За и Против Хелуин

От: За и Против Хелуин

Забавното на Коледа е, че само до преди 25 години се празнуваше когато се коли прасето :lol: Изведнъж рязко се навъдиха християни, католици, съботяни и всякакви други -яни и - ци.

Да живее комунизма кеф ти една религия на партията, кеф ти прасе на Коледа(само ако си на село) ... ако не знаеш преди твоят бленуван комунизъм сме имали над 10 века християнство!
 
От: За и Против Хелуин

На мен проблема ми не е самия празник, а това, че ми го натрапват през децата. Това е което ме дразни. Примерно с. Валентин не ме дразни, просто за мен не съществува такъв празник и не ме интересува. Нямам проблем с това! Жените така или иначе имат повече от достатъчно празници през годината.
 
От: За и Против Хелуин

А ти можеш ли да ми обясниш защо нова година е точно на тая дата? И кой е казал, че трябва да е тогава? И българин ли е той? По същата логика можеш и китайската нова година да празнуваш.

Въобще не си разбрал какво имам предвид. Кой оспорва датата? Питах какъв е смисъла на Хелоуин и поради каква причина трябва да го празнуваме и почитаме. Въобще не ми пука на коя дата се отбелязва. А и не съм казал, че трябва да е българин този, който е измислил празника. Интересува ме причината за него и по какво е свързан с нас, че да го празнуваме.
 
От: За и Против Хелуин

Скоро краварите от ФАЩ няма да има какво да празнуват, не е проблем
 
От: За и Против Хелуин

По логиката на честване на Хелоуин и разни други чужди празници, утре-вдругиден може да започнат да празнуват и онзи празник с хвърлянето на камъни в Мека, въргалянето в остатъци от храна в Индия и т.н. Твърдо против съм! А специално Хелоуин е направо сатанински празник.
 
От: От: За и Против Хелуин

Отново има кукери. При условие, че по магазините непредлагат кукерски костюми, как може да очакваш да има голям наплив на кукери. Откъде да се сдобият хората с кукерски костюм?
Ами, точно за това става въпрос. Само преди 10 години никой не беше чувал за хелоуин, но изведнъж почнаха да ни заливат с тая мода. И нещо повече, как така ще карат децата ни да го празнуват в училища и детски градини? Ако беше нещо, което всеки избира дали да си го празнува - ок, аз не искам, но който иска - негова работа. Обаче то става едва ли не задължително.

Хм против/за това са некви глупости важното е да има забава. Аз от вчера съм направил две тикви на детето и е такава радост в къщи че направо не го очаквах. Който иска да не го празнува какво толкова.
Боби, като бях малък, помня как ядяхме дини и си правихме динени фенери. Слагахме по една свещ вътре, ставахме рано сутрин с брат ми и ходехме при баба ми (баничарка беше) да ядем баници. Фенерите не са хелоуински патент, въпросът е, че модата хелоуин изяде българските аналози.
 
От: За и Против Хелуин

Абе най-важните въпроси, на които трябва да си отговорите са следните:

- пука ли ви, че сте българи?
- ако ви пука, то какво ще направите, за да могат и децата ви да останат българи?
- не ви ли трепва отвътре, ей така, като си посмилите, че след 100-200 години може да няма българи?

А ако не ви пука, то тогава няма защо въобще да се опитваме да водим диалог.
 
От: За и Против Хелуин

Аз не бих делил децата от групата , защото е стресиращо за тях.Имах сходен проблем, обясних му , че това не е наш празник, че ние си имаме кукери, и когато дойде момента ще ги гледаме в Турия и ще е много по-яко, отколкото да се маскираш, като нещо. Те приемат маскарада, като игра и въобще не им дреме, от къде идва и за какво се бори. Трябва да са в кюпа според мен, но също така трябва да са информирани , за да може да знаят истината, когато дойде момента те сами ще си определят, кое да празнуват и кое не, но трябва да знаят, това е важно, за да може някой ден да направят преценка. Да, лошо е да ти налагат това, чрез тях, но единственото, което може да направим, е да ги информираме, за да са в кюпа, но да си имат мнение :) Не се ядосвай , не си безсилен докато те слушат.
 
От: От: За и Против Хелуин

Да живее комунизма кеф ти една религия на партията, кеф ти прасе на Коледа(само ако си на село) ... ако не знаеш преди твоят бленуван комунизъм сме имали над 10 века християнство!


Ти точно кога стана христянин ми кажи или съсдеда ти или неговия съсед.... 10 века християнство тарантаци. Може официалната религия да е това, но винаги по-голяма част от наслението тук е почитало езическите обичай много повече от христянските.
 
От: За и Против Хелуин

Имало будни хора още. Това е най-голямата простотия. Някой беше писал, че децата не се правят на кукери, защото н се продават кукерски костюми по магазините. Те и костюми за хелоин не се продаваха до преди 5 години, ама това не попречи на това да започнат да се продават. Има ли търсене има и предлагане.„

И отделно, българските празници не са свързани с купуване. Мартеница всеки може да си направи и/или да си отгледа агне, прасе, кокошка и т.н. Сравняването на хелоин с който и да е български празник е нелепо. Особено след като 2 дни след него има празник който е изцяло български. И не е проблема в това, че децата са малки и не знаят за будителите. Те и за хелоин не знаят, ама виждат и го възприемат. А това, че училищата ни го приемат е най-отвратителното нещо. Ако някой учител задължава децата, а и въобще да им приказва за тази простотия, то този човек не е учител. Не е проблема в самия празник, колкото в това, че се пренебрегват нашите празници а на този се дава гласност.
 
От: Re: За и Против Хелуин

аз лично съм против, миналата година бях се маскирал на граф, но е дълго за обясняване :D Тая година, макар, че исках да отида заради една мацка ще пропусна щото ме мързи и ме дразни. Но купих на децата от блока някви сладки простии като дойдат на вратата
 
От: За и Против Хелуин

Фактически може да се получи така, че моите да са единствените, които да нямат костюми, което ги превръща в аутсайдери автоматически. Госпожите ще ги гледат лошо, децата ще им се смеят. Това естествено не ме кефи изобщо и накрая ще им еб... майката на всички идиоти.

Ето в това се корени цялата насрана работа с този измислен празник!!!
 
От: За и Против Хелуин

То по вашта логика и коледа и нова година не трябва да празнувате. Щото комерсиалните католици преди 1500 години са ги измислили. Някак си са се целили в зимното слънцестоене, ама нали са били тъпи и са го пропуснали.

Коледа - измислена от комерсиалните католици? Боже, Боже, прибери си вересиите! :cry:

Подяждат се и се подменят културните и нравствени устои на нацията посредством подобни агресивно натрапвани чужди празници като фестивала на тиквите, при това по най-подлия възможен начин - чрез дечицата. Ама кой да осъзнае този процес, нали важното е веселба да става... Простете, не веселба, ами ФЪН, както е по-правилно да се каже на хелуински жаргон.

Все пак наблюдавам все повече хора да се опомнят и противопоставят на този бълвоч. Настоящата тема е поредното доказателство. Докато има будни хора, има надежда!
 
От: За и Против Хелуин

Твърдо против тази глупост! По-точно съм против тая пропаганда наистина при децата. Забелязвам, че всяка година става все по-мащабно. Обикалят по апартаментите, по улиците, по бензиностанциите. Ходят по магазините още от сутринта облечени .. и майки и бащи с децата си. WTF?!?
Нооо, комерса наистина.. тва е цялата работа.
 
От: За и Против Хелуин

Значи тоя американски празник почва да става изключително досаден. По училища и детски градини върви сериозна пропаганда, организират се тържества, маскаради и тн. простотии. Втълпяват на децата, че това е супер якия празник, без да им обясняват от къде идва, какво представлява и защо трябва да се празнува в България.

Стига се до абсурда, децата да не знаят за народните будители, а знаят за хелуин. Това е в детските градини, в училищата е малко по-добре.

Пускам темата като лично засегнат, имам по един представител в детска градина и училище. Тъпотията идва от това, че не давам на жена ми да маскира децата за великия празник.:( Фактически може да се получи така, че моите да са единствените, които да нямат костюми, което ги превръща в аутсайдери автоматически. Госпожите ще ги гледат лошо, децата ще им се смеят. Това естествено не ме кефи изобщо и накрая ще им еб... майката на всички идиоти. На малкото успях да му обясня и май ме разбра, но голямото отсега го усещам, че не му е много ок всичко това.

Та какво е мнението на колегите тука, аз ли не съм прав или те не са прави?

Аз също имам двама... Единият в детска градина, а другия в училище (1 - ви клас). Лично аз съм против празника Хелоуин, но не забранявам на големия да се маскира. Малкия за сега няма желание, но като гледа брат си скоро предполагам, че ще започне. Естествено се опитвам да им обяснявам кои традиции са български ...и кой е ирландския пияница Джак... Те все още не разбират това което им говоря, но съм сигурен, че ако им забраня те ще искат повече и повече "да са като другите " деца. Децата не разбират от забрани.
 
От: За и Против Хелуин

Аз не бих делил децата от групата , защото е стресиращо за тях.Имах сходен проблем, обясних му , че това не е наш празник, че ние си имаме кукери, и когато дойде момента ще ги гледаме в Турия и ще е много по-яко, отколкото да се маскираш, като нещо. Те приемат маскарада, като игра и въобще не им дреме, от къде идва и за какво се бори. Трябва да са в кюпа според мен, но също така трябва да са информирани , за да може да знаят истината, когато дойде момента те сами ще си определят, кое да празнуват и кое не, но трябва да знаят, това е важно, за да може някой ден да направят преценка. Да, лошо е да ти налагат това, чрез тях, но единственото, което може да направим, е да ги информираме, за да са в кюпа, но да си имат мнение :) Не се ядосвай , не си безсилен докато те слушат.

Сега го изчетох! Подкрепям 100% това мнение!
 
От: За и Против Хелуин

Моето наблюдение е, че на хората им се празнува, поне на по-безгрижните. Някак си липсва еуфорията, когато стане дума за български празник. Хората вече дори мартеници не искат да носят. Когато моето дете стане достатъчно голямо да се маскира с децата ще обяснявам вероятно кво-що, за и против и дрън-дрън, и ще оставя да решава само иска или не да се прави на маймуна.
 
От: За и Против Хелуин

Вярвам, че тук е момента да похваля и Перник, който през 2014 г. беше обявен за една от най - добрите зимни дестинации на Нешенъл Джеографикс - още и тук
 
Re: От: За и Против Хелуин

Вярвам, че тук е момента да похваля и Перник, който през 2014 г. беше обявен за една от най - добрите зимни дестинации на Нешенъл Джеографикс - още и тук

Там бяха кукерите, но някой да има спомен кога точно. Мисля, че бяха някъде около нова година, но не съм сигурен. Нещо, на което със сигурност бих отишъл. ;) Иначе на децата им пука дали е православен, католически, извънземен и т.н. празник, тях ги интересува да се маскират и да отидат да събират лакомства, всичко друго явно е предразсъдъци на възрастните. Още не съм видял при нас, но скоро предполагам ще плъзнат от врата на врата. Минала година дойдоха деца, тази още при мен лично не са минавали. За съм като цяло. Все повече забавни неща трябва да имаме в живота си, пък ако ще да са на тъпа нация като хамериканците. :) То не е и тяхно де.... :) Но те направиха цяла индустрия от това. :)
 

Горе