Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Много ми е полезно това, което пишеш за последната ми идея, която е да направя списание. Не се смейте, но мисля, че в България няма добро и интересно списание, което да обхваща най-различни теми от живота, света, историята, модата, фотографията, изкуството. Познавам хора, доста добри журналисти, които да пишат статиите. Имам приятели фотографи и ... много искам да го направя! А идеята ми дойде, първо като си мислех за вестник. Понеже една приятелка журналистка се скарва лошо с шефа си, а тя е ... пушка! много добър журналист наистина... и й предложих да си направи собствен вестник. Тя прегърна идеята и се разтърси за европейски проекти. Сега следя да видя, дали ще й се получи. И така покрай нея ми се прииска списание :)
Пак ти благодаря за полезните думи :|
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

В случаят можеш да направиш експертен вестник или най-образно казано свободен проект от различни журналисти, фотографи и т.н - създава се този ред колегия и всички почват на доброволен принцип ти просто окомплектоваш всичко. Съветва ми е да почнеш със сайт и от там да минеш на хартиен носител. За мен е по-добре онлайн, печатната медия вече е много трудна. Давам ти пример с подобни проекти на мой познати - просто инфото е икономическо:

http://www.brain-workshop.org/

http://ekipbg.com/

Eто ти и статия, точно по това което те интерсува:

http://www.brain-workshop.org/index...:2013-11-19-00-51-51&catid=3:finance&Itemid=2
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Има много примери, за така почнали бизнеси. Давам ти пример и Facebook като цяло него са го подпирали много бизнес ангели, рискови капитали и инвеститори.
Аман с тая шпионска мрежа от държавни пари! Изприщвам се само като го чуя! Засира целия нет, вкл. и този форум! Едно синичко горе в ляво.
 
От: От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

В най-бедната страна в Европа да се говори за финансова култура?

И кои са тези с "финансовата култура" в България?

Добре се знае колко % са богатите и как са забогатели!

Понятия като "честност", "законност", "взаимноизгодност" и редица други добродетели са "заметени под килима", за да не пречат на "честните частници".

Ммне. Бих определил тези неща като площадни. Бедността и богатството не са свързани непременно с култура.
Търговията (бизнеса) не е социална дейност - честност и взаимна изгода са неприсъщи. А високата култура означава добри познания и добро мислене - добрите сделки са на ръба на закона, че и леко оттатък: Монсанто и ГМО патентите, например.
Не смятам, че % на богатите или хора с добра финансова култура в България е нещо различно спрямо останалите държави. Навсякъде схемата е еднаква: правиш пари, влизаш във властта - за да правиш още пари чрез правене на подходящи закони.

Вървейки по улицата, е съвсем нормално и типично да срещаш 99,99% хора, които ще вземат стоте лева, вместо книгата как се правят хиляда лева.
Същото е, като в едната ръка да държиш заповед за назначаване като началник, а в другата ръка - стипендия за изучаване изкуството да си началник.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Аман с тая шпионска мрежа от държавни пари! Изприщвам се само като го чуя! Засира целия нет, вкл. и този форум! Едно синичко горе в ляво.

Е преди да стане с държавни кинти, е била с частни капитали - въпроса е че можеш да тръгнеш.
 
От: От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Не смятам, че % на богатите или хора с добра финансова култура в България е нещо различно спрямо останалите държави.

Нека не забравяме, че България е страната на ограничените хора с неограничени възможности. Би трябвало да е различен %-та :)
 
От: От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Нека не забравяме, че България е страната на ограничените хора с неограничени възможности. Би трябвало да е различен %-та :)

Не съм съгласна с това. Докажи го. Ти самият ли си ограничен? Или просто така си чувал. А може би проверил известен процент хора, колко са ограничени.
Хайде без общи приказки.
 
От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Ето интересен експеримент направен в САЩ - Mark Dice пробва да продаде 1 златна монета (струваща над хиляда долара) за $25.

[video=youtube;ndshbH3qZ6Y]http://www.youtube.com/watch?v=ndshbH3qZ6Y[/video]

Е значи предположението ми по-рано може се окаже правилно. След този клип станах по bullish от всякога за златото и среброто!
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Има няколко различни причини хората да отказват да купят златна монета на абсурдно ниска цена.

1. Те нямат представа колко струва.
2. Струва им се съмнителна тази сделка - да купиш нещо, на което пише "50 dollars" за 25 долара е много съмнително. Представи си някой да те спре на улицата с микрофон и камера (но не от известна телевизия, ами някакъв с тениска "sound money" и оператор с непрофесионално изглеждаща камера) и иска да ти продаде банкнота, на която пише 50 канадски долара за 25 американски долара (повечето хора знаят, че канадските долари струват горе-долу колкото американските).
3. Това, че търговецът им казва, че могат още сега да продадат монетата на печалба при магазина на монети отсреща им се струва много съмнително. Защо тогава съмнителния търговец с тениската "sound money" не отиде да си продаде монетата там, ами се опитва да убеди случайни хора да я купят (и да я продадат на печалба)?
4. Има ли са опит с улични търговци и знаят, че щом някой извършва подобен маркетинг значи продава някакъв продукт на твърде завишена цена.

Наскоро гледах по телевизията експеримент с раздаване на безплатни пари. Някои хора решават да не вземат безплатните пари.

Много често хората отказват възможности да спечелят, защото нямат доверие и/или защото си мислят, че това е "твърде хубаво за да е истина".
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Това е така, но на две крачки можеше да провериш дали е истинска и после да я барнеш нали :)

За другото съм съгласен - ако и йота знаеха колко струва, щяха да знаят какво им се предлага и тогава да кажат, че е фейк струва еди колко си и т.н.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Има няколко различни причини хората да отказват да купят златна монета на абсурдно ниска цена.

1. Те нямат представа колко струва.
2. Струва им се съмнителна тази сделка ...
Има една поредица по Дискавъри, "Истински измамници". Всички измами почват с някаква подобна зарибявка. Дори съм попадал на подобна - пред Халите седи една мацка и търси статисти. Обаче се записваш срещу някаква скромна сума, и чакаш да те потърсят.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Има една поредица по Дискавъри, "Истински измамници". Всички измами почват с някаква подобна зарибявка. Дори съм попадал на подобна - пред Халите седи една мацка и търси статисти. Обаче се записваш срещу някаква скромна сума, и чакаш да те потърсят.

Това с халите са жълти стотинки. Преди години имаше една компания, която нарочно се структурира като акционерно дружество. Дейността им беше свързана с хотелиерство и туризъм (уж).
Бяха обявили, че строят цял комплекс от хотели и набират хиляди хора всякакъв персонал. Организираха предварителни интервюта с кандидатите и на всички се обясняваше, че ако си
закупят акции от фирмата ще имат предимство за наемане на работа, а след време тези документи ще им носят дивиденти. Доста хора си накупиха, но после тръгна само един хотел и беше
препродаден, а дружеството закрито. Тези с хартийките пиха една студена вода, а организаторите бяха използвали добре дупката в законодателството и с присвоените милиони предполагам, че са започнали "бизнес на светло" или си ги
харчат в чужбина.

Апропо, това което прави в момента Томов в ЦСКА (продажбата на акции) дали ще завърши добре за дружеството или само за джоба му?
Малцина помнят как сви 30 млн. евро от сметките на Кремиковци и делото се проточи и потули, а парите вероятно си ги върти в чужбина.

После за каква финансова култура говорим? Култура на тарикатското крадене, делавери, правилните рушвети и т.н.
Някой ми обяснява за бизнеса в България, бедността и богатството. Нямаме нищо общо с останалия свят.
Тук трябва да си мошеник и комбинатор, за да успееш. Познавах няколко които се опитваха да бъдат честни, но кретаха с години и накрая вдигнаха гълъбите в чужбина.
А да, единия всичко му взеха и на стари години спи в едно мазе. Язък за научните титли, чуждите езици и способностите.
 
От: От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Не съм съгласна с това. Докажи го. Ти самият ли си ограничен? Или просто така си чувал. А може би проверил известен процент хора, колко са ограничени.
Хайде без общи приказки.

Примери колкото искаш, просто трябва да излезеш от пещерата. Съберете се с местната клетка напращели от хормони спящи агенти на БГ Мама, разходете чаветата, времето е чудесно навън...
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Добре де, ако бях с мъжки ник, пак ли така щеше да ми отговориш? Защото и аз мога да ти върна същия отговор, или казано по друг начин, след вас моля! Ако не те е страх, че някой ще ти влезе в пещерата и ще ти свие сечивата за палене на огън, докато разхождаш детето и жената...
Какво казваш за финансовата култура и ограничеността?
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Така, оказа се, че книгата, за която говорят във видеото е: "Най-богатия човек във Вавилон". Някой я беше публикувал наскоро в една друга тема и аз още тогава я прочетох :) Интересна е, но не е това, което очаквах :D Вие какво мислите :)
 

Горе