Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!

От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Програмистите са ми като колегите Търговци, които казват:

- Имам магазин като твоя
- Имам стока като твоята
- Имам същата продавачка................

Но нямам оборота ти.

Никой програмист не може да си продаде сам своят труд - чакат все да ги наемат. Плащат им по 30 000 лв за да не им се споменават имената в проектите на Техномаркет.

Работят средно за 1 500 - 3 000 лв заплата и винаги са недоволни от заплащането.

Осигуряват ги на 100% на заплатите.

АДСКИ СТРАННИ хора - гилдия - дори не са гилдия...... Телерик нещо се опитва да прави ГИЛДИЯ.....................

Сядам на един компютър и ги питам какво сте програмирали: - те почват да ми показват..............

- Но никъде не им пише името - дори фирмата работодател я няма.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Аз никъде не съм казал нищо против CMS-ите. Ползвал съм ги много и пак ще ги ползвам, ако ми се налага. Изказвам се по-скоро против крайните мнения - едни казват, че трябва да се ползва само CMS и програмирането е излишно, според други пък трябва винаги да се почва от нулата. Според мен е най-добре да се направи правилна преценка за конкретния проект и да се види кое е най-подходящо.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Имам предвид, че първоначално Теленор пуснаха сайт на WordPress със същия дизайн. След това минаха на Drupal.
Не, не са. Не знам защо си останал с такова впечатление.
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Не, не са. Не знам защо си останал с такова впечатление.

Хм, да си призная честно и аз не знам на какво е било, но и аз си го спомням само като да е било на Друпал, дори не си направих труда да го чеквам в кода, личеше си по някакви си негови специфични неща. ;) Но скоро го чеквах. Не смея да твърдя, че не е можело да бъде и преди това на друга система. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Вчера и днес изучавам Joomla с надеждата да се сработим и евентуално да прехвърля фронталната част на сайта ми на този CMS. Много ползвана система, купища добавки, теми. Предполага се, че ако реша да направя промяна в сайта за в бъдеще, ще бъде лесно и за нула време.

Лудница, това ми е впечатлението засега :) Менюта и бутончета навсякъде, модули, екстенжъни, плъгини и какво ли не. От едно меню в друго, после в друго, после в друго, после... за къде се бях запътил? Сигурно се свиква, ама има много какво да се желае от админ панела. Сега си мисля - да продължавам ли да ръчкам тая Джунгла или да си продължавам както си знам - RAW :shock:

Успявам и да си крашна и сървъра по необясними причини. Досега не ми се беше случвало Apache да спира просто така без предупреждение и дори без съобщение за грешка, но нещо в админ панела на Joomla явно е способно да предизвика такова нещо. От време на време се появяват и грешки 503. И все пак успях да го докарам до някъде, може би от това нещо с повече мъка може да стане и сайт! Сайт, ама с повече мъка...
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

За система написана като за олигофрени с обяснение за всяко меню, модул или добавка казваш, че е сложна ?!?
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

За система написана като за олигофрени с обяснение за всяко меню, модул или добавка казваш, че е сложна ?!?
Няма спор, че на жумлата панела е каша.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Защото са начинаещи искат най-елементарното, а разработчиците в БГ най-вероятно са като политиците, нормално е всеки да бяга от тях. Единствено сериозните и големи проекти изискват писане на собствена система, обаче са малко тези които правят такива неща.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Повечето CMS-и са доста зле. Плъгините се пишат от аматьори, които никога не са се занимавали с истинско програмиране, където се обмисля всеки аспект от сигурността. Често "програмистите", които къстомизират теми, са още по-зле и от ония, които пишат плъгините. Много малко читави CMS-и има, които да издържат един сериозен анализ на сигурността.

Конкретно за Jommla - стойте далеч от това чудо, ако пускате сериозен сайт. Ако все пак някой ви принуди, да работите с Joomla и ви каже, че иска да му се качат определени плъгини, преди това се консултирайте със специалист или направете подробен рисърч на бъговете по сайтовете за експлойти.
Можете да започнете от тук: Joomla exploit-db
Познавам платформата от както се изживяваше като Mambo. Тогава бях шокиран от липсата на лимити в бд, изливаха се заявки за всички артикули, и после се ползваха функции на PHP, за да се изреже каквото е необходимо. Като гледам след 6 години няма почти никакъв напредък с тая аматьорска система.
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Няма спор, че на жумлата панела е каша.
Още ли е така, защото на предпоследните версии си беше мазаляк. Като си спомням как съм изкарвал страници и статии, направо и теглих игнора от тогава. :) Дано имат някакви генерални подобрения, защото логиката не беше много добра. ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Не ми говорете за джунглата, че главата ме заболява.
 
От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Повечето CMS-и са доста зле. Плъгините се пишат от аматьори, които никога не са се занимавали с истинско програмиране, където се обмисля всеки аспект от сигурността. Често "програмистите", които къстомизират теми, са още по-зле и от ония, които пишат плъгините. Много малко читави CMS-и има, които да издържат един сериозен анализ на сигурността.

Прав си на 100%. Голяма част от плъгините са пълен шит, като код. Това се отнася и сигурно за над 90% от платените теми, които са правени с идея да са лъскави, а за оптимизация никой не мисли. Само че тук може да се инвестира в подбирането на добре написани неща или написването на съответната функционалност, без да се преоткрива топлата вода.

Смея да твърдя, че доста разбирам от програмиране (хората, които са работили с мен могат да го потвърдят) и подкрепям с 2 ръце опън сорс CMS-те. Понеже си ценя труда, откриването на топлата вода не ми е любимо занимание. А като ми потрябва нещо по-извратено винаги може да си го допиша.



Но от друга страна всичко това, което си казал важи с пълна сила за "къстъм"/"писаните" системи. Дали някой недоучил се тийн ще напише плъгин или "къстъм система" е все тая. Обаче може да разчиташ на поддръжка и развитие на ядрото.


И както съм казвал 1978236 пъти, имам много по-голямо доверие на опън сорс система, зад която стои многомилионно комюнити, от колкото на някоя "писана/къстъм" самоделка писана от недоучили вуйчовци на 2-я етаж над гаража.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Не говорете така за жумлата, че ще дойде ония пич с аватар - логото на жумла, където във всяка тема пише, че няма по-добро от нея и ще ви нарине!!
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Не говорете така за жумлата, че ще дойде ония пич с аватар - логото на жумла, където във всяка тема пише, че няма по-добро от нея и ще ви нарине!!
ахахах не го знам, ами да дойде най-сетне да се запознаем. От колко време го каним, каним, той се озърта.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

За система написана като за олигофрени с обяснение за всяко меню, модул или добавка казваш, че е сложна ?!?

То сигурно е обяснено, ама кой да чете. Тука проблема излиза и на малко по-висока орбита, защото има много налични CMS системи. Те са десетки, и преди да се стигне до задълбочено разучаване на някой конкретен CMS, трябва да се мине през проучване на възможностите поне на по-известните. Има доста друга информация дето трябва да се асимилира преди да се стигне до документацията и форумите. Не знам как е при другите, но аз когато правя такива проучвания, браузърите ми издишат от десетките наотворени прозорци на този или онзи сайт. И понеже в такива ситуации и мозъка ми също издиша, с малкото останал мисловен потенциал се опитвам да науча нещо повече поне за системите дето са ми хванали окото.

Joomla ми хвана окото, защото не съм фен на Wordpress и защото на сайта на Drupal има прекалено много текст, пък и казват че бил по-сложен. Тия трите са които видях като най-споменавани.
А не съм фен на Wordpress заради блога на една приятелка - все нещо е тромав, все някой плъгин е недостатъчен, все му трябва още някой плъгин за да се коригира нещо, все му трябват още 200 плъгина за кеш, и всичко това с идеята да изтипоса няколко парчета текст. Ако трябва да се прави нещо по-сложно е най-добре предварително да се пристъпи към молитви. И да не трябва да пишем код, то трябва да държим в главата си сложна карта от нещата които сме настроили по админ панела. Точно тия неща НЕ искам да видя в Joomla, ама...

Видях някои видеа дето обясняват как се работи с Joomla, само че по мое мнение за наистина качествения продукт не трябва да се карат курсове за използване. Трябва да ти идва отвътре, само като го погледнеш да знаеш как се работи с него. В тоя ред на мисли, Apple нямат ли някой CMS?

А моя сайт представлява нещо като CMS система, само че за разработване на Форекс стратегии. Та ми е ясно, че трудно се прави система която да е едновременно интуитивна, лека и гъвкава. Joomla явно не е от интуитивните, но интуицията се развива с малко опит. Дали е лека още не знам, мисля че има шансове. Дали е гъвкава... който вече е развил интуицията сигурно може да каже. Но аз поне още си мисля дали да не си изгубя времето за да си направя мой CMS :)

Не говорете така за жумлата, че ще дойде ония пич с аватар - логото на жумла, където във всяка тема пише, че няма по-добро от нея и ще ви нарине!!
Аз след негов пост реших да й хвърля поглед. Щом я хвали, трябва да е добра. Сега обаче ще взема да се разтърся из форума за някоя анкета дето сравнява CMS-и 8)
 
От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Не, не са. Не знам защо си останал с такова впечатление.

Бе, не са. Нали им гледах кода. Просто го махнаха много бързо WP-то.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms ?

ами аз не се кефя, защото къстъм cms означава че си вързан с един програмист или фирма, и няма мърдане.
Аз примерно ползвам друпал, общността е голяма, пишат се сериозно модули и за моите нужди си е идеален.
Защо да си тормозя нервите с къстъм неща, дето шанса да се окаже всичко читаво е <50%
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms ?

ами аз не се кефя, защото къстъм cms означава че си вързан с един програмист или фирма, и няма мърдане.
Аз примерно ползвам друпал, общността е голяма, пишат се сериозно модули и за моите нужди си е идеален.
Защо да си тормозя нервите с къстъм неща, дето шанса да се окаже всичко читаво е <50%
Drupal БЕШЕ много сериозна система. Докато не зпочнаха да я разширяват и да я правят достъпна. Имам приятел, който беше абсолютен фен на Drupal и мигрира към Symfony CMF. Според него, Drupal вече е рискова инвестиция. Между другото виж тази тема:
Ако имате сайт с DRUPAL прочетете това!
Но не това е проблема. Мисля, че е еднакво трудно да намериш добър програмист на Drupal (WP, Joomla) или на start from scratch за специфичен проект. Личното ми виждане е, че като цяло програмистите, които ползват frameworks са по-ефективни и вадят по-качествен продукт от тези, които "нагаждат" CMS-и. Иначе казано риска да попаднеш на некадърен програмист, който да ти преправи CMS-а е значително по-голяма. Отблязвам, че говоря за писане на код, а не за някой, който закача няколко плъгина, тема и пипва тук-таме по фронта.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@Green Bars как така си обвързан с един програмист/фирма? Всеки програмист може да се оправи с код писан от други програмисти.
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

@Green Bars как така си обвързан с един програмист/фирма? Всеки програмист може да се оправи с код писан от други програмисти.

Само ако е написан разбираемо, качествено и е следвал някаква логика. В ниските бюджети, това рядко се случва. :)
 

Горе