Едната гледна точка

От: От: Едната гледна точка

Заплата 4000 лева у нас, ако говориш скандинавски езици

Познавам хора с френски, които са на 2500 чисто.

Първо познаваше хора с заплати по 5 к , после то това били еквивалентни на 3к в България , сега познаваш на 2 и 500 чисто. Накрая ще спориш че 1500 лева в България са по добре от 5 в чужбина :D

В коя чужденция в магазина е по-евтино?

Последните ми спомени са за 40 франка за килограм телешко и 12 франка за килограм пилешко. Евтиния.
Германия - сравнявам едни и същи продукти , направо смайваща разлика.... в България е по скъпо в магазина.
 
От: Едната гледна точка

Съгласен съм, от време на време съм виждал промоции, където килограм месо ти излиза по-евтино от килограм хляб. Ако говориш само за discount shelf-a, и жълти етикети - да, можеш да минеш по-тънко отколкото в кауфланд. Ако искаш да пазаруваш като бял човек, а не discount-hunter, в магазина - никакъв шанс да минеш по-евтино от бг.
 
От: Едната гледна точка

Съгласен съм, от време на време съм виждал промоции, където килограм месо ти излиза по-евтино от килограм хляб. Ако говориш само за discount shelf-a, и жълти етикети - да, можеш да минеш по-тънко отколкото в кауфланд. Ако искаш да пазаруваш като бял човек, а не discount-hunter, в магазина - никакъв шанс да минеш по-евтино от бг.

Някакво Лореал за почистване на жената двойно по-евтин без да е никакво намаление..... шоколадите и сладките също са по евтини. Едни бисквити в лидл 1към1 с бг , в бг 3 лева тук 1 и 20 евро .......
 
От: Едната гледна точка

Колко давате за храна на месец?
 
От: Едната гледна точка

Някакво Лореал за почистване на жената двойно по-евтин без да е никакво намаление..... шоколадите и сладките също са по евтини. Едни бисквити в лидл 1към1 с бг , в бг 3 лева тук 1 и 20 евро .......

Loreal :) наш'та фирма. Е той завода е в karlsruhe - еднакви неща отиват за българския и немския пазар. Другите са във франция, полша и италия.. Това е логично да е по-евтино...

Не е там работата. Не може да се забатачим в частния случай. Аз пък преди 4 години си вземх i7 4 ядра лаптоп, с още 4 виртуални, симулира 8; с 8 гига рам и перфектна nvidia за 470€ от БГ. Такава оферта и ректално разкъсване да получи човек от търсене - няма да намери в нито една западна държава, впрочем дори сега след 4 години - пак не съм 100% убеден дали ще се намери такава сделка. Не го изключвам, обаче..все пак 4 години са като цял век при високите технологии.

Ако искаме да излезем от частния случай си има дата-бази.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Bulgaria&displayCurrency=EUR
http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Germany

Очевадно е, че в БГ е много по-евтино. Естествено, както се съгласихме - в запада европа ти остава много повече disposable income, следователно и стандарта ти е по-висок. Финансово си по-добре, другия аспект няма да го коментираме, понеже там за всеки е различно. Обаче не е нужно да се уливаме с твърденията..
 
От: Едната гледна точка

не знам , не ги записвам. Дори да не е по евтино , разликата не е фрапантна, а разликата в заплатите - да
Е, не знаеш :) Горните статистики говорят достатъчно.
 
От: Едната гледна точка

Е, не знаеш :) Горните статистики говорят достатъчно.

Не споменават за weekend-ите. Където човека в чужденция се чуди какво да прави, има избор от сравнително малка социална група и общо взето - не е много happy картинката. Искаш нещо забавление? От софето към велинград на 5-звезди спа си за 75€/вечер за 2-ма. От щутгард до баден-баден си срещу скромната сума от 320€/вечер за 2-ма, пак 5-звезди. Разликата в хотелите е нищожна...
Искаш дискотека - под 120€ бутилката няма да паднеш, в софето за 40€ и си окей.

От понеделник до петък в западна европа си по-добре...и заплатите са по-добре, и колегите са по-нормални, и шефовете са по лежерни... weekend-a обаче - смърт. А сега да за замислим - ние живеем за да работим, или работим за да живеем? Така де...всеки си има личния избор.
 
От: Едната гледна точка

BG Local Purchasing Power: 58.42
Germany Local Purchasing Power: 151.14

А, Почивки през немските големи туроператури са по евтини от българските такива.
 
От: Едната гледна точка

От врабче мляко ще изкараш. Човек направо ще остане с впечатлението, че опитваш да докажеш, че "в германия всичко е по-добре, в бг е пълен батал."
Това ли е което искаш да чуеш?
А това за туроператорите...ако си пенсионер, сигурно да. За останлите има боокинг.ком, там цените са еднакви. Само дето веднъж в месеца да идеш в баден-баден и си до там. А тук може да пръхтиш към велинград 3 пъти в месеца и няма да го усетиш.. /ако приемем, че си нормален ит съпорт с 5 бона в чужденция и 2,3 бона в бг/
 
От: Едната гледна точка

Последно за тази вечер, да напиша. Че точно такива едностранни хвалбежи към чужденция прецакват младото поколения, тея на по 16-26, където тепърва се чудят дали да емигрират. Чудят се, и гледат че в БГ не е перфектно, а по форуми четат колко е прекрасно да си емигрант, какви големи пари, какви мили хора, как няма дупки по улицата... Накрая се решават да емигрират. После живота им се срива.
Изпадат в дупка, понеже си нямат никого, понеже социалният им живот е по-скоро бегло подобие на такъв, защото хептем няма какво да правят, следва нон-стоп циклене на компютъра. В много случаи се събират със съквартиранти на ракия (хехе) и изпадат в един емигрантски затворен кръг. Накрая се усещат, че са пълни нещастници (не като обида, а като душевно състояние). Усещат се колко са долу в социалната решетка и се почва с един "ебен им макята на тая държава, дека ме изпъди, не че не си взех сам билета и не реших сам да замина, ама она(държавата) ме изпъди" и разни други такива изражения на човешкото падение. Да им е честито на щастливите емигранти, затова на departures винаги плачат като заклани, винаги са едни крокодилски сълзи с пълни куфари, а на arrivals - винаги едни широки усмивки, празни куфари, или най-много някоя друга дреха.
Превръщат се масата в едни жалки плазмодии, живеещи да ходят на работа, а вечерта и weekend-ите да цъкат на компютъра или да пият някоя друга бира. За друг тип забавления не се коментира, защото те струват много €. Едни отчаяни от живота хора с единствена радост - работната им заплата - разбира се, пресмятана в лева и преди данъци. Хак да им е на щастливите емигранти.
В 2015-та година живеем, знаем как е. Ех тези пусти еврунгерчета....

Искам тук един огромен удивителен да сложа- burnx - това по никакъв случай не е адресирано към теб. Знам, че е напълно възможно да си тотално доволен от живота си и горе-описания емигрант да не прилича на теб по никакъв параграф. Обаче за всеки един такъв различен от горе-описания, има едни други девет, които ще се познаят точно в горните редове.

Кофти е младите да се заслепяват по едни пусти € в номинална стойност. С евро си храниш тялото, душата друго иска. Ако не умееш да си храниш душата - ще пишеш дневничета "да им ебем ма*ката на държавата", пък дори и на последен модел компир с TitanX видео ;)
 
От: От: Едната гледна точка

Последно за тази вечер, да напиша. Че точно такива едностранни хвалбежи към чужденция прецакват младото поколения, тея на по 16-26, където тепърва се чудят дали да емигрират. Чудят се, и гледат че в БГ не е перфектно, а по форуми четат колко е прекрасно да си емигрант, какви големи пари, какви мили хора, как няма дупки по улицата... Накрая се решават да емигрират. После живота им се срива.
Изпадат в дупка, понеже си нямат никого, понеже социалният им живот е по-скоро бегло подобие на такъв, защото хептем няма какво да правят, следва нон-стоп циклене на компютъра. В много случаи се събират със съквартиранти на ракия (хехе) и изпадат в един емигрантски затворен кръг. Накрая се усещат, че са пълни нещастници (не като обида, а като душевно състояние). Усещат се колко са долу в социалната решетка и се почва с един "ебен им макята на тая държава, дека ме изпъди, не че не си взех сам билета и не реших сам да замина, ама она(държавата) ме изпъди" и разни други такива изражения на човешкото падение. Да им е честито на щастливите емигранти, затова на departures винаги плачат като заклани, винаги са едни крокодилски сълзи с пълни куфари, а на arrivals - винаги едни широки усмивки, празни куфари, или най-много някоя друга дреха.
Превръщат се масата в едни жалки плазмодии, живеещи да ходят на работа, а вечерта и weekend-ите да цъкат на компютъра или да пият някоя друга бира. За друг тип забавления не се коментира, защото те струват много €. Едни отчаяни от живота хора с единствена радост - работната им заплата - разбира се, пресмятана в лева и преди данъци. Хак да им е на щастливите емигранти.
В 2015-та година живеем, знаем как е. Ех тези пусти еврунгерчета....

Искам тук един огромен удивителен да сложа- burnx - това по никакъв случай не е адресирано към теб. Знам, че е напълно възможно да си тотално доволен от живота си и горе-описания емигрант да не прилича на теб по никакъв параграф. Обаче за всеки един такъв различен от горе-описания, има едни други девет, които ще се познаят точно в горните редове.

Кофти е младите да се заслепяват по едни пусти € в номинална стойност. С евро си храниш тялото, душата друго иска. Ако не умееш да си храниш душата - ще пишеш дневничета "да им ебем ма*ката на държавата", пък дори и на последен модел компир с TitanX видео ;)

Определено добре си го написал , може да трогне младите наистина и да се борят да останат - въпреки трудностите. Дай боже един ден и в България законите да се спазват , да изкарваме равни с европейските доходи и да сме по усмихнати. Към днешна дата за жалост е по вероятно да те набият на кръстовище , че си свирнал на някого вместо да ти помогне някой , че си се спънал и паднал на улицата - примерно.
Естествено че парите не са най-важното - но точно останалите неща сякаш куцат в държавата ни. Така поне го виждам аз през собствената си призма. Надежда винаги има така че рано или късно държавата ще тръгне нагоре - дано да е по-скоро и повече млади хора се завърнат. Все пак заминаването в чужбина е начин да търсиш щастието другаде след като не го намираш у дома.
 
От: От: Едната гледна точка

Определено добре си го написал , може да трогне младите наистина и да се борят да останат - въпреки трудностите. Дай боже един ден и в България законите да се спазват , да изкарваме равни с европейските доходи и да сме по усмихнати. Към днешна дата за жалост е по вероятно да те набият на кръстовище , че си свирнал на някого вместо да ти помогне някой , че си се спънал и паднал на улицата - примерно.
Естествено че парите не са най-важното - но точно останалите неща сякаш куцат в държавата ни. Така поне го виждам аз през собствената си призма. Надежда винаги има така че рано или късно държавата ще тръгне нагоре - дано да е по-скоро и повече млади хора се завърнат. Все пак заминаването в чужбина е начин да търсиш щастието другаде след като не го намираш у дома.

Защо да си пропиляваш живота в борба с вятърни мелници? Кой ще го оцени това?
Не може 1000 да серат и един да чисти след тях. Че и като остави парцала да го изкарват изменник.
 
От: Едната гледна точка

Тук трябва да се прави разлика от това да си изкарваш сам заплатата или да ти плащат за положем труд. За второто Бърни е прав - в БГ няма как да се взимат на заплата такива пари, както в Германия примерно. И да се извадят разходите от високия наем и подобни пак ти остават повече пари, отколкото тук без да плащаш наем дори (повечето българи имат наследствени жилища). Брат ми е на 24 години и е работил вече в почти цялата Западна Европа + Дубай. В момента е в Шотландия, работи в един мол за козметични продукти, наели са си на партия с колеги цяла къща в Единбург и си е доволен от заплащането, не иска и да си помисли да се връща тук, а не е като да не е работил и в БГ.
Но що се отнася за онлайн бизнес, това си е чисто престъпление направо да мигрираш в чужбина. Тук имаме в момента идеални условия за развитие - животът е сравнително евтин, повечето хора си имат собствени жилища, помагат и роднини ( не с пари, не всичко е пари на този свят), тук са ти приятелите и т.н. В чужбина е друг манталитет, там си никой, няма кой да си даде плюнката за теб, особено пък и като разберат, че си от България ( за това са виновни мангалите, които организират просяците, клошарите и джебчиите и подобни да им работят в западните страни и вадят луди пари от това между другото)

Гледам във форума доста колеги, които работят само на бг пазара с години се въртят на едно място, въртят сучат и не се получава. А англоезичния пазар е само на един клик разстояние. Само с няколко хиляди двевен трафик може да се изкарва в пъти над средната за БГ заплата, иска се само един език да се научи. Тук не става на въпрос да предлагаш услуги или търговийка, там е друго, тук става на въпрос за монетизация на трафик, дали ще е с реклама, афф или друго няма значение. Просто БГ паара е прекаелно малък и ннеплатежоспособен за да могат да се вадят прилични пари. Ето и Блинки и други колко пъти са го писали това, заебете го тоя БГ пазар няма пари тук. Тук вървят смалки изключения разбира се, търговията, услугите и общо взето до там.

Мразя да пиша, както и да чета дълги постове, но то взе, че стана малко дълго:wink:
 
От: От: Едната гледна точка

Тук трябва да се прави разлика от това да си изкарваш сам заплатата или да ти плащат за положем труд. За второто Бърни е прав - в БГ няма как да се взимат на заплата такива пари, както в Германия примерно. И да се извадят разходите от високия наем и подобни пак ти остават повече пари, отколкото тук без да плащаш наем дори (повечето българи имат наследствени жилища). Брат ми е на 24 години и е работил вече в почти цялата Западна Европа + Дубай. В момента е в Шотландия, работи в един мол за козметични продукти, наели са си на партия с колеги цяла къща в Единбург и си е доволен от заплащането, не иска и да си помисли да се връща тук, а не е като да не е работил и в БГ.
Но що се отнася за онлайн бизнес, това си е чисто престъпление направо да мигрираш в чужбина. Тук имаме в момента идеални условия за развитие - животът е сравнително евтин, повечето хора си имат собствени жилища, помагат и роднини ( не с пари, не всичко е пари на този свят), тук са ти приятелите и т.н. В чужбина е друг манталитет, там си никой, няма кой да си даде плюнката за теб, особено пък и като разберат, че си от България ( за това са виновни мангалите, които организират просяците, клошарите и джебчиите и подобни да им работят в западните страни и вадят луди пари от това между другото)

Гледам във форума доста колеги, които работят само на бг пазара с години се въртят на едно място, въртят сучат и не се получава. А англоезичния пазар е само на един клик разстояние. Само с няколко хиляди двевен трафик може да се изкарва в пъти над средната за БГ заплата, иска се само един език да се научи. Тук не става на въпрос да предлагаш услуги или търговийка, там е друго, тук става на въпрос за монетизация на трафик, дали ще е с реклама, афф или друго няма значение. Просто БГ паара е прекаелно малък и ннеплатежоспособен за да могат да се вадят прилични пари. Ето и Блинки и други колко пъти са го писали това, заебете го тоя БГ пазар няма пари тук. Тук вървят смалки изключения разбира се, търговията, услугите и общо взето до там.

Мразя да пиша, както и да чета дълги постове, но то взе, че стана малко дълго:wink:

Спор няма - имаш ли пари България си е супер за живеене. Но постчето с което почна темата , човека не е предприемач , не е чувал за адсенс и аффилиейт , а както по голямата част от хората разчитат на заплата. Затова условията в БГ са зле , ако чакаш на заплата. В този форум естествено е всички хора да си докарват малко или много странични доходи от интернет (или основни).
 
От: Едната гледна точка

Но постчето с което почна темата , човека не е предприемач , не е чувал за адсенс и аффилиейт , а както по голямата част от хората разчитат на заплата.
Ами, да се промени. Времената винаги са били такива - или се адаптираш, или едвам оцеляваш/не оцеляваш. Това по-скоро е проблема на повечето хора - търсят отговорността за собствените си неуспехи в някой друг. Все пак, държавата отстъпи, вече почти не съществува и ние сме единствените, които можем да се постараем да живеем добре. Това всъщност е хубавото на тези времена, това е и хубавата страна на капитализма (а за някои лошата) - всичко зависи от собствените ти усилия.
 
От: От: Едната гледна точка

Ами, да се промени. Времената винаги са били такива - или се адаптираш, или едвам оцеляваш/не оцеляваш. Това по-скоро е проблема на повечето хора - търсят отговорността за собствените си неуспехи в някой друг. Все пак, държавата отстъпи, вече почти не съществува и ние сме единствените, които можем да се постараем да живеем добре. Това всъщност е хубавото на тези времена, това е и хубавата страна на капитализма (а за някои лошата) - всичко зависи от собствените ти усилия.

Това е така , но не всеки знае от къде да започне. Примерно аз преди да стигна до форума тук започнах сам с едни сайтчета , където гледаш рекламки за някакви стотинки . Имах желание да изкарвам пари онлайн и това ме доведе до тук.
 
От: От: Едната гледна точка

Това е така , но не всеки знае от къде да започне. Примерно аз преди да стигна до форума тук започнах сам с едни сайтчета , където гледаш рекламки за някакви стотинки . Имах желание да изкарвам пари онлайн и това ме доведе до тук.
И аз търсех начин да изкарам пари. Пръвите неща, които правех бяха странични проекти свързани с тогавашната ми работа. Спомням си, че в началото изкарах 100 лв. от един проект и си купих удобен стол за работа пред компютър. :wink: :lol: Но винаги съм смятал, че съм благодарен на мизерията, защото ако взимах 2000 лв. заплата тогава, вероятно нямаше да търся толкова упорито странични неща и нямаше да постигна това, което съм постигнал днес. С една дума, една идея по-бедната обстановка може да бъде силен мотиватор за личния ти успех.
 
От: Едната гледна точка

Направих си труда да изчета и 3те статии на elcabron. Бих казал, че са на 50/50 нещата, поне що се отнася до правилно отразяване на статуквото в миналата ни родина.
Определено няма да ни е лесно занапред в милата ни държава. Циганското съсловие не спира да се множи, а успоредно с това престъпността, безнаказаността и тежестта за работещите, но не в сивата икономика.
Точно и това ме притеснява => че детето ми ще трябва да играе с циганчета и ще знае два езика, трябва да треперя над семейството и роднините си. Докато междувременно плащам тавана за осигуровки и не получавам нищо насреща.

Интересно ми е как ще успея да докретам до 65г. като уеб дизайнер и разработчик без да съм ослепял и гръбнака ми да се е сгънал до невъзможни за науката градуси. И да съм предприемач, пак няма гаранция, че ще съм такъв до пенсия. Инвестиране в имоти, които могат да ти ги крадат и палят циганите, и да им пада цената не е кой знае каква оферта. Пари в банка - също (особено след като в БГ човек с два смс-а може да събори цяла институция).

Не е само в циганите и данъците проблема. Проблема е и в това, че масово населението изпростява, има и липса на контрол, а от там - мизерия и чувство за безнаказаност.
Докато германеца могат да го глобяват за това че у дома си няма кошчета за разделно събиране, тук все още хората масово си хвърлят боклуците през терасите и по улиците. А да се изхрачи и изсекне човек на пътя докато се разминавате....е ежедневие.
 
От: Едната гледна точка

С тия нелегални в Германия скоро няма да е много по-различно от тук ;)
 

Горе