За имотите и цените им

От: За имотите и цените им

Инвестиция е когато може да се самоизплаща. В смисъл, когато вземеш едни или няколко апартамента и ги пуснеш под наем, да може да се покрават вноските по тях, а не да додаваш, за да ги покриваш. Искам тук всеки струителен предприемач с надути цени да фалира, ама така да фалира, че да разбере да не е шибан шечелбар, който кара кайен и надува бюста на някоя заспа, както и да праща сина си в Син Сити със сапаре и сметка от няколко бона. Това е лайнарщина и нека всички потънат сега, както си му е реда.

Имотите са си най- стабилната инвестиция и които е инвестирал , а не е ходил "Син Сити със сапаре и сметка от няколко бона" сега ще изкара кризата според мен , защото има тенденция хората да се насочват към по- големите градове за работа и ще им трябва я офис , я жилище ....

Има обаче три правила като се купуват имоти като инвестиция - местоположението , местоположението и пак местоположението .

Най - големия кусур на тази инвестиция е трудната ликвидност, особенно сега в условията на криза , когато пазара е толкова свит , но пак сигурно ще има хора да се възползват от полужението ..
 
От: За имотите и цените им

Инвестиция е когато може да се самоизплаща. В смисъл, когато вземеш едни или няколко апартамента и ги пуснеш под наем, да може да се покрават вноските по тях, а не да додаваш, за да ги покриваш. Искам тук всеки струителен предприемач с надути цени да фалира, ама така да фалира, че да разбере да не е шибан шечелбар, който кара кайен и надува бюста на някоя заспа, както и да праща сина си в Син Сити със сапаре и сметка от няколко бона. Това е лайнарщина и нека всички потънат сега, както си му е реда.

Може да се използват апартаментите като инвестиция чрез пускането им под наем. Даже е доста добра инвестиция обаче да ги купиш с твои пари, да теглиш заеми от банки става много рискована инвестиция. Друг е въпроса дали ще ти отпуснат такъв заем и ако ти отпуснат ще е тесла. Пък съвсем друг е въпроса дали в тоя живот ще можеш да го върнеш. :)

За заспите, синовете и печалбарите ще кажа само: Винаги едно нещо е за сметка на друго. :wink:

Пет пари не давам по принцип дали имотите ще паднат или не, интересува ме това те да станат достъпни за обикновения гражданин, който е на заплата, ама от тези обикновените заплати. ;)

Не вярвам някога да стане това в България, тук всички искат като си отворят будка за вестници и да карат Кайен. Ако заплатите се повишат с X процента цените скачат със 100%. И 5000лв. да станат заплатите цените на апартаментите ще са не в хиляди, а в милиони евро и ще измислят хиляда претекста да са такива. Просто нещата вървят наопаки в Абсурдистан. :)
 
Последно редактирано:
Re: От: За имотите и цените им

Имотите са си най- стабилната инвестиция и които е инвестирал , а не е ходил "Син Сити със сапаре и сметка от няколко бона" сега ще изкара кризата според мен , защото има тенденция хората да се насочват към по- големите градове за работа и ще им трябва я офис , я жилище ....

Има обаче три правила като се купуват имоти като инвестиция - местоположението , местоположението и пак местоположението .

Най - големия кусур на тази инвестиция е трудната ликвидност, особенно сега в условията на криза , когато пазара е толкова свит , но пак сигурно ще има хора да се възползват от полужението ..


не е точно така ади ще ти разкажа две истории и двете са се случили през 2007
първата
имало един пич тогава при които дошли негови роднини и му предложили да извади пари за дупка и да почнат да строят защото банката давала кредит след като имаш дупката а и може да продаваш апартаменти на зелено... а от това се печелело мноног защото строиш на 250 евро квадрата продаваш на 1000+... хванал пича изчел какво става на въпрос премислил нещата и казала тука има огромен балон които скоро ще се спука.... за решението му натежало особено това че имал поглед над спукалия се вече имотен балон в сащ който даде в началото на световната криза....
housing_projection.jpg


другата е история е подобна

пак един пич се хванал да строи и 2007 докато уреди нещата станало началото 2008 когато банката му отпуснала кредита ... тогава изведнъж му пораснала работата с над 20 сантиметра купил си жипка изгонил дългогодишната си приятелка и взел да се развява насам натам по скъпите заведения с някакви фльорци щото му е голяма работата ... но след лято 2008 като спихнало кредитирането и през му е овяхнала тази негова работа през 2009 откъде знам ли ами от лизинговата компания от където му е жипката и други неща са се обаждали да го търсят при бившата приятелка щото се покривал....


така че не при всички условия и не на всяка цена имота е добра инвестиция

пп от балон се печели ако се включиш рано късното влизане води до
загуби искам всички от форума да са наясно с това поне на ниво долкото е изложена принципите на спекулацията от тези две книги : от английския автор Едуард Чанселор "История на Спекулацията" (Edward Chancellor, "Devil Take the Hindmost: A History of Financial Speculation"), а втората книга е написана от професор Киндлебергер и се нарича "Мании, Паники, и Кризи" (Charles Kindleberger, "Manias, Panics, and Crashes: A History of Financial Crises"). в статият на Красимир Петров

http://www.investiraneto.com/viewtopic.php?t=2048


и с цикъла на живот на един балон това се случи с дот ком бума в сащ с имотите там с БФБ, с имотите в бг и най-вероятно ще се случи отново когато хората позабравят затова винаги имаите едно на ум ...

bubble-lifecycle1.gif


пп винаги се намират хора които да кажат този път ситуацията е различна това не е балон няма да случи отново

housing_bellwether.png
 
Последно редактирано от модератор:
а понеже споменах кризата в сащ ето и един визуален гид да знаете
как се случи в основата е Housing prices never fall ....

visualguidecrisis2te5.jpg



пп и още нещо интересно което наблюдавах: инвестиращите на бораста имат едно лафче което гласи че когато портиерите и бакшишите започнат да ти говорят колко се печели на борсата обикновено е дошъл момента да си продадеш акциите (това се случи на бфб)

та какво наблщдавах в момента гледам старите епизоди на лас вегас
във втори сезон излезли края на 2004 началото на 2005 там Дани, Сам, Делинда, Майк, Неса и Мери си купиха голяма къща с втора ипотека която да дават под наем и чакаха "Unstoppable Vegas Housing Market" да ги направи богати (те го казаха това) което учудващо съвпада почти с върха на балона в сащ според графиката в проценти от предния пост на Housing Bubble Bellwether Index :) i

или правилото се оказва че важи с пълна сила... когато хора далеч от даден пазар почнат да ти разправят колко се печели от пазара обикновено края на веселбата е близо .....
 
От: За имотите и цените им

не съм ги чела , но знам че колкото е по голяма печалбата , толкова е по голям и риска ... ако ми остане време ще хвърля един поглед на книгите, които даде coolice

така че не при всички условия и не на всяка цена имота е добра инвестиция
естественно ...и не навивам хората да строят като инвестирне в имоти, те сами си го правят като се видят с пари ...понякога без да се замислят, че тези имоти трябва да се управляват /разходи по стопанисване, данъци , отдаване под наем / , докато се продадат, което може и да е цял живот време :)
една позната имаше два апартамента и две къщи и все се оплакваше, че няма пари да им плати данъците, камо ли да ги поддържа ...скъпичко удоволствие са имотите , но българите сме такива - искаме да притежаваме колкото може повече ...да не говорим колко роднини се изпокараха за парчета земя

като казах земя ...и то имот ..и разходите му са по малко, но има и там хора които не премериха риска ..
 
Последно редактирано:
От: За имотите и цените им

Ето ви схемата за имотите.
Набляга се на търговски площи, защото реализират по-висока доходност от наемите.
imot.jpg
 
От: За имотите и цените им

Обаче за ипотека мисля, че не изплащат пълната стойност на имота (60-80%) и себестойността на имотите надолу по веригата намалява. :)
 
От: От: За имотите и цените им

Обаче за ипотека мисля, че не изплащат пълната стойност на имота (60-80%) и себестойността на имотите надолу по веригата намалява. :)
Точно така!
Можеш да компенсираш с ипотекиране на последния закупен имот, но по-добре да се запази опцията ако нещо се обърка, за да финансираш ипотека 1
 
От: За имотите и цените им

Схемата е добра, но ако се прави трябва да се имат предвид следните неща:

!. Имот 1 да не такъв в който живееш, защото ако нещо се обърка ще стане лошо.

2. Трябва предварително да са набелязани имотите и реално да се пресметнат разходите и приходите за да не стане Ипотека > Наем.
 
От: За имотите и цените им

Лично аз само стоя, чета и се наслаждавам на гледката. И на мен преди една бивша
ламя ми приказваше точно преди кризата купувай, купувай. Казах и "Спасявай се. Аз
не съм луд да си го вкарам през г.за до гърлото..."

И така. Гледам и се наслаждавам. Правилото за "портиерите и бакшишите" всъщност
е една супер ценна мисъл на другаря Бъфет, че когато всички купуват, трябва да се
сетиш, че най-добре е ти да продаваш ;) То това е повече от логично, ама тия простите
неща стадото не ги осъзнава...

P.S. Out of the box...
 
От: За имотите и цените им

Гледй каква хубава тема имало и още е актуална :)
Вместо да спамя по други форуми мога тук да го правя и за имоти.

Та - как са имотите? има ли алъж вериж?
 
От: За имотите и цените им

Аз на по-грамотен анализ на имотния пазар и на толкова сбъдната прогноза не бях попадал:
Темата по принцип я следя от Инвестора ( от 2008 ), просто пича спря да пише там:
http://www.reader.bg/forum/5--/234--.html
 
Re: От: За имотите и цените им

Гледй каква хубава тема имало и още е актуална :)
Вместо да спамя по други форуми мога тук да го правя и за имоти.

Та - как са имотите? има ли алъж вериж?

тук всички са съгласни че е по изгодно да строиш :) а и с тези сайтове трудно може да убедиш някои колко е гот цял ден да си седи цял ден и в апартамент (колкото и да му топ локацията на този апартамент) като може да си седиш под дебела сянка на раиграс с басейнче шумящо поточе отстани барбекю... или на морето...
 
Re: От: За имотите и цените им

Аз на по-грамотен анализ на имотния пазар и на толкова сбъдната прогноза не бях попадал:
Темата по принцип я следя от Инвестора ( от 2008 ), просто пича спря да пише там:
http://www.reader.bg/forum/5--/234--.html

тук е събрано почти цялото ноу хау като картинки което е излизало през годините за които не чел препоръчвам :)
 
Според графиката цените са такива от 2004 или 2005, не мога да разбера как продължава графиката, която видях на дадения горе линк.

Ако наистина станат от 2002, с която й започва, ще е най-добре и изгодно. Все пак купуваме жилища в БГ, не в Германия. :)
 
От: За имотите и цените им

Цени от 2001 2002, забравете да видим. Че в икономиката им цикличност има, но пазара никога не е един и същ, а се променя. За мен цените ще паднат още с 5-10% и ще се застопорят там, ако няма отново някой световни сътресения.
 
Последно редактирано:
От: За имотите и цените им

Апартамента е място за спане, тоест общежитие

Къщата е място за живеене тоест, семейство и дом

Ако ще се увътряте над 50 000 евро по добре си вземете парцел и си направете хубава къщичка

В момента купуват само спекулантите търсещи продавачи които са на зор и им трябва кеш или ипотекирани апартаменти чрез търгове. Сделките се сключват с до 30-40% по ниска цена от оферираната.
 
От: От: За имотите и цените им

Абе много умен се изкара ти, цитати на милиардери прави, ама като ти гледам подписа си ми ясен ....
Лично аз само стоя, чета и се наслаждавам на гледката. И на мен преди една бивша
ламя ми приказваше точно преди кризата купувай, купувай. Казах и "Спасявай се. Аз
не съм луд да си го вкарам през г.за до гърлото..."

И така. Гледам и се наслаждавам. Правилото за "портиерите и бакшишите" всъщност
е една супер ценна мисъл на другаря Бъфет, че когато всички купуват, трябва да се
сетиш, че най-добре е ти да продаваш ;) То това е повече от логично, ама тия простите
неща стадото не ги осъзнава...

P.S. Out of the box...
 
От: За имотите и цените им

Хайде обясни ми за 50 000 евро какво парцелче и каква къщичка ще си направиш? Знаеш ли колко пари отиват за завършването на един прост дву-три стаен апартамент взет на шпакловка и замазка? Ей че глупости ама, по добре парцелче, все едно не си купувай мерцедес, а си вземи москвич, все ще те вози!
Апартамента е място за спане, тоест общежитие

Къщата е място за живеене тоест, семейство и дом

Ако ще се увътряте над 50 000 евро по добре си вземете парцел и си направете хубава къщичка

В момента купуват само спекулантите търсещи продавачи които са на зор и им трябва кеш или ипотекирани апартаменти чрез търгове. Сделките се сключват с до 30-40% по ниска цена от оферираната.
 
От: От: За имотите и цените им

Абе много умен се изкара ти, цитати на милиардери прави, ама като ти гледам подписа си ми ясен ....

И като ми гледаш подписа какво? Ще отговориш ли какви точно изводи си направи от подписа ми?
Или просто си пишеш, да се намираш на работа, трупайки безсмислени мнения?
 

Горе