Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Тия приказки и аз мога да ти ги кажа, дай ми 100 лева! Как ще прецениш в коя акция да инвестираш? Не фалират ли корпорации с AAA? Не се ли манипулират баланси? Има ли въобще нещо, на което вярваш като информация безрезервно, защото за мен няма такова. Баси, дори на златото намериха цаката как да го размножават хартиено, че какво остава до финансовите деривати!
А бизнес в БГ си е по-хазарт и от рулетка. Питай земеделските производители да видиш как ги плашат със затвор като дори не са ползвали субсидиите, а искат и да ги наказват! Утре орките ще ти налазат склада, а на полицията не и дреме. А ако се защитиш - теб ще дърпат по съдилища, полицията ще се сети, че имало закон! Примери мога да давам до утре. В държава с тотално неспазване на закона - бизнесът е по закона на джунглата.

Мога да ти кажа в какво вярвам - в дисконтираната вътрешна стойност на актива. Стойност, която се разминава спрямо пазарната цена и това ми дава марж на безопасност.

Това е субективен подход и именно така можеш да контрираш манипулациите. Аз не вярвам в теорията на пазарна ефективност следстиве на рационалните очаквания и пълно 100% инфо налично - просто защото не може всеки да знае всичко и да има достъп до всичко. Основните сили на пазарите са страх и алчност, те са есенцията на пазарните играчи. Затова ти трябва различен философски подход. И да не бъда голословен една от инвестициите ми на борсата е вече над 200%+ за година и половина, няма коментирам другите. За да го постигнеш това се иска много жертви, за онова което писах в началото.

За златото викаш - златото беше началото на годината на такава чудовищна промоция, че по сигурна позиция съм нямал до сега. Вижда вече над 200 долара за унция имаш увеличение - ако гониш спекулативни цели. Това, че са манипулира не значи, че не може се възползваш. И трипъл А корпорациите много инвеститори, който са антимейнстримър ги шортваха и това е документирано. На борсите има много мъдра сентенция - биковете правят пари, мечките правят пари, а прасетата го колят!

За земеделието в БГ съм пределно добре запознат - и това с набезите е голям проблем, но пък мога и ти дам примери за големи земевладелци, изкарали с честен труд парите си и сега вече имат бизнеси за милиони. Всеки си поема сам рисковете, не съм казал че няма, Това, което казвам, е че трябва да поемеш инциативност и да правиш умни и премерени ходове, приемайки премерен риск.

П.С. Ако направят проучваме 100 кинта или 2 грама злато във формата на малки монети, които са ликвидни - мисля, че отново ще изберат хартийките. Те хората не знаят както ти или аз какво е истински пари....
 
Последно редактирано:
От: От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Да, разбрах ти мисълта, но аз примерно бих преиначил темата със следния отправен въпрос - "Защо парите станаха най-важното нещо на планетата Земя?"


И ако се разгърна мога да напиша 120 страници, примерно! Но кой ще ме чете?

Затова с две думи и съвсем накъсано:

Защо основна ценност се превърнаха парите, вещите, тяхното печелене и трупане?

Има милиони книги, ключови професии, курсове, стратегии и какво ли не, за да "те научат на финансова култура", "как да пребориш конкуренцията",
"как да преуспееш", "как ...." .

А къде остава любовта, взаимопомощта, елементарната човещина?

Това освен най-близките някой предлага ли ти го?

Някой беше пуснал тема за "Ценностите"?

Какви ценности? Всичко е пари! Имаш ли ги можеш да си купиш и любов и уважение и слава и качества и минало и биография и каквото си поискаш.

Нямаш ли ги ....само Бог би те оценил, а за останалия свят си Господин Никой.

Проблема е, че не това е целта на еволюцията и на пребиваването ни на тази Земя - говоря за службогонството, кариеризма, трупането на пари и вещи, мачкането на конкуренцията,
за да докажеш, че си по по най! Това е много в страни от пътя ни и ни води директно в пропастта.

Лошото е, че късно го осъзнаваме, понякога чак на смъртния одър, но по-добре късно отколкото никога.

Щастливи са тези хора, които проглеждат сравнително рано и водят наистина полезен за обществото живот ....без пари, слава и съблазни.

Това, че го казвам, не значи, че съм от тях. Напротив и аз съм в кюпа на материалното заслепение и вечното отлагане.

Не е достатъчно да прозреш кое е правилното, трябва да положиш огромни усилия и да действаш срещу общоприетите догми, норми и безумие.

Това вече е истинската революция! :cry:

Добри разсъждения, но бих добавил че парите са просто средство и нищо повече. Това е средство, както много други за постигне на определени цели. Ценностите и парите трябва да са разделени. Проблема, е че в момента се търси задоволяване на консумторското и от там се отми тази граница на пари и ценности.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Ако направят проучваме 100 кинта или 50 грама злато във формата на малки монети, които са ликвидни - мисля, че отново ще изберат хартийките. Те хората не знаят както ти или аз какво е истински пари....
Дори и у циганския квартал няма да направят тая грешка и ще вземат златото. Ако искаш да се обзаложим! 50 грама злато са почти 2 унции, и си е бая внушително!
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Дори и у циганския квартал няма да направят тая грешка и ще вземат златото. Ако искаш да се обзаложим! 50 грама злато са почти 2 унции, и си е бая внушително!

Рабин, моя грешка в бързината се обърка - 2 грама злато не 50.
Абе и аз бих заложил, че всички ще вземат златото - ама като знам, че сигурно не знаят каква им е цената или като кажат няма кво го правят, може и кинтите да вземат.

Имам познат, който е управител на няколко заложни къщи във Варна и пича казва черните братя, ако препечелят някой лев отгоре и повечето случаи го обърщат в злато - знаят кинти бързо свършват, златото се пази и цени повече. Като ми го каза паднах - е може да са некви по с акъла бай мангал, знам ли :D наченик на надежда.

Гледай тук:

[video=youtube;sgRGBNekFIw]https://www.youtube.com/watch?v=sgRGBNekFIw#start=0:00;end=9:59;cycles=-1;autoreplay=false;showoptions=false[/video]

Точно за ААА става след 5 минута - виж какво казват всичкото анализатор купувай банки и ипотеки, перфектни са и ще растят на горе, Шиф им казва продавайте. Шиф им каза, че са измамни книгите, а онез му викат чакаме те за бъдеща приказка за Дядо Коледа. Bear Sterns и Merrill Lynch вече са история, а през 2007 бяха в топ 5! Анти мейнстриймърите икономисти и инвеститорите, говориха тези неща още 2005-6. Както и в момента говорят, че ни чака нещо лошо - отново се смеят някой хора, вярващи в балансите и надутите балони - фин. активи, ДЦК и НИ!
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Абе ще се разберем с тебе и в тая тема! Бай Манго обаче прави нещо, което им признавам. Може да бухат по цял ден да изкарат желязо за 10 лева, обаче не отиват тъп шеф да им дудне на главата от 8 до 17 ч. Малко краен пример, ама е съвсем реален и става ясно какво имам предвид.
Подозирам, че се съгласяваш лека полека, че 100-те лева струват повече от книгата.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Абе ще се разберем с тебе и в тая тема! Бай Манго обаче прави нещо, което им признавам. Може да бухат по цял ден да изкарат желязо за 10 лева, обаче не отиват тъп шеф да им дудне на главата от 8 до 17 ч. Малко краен пример, ама е съвсем реален и става ясно какво имам предвид.
Подозирам, че се съгласяваш лека полека, че 100-те лева струват повече от книгата.

Айде да го кажа така, вярвам че има книги, който струват много повече от 100 - това, което ти дават е в пъти над 100 лв.

Бенджамин Франклин мисля, че е казал - образованието е с безкрайна възвращаемост :)

А ако изпаднем в чист случай, 100 лв или 1 книга ще задоволи първичното в кракосрочен план да тогава е кеша! Но тук мисля, че говорим за други неща :) 1-вото ми изречение го потвърждава :)
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Тия двамцата направиха фундаменталната грешка да обещаят, че има гарантирано забогатяване. Като доктор Ливайн с наколенките, на такова мязат! Знаем, че няма рецепта, затова хората подхождат с недоверие, напълно основателно. А че има книги дето струват повече от тия 100 лева - спор няма. Кийосаки ми спаси задника да се набухам с ипотека на върха на цените, на косъм беше! Пък си я изтеглих без пари :)
Курсовете по програмиране ми излязоха четирицифрена сума, и ми се изплащат всеки месец.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Тия двамцата направиха фундаменталната грешка да обещаят, че има гарантирано забогатяване. Като доктор Ливайн с наколенките, на такова мязат! Знаем, че няма рецепта, затова хората подхождат с недоверие, напълно основателно. А че има книги дето струват повече от тия 100 лева - спор няма. Кийосаки ми спаси задника да се набухам с ипотека на върха на цените, на косъм беше! Пък си я изтеглих без пари :)
Курсовете по програмиране ми излязоха четирицифрена сума, и ми се изплащат всеки месец.

Дам и на мен Киосаки ми отвори очите, но от ментална гледна точка. На балона на цените 2008 на познати и близки дето се канеха да продават там и казах, но имаше и такива дето се набутаха.

Ами то и моите книги и курсове по инвестиции и бизнес са колкото твоите ама ми се преизплатиха пре скъпо :)

Абе това, което мога синтезирам е че неволята учи! Стига да имаш желание и да вярваш в целата си, ще се я постигнеш + търпение да не го забравим. Горе долу тези книги, са около това превръщането на мисли в реалност в следствие на целеполагането.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Много интересна тема. И провокативна и поучителна, а има и една морална страна, която на мен ми харесва в случая.

Ще използвам тези думи, за да кажа какво мисля.
Темата въобще не е коректна. Експеримента е поставен неправилно. Няма нищо общо с финансова култура. А дали е висока или ниска - въобще не може да се правят изводи.
Към 80% от хората по света искат да работят за някого. Те нямат никакво желание да са "самонаети". Една трета от хората са неграмотни, втората трета са с някакво що годе професионално образование - за да могат да ги наемат някъде на работа. За какъв експеримент относно финансова култура може да се говори при тези две трети?
Цялата постановка е абсолютно лаишка! Тоя пич с бизнес костюмчето някой го е излъгал, че може да прави анкета. И съвсем правилно олеква с няколко стотака (не го догледах до края, защото е загуба на време гледането на такъв клип).
Все едно на музикант да предлагам книга по градинарство или конструиране на машини.
На един летец-космонавт книга по управление на подводница или как да готви гурме ястия ще е по-интересна.
 
От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Няма нищо общо с финансова култура. А дали е висока или ниска - въобще не може да се правят изводи.

Аз пък ще използвам твоите думи, за да добавя още нещо.

В най-бедната страна в Европа да се говори за финансова култура?

Имаше един лаф за "ковчега в дома на мъртвеца", нали?

И кои са тези с "финансовата култура" в България?

Добре се знае колко % са богатите и как са забогатели!

Понятия като "честност", "законност", "взаимноизгодност" и редица други добродетели са "заметени под килима", за да не пречат на "честните частници".

Знаете ли, че аз доста добре си служа с Фотошоп и освен това имам развинтено въображение?

Имам идеи за лога на крупни бизнесмени - ще комбинирам следните символи - "разперени лакти", "свити юмруци", "замахване за шут с крак", "присвити и приближени очички", "един пръст чело" и т.н.

Подходящи девизи - "Досега давах, сега ми връщайте!", "Броенето на чужди пари ги прави мои", "Мисленето е за глупаците, умните крадат без да си напрягат мозъка" и т.н.

Доста печеливши идеи ви дадох и то съвсем безплатно.

Ако искате още или се нуждаете от натрапчиво фрапираща реклама - потърсете ме на лични и ще се разберем, не връщам клиенти. :roll:
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Aз какво ви казах, че тоя глупец ще започне да ви развива теории и схеми :lol:
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Това, че не ги разбираш неща си е твой проблем - то не става само копи/пейст на платени политически коментари, иска се и акъл ;) !

А и честно, очаквах такъв коментар от теб. Когато не разбираш какво пиша, винаги почваш да обиждаш - но както писах по-горе иска се акъл! Ще знам, за напред да не използвам терминология, че можеш да дадеш фира, докато четеш....
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Е какъв акъл, всички ти говорят, че ще вземат парите, само ти обясняваш глупостите си, познай кой е глупеца.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Ако беше решил малко повече да прочетеш - идеята на темата бе да вкарам в руслото на принципа дали да вземеш малкото сега или голямо в бъдеще ..... Да избереш лесното за малка наслада или да се напънеш и да жертваш за бъдеща по-голяма
На няколко пъти писах това и съм го аргументирал с няколко различни примера, до сега не намерих някой да каже, че бъркам ... както и да е

Ако имаш някъв въпрос питай както примерно Касиопея, Рабин и т.н - ако ли не, не обиждай - лоша ти е етикецията!
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

................................
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Ако беше решил малко повече да прочетеш - идеята на темата бе да вкарам в руслото на принципа дали да вземеш малкото сега или голямо в бъдеще ..... Да избереш лесното за малка наслада или да се напънеш и да жертваш за бъдеща по-голяма
На няколко пъти писах това и съм го аргументирал с няколко различни примера, до сега не намерих някой да каже, че бъркам ... както и да е

Ако имаш някъв въпрос питай както примерно Касиопея, Рабин и т.н - ако ли не, не обиждай - лоша ти е етикецията!

Култовият принцип - Отлагане на удоволствието? :wink:

Блексън, виждам че си отворен на тема финансови пазари и жонглираш с теорията умело! :roll:

Но как си практически? :mad:

Дай да си пуснем едни демо сметки за определен период да видим кой ще направи по-голяма доходност?

Навитак? 8)
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Дори и у циганския квартал няма да направят тая грешка и ще вземат златото. Ако искаш да се обзаложим! 50 грама злато са почти 2 унции, и си е бая внушително!

Ето интересен експеримент направен в САЩ - Mark Dice пробва да продаде 1 златна монета (струваща над хиляда долара) за $25.

[video=youtube;ndshbH3qZ6Y]http://www.youtube.com/watch?v=ndshbH3qZ6Y[/video]

KEJ0Jem.jpg


Опит на Mark Dice да си купи боклукчава храна (junk food) със златна монета:

[video=youtube;Ef0VG1WEP10]http://www.youtube.com/watch?v=Ef0VG1WEP10[/video]
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Култовият принцип - Отлагане на удоволствието? :wink:

Блексън, виждам че си отворен на тема финансови пазари и жонглираш с теорията умело! :roll:

Но как си практически? :mad:

Дай да си пуснем едни демо сметки за определен период да видим кой ще направи по-голяма доходност?

Навитак? 8)
Ами така си е - отлагаш, като жертваш за бъдещо удоволствие, стойност и т.н. стил времевата стойност на парите :)

А за демото, ами последно миналият месец играх в един демо конкурс ей така за бас - от 10к направих близо 600к, преди да сбъркам една позиция(вместо Buy съм отложил Sell) и беше късно да я поправя( не си бях в къщи) - бе на Бенчмарк конкурса.
Като цяло демото не е мерило за нищо :)

В момента съм изцяло реално, а както добре знаеш там нещата са коренно различни от демото :)

Може да разменим координати за обмяна на опит, ако искаш. Нямам какво да доказвам и на когото и да е за доходност :) Обмислям идеята за треийдинг сървис но опипвам още почвата и черпя идеи :) + факта, че трябва да си тествам системите и да я бактествам след реала :)

А предполагам, знаеш ако правиш по 3 процента на месец си топ трейдър - сравнено с хедж фондовете :) ако искаш това да ти е мерилото ...
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Хареса ми какво отговори и много добро впечатление ми направи, че се постара и отдели толкова време, за да обясниш и на останалите.
Аз не желая да споря с теб, още повече за конкретния "експеримент". Защото както разбрах, ти си целял нещо много по-различно от теорията-практика.
Бях на малко "остра" позиция, защото заглавието и част от мненията ти звучат обвинително към хората, които не са инициативни. А такива са повечето и просто ... не са инициативни. Ти самият няма как да промениш това, дори и само с думи и на теория или да им го нарисуваш или филм да направиш. Те самите трябва да изпитат вътрешен порив, желание, вдъхновение (ако щеш), за да го направят.

Аз самата имам много идеи за много неща, да правя и да спечеля някакви пари някой ден. Но установих нещо различно от това, че е необходим начален капитал или въобще пари. Необходими са точните хора, на точното място, за да се задвижат колелцата. Не те да задвижат нещата, а чрез тях (както обясни хубаво за парите, че са средство, а не задължителна цел-т.е. забогатяването като цел) да можеш да постигнеш целта си. Ако искам да направя една добра кола ми е нужен екип, нали? С кого се започва според теб? Ето за това е необходимо да се дават примерите, за да се разбира теорията и да сме убедени след прочетеното, че така трябва и така е правилно. Отделно финансово-културни :)
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Хареса ми какво отговори и много добро впечатление ми направи, че се постара и отдели толкова време, за да обясниш и на останалите.
Аз не желая да споря с теб, още повече за конкретния "експеримент". Защото както разбрах, ти си целял нещо много по-различно от теорията-практика.
Бях на малко "остра" позиция, защото заглавието и част от мненията ти звучат обвинително към хората, които не са инициативни. А такива са повечето и просто ... не са инициативни. Ти самият няма как да промениш това, дори и само с думи и на теория или да им го нарисуваш или филм да направиш. Те самите трябва да изпитат вътрешен порив, желание, вдъхновение (ако щеш), за да го направят.

Аз самата имам много идеи за много неща, да правя и да спечеля някакви пари някой ден. Но установих нещо различно от това, че е необходим начален капитал или въобще пари. Необходими са точните хора, на точното място, за да се задвижат колелцата. Не те да задвижат нещата, а чрез тях (както обясни хубаво за парите, че са средство, а не задължителна цел-т.е. забогатяването като цел) да можеш да постигнеш целта си. Ако искам да направя една добра кола ми е нужен екип, нали? С кого се започва според теб? Ето за това е необходимо да се дават примерите, за да се разбира теорията и да сме убедени след прочетеното, че така трябва и така е правилно. Отделно финансово-културни :)

Може би сбърках, в случаят е далеко от експеримент - няма контролни резултати, ясна методология, отчетност, голям брой опити и т.н. Но беше просто добро средство да се визуализира горе долу, защо едните са на едно ниво с години а другите не.
Може и остро да звучи това с инциативността, но пък е странно като човек не си реализира потенциала именно заради тази липса. Всеки сам си взима решенията за себе си, но от критика дори и остра да е тя, ако е конструктивна, то тя ще е от полза.

Мисля, че като цяло говорим да решиш да промениш нещата около себе си. Това става след като осъзнаеш нуждата за промяна и имаш вече този импулс, който се ражда в идея. При наличието и на силното желание да материализираш тази цел, то вече вървиш и по-този път и ковеш промяната, която искаш. Интерсно как целият етер се нагажда спрямо това, което искаш - тук малко стил Наполеон Хил го казах :D

А това с парите, ще ти го отговоря като се цитирам в една от курсовите ми работи:

предприемача е човек, който предприема, създава и преследва ново начинание или бизнес възможност независимо от факта, че наличните ресурси и фактори на производството са оскъдни, като това начинание винаги е съпроводено с риск

В случаят това, че кинтите или факторите на производство за оскъдни или не са налични, не означава че не може да се продължи напред.
Бих ти дал просто пример искаш да направиш хикс проект, вярваш в него но нямаш парите и какво правим сега?

Материализираш цялата си идея и поетапнтоо и развитие и понатачният растеж - окомплектоваш всичко в бизнес план! След това можеш да отидеш при някой startup фондове стил eleven.bg и да презентираш идеята. Това са си рискови капитали и като цяло това им е бизнеса - могат да ти дадат парите + всякакъв съпорт - така ще почнеш да се развиваш. Друга алтернатива са инкубаторите за идеии те пак са като рисковите фондове в но по малък размер. Като цяло това са неща, още нови за БГ, но стандарт на запад.

В БГ реализацията на Х проект започва с каквито лични пари имаш, каквото можеш да вземеш от близки и приятели - това ще е за начален тласък и тестване на идеята - това е така нареченият seed financing, от там насетне ако имаш добри резултати се насочваш към бизнес ангели или търсиш инвеститори, щото банките още не вярват и така лека по лека стават нещата. Има много примери, за така почнали бизнеси. Давам ти пример и Facebook като цяло него са го подпирали много бизнес ангели, рискови капитали и инвеститори.
 

Горе