папка "D:\Viruses" и в нея да имаш 2-3 подпапки "Virus - nuclear plant (АЕЦ)", "Credit cards virus" и "Government spy trojan". Още повече като прочета и чл. 2 тук говорим за "умишлено" - 2. продаде, придобие или предостави, с цел използване или разпространение, или по друг начин предостави програма по т. 1;

А за линукс-а стига са се пънали някои хора, че е смешно направо! Няма да навлизам в подробности, но Rabin е обобщил накратко.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Интересен факт в случая е отсъствието на думичките "умишлено" и "неумишлено". ...
Няма как да се докаже при всички случаи.
А спор дали е масова или не - Линукс не ти гарантира избягване на пандела, с 2 думи, че избягахме от темата.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Линукс не ти гарантира избягване на пандела
E чакай де, това е още само проектозакон :lol:
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

E чакай де, това е още само проектозакон :lol:
Така де, за проектозакон говоря, линкове и дискусия цитирах с първото мнение още. Абе лаф да става!
 
Re: От: Re: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Да де... Да пази Господ тия да ми защитават интереса. Престъпникът в дома ми има повече права от мен. В челните места сме по полицай на калпак, и дори старата барака не мога да си овардя в центъра на София, под лампа, в синя зона. Да се чудиш от кого по-напред да се вардиш.

не говорим какво е изпълнението (калпаво) говорим че ако в закона не е записано че е престъпление значи НЕ е и нищо не могат да направят на някой който ти е изпратил вирус и ти е откраднал скайпа / мейла и ги ползва да изпраща на познатите ти за да краде и техните

от тази гледна точка е нормално да има нещо такова записано

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=45321

иначе този може да си го прави това необезпокояван... престъпление ще стане чак като се възползва от някакви лични данни да наруши друг закон...
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Toва са жалки опити да контролират Нета. В момента има проект - нещо като защитен и филтриран нет, от голяма "мисъл" за нас. Все в тая посока бутат нещата, а не помня кога за последно са приели закон да е полза на нормалния данъкоплатец, дето ги хрантути. Само данъци, глоби и санкции ми вдигат, и нещата отиват от зле на по-зле. "Мале, как мразя някой да мисли за мен".
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Министерски съвет е направил Портал за обществени консултации, където публикуват законопроектите с цел уж да се прави обществено обсъждане. Очаква се там да пишат гражданите критиките си и предложенията си във връзка с разглежданите законопроекти и стратегически документи. Предполага се законодателите да четат тези предложения и да си помислят дали да се съобразят с тях.

Датата на откриване на "обществените консултации" относно проекта на Наказателен кодекс (има интересни коментари) е 21 декември, датата на приключване - 15 януари. Съвсем случайно съвпада с коледните и новогодишни празници... Няма никаква конспирация. Спете спокойно.
 
От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

Мисля, че прекалено много се впечатлявате от един текст. По правило за да се счита дадено деяние за престъпление се изисква да е извършено умишлено. Има малко предвидени случаи, в които се наказва за извършено деяние поради непредпазливост. Няма как случайно да извършиш престъпление (освен предвидените случаи на непредпазливост).
А защо в Linux трудно ще хванеш вируси е въпрос на грамотност и елементарна цифрова хигиена. Един разумно разсъждаващ ползвател на компютър си набавя софтуера само от доказали се уважавани източници. Аз търся по два начина - от тези дето се грижат за Linux дистрибуцията ми и от производителите на дадения софтуер. Рядко си позволявам да ползвам програми със затворен код (т.е. такива дето ги не знаеш какво точно правят) и то само ако съм сигурен, че са достатъчно ограничени откъм права. Съвсем нормално е човек да се заразява ако си търси софтуер от съмнителни (неидентифицирани като конкретни лица) и набързо намерени източници. Дори извън IT света който не спазва елементарна хигиена се заразява от какво ли не. Всичко е въпрос не до OS, а до разум. Неведнъж съм казвал, че глупостта е скъп лукс.
 
От: От: Държите вирус на компа? 2-10х.лв. глоба + затвор!

...Неведнъж съм казвал, че глупостта е скъп лукс.
Тъй де. Вземи копачката за Лайткойн. С отворен код е. Изненада! Binary-to свети за троянци.
Вземаш компилатор, проверяваш 30-те хиляди реда код Лайткойн, на С++ както са на сорс. Проверяваш самия компилатор. Изненада! И той свети.
Как точно проверяваш доколко може да се довериш на създателя на софтуера? В 90% от случаите инсталирам софтуер от фирма, която чувам за пръв път. Това дето написа би имало бегъл смисъл ако си секретарка и не пипаш повече от Word, Excel и пасианс.
Давам само един пример. Сравнително отдавна дори ошетаха една банка, хакнаха сървъра и. С троянец!
 

Горе