Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

3ds

New Member
Започвам да правя онлайн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Здравейте и ЧНГ,

Започвам тази тема с намерението да създам онлайн магазин. Ще разчитам на форума както за безвъзмездна помощ под формата на коментари, идеи, препоръки и т.н.. така и на услуги срещу заплащане за каквото се наложи.
Възможно е и да възложа на някой всичко до ключ, но все още не мога да формулирам какво точно искам и затова аз лично ще започна с техническите неща, че поне да мога да задавам смислени въпроси.
Що се касае до графичен дизайн, лого, банери, снимки, СЕО, задължителни атрибути и инфо на сайта ... всъщност за всичко ... може да изпращате предложения и съответно колко искате за да изпълните това което предлагате.
Между другото ако някой знае какво точно искам направо да дава цялостна оферта.

Сега за сайта:

Пазар и език - за начало само България и български, с възможност да се дублира на английски.
Пазарна ниша - сувенири и подаръци - кристални изделия със съдържание по поръчка.

Някои изисквания за магазина, които са ми хрумнали до момента, без да съм изчерпателен:
-дизайнът да е различен от болшинството стандартно изпълнени магазини като тези с меню отгоре и отстрани например;
-да има номенклатура с физически стоки и номенклатура със съдържание, които да могат да се комбинират;
-клиентът да може да избира шаблон и съдържание от предварително въведена номенклатура и да добавя текст и/или файл, както и да може да създава свой шаблон;
-за някои от продуктите да се изисква задължително предварително плащане, а не наложен платеж;
-да може да се поръчва онлайн и без регистрация ;
-да може да се поръчва офлайн - по е-мейл, или телефон, или във форма клиента да даде мейл/телефон и ние да му пишем/звъннем...
-да поддържа по няколко групи цени за един продукт и различните клиенти да се могат да се асоциират към определена група;
-да поддържа най-широк избор от начини на плащане, включително и BTC;
-да поддържа "изоставена количка", афилейт програма и блог;
-ще добавям сигурно и други неща в процеса.

Платформа - последна версия на OpenCart. Кои модули ще са необходими за да се осигури необходимата функционалност?

Дизайн и тема - Към момента съм набелязал следните теми: http://www.templatemonster.com/demo/55950.html , http://journal.digital-atelier.com/4/ , http://oc-newfangled.eshopalot.com/ , http://ninethemes.net/beamstore/opencart/v5/
Как мога предварително да разбера дали до колко са съвместими модулите и темите? Може ли да се инсталират например две теми като едната да стане основна в дизайна, но да ползва някои функционалности от втората?
Тук определно търся дизайнер, който да направи каквото трябва.

Ще се радвам на вашите коментари и предложения.

Поздрави
 
Последно редактирано:
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Един съвет от мен
Купи си някой стар домейн с история на подобен магазин ако имаш възможност, за да се индексира сайта по бързо.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Вземи си сбий малко поста, че малко са хората които четата такива фермани.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Няколко неща от мен - БГ пазара е толкова стагниран, че няма на къде. Всеки гледа най-евтиното, сравнява цени, ще избие 1 лев разлика, но ще го чака от Бомбай да му дойде за 3 седмици. Ако бях на теб веднага, моменталически и без да се замислям щях да направя сайта си само и единствено за чужбина. Кур за БГ пазара, нека да продаваме на богатите немци и англичани, а нашите съграждани да купуват боклуци от Англия и Германия. Познайте кой ще е по-назад от цялата работа.

Подреди си въпросите в главата. Не може да искаш първо нестандартен магазин и второ афилиейт програма. Програмата е точка 10 или 12....

Бих ти препоръчал да прегледаш и Престашоп, има много функционалности, безплатни, евтини и скъпи модули. Има готини теми.

Сайта ти ще върви на всякаква ОС, ПХПто и модулите му са важни... Погледни това. Виж да има хостинга пхп7 - там нещата загрубяват от към скорост. От следващата версиа на престата ще съпортва и него, за ОС нз как седят нещата.

Какво имаш предвид под шаблон?! Не можеш ли да направиш така, че всеки подарък да е различен продукт и да имаш полета за персонализиране (например ред 1, ред 2, лого, ала бала?!)?

Ако искаш да имаш продуктов дизайнер с даден шаблон и клиента да си настройва сам текст, лога ще трябва да купиш външен модул и за двете системи, няма нищо вградено.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Мда, явно съм прекалил с писането.
Посъкратих лиричните отклонения. Дано е станало по-четливо.
 
От: От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложени

Мда, явно съм прекалил с писането.
Посъкратих лиричните отклонения. Дано е станало по-четливо.

Един съвет само: гледай темата която използваш за сайта да бъде по-лека, че първите няколко които си избрал, лаптопа ми бая зор видя докато ги зареди.. много анимация много нещо :Д
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Не се набутвай излишно за дизайн. Българите като клиенти последното нещо което ги интересува е как изглежда магазина. Цените и предлаганите стоки са водещи в избора от къде ще пазаруват.

На двама от основните играчи в тази ниша сайтовете им са дялани с теслата. Но правят по няколко хилядарки дневно.

Ето ти една свежа темичка: http://themeforest.net/item/pav-summershop-opencart-2-themes/11686070. Тези които си показал много мрачни нещо...
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Всички възможни / спестени пари ги инвестираи в реклама и маркетинг но направен от хора които разбират от това.
 
От: От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложени

Не се набутвай излишно за дизайн. Българите като клиенти последното нещо което ги интересува е как изглежда магазина.

Абсолютно невярно твърдение. Дизайнът е много важен.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Подкрепям мнението, че дизайнът е важно нещо от цялостната концепция на един магазин. Все пак един атрактивен дизайн говори поне за това, че собственика на сайта е положил усилия, инвестирал средства както и желание да се хареса на своите клиенти.
Мое мнение е, че не бива като дизайн да се търси "уникално различие от стандарта". Все пак във успешната интернет търговия има стандарти и така наречените "модни тенденции" които се диктуват от големите в бранша.
За пример нека да погледнем сайта на алиекспрес, alibaba, ebay, amazon - те не ни "убиват" със дизайн и кой знае каква непостижима функционалност, но са в крак със съвремието и както казаха по горе със продуктите и цените в тях.
Подкрепям мнението по горе, че темата трябва да е "лека" или поне да не затруднява със зареждане и да бъде "светла". От светлата тема лъха на чистота, кара те да се чувстваш свежо, отпуска те, поне при мен е така.
Според мен Журнала така както си го показал в демо варианта си е повече от добре изглеждаш, макар и да е доста трудна тема за конфигуриране и невиждам какво повече чисто дизайнерски да се иска, но винаги всеки може да иска повече и повече.
Единствен съвет-не рискувайда осакатяваш тема по начин по който си мислиш, че ще е по добре. Всеки екип изработил дадена тема, е преценил плюсове и минуси и чак тогава я е пуснал в обръщение за продан. Довери се на разработчиците, те изпипват нещата, защото от продажбата на темата печелят. Ако не ти харесва темата, по добре търси друга, но не я модифицирай драстично.
Това е от мен.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Така, до тук вече имам VPS с инсталирани Ubuntu 14.04 + MariaDB + nginx + php7. Продължавам с ОС.
Ето една полезна статия - https://www.rosehosting.com/blog/install-opencart-2-on-an-ubuntu-14-04-vps-with-nginx-and-php-fpm/

Подкрепям мнението, че дизайна е важен, особено при тази голяма конкуренция. Все пак по дрехите посрещат.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Продължавайте да пълните главата на момчето с глупости за дизайна и след няколко месеца ще има тема: Магазин с перфектно-уникален дизайн, но защо не продавам...
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Продължавайте да пълните главата на момчето с глупости за дизайна и след няколко месеца ще има тема: Магазин с перфектно-уникален дизайн, но защо не продавам...

Щом казваш... не съм съгласен с теб, но не смятам да споря.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Продължавайте да пълните главата на момчето с глупости за дизайна и след няколко месеца ще има тема: Магазин с перфектно-уникален дизайн, но защо не продавам...

Да посочат поне един голям магазин с всичките тия js простотии разбирачите на дизйни. Добре, че има абдали инак индийците да са умрели от глад.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Да посочат поне един голям магазин с всичките тия js простотии разбирачите на дизйни. Добре, че има абдали инак индийците да са умрели от глад.

Я ми поясни от кога дизайн = js простотии?
 
От: От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложени

Така, до тук вече имам VPS с инсталирани Ubuntu 14.04 + MariaDB + nginx + php7. Продължавам с ОС.
Ето една полезна статия - https://www.rosehosting.com/blog/install-opencart-2-on-an-ubuntu-14-04-vps-with-nginx-and-php-fpm/

Подкрепям мнението, че дизайна е важен, особено при тази голяма конкуренция. Все пак по дрехите посрещат.

VPS ? Не говорим ли за нов магазин, не виждам смисъл от VPS първите месеци освен, ако не правиш някаква рекламна кампания за хиляди левове.. :) Иначе най-евтиния план от коя да е хостинг компания върши перфектна работа.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Offtopic:
Може ли модератор да поправи заглавието на темата, грешката много дразни. Извинявам се за спама.
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

Щом казваш... не съм съгласен с теб, но не смятам да споря.

Достатъчно е да има добра визия и да е user friendly, което се постига дори с безплатна тема. Но да влага стотици или хиляди левове в мега, супер, уникален и гъзарски моден дизайн за нов магазин е равно на фалит. Винаги след като се развие достатъчно може да си промени дизайна
 
От: Започвам да правя оналйн магазин. Помагайте с критика, коментари и предложения.

За мен дизайнът е важен. Той продава. Да ниските цени също, но точно дизайнът в повечето случаи позволява да продадеш нещо за повече пари от конкуренцията. Дизайнът и продуктовите снимки са основното в един онлайн магазин. Същото е и във физическите магазини, там е от значение дори и светлината, с окято са осветени продуктите. За да продаваш на по-високи цени, нещата трябва да изглеждат добре, даже по-добре от на конкурентите. Друг е въпросът, че това може да се постигне без много пари за дизайн. Също подкрепям и Крумов, че не е нужно да се изсипват хиляди за дизайн. Може с нещо по-скромно, но да изглежда добре. На практика клиента влизайки в сайта преди поръчка вижда: дизайн, цена, снимка, описание и доставка (не винаги)! :)
 

Горе