Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Разбира се, че клипът е с рекламна цел. Това обаче не намалява значението му като експеримент.

Препоръчвам да гледате експериментите на Prudential Financial. Те също предлагат застраховки и подобни продукти. Клиповете им са много по-добри от тези на Together.bg.

[video=youtube;ZLGRnnJ3bbE]http://www.youtube.com/watch?v=ZLGRnnJ3bbE[/video]

Целия канал.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Няма такава книга, която да ти гарантира забогатяване, ако спазваш каквото пише в нея.

По принцип си прав. Иначе идеята на авторите на клипа е повлияна от един много стар лаф, който поне е проверен и достоверен:

"Не ми давай пари, а ме научи как да ги печеля!" :D

Друга тема е дали някой го спазва и масовото задлъжняване и живеене на кредит, доказва, че май не. :mad:
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Повечето книги, които могат да ви помогнат да печелите имат заглавия, които нямат нищо общо с "Как да забогатеем", "Как да изкараме пари" и т.н.

Ето например как изглежда една от книгите, които ми помогнаха за да печеля пари:

gJBxitL.jpg


Сега да не вземете да тършувате по книжарниците за тази книга. Отдавна е изчерпана.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

А не може ли някак, да има вариант, някой да е избрал книгата или книгите и да потвърди, че благодарение на по-правилния си избор, дори и след години лишаване от насъщен или друг вид ограничения, е спечелил и забогатял?
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

А не може ли някак, да има вариант, някой да е избрал книгата или книгите и да потвърди, че благодарение на по-правилния си избор, дори и след години лишаване от насъщен или друг вид ограничения, е спечелил и забогатял?

тези "книги" се наричат "учебници" :mrgreen: това казах още в началото

преди имаше една тема за читанка.инфо - еми там нещата бяха показателни
статистиката показваше, че сме се филмирали (главно сълзливи романи и фантастика)
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Добре. Аз разбрах още по-напред някой като написа (не знам дали беше ти), че може да е учебник по математика за пети клас, но така или иначе като се хвали експериментът и ни убеждават, да изберем (българското), нека го направят от такава гледна точка, че: Ето Сотир от с. Самоводене избра книгата вместо 100-те лева и след пет години има бизнес, който просперира. Нещо такова.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Дори тази книга да помага за развитие на бизнес, тя не дава необходимия капитал. Прави сте, че книгите са вратата към печеленето на пари, но нищо не става без капитал.
Примерно пича с книгата за Perl (всичките книжки от поредицата са много добри), но дали щеше да си я купи ако няма пари за компютър, на който да се учи?

Повтарям се, но експеримента не бе направен изобщо добре, лично аз ако ми бяха предложили, бих взел 100-те лева и ги дал на на някое дете, което се мота наоколо.

Според мен, същия експеримент, но да кажем със съответните избори:
1. 100-200-500лв.
или
2. Безплатна консултация за развитие на бизнес + помощ за намиране на инвеститор/и и развитие
би била много по-показателна от 100лв и книга.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Аз когато започнах да се уча да програмирам нямах компютър. Когато започнах да програмирам на Perl ползвах антична машина с процесор 386SX с тактова честота 0,040 GHz, оперативната памет беше 0.00390625 GB и твърдия диск 0.1953125 GB (тогава честотата се мереше в мегахерци, а паметта в мегабайти). Програмите работеха ужасно бавно. Иначе за програмиране на Pascal компютъра беше идеален - Turbo Pascal 7.0 работеше нормално.

Разбира се, че без начален капитал не става. Когато през 2008 година (началото на "кризата") напуснах работа имах спестявания от порядъка на 2000 лева + последната месечна заплата. Тоест имах пари за няколко месеца. Не се смятам за "забогатял", но възможността да не "ходя на работа" си е сериозно предимство.

Ако бях си харчил парите за да си купувам нови телефони и т.н. вероятно нямаше да имам и толкова спестявания (тези 2K ги пестих бавно, по 10-20 лв на месец, защото работих за средна заплата няколко години).

Тези, които имат да плащат кредити и "ходят на работа" за една средна заплата (или даже повече) трудно биха се решили да задлъжнеят още повече за да започнат собствен бизнес.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Тези, които имат да плащат кредити и "ходят на работа" за една средна заплата (или даже повече) трудно биха се решили да задлъжнеят още повече за да започнат собствен бизнес.

Точно така.
А времето от старите пц-та го помня и аз :). Първо имах една 16-ка, след това лаптоп 286, който направо летеше :)
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Май единствения кретен, който смята, че трябва да се вземе книгата е автора. Провалихте му темата ей, щеше да почне да се обяснява и да дава уроци кое как защо във финансите/ икономиката.
 
От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Май единствения кретен, който смята, че трябва да се вземе книгата е автора. Провалихте му темата ей, щеше да почне да се обяснява и да дава уроци кое как защо във финансите/ икономиката.

Не сме бе! Пу, пу!

Ало, автора. Обръщение: Връщай се в темата и почвай да обясняваш как да ти спестим 100-те лева и да се научим на лесното изкарване на кинти :roll:
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Недей го подпитва, че сега ще ти реди схемите тоя глупец.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Ако някой случайно не е разбрал - реалния избор в експеримента не е между това дали искаш да ти дадат 100 лв или книга, която ще ти гарантира забогатяване (ако положиш труд както е написано в книгата). Реалния избор е между това да ти дадат книга (която вероятно се продава в книжарниците и в която пише как да се печелят пари, но без гаранция за успех) и да ти дадат 100 лв.

Това, че някой с костюм и микрофон казва, че книгата гарантирано ще ти донесе успех не значи, че това е вярно.

Иначе ако имаше гаранция за успех някои биха избрали книгата. Но такава няма, независимо кой твърди обратното.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Има психологически експерименти с хора, които са реализирани много по-добре. Те показват, че понякога хората избират малка (гарантирана!) награда сега, отколкото голяма (пак гарантирана!) награда след известно време.

[video=youtube;sT7fbayfNBU]http://www.youtube.com/watch?v=sT7fbayfNBU[/video]

Подобни експерименти с маймуни показват, че маймуните взимат по-рационални решения от хората.

smart-monkey1.jpg
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

За всички платени комунета, както и за всички жени, които още не са разбрали за какво пуснах тази тема:

Въпросът е принципен ще избереш ли еднократно някой да ти задоволяване нуждата в случаят на пари или ще избереш пътя, който ти сам ще задоволяващ тази нужда като впрегнеш парите да работят за теб, а не ти да работиш за тях.
Дали ще избереш малкото сега, вместо голямо в бъдеще ...

Също така тема е пуснах за инициативността да поемеш по този път.

Също така целях да се включат и тези, които са решили да вървят по този път - как са поели риска към нещо ново и поели са инциативността и са създали нещо, което им се отплаща за жертвите, които са направили.

Писах, именно защото масата не иска да поеме по този път и делегира това на други. Масово всички работят за сбъдване на нечии други мечти или цели, но не за своите, за това сме и на това положение - познавам много хора, които без да се замислят ще вземат кредити и ще си работят на мизерната работа, но няма да си разкрият потенциала и това са много хора. И накрая за капак винят другите за личните си неуспехи.

Явно целях нещо по интересно да излезе, а вие го превърнахте че видиш ли книгите нищо не могат те научат, да черпиш от чужд опит не може и като цяло изкрахте клипа, че води към измами. Чудно ми е толкова ли не ви дойде малко повече на акъл, що го пуснах тази тема .....

Ако още не сте разбрали то тогава се сетете за приказката с рибата и риболова, който пак го дадох по горе.

П.С. В случаят финансите са едно от измереният на това, което целях да стане като разговор в тази тема, но уви.
 
Последно редактирано:
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Благодаря ти за уточнението. Но би ли поразяснил още малко. Защото то на думи може да напишеш доста клишета, които по никакъв начин да не ми помогнат всъщност. Ама тогава ще ми отговориш сигурно, че проблемът е в моя телевизор или съм прекалено руса и не схващам.

Как се "впрягат пари да работят за теб"?
От къде и как си ги набавяш? Кредит да речем или спестявания. Добре. Ето човекът по-горе сподели как спестил (не точно) но посъбрал и вложил едни пари.
Извади ми от някъде проучване колко взети кредита са били ефективно вложени и оползотворени носещи впоследствие печалба?
Кредита е "заробване" именно на пари. Работиш именно за да връщаш някакви пари. А захаросаните реплики, са за отчаяни хорица, които на момента могат да си позволят ядене три пъти на ден, но след година две, като свършат парите и се чудят от къде и как да ги връщат, няма да са толкова доволни като в началото.
Схващаш ли лекия психологически момент и как се използва именно тази безпомощност, за да печелят някакви лихвари.

И като цяло не разбирам резкият ти патос. Ами такива са хората. Страхливи. Не поемат инициатива, защото ги е страх. Ти имаш ли някакви идеи как да забравят за този страх или да го отхвърлят. Или вероятно очакваш повече инициативни и успели да споделят и така да убедят и надъхат страхливците?
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Хората избраха правилното, защото зад книгата седи поредното послание с общо познание. Няма рецепта за богатство, то ако имаше тия двамцата нямаше да раздават наградички пред мола, а щяха да разпускат на някой остров. blackout8, като ги имаш тия двете книги за богатство, дето спомена в началото - извлече ли много пари от тях?
Особено в обстановка като сегашната - дори парите не са пари - почти всички учебници по икономика трябва да чакат по-добри времена, с истински пари. В момента са безполезни, че и откровено вредни дори.
Постигнаха целта си в клипа, направиха си рекламката, пито-платено!
Застраховките в България са силно компрометирани, понеже няма регулации и някои решават, че им е по на сметка да не плащат. Всичката ни работа хубава, ама българска! Не винете хората, все едно че дося сте живели на Марс!
А като видях Епъла на тия - съвсем ме убеждават, че са поредните дето се подиграват на хората, а правят точно същото нещо.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

На теб може и да не са помогнали, но на мен са ми помогнали. Разбира се, че проблемите може и да са в нашите или в чуждите ТВ - важно е да можем да ги разрешим и да вземем максималното от тях.

Парите се впрягат като ги вложиш я в бизнес я в инвестиции - за това, което го говоря ми бяха нужди доста години, а и в момента имам още да чета и да трупам опит. Идеята е, че не става от веднъж и много от предприемачите, ще ти кажат че не един път два пъти са фалирали, докато са постигнали нещото, което са сега. Ще ти кажат, че тези грешки са им били най-големите уроци - към тях се присъединявам и аз. Както писах по-горе в повечето случаи проблема е в нашите ТВ, когато контрола и отговорността е изцяло наша в даденото начинание. Въпроса е да решим къде са грешките и от дефект, да превърнем в ефект.

А иначе кредити да голямо бреме са, ако се взимамт с цел потребление и всичко, което може да се сетиш, но не и закупуването на активи.

Да съгласен съм, че масово хората от няма си и къде стигат до кредитите, но това е лесният път - взимат ги както каза ти и след 2 години що така стана. Банката не е виновна нито лихварите. Избираш именно този път, които ще ти помогне да промениш реалността, като промениш мислите си и реши да следваш целта. Да не позлвам клишат, най-малкото можеш да придобиеш нови умения - като цяло подобряване на човешкият ти капитал. Не случайно и много хора работят стреанично малки проекти в нета, но всеки лев които печелят е много ценен. Лека по лека от лев стават два три и т.н. Но те са решили да поемат по пътя на промяната.

А иначе най-добре е да имаш спестени пари - като цяло seed finance, за началото на бизнес. А иначе кредити се взимат само и единствено за купуване на активи, които имат по-голяма доходност от лихва + надбавка, която се явява и печалбата ти.
 
От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

Парите се впрягат като ги вложиш я в бизнес я в инвестиции - за това, което го говоря ми бяха нужди доста години, а и в момента имам още да чета и да трупам опит.
Тия приказки и аз мога да ти ги кажа, дай ми 100 лева! Как ще прецениш в коя акция да инвестираш? Не фалират ли корпорации с AAA? Не се ли манипулират баланси? Има ли въобще нещо, на което вярваш като информация безрезервно, защото за мен няма такова. Баси, дори на златото намериха цаката как да го размножават хартиено, че какво остава до финансовите деривати!
А бизнес в БГ си е по-хазарт и от рулетка. Питай земеделските производители да видиш как ги плашат със затвор като дори не са ползвали субсидиите, а искат и да ги наказват! Утре орките ще ти налазат склада, а на полицията не и дреме. А ако се защитиш - теб ще дърпат по съдилища, полицията ще се сети, че имало закон! Примери мога да давам до утре. В държава с тотално неспазване на закона - бизнесът е по закона на джунглата.
 
От: От: Експеримент свързна с фин. култура на БГ или защо тя е толкова ниска!

За всички платени комунета, както и за всички жени, които още не са разбрали за какво пуснах тази тема:

Въпросът е принципен ще избереш ли еднократно някой да ти задоволяване нуждата в случаят на пари или ще избереш пътя, който ти сам ще задоволяващ тази нужда като впрегнеш парите да работят за теб, а не ти да работиш за тях.
Дали ще избереш малкото сега, вместо голямо в бъдеще ...

Също така тема е пуснах за инициативността да поемеш по този път.

Също така целях да се включат и тези, които са решили да вървят по този път - как са поели риска към нещо ново и поели са инциативността и са създали нещо, което им се отплаща за жертвите, които са направили.

Писах, именно защото масата не иска да поеме по този път и делегира това на други. Масово всички работят за сбъдване на нечии други мечти или цели, но не за своите, за това сме и на това положение - познавам много хора, които без да се замислят ще вземат кредити и ще си работят на мизерната работа, но няма да си разкрият потенциала и това са много хора. И накрая за капак винят другите за личните си неуспехи.

Явно целях нещо по интересно да излезе, а вие го превърнахте че видиш ли книгите нищо не могат те научат, да черпиш от чужд опит не може и като цяло изкрахте клипа, че води към измами. Чудно ми е толкова ли не ви дойде малко повече на акъл, що го пуснах тази тема .....

Ако още не сте разбрали то тогава се сетете за приказката с рибата и риболова, който пак го дадох по горе.

П.С. В случаят финансите са едно от измереният на това, което целях да стане като разговор в тази тема, но уви.

Да, разбрах ти мисълта, но аз примерно бих преиначил темата със следния отправен въпрос - "Защо парите станаха най-важното нещо на планетата Земя?"


И ако се разгърна мога да напиша 120 страници, примерно! Но кой ще ме чете?

Затова с две думи и съвсем накъсано:

Защо основна ценност се превърнаха парите, вещите, тяхното печелене и трупане?

Има милиони книги, ключови професии, курсове, стратегии и какво ли не, за да "те научат на финансова култура", "как да пребориш конкуренцията",
"как да преуспееш", "как ...." .

А къде остава любовта, взаимопомощта, елементарната човещина?

Това освен най-близките някой предлага ли ти го?

Някой беше пуснал тема за "Ценностите"?

Какви ценности? Всичко е пари! Имаш ли ги можеш да си купиш и любов и уважение и слава и качества и минало и биография и каквото си поискаш.

Нямаш ли ги ....само Бог би те оценил, а за останалия свят си Господин Никой.

Проблема е, че не това е целта на еволюцията и на пребиваването ни на тази Земя - говоря за службогонството, кариеризма, трупането на пари и вещи, мачкането на конкуренцията,
за да докажеш, че си по по най! Това е много в страни от пътя ни и ни води директно в пропастта.

Лошото е, че късно го осъзнаваме, понякога чак на смъртния одър, но по-добре късно отколкото никога.

Щастливи са тези хора, които проглеждат сравнително рано и водят наистина полезен за обществото живот ....без пари, слава и съблазни.

Това, че го казвам, не значи, че съм от тях. Напротив и аз съм в кюпа на материалното заслепение и вечното отлагане.

Не е достатъчно да прозреш кое е правилното, трябва да положиш огромни усилия и да действаш срещу общоприетите догми, норми и безумие.

Това вече е истинската революция! :cry:
 

Горе