Защо Apple MacBook Air има мижавата памет 128GB

Една новина от декември. Нямам нищо против ейпъл, ама малко надценени са им продуктите и с много надути цени. Ама на който си му харесват да си ги ползва.
SSD-то в китайчето може да е голямо, но едва ли прави 1GB/s при писане/четене. Едва ли върви с OS X. LTE макбука няма, но има оптично аудио (това май го резнаха в последно обявените модели). Много други лаптопи нямат вградено LTE. При все, че едва навлиза и при нас...ползата от него е малко спорна (все още). Не е зле да има, но и да няма - всеки оператор, чиито услуги искаш да ползваш ти дава 4G рутерче/бисквитка или usb у-во. Което може да ползваш не само ти, ами и другите край теб у дома.
Не виждам никакъв смисъл в 4к резолюция на екранче от 12-13", освен излишно харчене на батерия. Интересно и как ли ще са му драйвърчетата, след като тази компания пуска всичко на конвеир и после поддръжката е вероятно да остане на принципа "за толкова пари - толкова".
Смисъла не е в безсмислено напомпан хардуер, а баланса хардуер-софтуер + качествена поддръжка и драйвъри (ако ще е с windows).

ПП. Един колега преди няколко месеца си взе натокан Ейсър лаптоп (е така пак наблъскан с 16GB RAM, ATI видео карта, intel i7 процесор), но при всяко събуждане на лаптопа - забива и се налага рестарт. Прати го в сервиза - проблема бил с драйвърите на видео картата. Да ама нова версия няма, старата/текущата не стават. Проблема се появява най-вече ако е оставил работещ продукт от Adobe Creative Cloud семейството и лаптопа е "заспал"/затворил капака. Сега си търси нова машина и се надявам да заложи на нещо по-...читаво.
 
SSD-то в китайчето може да е голямо, но едва ли прави 1GB/s при писане/четене.
Не знам защо като говоря с някой за ейпъл винаги говори без да е проверил и хвали "страхотните качества" на марката. Наскоро ми се случи да ми хвалят един от новите айфони на 2016 и като му видях екранчето с измитите и нереални цветове... не ми се коментира просто. Е нали не е HD поне не хаби енергия :D

Между другото флаш паметта е на Самсунг, а скоростта на четене е 1209 мб/с. Скоростта на запис е 314 мб/с.

Теста PCMark 8:
Apple MacBook Air 13 inch - 4367 Points
Xiaomi Mi Notebook Air (13,3") - 4274 Points

Други тестове показват близки резултати и в някои Xiaomi изпреварва с малко Ейпъл. Не че е толкова важно де.


Това изказване - "китайче" много много не важи, защото доколко знам ейпъл не се произвежда в Америка а в същите заводи в Китай заедно с Xiaomi.
 
Не знам защо като говоря с някой за ейпъл винаги говори без да е проверил и хвали "страхотните качества" на марката. Наскоро ми се случи да ми хвалят един от новите айфони на 2016 и като му видях екранчето с измитите и нереални цветове... не ми се коментира просто. Е нали не е HD поне не хаби енергия :D

Между другото флаш паметта е на Самсунг, а скоростта на четене е 1209 мб/с. Скоростта на запис е 314 мб/с.

Теста PCMark 8:
Apple MacBook Air 13 inch - 4367 Points
Xiaomi Mi Notebook Air (13,3") - 4274 Points

Други тестове показват близки резултати и в някои Xiaomi изпреварва с малко Ейпъл. Не че е толкова важно де.


Това изказване - "китайче" много много не важи, защото доколко знам ейпъл не се произвежда в Америка а в същите заводи в Китай заедно с Xiaomi.
Как удобно се извъртате и правите, че не разбирате какво точно имаме в предвид с "китайче"....................
 
Ем...говоря на база личен опит. Ползвам MacBook (няколко модела са ми минали през ръцете, както и PowerBook G4 и няколко Mac mini-та едно време) от доста години. Нереални са цветовете на Samsung-ите, които са способни да ти избодат очите.
Сухите тестове не са важни. Важно е как се представя машината при реално ползване. В офиса съм с настолен компютър с Windows 7. Въпреки, че на книга е 2 пъти по-бърз/мощен от Macbook-a ми, реалността е съвсем друга.
Също каквато е и причината в липсата на лаг при iPhone с 1GB RAM памет, но наличието на такъв с Андроид телефони с 2 или 3GB RAM.

За скоростите на запис и четене сега потърсих тестове, ето какво излезе от Computerworld.com - "The 2016 13-in. MacBook Pro's specs claim it has sequential read/write speeds of 3.1Gbps and 2.1Gbps per second, respectively."
 
Всеки си има вкус и не може всички да харесваме едно и също. Не се опитвам да влияя на никой. По повод темата се разрових от чист интерес. Аз лично бих предпочел "китайчето" най-малкото заради hd екрана и цената, която е наполовина мисля.
Ето един сравнителен тест между двата модела:
http://www.notebookcheck.net/index.php?id=127065&specs[]=34100&specs[]=26110
 
Сравняваш с модел на повече от година, и то най-бюджетния на компанията. Ксиаомито и то ли е от 2015та, че не погледнах?

Edit: При разлика от 100грама, ето сравнение с последно излезлия модел Macbook Pro:
http://www.notebookcheck.net/index.php?id=127065&specs[]=34100&specs[]=34727

Air, Mac Mini, iMac сериите очакват ъпдейт тази година.
 
Apple отдавна не са компанията, която бяха преди. Те въвеждаха много иновации, но след Джобс сервират на потребителите си само претоплени манджи.
 
Пичове, не се карайте. Да, наистина параметрите на епъл продуктите са по-слаби, но софтуера е изключително добре писан и затова рънва в пъти по-бързо софтуера, не съм много запознат, но за дизайнери мак е страхотен и се предпочита от повечето професионалисти. Лично аз нямам никакви проблеми, че рамта ми е по-слаба, щом софтуера рънва по-добре и се държи в пъти по-стабилно. Но нещата се дължат на това, че епъл е супер затворена компания, точно затова софтуера им е добър, пък и е писан само за техния хардуер.
 
Друго си е да си от долно камарци и да гледаш номинала. Голф 4-ка, ама е ТРИСТА КОНЯ и ДВЕСТА ВОЛА, МАЙКА!!!!!

Така и вашите селски изпълнения - "ама линдоуса ми има 14 ядра и 20 терабайта рам". Такива индивиди винаги ще си останат ограничени, със селски манталитет и външен вид на бай Ганьо, в най-добрия случай.
Мака бие уиндоуса по всички параграфи за мобилност и практичност, за хората on the gо.
пс. Аз ползвам asus ROG, понеже не ми е нужна мобилност - 5 килограмово компютърче в раничката, а се кефя на 32 гига рам (това го обяснявам, за да не се намери плиткоумник, който да реши, че съм епъл фенбой)
 
Сравняваш с модел на повече от година, и то най-бюджетния на компанията. Ксиаомито и то ли е от 2015та, че не погледнах?
А да твоето вече е по-коректно. Не погледнах, че модела е 2015 на ейпъл.

TheVengefulOne - По-вископарно и детинско изказване скоро не бях чел! Селяни, плиткоумници, Бай Ганьовци. Извинявай, че се докоснахме до твоята аура... божествени с 32 гб рам :D :D :D
Води се някаква дискусия. Никой не си мери пишките!
 
По-вископарно и детинско изказване скоро не бях чел! Селяни, плиткоумници, Бай Ганьовци. Извинявай, че се докоснахме до твоята аура... божествени с 32 гб рам :D :D :D
Води се някаква дискусия. Никой не си мери пишките!

Хайде, хайде. Омръзнало ми е от селски изпълнения, толкова, че съм развил нетърпимост към ганьовците, говерщи за номинал. Гигабайти, терабайти, ядра и в крайна сметка андройда е пълна бракма, заедно с повечето PC-та. Ако искаш PC - вземаш hp spectre. И какво се оказва - същата цена като ябълката..

И за каква дискусия говорим - мака е скъп, не си заслужава парите, защото леново за 600 ле'а върши същата работа. Ми...не.
Ако е така веданга си хвърлете дрехите в кофата, вземете си 1 чифт х'адидас от х'илиянци и едни потури! Все пак вършат същата работа - прикриват голотата и топлят ;)
 
Хайде, хайде. Омръзнало ми е от селски изпълнения, толкова, че съм развил нетърпимост към ганьовците, говерщи за номинал. Гигабайти, терабайти, ядра и в крайна сметка андройда е пълна бракма, заедно с повечето PC-та. Ако искаш PC - вземаш hp spectre. И какво се оказва - същата цена като ябълката..

И за каква дискусия говорим - мака е скъп, не си заслужава парите, защото леново за 600 ле'а върши същата работа. Ми...не.
Ако е така веданга си хвърлете дрехите в кофата, вземете си 1 чифт х'адидас от х'илиянци и едни потури! Все пак вършат същата работа - прикриват голотата и топлят ;)
"андройда е пълна бракма" - Цяла книга написах с бъгните на мобилния Windows. Дори за проста тояга не чини! Искаш ли линк?

"мака е скъп, не си заслужава парите, защото леново за 600 ле'а върши същата работа. Ми...не. " - На мен Мак не ми върши грам работа, защото софтуерът ми не е за Мак.
Мак е дрънкулка за секретарки и директори. Дето само таблици и презентации търкалят.
Уиндоус вече наистина не става, дори decktop версията. Затова отдавна съм на Линукс, и ни вируси ме интересуват, ни лицензи!
 
На мен Мак не ми върши грам работа, защото софтуерът ми не е за Мак.
Мак е дрънкулка за секретарки и директори. Дето само таблици и презентации търкалят.
Уиндоус вече наистина не става, дори decktop версията. Затова отдавна съм на Линукс, и ни вируси ме интересуват, ни лицензи!

Точно така - на теб не ти върши работа. Това Не означава че:
1) Продуктите са надценени;
2) Номинала на параметрите има значение
3) Windows и Linux са по-добра алтернатива

Мака просто работи, и работи бързо. Точно това, което е нужно на съвременния човек в движение. И батерията му държи 10 часа. PC с подобни параметри, както казах, е само спектъра, зенбуук-а и още няколко, чиято цена е същата като на Мак-а.
Линукса е специален. Има причина да е тясно специализирана система, подходяща само за много малка целева група. Не разбирам само, от къде на къде, го обсъждаме като алтернатива за масовия пазар?

Повечето хора няма да се занимават никога с линкус, понеже няма да им донесе никакви ползи, от да речем майкълсофт-а :о Затова и е безсмислено да го обсъждаме.
 
Точно така - на теб не ти върши работа. Това Не означава че:
1) Продуктите са надценени;
2) Номинала на параметрите има значение
3) Windows и Linux са по-добра алтернатива


На мен Линукс ми е най-добрата алтернатива. Не е коректно да обобщаваш за всички. Да, има си хора дето се кефят на Епъл. Това не ги прави по-добрия избор при всяка ситуация.

Мака просто работи, и работи бързо. Точно това, което е нужно на съвременния човек в движение. И батерията му държи 10 часа. PC с подобни параметри, както казах, е само спектъра, зенбуук-а и още няколко, чиято цена е същата като на Мак-а.

Ами на мен Мак не ми върши грам работа, в движение и без движение. Може да не съм съвременен, де да знам.

Линукса е специален. Има причина да е тясно специализирана система, подходяща само за много малка целева група. Не разбирам само, от къде на къде, го обсъждаме като алтернатива за масовия пазар?

Баш си е пълна алтернартива, и е много по-добър от последния обозен шпионски Windows 10. Дето се троши сам, и може да те предаде в най-неудобния и критичен момент. За разлика от Windows - Линукс няма грижи с вируси.

Повечето хора няма да се занимават никога с линкус, понеже няма да им донесе никакви ползи, от да речем майкълсофт-а :о Затова и е безсмислено да го обсъждаме.


Пак ти казвам, избягвай да обобщаваш. Повечето от колегите ми минаха на Линукс. М$ най-накрая ще се самоубият с манията си за следене. М$ хем се троши сам, хем въшлясва с 50 милиона възможни бацила, хем е по-бавен от Линукс.

Точно Епълите имат тясна група фенове, щото цените им са 3 пъти над еквивалентен хардуер. Абе за директори и секретарки!

Абе къде е бутона за quote, да цитирам текст като хората?
 
TheVengefulOne На мен лично Мак не би ми вършил работа. Уиндоуса колкото и да казвате, че е бракмясъл, го използвам на няколко компютъра за десетки дейности и ми върши идеална работа.Това че на теб ти върши работа Мак, не означава, че и и на друг би свършило работа. Имам андроидски телефон и бюджетен и по-скъп. Говоря предимно по тях и пиша мейли в движение. Не инсталирам 1000 простотии и да ти кажа нямам спомен да ми е забивал и най-смотания бюджетен смарт телефон. Казваш Мак-а работи бързо. Ама то и моя андроид телефон и уиндоуса ми работи бързо (толкова колкото ми е нужно). :)
 
Точно Епълите имат тясна група фенове, щото цените им са 3 пъти над еквивалентен хардуер. Абе за директори и секретарки!

Абе къде е бутона за quote, да цитирам текст като хората?

Маркираш текста и се появява reply;

Обвиняваш ме, че генерализирам, а това е точно нещото срещу което се боря. Цялото ми включване в темата беше провокирано от откровено глупавите коментари от сорта на "маковете са за балъци и позьори". Още първия отговор по темата е такъв, справка - 1ва страница.
Цялата ми идея е, че маковете са high-end машини, също като zenbook-a и spectre, за хора, които могат да си ги позволят.
Дразни ме, че понеже има група селяци, дето "парадират" (до колкото може да се парадира с 2000 лева....) и друга група дето хейтват тея парадиращите. Губи се нормалността и трезвата преценка за кое - какво е.
Мак е идеална машина за секретарки, директори, студенти, учители, блогъри, влогъри, дизайнери, програмисти и всичкото On The GO народ. Не е най-добрата, машина, а е на равно с Zenbook-a и Spectre. От тук нататък - всичко е въпрос на личен избор. 7 милиарда души сме, мама му стара, нормално е да харесваме различни неща.
Не е нормално обаче - да класифицираме даден продукт като "безпредметно скъп", "неоправдана цена за характеристиките" или пък да говорим за номинали - кой - колко ядра, гига рам/хард имал; и върха на сладоледа - как за тея пари човек би си купил машина с повече РАМ/ЯДРА!? WTF колко неадекватен трябва да е човек, за да не схаща, че не става въпрос за номинал!?

Относно цената -3-те пъти над еквивалентния хардуер??
http://www.emag.bg/laptop-apple-mac...s-x-el-capitan-int-kb-mmgf2ze-a/pd/DCJ4Z3BBM/

Късмет да намериш 1,35kg, i5 (6th gen), 8GB ram + 12 часа батерерия; 13 инча и 128 SSD за 630 лева.
Какво говоря - и за 1400 лева няма да намериш еквивалент с windows-linux;
Ще стигнеш до извода, че еквивалентния уиндоус е що-годе същата цена, ако ти се занимава де.

//пс - за да ти спестя труда - за 1400 лева има някакъв смешен Acer, чиято батерия не издържа и 10 часа (в сравнение с 12-те на ябълката), с тегло 1,5кг (в сравнение с 1,35 на ябълката). Та дори и кучата марка ще излезе, че за подобни параметри (като ябълката) ще струва същите пари +- 5%
 
Последно редактирано:
На мен лично Мак не би ми вършил работа. Уиндоуса колкото и да казвате, че е бракмясъл, го използвам на няколко компютъра за десетки дейности и ми върши идеална работа.Това че на теб ти върши работа Мак, не означава, че и и на друг би свършило работа. Имам андроидски телефон и бюджетен и по-скъп. Говоря предимно по тях и пиша мейли в движение. Не инсталирам 1000 простотии и да ти кажа нямам спомен да ми е забивал и най-смотания бюджетен смарт телефон. Казваш Мак-а работи бързо. Ама то и моя андроид телефон и уиндоуса ми работи бързо (толкова колкото ми е нужно). :)

С всичко от това съм съгласен. Но горенаписаното е на светлинни години от коментарите по назад в темата; от сорта на "щом ти е ок да плащаш 3 пъти повече за комп, колкото струва една КОЛА!?!?" ; или пък "маковете са за балъци" или други глупости.
Как да не се натовариш на коментари скарани с реалността? (Мак-а е на същата цена като уиндоус с подобни параметри); + кола за 2000 лева ;)

Но мнението ти е съвсем нормално - който, каквото му е удобно и каквото му прави кеф. С това съм на 100% съгласен.
 
Маркираш текста и се появява reply;

Относно цената -3-те пъти над еквивалентния хардуер??
http://www.emag.bg/laptop-apple-mac...s-x-el-capitan-int-kb-mmgf2ze-a/pd/DCJ4Z3BBM/

Късмет да намериш 1,35kg, i5 (6th gen), 8GB ram + 12 часа батерерия; 13 инча и 128 SSD за 630 лева.
Какво говоря - и за 1400 лева няма да намериш еквивалент с windows-linux;
Ще стигнеш до извода, че еквивалентния уиндоус е що-годе същата цена, ако ти се занимава де.

//пс - за да ти спестя труда - за 1400 лева има някакъв смешен Acer, чиято батерия не издържа и 10 часа (в сравнение с 12-те на ябълката), с тегло 1,5кг (в сравнение с 1,35 на ябълката). Та дори и кучата марка ще излезе, че за подобни параметри (като ябълката) ще струва същите пари +- 5%


Напълно подкрепям. За мене за тези пари по-добро няма. Уеб програмист съм и от близо 3 години работя само на Air. По едно време реших да го сменям с нещо подобно с Windows. За близо 2000 лева купих едно леново йога. От към хардуер беше малко по-добро, но гадната пластмаса, бучащите вентилатори и неудобната клавиатура ме отказаха от него. След 2 дни отиде в ОЛХ-а и се върнах на мака. Единственото хубаво нещо му беше, че екрана е тъч, но и без него не е болка за умиране. Маковете имат страшно добри тъчпади, които горе долу компенсират липсата на тъчскийн. Това че са надценени не е много вярно. И високия клас лаптопи с Уиндоус са на подобни или по-високи цени.
 
Моя лаптоп си го взех за около 500 лева на старо, и е само с 30 % по-слаб от подобен Епълски туч Макбук Про за 5 бона. Гледах бенчмаркове. Да, по-тежък е Асуса, но не много.
Тия Air серията са с безумно слаби процесори за моите нужди. То повече ми прилича на таблет и му отива мобилна ОС.
Сравнявал съм и тия decktop версията на Епъл. Безумно стари obsolete видеокарти, а процесорите ги е срам да напишат какви са точно. Някаква i5 - тица, и му искат на това от 2,5 бона, докъм 9 по спомен.
Таман 3 пъти по-евтино ще си вземеш щайга от близкия магазин. Или пък за парите на Епъл ще си вземеш звяр, дето Епълчето ще изглежда смешно до него.
Изобщо не си прав, че параметрите на хардуера нямали значение.
 
Можеш да вземеш 2-ра ръка лаптоп Lenovo Thinkpad или нещо подобно и прежалвайки теглото да го напомпиш с RAM, голямо SSD и т.н. и евентуално да се вместиш около 1000, 1000+ лв. А бе варианти има, въпроса е кой какво търси и какво му се плаща. Може и Dell XPS ама там цената наистина се доближава до тази на Mac.
 

Горе