Защо хората все още ползват OLX?!

СЕО БГ

Well-Known Member
Аз не разбирам, прост народ ли сме или сме прост народ ?! ( Едно и също... )
Оелекс-а от край време сваля кожи с цените. Не че имам против, но услугата изобщо не отговаря на цената в момента. Промотирани обяви със смешни, меко казано посещения, мизерен интерес от потребители, изобщо.... Така де то зависи и за какво става въпрос...., ако продавам нещо със "уникалната" измислена и несъществуваща отстъпка, барабар с подарък ( който не е подарък реално ), има хора чат, пат.
За един месец ОЛХ вдигнаха цените с повече от 40 процента. От 6 лв. заз промоция, станаха 7,50, днес 10. Представи си да промотираш продукт или стара вещ за 5 лв.... Супер оферта си е.... Но народа не спира да се тъпче там, хем скъпо, хем супер ограничено, хем липса вече на доста функции, не говоря само за обикновения потребител, а и за бизнеса... Що не идете в базар и ало, а подкрепяте бизнеса на тия чужденци ?! Защо ?! Балами, прости или какви сме ?!
 
Тези наляха доста пари за маркетинг и реклама и достигнаха целта си. Сега могат да си правят каквото поискат или поне на този етап. По мои скромни изчисления, за да можеш да се наредиш някъде близо до тях ще трябва да се похарчат едни 200к в посока брандиране, реклама и маркетинг. И това е само стартово.

За ало и другите естествено ще е по-лесно да ги догонят, защото са на пазара от 100 години, но явно не им се занимава към момента.
 
Със тези пакети получаваш голи обяви, които после струват тройно повече за да промотираш всяка една която искаш. А да не говорим че пакетите не са за всички категории, тоест за друга акатегория пак трябва да плащаш. Не че нещо но дори и сайтове извън в България не са чак толкова дерящи кожата.... Съгласен съм че трябва да има някакво ограничение заради хилядите незаконни търговци, но..... Да му се невиди, цената за промотирана обява е убийствана, без промотирането обявите седят във въздуха, трафика им е меко казано мизерен. Съгласен съм за бизнес да са тези цени защото след промотирането и платените обяви те ще спечелят достатъчно от обявите си. Макар че.. пак ми се струва твърде скъпо, може би регулация ще има ако бизнесите се легитимират и след надвишаване на оборотен лимит от продажби ( което да подразбира че явно въпросния/та прави бизнес ), както и при продажба на нови неща. А за обикнвоен потребител това е абсурд....

Тези наляха доста пари за маркетинг и реклама и достигнаха целта си. Сега могат да си правят каквото поискат или поне на този етап. По мои скромни изчисления, за да можеш да се наредиш някъде близо до тях ще трябва да се похарчат едни 200к в посока брандиране, реклама и маркетинг. И това е само стартово.

За ало и другите естествено ще е по-лесно да ги догонят, защото са на пазара от 100 години, но явно не им се занимава към момента.
Това е така. Не говоря някой да ги настига, а че потребителите може да имат малко мозък в главите си и да се откачат сами от тия. Базар-а плаче за потребители, макар че напоследък има доста добро раздвиждване там, но гледам че започнаха да правят неща като олкс, тоест вървят по техните стъпки ( освен ако не са купили и базар-а, в което няма да да се осъмня и дори си го мисля от много време ).


Е те първите два дават възможност да се промотира само в "дрехи" ?!?
Или аз не разбирам или насърчават дрешник търговията ?
Е те първите два дават възможност да се промотира само в "дрехи" ?!?
Или аз не разбирам или насърчават дрешник търговията ?
парцалки и породажба на техника
 
По две причини го ползват хората, дори три: бизнесът го ползва за допълнителен канала за продажби, хората да правят търговия тънката лайсна, а други - да се отърват от вече ненужните им вещи. И за жалост е все още най-популярната платформа в Бг, следвана от базар.бг, и след това всички останали.
 
Това е така. Не говоря някой да ги настига, а че потребителите може да имат малко мозък в главите си и да се откачат сами от тия. Базар-а плаче за потребители, макар че напоследък има доста добро раздвиждване там, но гледам че започнаха да правят неща като олкс, тоест вървят по техните стъпки ( освен ако не са купили и базар-а, в което няма да да се осъмня и дори си го мисля от много време ).
Не може да очакваш от Бай Гошо и леля Тотка да имат акъл в главите си.
Повечето потребители са като коне с капаци и ако не им навреш нещо право в муцунката те никога няма да помислят, че съществува алтернатива. И тук се връщаме към бюджетите за маркетинг.

Вярно, е че бизнеса е доста по-отворен към тестове на различни платформи, но и те си имат техните ограничения. Даже на някой бизнес да му е писнало от ОЕЛЕкса продължава да се тика там, защото те му дават по-голяма възможност за прегледи и потенциални продажби.

Може би бизнеса трябва да се преориентира повече към Маркетплейси, където да заплаща % или такса само след доказана продажба. Но пак всичко е много относително и зависи от уменията на потребителите да се адаптират към новости и желанието им да експериментират с не докосвани до момента платформи.
 
Tия промоции за какво ги ползвате? Обявите до колкото знам са безплатни, регистрациите за купувач също са безплатни. Направо ги вкарах в спам листата на пощата, като почнаха да наглеят с промоции. Не са ми взели и стотинка.
Това безплатна реклама на алтернативните сайтове ли е?

"Но народа не спира да се тъпче там, хем скъпо, хем супер ограничено, хем липса вече на доста функции, не говоря само за обикновения потребител, а и за бизнеса... Що не идете в базар и ало, а подкрепяте бизнеса на тия чужденци ?! Защо ?! Балами, прости или какви сме ?!"

Ако ти се тъпчеш за промоция може да си отговориш на въпроса кой е баламата. Аз промоциите ги прескачам, както рекламите.
 
Не може да очакваш от Бай Гошо и леля Тотка да имат акъл в главите си.
Повечето потребители са като коне с капаци и ако не им навреш нещо право в муцунката те никога няма да помислят, че съществува алтернатива. И тук се връщаме към бюджетите за маркетинг.
Бе верно ли се имате за някакви умни и просветени? Оставете ни да си тънем в невежество, като прасе в кочина. Продавайте си там файсбук странички, прогнозирайте цената на тъпото крипто дето уби гейминга... Гледайте си у ваща копанка, не у наща!
 
Лично аз все още стоя в OLX, понеже конкуренцията продължава да публикува обяви и да не остана аз назад... Не че от половин година си избивам разходите, но при мен е нещо лично към конкуренцията - няма да ги оставя да останат единствени в сайта.

В началото на 2020 година, докато все още имаше добри продажби в OLX, осъзнах че трябва да започна да наливам пари в собствен сайт и SEO, а не да разчитам само на маркетплейс платформи.

Докато през юли 2020 към 60% от продажбите идваха от OLX, то към днешна дата процента е под 5%. Тогава поддържах над 600 активни обяви, плащах 1000лв месечно за промо пакети.

Untitled.png


През юли 2020 реших да разбия бюджета на две. 500лв за SEO и 500лв за OLX.
През юли 2021 наливах 900лв за SEO и 100лв за OLX.

Истината е, че всяка промяна е болезнена. Първите 5 месеца имах смешни резултати от SEO, но това е канал, който работи с натрупване.

Равносметката е, че през декември 2021 оборота е по-голям от декември 2020г, след наляти около 10 000лв в собствен сайт чрез оптимизация.

269683005-10159775464229002-3892944804688130050-n.jpg


А конкурентите, които разчитаха само на маркетплейс канали вече са извън играта, освен някои, които на инат се опитват да се задържат.

Колкото и комформизма на сайтовете за обяви да ни харесва, ако търсите устойчив бизнес, нещата в дългосрочен план не се получават ако не инвестирате в собствен сайт. А там най-важния елемент лично за мен е коректен партньор за оптимизация/UX/Front-end, който да Ви обърне лично внимание и да вниква във вашия бизнес. Както и много четене от ваша страна.

Ключовия момент за успеха е да започнете да наливате пари в собствен сайт, докато другите канали все още ви носят добри продажби. Ако тръгнете да правите собствен проект, когато приходите от маркетплейсовете започнат да намаляват, това означава едни 6+ месеца само да инвестирате цялата печалба, без да остава нищо за Вас. А повярвайте ми, демотивацията идва по-бързо от очакваното и немалко на брой са изтеклите домейни, които такива ентусиасти са купували и са изоставяли след третия месец.
 
Последно редактирано:
По две причини го ползват хората, дори три: бизнесът го ползва за допълнителен канала за продажби, хората да правят търговия тънката лайсна, а други - да се отърват от вече ненужните им вещи. И за жалост е все още най-популярната платформа в Бг, следвана от базар.бг, и след това всички останали.
Хич не е тънка лайстна, тънка ще е за тези с количество.
Не може да очакваш от Бай Гошо и леля Тотка да имат акъл в главите си.
Повечето потребители са като коне с капаци и ако не им навреш нещо право в муцунката те никога няма да помислят, че съществува алтернатива. И тук се връщаме към бюджетите за маркетинг.

Вярно, е че бизнеса е доста по-отворен към тестове на различни платформи, но и те си имат техните ограничения. Даже на някой бизнес да му е писнало от ОЕЛЕкса продължава да се тика там, защото те му дават по-голяма възможност за прегледи и потенциални продажби.

Може би бизнеса трябва да се преориентира повече към Маркетплейси, където да заплаща % или такса само след доказана продажба. Но пак всичко е много относително и зависи от уменията на потребителите да се адаптират към новости и желанието им да експериментират с не докосвани до момента платформи.
Съгласен съм, просто ми се ще да не е така.
Маркетплейс си има българска дума - сайт за обяви - Като за момента базар е доста добре, ало.бг само за услуги, автоасти, имоти и агро става, за продажба на техника например е ...доста слабо, бих казал че той е селото в сайтоете за обяви, а базар града.
Иначе Маркетплейса на Фейсбук изобщо не е вариант, защото когато им скимне за щяло и нещяло махат обявите дори и да са платени защото видиш ли "нарушавали стандартите на общноста", да му се невиди, продава сокоизтисквачка, да не би да е бомба, или играчки. Това от опит с клиенти го казвам, две еднакви като функции играчки например, различни марки просто и цена, едната не одобряват и колкото и доклади да пшравиш, не и не. А същевременно плаща за реклама.


Tия промоции за какво ги ползвате? Обявите до колкото знам са безплатни, регистрациите за купувач също са безплатни. Направо ги вкарах в спам листата на пощата, като почнаха да наглеят с промоции. Не са ми взели и стотинка.
Това безплатна реклама на алтернативните сайтове ли е?



Ако ти се тъпчеш за промоция може да си отговориш на въпроса кой е баламата. Аз промоциите ги прескачам, както рекламите.
Обявите НЕ са безплатни във всички категории, а вече само в няколко. Е то и в онлайн магазините регистрациите са безплатни..... :D
Аз не се тъпча, но народа го прави, аз само наблюдавам, а ако клиент иска да иде там въпреки обеждаването от моя страна, аз не мога да го псра. Аз ли съм винаовен за това, че така се изразяваш ?!?!?!?!?

тъпото крипто дето уби гейминга
Въй.. голяма загуба че гейминга умрял....... Производство на зомбиращи уповащи средства без нуждата от боцкане, бих го зачислил към наркотиците и дори към болестно състояние.
Лично аз все още стоя в OLX ( да не пействам целия отговор )
Съгласен съм с всичко което каза и точно това имах в предвид. Но не бих казал, че изцяло трябва да се махне употребата на тези платформи, особено за тепърва стартиращ бизнес, но иначе да, не трябва да се лежи на тяхната кълка. Радвам се че си и с правилно мислене за СЕО-то, много хора не разбират това и си мислят че СЕО-то е само яма за хвърляне на пари ( е разбира се ако се дават на грешния човек е точно така ).
 
Последно редактирано:
Ненавиждам го тия олкс, базар и тн. Адски са ми грозни и неудобни тия сайтове и ги ползвам само, за да си продам стар телефон като го сменям с по-новия. Изпбщо не гледам цената на промотирамето - 5/10лв е и я плащам. Продавам си устройството за 5 дни и изчезвам. Според мен има доста като мен.
 
Ненавиждам го тия олкс, базар и тн. Адски са ми грозни и неудобни тия сайтове и ги ползвам само, за да си продам стар телефон като го сменям с по-новия. Изпбщо не гледам цената на промотирамето - 5/10лв е и я плащам. Продавам си устройството за 5 дни и изчезвам. Според мен има доста като мен.
За съжаление. Аз за това си направих сайт за обяви, за да се откъсна от тях, е базар си го позлвам и ало бг
 
Не може да очакваш от Бай Гошо и леля Тотка да имат акъл в главите си.
Повечето потребители са като коне с капаци и ако не им навреш нещо право в муцунката те никога няма да помислят, че съществува алтернатива. И тук се връщаме към бюджетите за маркетинг.

Вярно, е че бизнеса е доста по-отворен към тестове на различни платформи, но и те си имат техните ограничения. Даже на някой бизнес да му е писнало от ОЕЛЕкса продължава да се тика там, защото те му дават по-голяма възможност за прегледи и потенциални продажби.

Може би бизнеса трябва да се преориентира повече към Маркетплейси, където да заплаща % или такса само след доказана продажба. Но пак всичко е много относително и зависи от уменията на потребителите да се адаптират към новости и желанието им да експериментират с не докосвани до момента платформи.
Преди да бъде продавалник и после ОЛХ беше такава платформа само, че забравих името нещо с А беше.
 
Преди да бъде продавалник и после ОЛХ беше такава платформа само, че забравих името нещо с А беше.
Преди и по време на продавалник беше Aukro bg :) . Продавалника като се разви, Аукто-то просъществува още някоя година и може би 2011-та или 12-та изчезна.Днес същата платформа на Аукро която беше е пак жива и е доста известна, но предимно извън Бг в държавите около нас. - https://balkan.auction/bg/. платфпормата е едно към едно с бившия аукро.
 
Обявите НЕ са безплатни във всички категории, а вече само в няколко. Е то и в онлайн магазините регистрациите са безплатни..... :D
Аз не се тъпча, но народа го прави, аз само наблюдавам, а ако клиент иска да иде там въпреки обеждаването от моя страна, аз не мога да го псра. Аз ли съм винаовен за това, че така се изразяваш ?!?!?!?!?
Прощавай, не знаех! Еми... лека им пръст, на ОЛХ! Безплатни платформи винаги ще има. Отстъпват си мястото на следващите.
Въй.. голяма загуба че гейминга умрял....... Производство на зомбиращи уповащи средства без нуждата от боцкане, бих го зачислил към наркотиците и дори към болестно състояние.
Аз не съм геймър, ама се чудя как да измисля да слобим геймърски комп на деца около мене. То не само гейминга, на всички полупроводници туриха кръст шибаното крипто, на авто индустрията включително.
 
Прощавай, не знаех! Еми... лека им пръст, на ОЛХ! Безплатни платформи винаги ще има. Отстъпват си мястото на следващите.

Аз не съм геймър, ама се чудя как да измисля да слобим геймърски комп на деца около мене. То не само гейминга, на всички полупроводници туриха кръст шибаното крипто, на авто индустрията включително.
На тези деца не им трябва гейм компютър, казвам ти, трябва им истинска игра, истинско забавление, физическо движение и комуникация. Иначе за останалото е така, за съжаление това е планът и ние сме ( духовно и умествено ) безсилни срещу него. Демокрация ( реално капитализъм ) винаги е имала за цел = Разделяй и владей, като демокрацията е измислена не от римляните, а от римо-католическтаа църква именно и тя първа я прилага. Цела са разделението, расизмът, омнразата и изпростяването на народа, за да бъде контролиран и плющян по-леснио.

Иначе имам надежда че олкс ще си заминат. Така както от много държави вече са ги шунтирали. Е разбира се не вярвам че хората ще дойдатъ в моя сайт "who the fck am I". Но ще се радвам да не са те, а базар например или безплатно нет също е хубав сайт.
 
Последно редактирано:

Горе