Законно ли е да се раздават листовки на улицата

От: Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Ние разчитахме на флаерите и радио рекламата в допълнение с онлайн рекламата, тъй като все пак си отнема време сайта ти да постигне резултатите, които искаш в Google. Помня, че 500-600лв. ни излезнаха флаерите заедно с дизайна, и 1 600лв. за радио-рекламата със всичко. И аз като казвам, че сме раздавали флаери - имайте предвид флаери за страхотна, интересна и уникална за населено място услуга, свързана с продукти, които хората често купуват и въобще хем полезно, хем уникално. Никакъв ефект, братче.

Флаерите ги бяхме направили уникално добри в сравнение със всеки един флаер, който се раздава в съответният град. Въобще причината съм сигурен, че не беше нито във флаери, нито в предлаганата услуга. Просто ефекта е изключително малък, освен ако хората не са изключително таргетирани, но ти това няма как да го постигнеш на улицата. Ако така или иначе си намерил толкова таргетирана аудиенция, както и да я подхванеш все ще ти станат клиенти, така че ефективността на флаерите пак е дискусионна.

Радио рекламата няма да я коментирам, че направо съм обиден от ниския ефект, който постигна.

След такива "забавни" случки в офлайн и онлайн начинания, вече преди да тръгнем да трошим пари за реклама си задаваме въпроса "Дали след време ще трябва да се върна назад и да си помисля, че съм можем да направя нещата по-добре и по-ефективно". Ако отговора е да се опитваме да направим нужните промени още преди да сме инвестирали време или пари в нещо, за да знаем, че сме помислили добре върху нещата когато му е било времето. Няма нищо по-тъпо от това да потрошиш пари за рекламата или да си изгубиш от личното време за същото нещо и да няма ефект. Така че горният въпрос помага да сложиш нещата в преспектива и да усъвършенстваш нещата доколкото е възможно още в началото - няма гаранция, че ще успееш, но правилните въпроси водят до правилните отговори.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Едната от моите дейности е с основен клиент студентите. Поне за мен, тази група би трябвало да е една от най-онлайн групите в страната ни - образовани и млади, не си представям студент без компютър и нет. Затова и се бях засилил с интернет реклама и тя си дава своите резултати. Истината обаче е, че с флаери, раздадени в точното време, на точното място, продажбите ми се увеличиха значително. Затова казвам - за всеки проблем си има конкретно решение. Не може да се каже дали флаерите стават или не стават принципно.
В конкретния случай със специфично обучение, мисля, че няма да помогнат никак.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Сетих се за пример в който флайерите вършат работа:
Дискотеките ги раздават с идеята " Ела с флайера и еди какво си ще стане ( най-често получаваш намалена цена + нещо за пиене ) ".
Така те и си отчитат активност на всичките си раздавачи :)
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Сетих се за пример в който флайерите вършат работа:
Дискотеките ги раздават с идеята " Ела с флайера и еди какво си ще стане ( най-често получаваш намалена цена + нещо за пиене ) ".
Така те и си отчитат активност на всичките си раздавачи :)

Да, това е добра идея- когато флаера има някаква стойност. Най-малкото ще се зачудиш, дали да го изхвърлиш в първата кофа.
 
Re: От: Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Просто ефекта е изключително малък, освен ако хората не са изключително таргетирани, но ти това няма как да го постигнеш на улицата. Ако така или иначе си намерил толкова таргетирана аудиенция, както и да я подхванеш все ще ти станат клиенти, така че ефективността на флаерите пак е дискусионна.

Абе можеш, но реално е много бесик таргетирането в сравнение с това, което предлага интернет. На улицата може да си зададеш няколко основни критерии - пол, възраст и социално положение - работещ, учеш, студент, пенсионер. :) И до тук. :)

Масово попадам на листовки, най-вече около центъра на София, за курсове за обучение. Но и забелязах, че мацката, която ги раздаваше (защото повече лепи на хубави девойки) определено селектираше добре. В смисъл, даваше на хора с определен профил. И е нормално. Но в края на деня, все ще трябва да се раздадат, и тук идва големия абсурд, особено ако са и поставили за цел да ги приключи. :) Тогава просто попадат в различни ръце. Отсяваш до едно време, но като времето напредне, някои не взимат (защото има и такива) се принуждава да бута насам натам. Най-тъпото е да ги изхвърли в съседната кофа, и като мине проверяващия и я засече, че читва, следва красотии. :) И това съм го виждал като практика. ;)
 
Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Да, това е добра идея- когато флаера има някаква стойност. Най-малкото ще се зачудиш, дали да го изхвърлиш в първата кофа.

Ааа, промоционалните са една идея ниво нагоре. Много кълват на "Това е талон за Х% отстъпка", или "Бутилка ХХХ + 4 безалкохолни ХХХХ = 50 лв." или нещо подобно.
 
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Значи - правете разлика между флаери и купони. Разликата е огромна. :)
 
От: Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Че си е законно си е законно, но ми е било винаги чудно какъв е реалният ефект от тези листовки.
 
Re: От: Re: От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

Че си е законно си е законно, но ми е било винаги чудно какъв е реалният ефект от тези листовки.

То е законно, няма спор. Ако си върху някой обект - искаш разрешение за раздаване на рекламни материали.

@ExTended, бате, купоните се нанасят именно върху брошури / листовки / флаери. Разлика се прави. Нали не мислиш, че купоните са просто самостоятелни - винаги вървят с оформление, което е и гореспоменатите. Купон е дадена комбинация (цифри, букви, символи), която ти дава някакъв вид отстъпка. Обикновено е уникален код, но и съм виждал с еднакъв код, който е предназначен за група от хора. А някой просто слага един и също на всичките, че уж да дава отстъпка (която дава де), но реално с цел засилване на продажбите.

Купоните имат две цели - да дадат отстъпка, като системата засече правилната комбинация от символи, допитвайки се до база за вече заложените там. И маркетинг - да траква всеки от кампанията - измерване ефективността й. Но купоните в офлайн средите, обикновено идват под формата на брошура, флаер, листовка, дори и изрезка в някое списание. ;)
 
Последно редактирано:
От: Законно ли е да се раздават листовки на улицата

От флаери може да има някакъв задоволителен ефект, когато са разположени по масите в заведения или други подбрани общ. места. Преди известно време разпечатах 50 бройки за е-цигари (11 комплекта ми бяха останали) и заредих масите в бара, в който работех. Използвах изгоден момент в една съботна вечер, когато се събират гръцки студенти да зяпат футбол. Четири комплекта си намериха притежатели, като останалите ги разпродадох в продължение на около 2 седмици с препоръка от първите купувачи ('от уста на уста'). Просто е нужно да се експериментира с място, изгоден момент от време и таргета.

Друг трик, който виждам да се прилага тук (в Братислава), е асфалтовата реклама за локален бизнес в непосредствена близост до автобусните спирки. Друг е въпросът, дали е законна тази практика.
972146_630907060272520_1185662145_n.jpg


За мен най-ефективната реклама е в интернет и директният контакт с клиента в социалните мрежи.
 

Горе