Езикови сертификати на Cambridge

От: Езикови сертификати на Cambridge

На IELTS съм се явявал и имам 9ка , ама доколкото знам важи само 2 години. Моето мнение е, че език има смисъл да се учи. Най-добре се учи обаче в чужбина, а ако няма възможност ходиш на курс и гледаш чужди филми и четеш чужди книги. Курса е по-кофтито алтернатива. В никакъв случай не оправдавам ходенето по такива курсове за някакъв сертификат. Аз сертификат нямам за нито един от езиците които знам и никой и не ми е искал, то още на интервюто става ясно знаеш ли не знаеш ли ако е на съответния език.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

В никакъв случай не оправдавам ходенето по такива курсове за някакъв сертификат. Аз сертификат нямам за нито един от езиците които знам и никой и не ми е искал, то още на интервюто става ясно знаеш ли не знаеш ли ако е на съответния език.
Някои работодатели и университети не провеждат изпити за език, но изискват сертификатите.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Съгласен, затова и ходих да полагам IELTS. Имах предвид да се ходи за сертификат ей така да си го имаш.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Съгласен, затова и ходих да полагам IELTS. Имах предвид да се ходи за сертификат ей така да си го имаш.

Един въпрос имам. Ако колега от форума има CPE, би ли му се доверил да пише статии за твой сайт на английски, без да го познаваш и само заради сертификата?
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Не, не ме интересуват никакви документи. Бих просто тествал какво пише и как, но при мен е специфично защото аз имам квалификацията да преценя дали става или не. Хората които не знаят език ще трябва да се осланят на това което пише в сертификата.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Не, не ме интересуват никакви документи. Бих просто тествал какво пише и как, но при мен е специфично защото аз имам квалификацията да преценя дали става или не. Хората които не знаят език ще трябва да се осланят на това което пише в сертификата.

Не съм съгласен. Притежател на такъв сертификат има достатъчни езикови познания, за да създава качествено и стилно съдържание, за който и да е сайт с обща тематика. Твоето одобрение в случая не е нужно.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Ами ти ме пита за мен конкретно, а сега ми пишеш, че одобрението ми не е нужно. Как ще пише за мен ако не го одобря :)? Както и да е. Всеки си има право на мнение.

А относно това дали може да създава качествено и стилно съдържание аз пък не съм съгласен защото това, че някой знае език не значи, че може да пише статии по тази логика всеки англичанин да речем който може да пише правилно значи може да създава качествено и стилно съдържание. Ама и тука ще кажа както и да е, че да не изпаднем пак във философски спорове.

Просто исках да се включа в темата с мнение за да помогна.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Ами ти ме пита за мен конкретно, а сега ми пишеш, че одобрението ми не е нужно. Как ще пише за мен ако не го одобря :)? Както и да е. Всеки си има право на мнение.

А относно това дали може да създава качествено и стилно съдържание аз пък не съм съгласен защото това, че някой знае език не значи, че може да пише статии по тази логика всеки англичанин да речем който може да пише правилно значи може да създава качествено и стилно съдържание. Ама и тука ще кажа както и да е, че да не изпаднем пак във философски спорове.

Просто исках да се включа в темата с мнение за да помогна.

Питах теб, но въпросът е принципен. Не е важно, дали ти ще откажеш на някой, който знае езика по-добре от теб, а дали този някой притежава необходимите знания и умения, за да извърши конкретната услуга.

Cambridge English: Proficiency is set at Level C2 of the Common European Framework of Reference (CEFR). C2 is the level of English needed to:

study demanding subjects at the highest levels, including postgraduate and PhD programmes
actively engage in academic life by participating confidently in tutorials and seminars
lead on complex and challenging research projects
negotiate and persuade effectively at senior management level in international business settings.

It shows that you have mastered English to an exceptional level.

For example, at C2 level you can expect to:

understand the main ideas of complex pieces of writing
understand documents, correspondence and reports, including the finer points of complex pieces of writing
advise on or talk about complex or sensitive issues, understanding colloquial references and dealing confidently with hostile questions
write on any subject and take full notes of meetings or seminars with good expression and accuracy.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

  1. Какво е мнението ви за тях? - Положително.
  2. Бихте ли платили, за да придобиете такъв сертификат? Под плащане се разбира плащане на изпит и евентуално курс за него. - По-скоро не.
  3. Смятате ли, че сертификат от посочените би ви помогнал по какъвто и да е начин? - Не.
  4. Смятате ли, че такъв сертификат достоверно отразява знанията за съответните нива? - Ehm... Who cares.
  5. Възможно ли е да се фалшифицира такъв сертификат? - Дедазнам. Питай някой милиционер :) .
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Бате Ноке, ти успя да попълниш лексикона, БРАВОС! :-o
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

  1. Какво е мнението ви за тях? - Положително.
  2. Бихте ли платили, за да придобиете такъв сертификат? Под плащане се разбира плащане на изпит и евентуално курс за него. - По-скоро не.
  3. Смятате ли, че сертификат от посочените би ви помогнал по какъвто и да е начин? - Не.
  4. Смятате ли, че такъв сертификат достоверно отразява знанията за съответните нива? - Ehm... Who cares.
  5. Възможно ли е да се фалшифицира такъв сертификат? - Дедазнам. Питай някой милиционер :) .

Долавям противоречие в отговорите ти. Как е възможно мнението ти за сертификатите да е положително, а да смяташ, че няма полза от тях? Когато имаш положително мнение за дадено нещо, би трябвало по някакъв начин да го цениш.
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Долавям противоречие в отговорите ти. Как е възможно мнението ти за сертификатите да е положително, а да смяташ, че няма полза от тях? Когато имаш положително мнение за дадено нещо, би трябвало по някакъв начин да го цениш.
Шизофрения? :roll:
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Долавям противоречие в отговорите ти. Как е възможно мнението ти за сертификатите да е положително, а да смяташ, че няма полза от тях?
Смятам, че са полезни. Самият сертификат не, ама пътят до него - да.

После се пита дали би ми помогнал на мен персонално ткаъв сертификат. Не, не би ми помогнал. Но курсът - да, би.

А що не бих платил - 2 причини:
1. Ми просто едва ли мога да си напъхам в графика тоя евентуален курс преди това.
2. В миналото достатъчно са ме оценявали. Вече прекалено ми е пораснало егото, та да предоставям възможности на разни други да ме оценяват :) .

Всъщност не е чак толкова лоша идея. Може пък да фана да изкарам...
 
  1. Какво е мнението ви за тях?
  2. Бихте ли платили, за да придобиете такъв сертификат? Под плащане се разбира плащане на изпит и евентуално курс за него.
  3. Смятате ли, че сертификат от посочените би ви помогнал по какъвто и да е начин?
  4. Смятате ли, че такъв сертификат достоверно отразява знанията за съответните нива?
  5. Възможно ли е да се фалшифицира такъв сертификат?


cefr-diagram.jpg
Аз със сигурност ще изразя мнение по темата, защото съм много доволен от този тип сертификат. Никога не съм учил толкова страстно нещо, колкото това. Имам С2 бизнес английски. Не е като това дето го преподава по локалните места, тук имахме упражнения, които следяхме финансови нови, както и с диктофони записваха какво си говорим и преправяха акцента ни. Със слушалки слушаш и после пишеш какво си чул и да създадеш нещо като преразказ, използвайки термините чути там. Абе, готино е с две думи.

Ето и отговорите на въпросите ти, както следват:

- Много са добри и наистина ти дават сертификат, зад който седят реални знания. Не говоря и колко е престижно. Масово хората шляпат в CV-тата си, че владеят добре английски. Ок, съгласен. Но все пак в повечето случаи говорим за хора, които са го учили в училище, забравили са го, после малко в университета и тук таме някое видео на Риана. Тези, които имат пряк контакт и им се налага да го използват в ежедневието са на добро ниво, за тях нямам съмнения, но другите са пълна скръб. Даже се чудя как не ги ебават по интервютата, аз щях. Примерно, кое го е определил като отлично владеене? Що за самооценка си е сложил? :) Или в заключение - струва си много.

- Да, бих. Доказателство за това е, че вече го направих. Спомням си, че заделях от заплатата си във фонд Английски, защото никак не беше евтино тогава. Даже не знам как е сега, но после го оставих на 500 лева един курс. Да, включва курс и изпит. И нямат давност във времето, важат си завинаги. Сега е променено малко, като ако изкараш висока оценка А на изпит FCE ти дават ниво С1, а не B2.

- Да, определено. Сега ми помага и в бъдеще съм сигурен, че не само ще избие парите, които съм налял през годините в него, но и от горе. Това бе една от най-интелигентните ми инвестиции, които някога съм правил. А аз рядко възприемам образованието като нещо положително, може би защото нашето като цяло не струва. Но само за това бях сигурен, че си. И то на 100%.

- Определено го отразява. Това ми направи впечатление - никога не можеш да видиш човек, който срича в 3то или горно ниво. За това е и толкова престижен. Както казах, едно е да видят някой бастун с "добър" английски в CV-то, друго е да видят такъв със сертификат, седящ зад това. Нали? Идея по-оптимистично изглежда за работодателя. Това са едни от най-престижните сертификати. Няма какво да кажа повече.

- Да. Ти пък къде си зададе въпроса. Както знаеш ние сме добри в това. Но не е там идеята. Идеята е като отидеш на интервю на английски да им събереш очите, доста по-добре е от 100 фалшиви сертификата. Иначе с обратния случай се получава малко грозно и ще станеш доста интересен обект на подигравки.

В много от езиковите школи те изнудват да започнеш курс при тях, като ти връчват един входящ тест, които реално да те класира в някой от курсовете им, за да се бориш за сертификата. В Бритиш Кънсълт, това няма да ти се случи. Там просто отиваш подаваш документите си и държиш изпита. Естествено, редно е да си подготвен и добре да си научил, за да го изкараш. Аз лично почнах с входящ, но знаех, че имам нужда, за това се закачих за 3то ниво и самата идея, че се закачих, означаваше само едно - имах пропуски. И така, аз си почнах от 2ро. Не направих компромис с това и беше според мен една умна стъпка.

Сори, че така се отпуснах, но това е важно и на всеки го говоря - един език те прави идея по-добър. Често като видя "искам да направя сайт за чужбина ама не съм добре с английския", ми къса сърцето и ми става адски тъпо. Защото има знания, идея, амбиция и само език те спира.

А за работа става и B2. :) Това е достатъчно и минаваш. Става за бизнес кореспонденция.

Ама само колко написах, Харконе, баце, сори, ама ще трябва да го изчетеш. Споделил съм само от опит. :)
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

Смятам, че са полезни. Самият сертификат не, ама пътят до него - да.

Най-хитър е redrum - накарал е жена си да извърви пътя, вместо него. :mrgreen:
 
От: Езикови сертификати на Cambridge

След прочетеното на пейстнатия текст от теб се съгласих, че притежателя на сертификата би трябвало да пише добре, е не е като да е минал Academic Writing или Creative Writing курс, но да речем, че може.
 
Последно редактирано:
От: Езикови сертификати на Cambridge

Браво Blinky, ти разби всички, които гледаха снизходително на тези сертификати. :)
 
Re: От: Езикови сертификати на Cambridge

Браво Blinky, ти разби всички, които гледаха снизходително на тези сертификати. :)
Моля, моля. Много ме запали с тази тема. Няма такова нещо като "излишно ми е да имам знания и доказателство за това, че знам английски". Самата идея, че половината му термини в неговата област (IT) са му англоезични думи, трябва да ми засвети лампичката, че му е не само нужно, но необходимо. Защото днес ги гледах как ме зяпаха от един голям магазин за техника като попитах търговския им представител, дали този таблет поддържа multi tasking. И този не е решил за необходимо да се ъпдейтне леко. :)

За мое щастие, все по-рядко виждам някой на улицата, които да не отбира поне нещо от този език. Друг е въпроса на какво ниво е. Но все пак е начална база. И като се замисля, не е никак трудно да се изкара. По-голямата част от хората се притесняват от финансовата част, друга от липсата на време. Но реално ученето му е приятно и забавно, даже и създавате много силни връзки там. Все пак сте с хора, на които им пука. И ако този вариант не ви устройва има я и опцията да се снабдите с всички необходими учебници и материали и да седнете вкъщи да учите, като ходите само на изпитите за ниво. Това е една добра опция за тези, които са амбициозни и нямата средствата, който изискват.

Знам случай, в който човек, изкарал висока оценка на FCE (за B2), взе сертификат за С1, което е доста добре, защото ако си знаеш и можеш, ще минеш нагоре по-бързо. Изпита преди 1 година беше 300 лева, за курса не знам, защото човека от примера се готвеше сам. За това и нямам информация. Цените са от 600 лева и нагоре, но се ангажирам с конкретна сума. Ако някой има такава, може да си каже тук. ;)
 
От: Re: От: Езикови сертификати на Cambridge

Цените са от 600 лева и нагоре, но се ангажирам с конкретна сума. Ако някой има такава, може да си каже тук. ;)

Зависи къде караш курса. За CAE излиза 550лв курс + 120лв материали + към 300лв за изпит. Общо взето, ако не се подготвяш сам, всичко ти изляза към хиляда лева.
 

Горе