ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

contra

Well-Known Member
Напоследък една статия се радва на особена популярност в средите на всякаквите му там уеб-експерти (с изключение на специализираните СЕО-Иксперти - по разбираеми причини...), конкретно я мярнах линкната в блоговете на няколко уважавани имена. Та ето го линкчето, сигурно ще се види скандално за някои:

http://powazek.com/posts/2090http://powazek.com/posts/2090

Има и продължение, което е НЕ ПО-МАЛКО интригуващо:

http://powazek.com/posts/2101http://powazek.com/posts/2101

Надявам се да е било от полза за някоя и друга изгубена уебмастърска душа, отчаяно търсеща "ключа за бараката".. Ако сте чели толкова известната книга на Аарън Уол, ще видите просто едно потвърждение.
 
Последно редактирано:
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Скоро мислих върху моралната страна на върпроса.Лично аз никога не съм оптимизирал шит сайт с шит сървис и в дарк сайда стъпвам съвсем малко.Но си е тъпо да закараш някой в топ 3 а да е гола вода.Ако направим една аналогия може да сравним сео-тата с адвокатите 8)
В крайна сметка ако оптимизацията ти е силата нямаш избор трябват пари за хляб ;)
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

подобна статия редовно пише някой някъде, и винаги излиза просто един шит

факемол!
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Фокем индийд.След като натрупат няколко стотин хиляди долара от сео и други бизнеси,доста хора се правят на светци.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Много е вярно за съжаление. Имам клиенти, които в своята сфера на услуги са сред най-добрите в БГ, а липсват изцяло от гугъл, защото не са си платили още за СЕО. А пред тях изкачат сума ти безсмислени СЕО боклуци. Пълен ташак.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

нали няма да се разплачеш сега :)

Това е бизнес. Google е бизнес, SEO е бизнес. Всичко е бизнес.
Твоите клиенти също правят бизнес. Така че това кой е добър и кое е честно, няма място изобщо тук. Има извън SERP-а и в клуб Култура и Изкуство (то даже и то е бизнес вече там :p )
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Не е въпроса за честно и нечестно, а че в днешно време наистина има тонове scam, с който ако не си scammer трябва да се бориш.
А СЕО-то като бизнес не прави нищо друго, освен да генерира още такъв.

Аз затова винаги съм се учудвал на дружелюбното отношение на гугъл към СЕО-тата.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

За едно съм съгласен само във FAQ секцията му.Да се предлага само голо сео с ботнет и спам е ту мъч за мен.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Много е вярно за съжаление. Имам клиенти, които в своята сфера на услуги са сред най-добрите в БГ, а липсват изцяло от гугъл, защото не са си платили още за СЕО. А пред тях изкачат сума ти безсмислени СЕО боклуци. Пълен ташак.
Дае, той за тва пича в статията си пише, че на грамотен кодър и дизайнер не им трябва SEO.
Всичко, което SEO-тата правят, е да изкарват по-релевантните сайтове по-напред. Не говорим за добри и лоши, а за релевантни. Тоест да дават на потребителите това, което търсят.
Ако мразите SEO-тата, щото са ви избутали някой сайт... еми поръчайте си едно свястно SEO да ви свърши работа.
 
От: От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Дае, той за тва пича в статията си пише, че на грамотен кодър и дизайнер не им трябва SEO.

Точно тук пича е в грешка. Сайта може кадърно да е направен, но ако да речем услугите, които предлага няма как да се видят без регистрация - увисваш. И тогава почва едно писане на статии, и тн, което си е чисто СЕО.

Иначе ползата от "легитимното" СЕО не я отричам, ама границата между него и спамерството е тънка.
 
Последно редактирано:
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

@DR_GIGGULS не е въпроса в доброто сео.Точно там е проблема,че вади някой 1000лева или 10 000-100 000 долара а ти си в същата ниша,но нямаш тея пари за сео.А твоя продукт/услуга е по-добър.Кой ще е в топ?Ти или сайта,за който спамват 10 индиеца 100 агрегтора и сателити :wink:
А да споменавам ли за каква дребна сума може да те "издуха" някой от индекса :)
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Като нямаш пари, намери си или прочети нещо за SEO.
Като не ти се инвестират пари, ще трябва да инвестираш време и труд.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Няма кахър за тва че крапав сайт (или предлагащ крапава услуга) бил по-горе в Гугъл резултатите.. Собствениците на бизнеси не ги е*е особено тоя факт. Това дето ги интересува са броя на продажбите, респективно печалбата. Познайте кой сайт ще вади повече пари - тоя дето предлага нещо добро и полезно, или другия, дет излиза в петорката резултати, изглежда като piece of shit и съдържа долнопробен/неоригинален скам?

Вторият тип сайтове могат да се издържат основно от директния (нетаргетиран) трафик - скапани програмки, плащащи на импресийки, или Адсенс. Първите ползват други канали и гонят таргетиран трафик, дето ще остави добри пари.

Хора, притежаващи бизнес за милиони, има ли тук? Или поне такива, дето правят СЕО за милионери? Съмнявам се. Повечето търсят скромно, но възможно най-ефективно бизнесче. Съответно разполагат не толкова с пари, колкото с акъл и труд. Има ли смисъл да скалъпят криво-ляво няколко шитави странички, после да платят 200 лева за "СЕО" и всеки месец да си чакат 10-те долара от Адсенса? Мне, няма.

Други факти - актуалното СЕО е най-лесният "занаят", който един прохождащ уебмастър може да усвои. За не повече от 2 седмици може да се научи на практика всичко, което обхваща съвременното СЕО и да изкара близък до максималния резултат на оня тест, дето беше линкнат тука някъде.. И най-вече да си направи цялото допълнително СЕО на собствения сайт, който му е необходим (освен добре кодирани страници и смислен, полезен контент). Толкова за "експертността" на СЕО-експертите. Настъпих някого по мазола ли? Сори.

ПС: Видях на DR Gigguls мнението че постнато докато пиша туй.. Евала. Само трябва да се допълни, че по-добре човек да се научи на създава нещо качествено и да го превръща в читави уеб-страници, и че няма смисъл да губи сума ти време в неща като лайнян линк-билдинг.
 
Последно редактирано:
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Като нямаш пари, намери си или прочети нещо за SEO.
Като не ти се инвестират пари, ще трябва да инвестираш време и труд.

Не схващаш идеята. Никои не отрича, че СЕО е ключов фактор и без него няма да минеш. Въпроса е, че благодарение на него вече няма толкова значение колко качествен продукт имаш, стига да налееш достатъчно пари за СЕО.
E например notebook.bg - наливаш няколко хиледарки за СЕО състезание и омазваш всякаква конкуренция :)

И автора казва, че това не било легитимна форма на маркетинг, ама маркетинга си е абсолютно същото - който дава повече за реклама, има повече успех. Ако и продукта ти е качествен, това помага, ама и без него може да оцелееш :mrgreen:

Няма лошо, просто трябва да се съобразяваш с това :)
 
Последно редактирано:
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Смея да кажа, че съм сравнително грамотен програмист. Когато започнах да се занимавам със SEO, обаче, нещата придобиха една друга гледна точка. Няма как да се научи за 2 седмици, защото теорията е противоречива и трябва практика.

Но стига толкова лични драми. Имам няколко въпроса.

1. Как в случая се дефинира "легитимност"? За морализъм ли говорим или за нечестни подходи, които правят резултатите в търсачките лайняни?
Да приемем, че това са 2 критерия. Изключваме морализмът, понеже е субективен и като такъв няма как да бъде критерий.
2. Ако приемем, че по единствения останал критерий SEO не е легитимно, питам: вие намирате ли в Гугъл това, което търсите?
Тъй като отговорът е реторичен:
3. К'во ревете тогава?!
 
Последно редактирано:
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Всеки пише за различно нещо тук, дори се чудя дали всички са прочели статийките.

Всъщност въпросът изобщо не е дали аджеба СЕО-то е легитимно или морално. Тук гледаме практически на нещата, някоя пара да изкараме.. Основните тези са:

1) СЕО-то, такова, каквото го познаваме повечето, няма да ни направи богати.
2) Продавачите на специализирани СЕО-услуги (таквиз дет само от СЕО чактисват и умират да ви "оптимизират" сайтчето) са непотребни и скоро ще умрат от глад ако не си обогатят знанията. Някой в тоя форум беше използвал израза "искат пари да боядисат пръднята синя".
3) Усилията на СЕО-експертите на обикновено са насочени против Гугъл и против човешкия common sense. С други думи - пикаят срещу вятъра и очакват да има балъци да им плащат за това.
4) Пояснение към горното - хората от Гугъл си късат задниците да направят всички опити на СЕО-манияците безсмислени. И успяват. И ще стават все по-добри в това.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

@DR_GIGGULS ми то в статията си е обяснено, ама айде пак:

всичко, което се отнася до подобряване usability-то на сайта, може да се води за "легитимно" (не се сещам за по-подходяща дума, затова я слагам и в кавички). Това включва навигация, заглавия, добре разписано съдържание.... всякакви whitehat onsite истории, които помагат на потребителите. Както и пича от статията казва - вземете си кадърен web developer.

Всичко останало е SCAM - спамене с коментари по блогове, събмитване на статии с линкове, сателитки... общо взето всичко де що е offsite, а това май е и основата на СЕО-то?

Идеята на статията, аз поне до колкото хващам, е да каже че СЕО = SPAM, a това едва ли за някой е нещо ново, така че незнам какво толкова му коментираме.
Същото е и при адвокатите, търговците, ПР-ите, рекламните агенти... така, че нищо ново под слънцето.
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Всичко останало е SCAM - спамене с коментари по блогове, събмитване на статии с линкове, сателитки... общо взето всичко де що е offsite, а това май е и основата на СЕО-то?
Анджък (сори за турцизма).
 
От: ЗА SEO-то и продавачите на "SEO-услуги"... за кво друго?

Scam ли? За каква измама говорим? Че SEO-тата лъжат като работят за по-доброто позициониране за сайта? Или че така подлагат потребителите на кофти резултати? Което ме връща към предишния ми post.

Все едно на някого му пречи линк към нечий сайт в блога му. Аз не съм видял много хора да си махат URL полето. Нито съм видял директории да призовават да не събмитваме, щото видиш ли, било спам.

Дефиниция за spam е abuse-ването на някаква електронна система.
Дефиниция за abuse е да третираш въпросната електронна система или да работиш с нея по начин, който може да й навреди.

Аз не виждам как SEO вреди на Гугъл. Не виждам как вреди на блогове, директории или на всякакви други сайтове, по които според теб се "спами". И колкото и да ми се иска да видя другата гледна точка, не мога да го нарека спам. Което пък ОТНОВО ме води до предишния ми post.
 

Горе