Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

И аз го практикувам този номер с мейла и после звъненето. Както се вика поне да знае човека отсреща, че не си някакъв бот и определено проявяваш интерес. Не е само ей така, да мине. Но е редно да е само едно от двете. Двете са малко в повечко, но пък се играе на сигурно.

Моя пресен случай тези дни е пратих мейл към фирма Х, след 1-2 дни нищо. След това звъннах специално да се свържа с дадения човек, към който бе адресиран мейла, за да видя поне дали го е прочел. Все пак има спам филтри, болнични, отпуски и какви ли не други препядствия. Както се вика "случва се". Вдигна ми нейна секретарка или асистентка, не знам, и ми каза, че персоната е заета и ми каза да звънна след 5 мин. Казах добре и затворих. Звънах пак, ааааа, какво съвпадение, тъкмо съм я изпуснал. За да гарантирам, че този път "ще стигна следващото ниво" оставих мои кординати, име, повод, по който търся човека. Естествено един хънрът, както викаше бившия шеф, не се отказва, та мисля пак да звънна тези дни. Но само за протокола искам да отбележа, че това е една много излишна система. Комуникацията тук не липсва, но нещо друго липсва. Следващият път ще се стигне и по-далеч. Като при пуберските години - никой не почва от 3та база. :)

И аз съм на мнението, че хората могат да бъдат както официални, така и неофициални. Стилът на форума е неофициален, по мой наблюдения. Така, че недей така бате, защото ако хората тук, включително и аз, имаме такава кореспонденция каквато тук, направо сме загинали прави. Лично аз преглеждам всичко, което пращам по няколко пъти. Тук почти никога не си преглеждам постовете, което може и да се види. :) :) :)
 
И аз го практикувам този номер с мейла и после звъненето. Както се вика поне да знае човека отсреща, че не си някакъв бот и определено проявяваш интерес. Не е само ей така, да мине. Но е редно да е само едно от двете. Двете са малко в повечко, но пък се играе на сигурно.

Да бе човек, ама написал ли си го с големи букви "при нужда от индивидуална оферта, ползвайте формата за контакти?". Те телефони са оставили, лесно ми е да ги открия и от хуис информацията. Все ще намеря начин за контакт посредством телефон.
Аз се интересувах от актуална оферта. Вече бях събрал мнения от форуми. Бях събрал коментари от директориите и социалните мрежи. За да го кажа по-лесно за всяка от тези 5 фирми имам класьор с по минимум 8 страници информация с шрифт ариал 10. Тази същата информация, щях да я предоставя и на клиента ми, стига да имаха желание да работят с тях, ама това е прекалено. Дадена е пълна информация за машините. Не могат да съставят елементарна оферта? Не се бъзикай. Естествено е, че може да има коментар в последствие на офертата. Условията които бях задал в писмото не бяха малко. Ама да не могат да направят една оферта си е просто селски тарикатлък. За мен цялата тази манджа беше "обадете ни се, за да можем да ви обясним колко сме добри, а по възможност най-добре да се срещнем, та след това да знаете, че сме НАЙ-ДОБРИ".
Селски бизнес.
 
Да бе човек, ама написал ли си го с големи букви "при нужда от индивидуална оферта, ползвайте формата за контакти?". Те телефони са оставили, лесно ми е да ги открия и от хуис информацията. Все ще намеря начин за контакт посредством телефон.
Аз се интересувах от актуална оферта. Вече бях събрал мнения от форуми. Бях събрал коментари от директориите и социалните мрежи. За да го кажа по-лесно за всяка от тези 5 фирми имам класьор с по минимум 8 страници информация с шрифт ариал 10. Тази същата информация, щях да я предоставя и на клиента ми, стига да имаха желание да работят с тях, ама това е прекалено. Дадена е пълна информация за машините. Не могат да съставят елементарна оферта? Не се бъзикай. Естествено е, че може да има коментар в последствие на офертата. Условията които бях задал в писмото не бяха малко. Ама да не могат да направят една оферта си е просто селски тарикатлък. За мен цялата тази манджа беше "обадете ни се, за да можем да ви обясним колко сме добри, а по възможност най-добре да се срещнем, та след това да знаете, че сме НАЙ-ДОБРИ".
Селски бизнес.
Бате, аз с теб не споря. Прав си, просто го правя така, защото за някои това е просто надпис, а за други послание. Ходи разбери кои си уцелил. :)

И като ми кажат, ама ние не бързахме, защото искате оферта от Х на брой продукта, а ни чакат други с ХХХ на брой. И тук ти задваш въпросите:

1. Защо по дяволите имате чакащи за изпълнение оферти с ХХХ бройки?
2. Мен какво ме е*е какво чакате и какво не сте си свършили?
3. Не знаете ли, че утре (ако съм доволен) и аз мога да съм от тези чакащи за ХХХ бройки?
4. Нямате ли хора? А защо при повече работа, не наемате повече хора?
5. Какво да правя аз след като гоня крайни срокове, вашата майка природа?
6. Какво да предам на мойте клиенти?
7. Това уравнено на единицата време, колко е?
8. Защо всместо да го обяснявате, не го направите?

.... и още хиляди въпроси. :)

Аз съм добронамерен и обикновенно гледам да помогна със съвет, вместо да се заяждам.

Преди един месец ми се случи нещо такова. Щели да ми прекарат нет за 1 седмица. Викам добре. Чакам, минаха 2. Звъня и викам, какво се случва? Ама вие господине не сте разбрали, ние сме имали предвид 7 работни дни. Добре. След 3тата седмица им звънах да откажа, защото успоредно с това вече инсталирваха. Казах им, че ако искат бизнеса им да върви е редно да се замислят в тази конкурентна среда дали не е добре да поопраят услугите си от тази гледна точка. Пожелах им весел ден, защото като им гледам услугите, май всеки ден им е весел. Брат ми отиде тези дни при тях и пак започнаха същите номера. Той не търпи обаче такива и веднага му видяха гърба, сега е с други - по-малки, но явно си държат на клиентите и веднага го оредиха. :)

Ааа, сетих се за още едно нещо, пак интернет доставчик. Миличките.....да им изпапаш ушичките като ги видиш как работят. Едната клекнала зад паравана да се гримирва, другия ми прави 4 договора, 3 сбърка, а последния някак успя да не го засира. Отивам след месец да плащам и този ми вика ХХ лева. И аз.....ааааа? Пич, аз трябва да ти платя Х за един месец, ти ми исках четворно по-голяма сума, нещо бъркаш. Ааа, да вярно, тук пише така, както казахте. Признавам му го, проба се. :) Така и така вече ме подготвихте за двуцифрена сума, дайте да си платя и 2рия месец. Еми не може. Защо бе душо? Еми системата казва НЕ. :) Голям смях му теглихме с моя приятел. Ама съм се попикал. А супервайзера седи си и бройка новите колежки, а клиенти куче ги яли. Така е като нямаш цици върху крака. :)
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Даааа, лоши примери безброй! Но трябва някакси да вървим напред. :)
За това ми се иска да дам и един положителен пример, може някой тук да извлече полза и да го прилага като успешен метод за продажба на услуги. Действието се развива в чужбина (за съжаление), но пък това ми позволява да съм по-конкретна.
Значи... другата неделя трябва да снимаме един мач по ръгби. Сещате се че тоя спорт не е чак толково популярен, че да могат спонсорите да си позволят излъчване по телевизията и за това искат да си го излъчат директно в нета. По принцип няма нищо сложно в задачата, само дето мача ще се играе на един забутан стадион някъде из планините и на това отгоре връзката с нета на мястото е много бавна и нестабилна. Ровичкам си се аз насам-натам и се чуда как да си реша проблема, защото не мога да си позволя да рискувам с интернет през флашка - скоростта и там не е такава каквато ми трябва, а и никой не ми дава гаранция, че нещо по връзките няма да се разпадне. Та ровя си аз и попадам на една фирма, която предлага супер решение на моя проблем, докато се чудя истина ли е или не, ми изкача едно дискретно прозорче, в което пише - ако искате да говорите с наш служител, моля оставете телефон за връзка и посочете удобно за вас време за да ви се обадим. Аз естествено искам да говоря с някой веднага, пиша им го, оставям си телефона и докато натисна ентер и вече ми звъняха. Говорихме си по женски с една девойка, която не само че беше любезна и подготвена, но като разбра колко ми е важно на мен да няма издънки ме свърза с някой по-горен от нея, който в понеделник ще дойде с мен на мястото за да изпробваме нещата, при това без да ми искат нито лев. Признавам си, че дори и да не ми свършат работа сега, щото мястото, наистина е забутано, от сега нататък, при нужда ще ги търся винаги.
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Blinky, тъй като виждам, че често се оплакваш от Интернет доставчици, през 2007-а, докато бях в София, имаше една фирма, от която бях много доволен, но не знам как са сега. Вярно, че не покриваха цяла София. Едното място, където съм ползвал услугите им, беше в общежитие, до сградата идваше оптика и нямам спомени някога да съм имал проблеми. Другото място беше в центъра, до сградата идваше LAN кабел под земята, но поне през тези 2-3 месеца, докато бях там, също нямах проблеми.

По онова време имаха супер изгодни условия - за 22 лв. (следващия по-голям абонамент след най-малкия - 18 лв.) ти даваха безплатен реален IP адрес, безплатна инсталация, поддръжката им беше на 6 и не помня още какви работи. Казвам тези неща, защото другите "големи" фирми бяха боза в сравнение с тях. Основното кофти нещо, което ми правеше впечатление, беше че периодично(май на 6-8) искаха да подписвам договор (може би касиерката е взимала комисионна за това), но за мен това нямаше никакво значение, щото нета им беше на 6 тогава.


Но известно време след като тръгнах от Сф, една позната ми каза, че са променили условията си. Тъй че не знам как е сега. Ако искаш мога да ти споделя на ЛС как се казва фирмата и да проучиш дали още са читави (за да не правя реклама тук).


Сега съм в Пловдив и да чукна на дърво, пак си избрах добър доставчик. До стаята ми идва оптика и не ми пука от нищо :) Единственото кофти е, че като не си платиш нет-а, ти изключват домашния телефон, а би трябвало да ти позволяват да избираш спешните номера независимо дали си платил или не. От техническа гледна точка само не са помислили, че телефона е енергозависим (щото е IP телефония), та в резултат от тези 2 ограничения стационарния телефон не е равносилен на Б*К телефоните.
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

И аз мога да дам пример :)

Имахме вземане-даване с един от най-известните български новинарски сайтове, няма да уточнявам кой е. В интерес на истината всичко мина благополучно, НО отне няколко месеца докато стане. То не бяха отпуски, болнични, прехвърляне на писма между отделни отдели от тяхна страна ...
По едно време си мислех, че тия буквално се е*ават с нас, а нещото което се искаше от наша и тяхна страна беше супер елементарно и можеше да стане в рамките на един работен ден.
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

преди известно време един тукашен красавец ми каза, че няма да инвестира в бизнес, който не е в БГ и не подкрепя БГ бизнеса. искам сега да го видя какво ще каже няколко години по-късно, когато лайната започнаха да изплуват. няма да е зле и да прегледа темата. ествествено пича още е със същте убеждение, но няма лошо, важното е да е щастлив и да си мисли, че е прав. другото е бекграунд. ;)
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Както и да го въртите и сучете, докато не насочите вниманието си извън Булгаристан,
няма да се радвате на нормален бизнес.

За няколко години (откак съм тук) хората щяха да научат и ингилийзки и бизнес кореспонденция, и не знам си кво още...
Ама не - вече ента година упорито спамят Блогър и Фейсбук, спинват статии, шляпат Адсенс, препродават тъпи домейни и блогове на български.

Върховно постижение е да си намерят някой ляйнян доставчик на някакви рандъм шитаци от някоя шитава Китайска провинция,
и да се бухнат възторжено в българската Онлайн Търговия.

ПС: Чакам някой да напише нещо че имам още какво да казвам ама ше стане много наведнъж и никой няма прочете ценните ми писания...
 
Какво да ни кажеш бате. Аз от едно време, заедно с другия админ, че тук е пит, параза е пълен с кви ли не, владее се от какви ли не също. И е една изкуствено създадено създаден интернет пазар. Не интернет, а интернет пазар. Защото сайтове много и все готини, но определени взимат пари, чрез взърки и уредени отношения и кво ли не.

За чужбина батенца, тук ще го ядеме яко всички. Аз лично се опитвам тук и няма да се откажа лесно, но определено е по-трудно. Нали имам база за сравнение. Няма какво да си го говорим, иска се повече труд и добра стратегия. А с връзки, ще е и по-лесно. ;)
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Забравих кво щях да пиша :) .
Сигурен съм че може и у българско да се заформи нещо доходоносно.
Но в същото време гарантирано ще е изпиляващо на нерви и мозъчни гънки.

Мене просто не ми е приятно да работя с българи (една част тук правят изключение, разбира се!).
Още на ниво комуникация ми избиват балансите.
Ето даже и само да се зачета в тоя форум и ми идва да фана едно такова:

url
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Правя пробен сайт на един Българин който е в чужбина, показвам му как ще изглежда, той ми обяснява, че фирмата им ще го плати, после почва да ме пита как може да вземе сайта за себе си ако напусне фирмата, казвам му само, че трябва да е на негово име хоста и домейна, после казвам му къде да хоства и как да си плати а той почва с това аз да съм пу платял сега хоста за 2 години а той после ще ми плати, после ми казва, че фирмата им не ще да плаща за нов сайт защото нямали нужда сега. Излиза накрая, че той няма пари за сайт и се чуди как да ме завърти, изтрих сайта веднага и спрях да се занимавм с него. Това ми показа, че няма значение къде е, българската работа си върви с него и в чужбина. Вече не се занимавам с българи и така работата ми спори.
 
Катарските бизнесмени ни отсвириха
На българо-катарския бизнес форум, който беше открит днес сутринта от министър Трайчо Трайков в катарската столица Доха не дойдоха бизнесмени от Катар.

Май и там си ги знаят какви са бизнесмени. Не искам да злоратствам, но случайни неща няма. :)
 
От: Re: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Е това е пълна излагация ама няма какво да се учудваме, всички виждаме каква е ситуацията :)

Катарските бизнесмени ни отсвириха


Май и там си ги знаят какви са бизнесмени. Не искам да злоратствам, но случайни неща няма. :)
 
От: Защо българските бизнесмени са станали пу*ки?

Ми китайците като бяха дошли тука на крака да не би нащте мушмули да отидоха да ги видят...никой не го ебе хора...всеки си гледа черния жип в двора..., явно такива форуми вече не вършат работа и са главно за парлама...ама и на бизнесмените им е скучно да ходят...вече все повече се налага тезата, че 99% от събранията са ей така да лаламе глупости, а не да вършим работа, като това се отнася и да срещи с клиенти примерно - все повече се доказва, че първоначалните срещи с клиенти са простотия и губи-време и по-добре да си направиш един сайт да те намират заинтересованите и да канализираш и автоматизираш максимално процеса докато са готови да изкарат пари отколкото да ходиш по срещи на кафета...
 

Горе