За и Против Хелуин

От: За и Против Хелуин

Тази година "Сурва" ще се проведе на 29-31.01.2016. Фестивалът набра доста скорост през последните години. Не е християнски ... езически е, но е български и в нашия край е на почит...
 
От: За и Против Хелуин

Не само в Перник има кукери. И в Ямбол има доста мащабен фестивал на маскарадните игри провеждащ се в средата на февруари. Абе щом децата имат желание да обикалят тъмното облечени като палячовци, просейки сладки, защо нямат желание да се облекат в народни носии на Коледа и да бъдат коледари???? Едно време в детската градина имахме носии и си играехме коледари винаги по Коледа. Радвам се, че не се е налагало да се правим на плашила.
 
Последно редактирано:
От: За и Против Хелуин

Освен християни, повечето българи носят в себе си и езическото. И макар християнството да е обединило прабългарите и славяните ... ние все още вярваме в Тангра, Перун, шамани и червените конци... (или поне ни се иска да вярваме в тях)
 
От: За и Против Хелуин

Колега, остави си децата да се забавляват, като им обясниш нещата за този "празник".

Възпитавай ги добре - те сами ще си изградят мнение за него като порастнат.

Не им създавай комплекси.
 
От: От: За и Против Хелуин

Не само в Перник има кукери. И в Ямбол има доста мащабен фестивал на маскарадните игри провеждащ се в средата на февруари. Абе щом децата имат желание да обикалят тъмното облечени като палячовци, просейки сладки, защо нямат желание да се облекат в народни носии на Коледа и да бъдат коледари???? Едно време в детската градина имахме носии и си играехме коледари винаги по Великден.

И се напивахме като магарета....
 
От: За и Против Хелуин

Колега, остави си децата да се забавляват, като им обясниш нещата за този "празник".

Възпитавай ги добре - те сами ще си изградят мнение за него като порастнат.

Не им създавай комплекси.

Естествено, че съм ЗА това децата да се забавляват. Има нещо обаче, което държа моите деца да имат. Може да е егоистично, но искам децата ми да уважават Родината (Надявам се България), дома си и близките си. Така и ги възпитавам. Комплекси е ясно, че ще имат. Аз ще ги науча да ги приемат и да живеят добре независимо от тях. Празниците не са само маскаради, манифестации и демонстрации... те са необходимост. Затова споменах езическите корени на българите по - горе. Темата "идентичност" е изключително сериозна, но не ми се задълбава.
 
От: За и Против Хелуин

Аз по принцип харесвам празника и въобще идеята е хубава вярно че е малко комерсиална. Но не бива да става за сметка на българските празници. Ние обичаме празници всякакви. Аз лично с удоволствие празнувам и дена на свети Патрик.

А и в друго съм сигурен "Деня на благодарността" няма почва у нас
 
От: За и Против Хелуин

Аз по принцип харесвам празника и въобще идеята е хубава вярно че е малко комерсиална. Но не бива да става за сметка на българските празници. Ние обичаме празници всякакви. Аз лично с удоволствие празнувам и дена на свети Патрик.

А и в друго съм сигурен "Деня на благодарността" няма почва у нас
И кое по-точно му харесваш на тоя празник? Днеска видях ей такива изродщини в магазина. Не знам колко болен мозък трябва да си да се кефиш на изкормени очи, отрязани пръсти или пръснат череп. Сериозно, струва ми се доста извратено.

witches_fingers2.jpg

hqdefault.jpg


А с това - децата се забавлявали избихте рибата. Сериозно ли един родител може да мисли така?
 
От: За и Против Хелуин

Абе снощи се прибирахме от една пицария и тумби дечица, маскирани с рога, коси. От една страна кефят се децата, от друга някак си не ми беше приятна гледката...
 
От: За и Против Хелуин

Мисля, че ония парад, дето се маскират с роклички и сутиени е по-страшен от Хелоуин. Дано не се комерсиализира и той. :lol:
 
От: За и Против Хелуин

В този празник няма нищо възпитателно, а напротив, хората трябва да се радват на шокиращи неща, каквито са посочени по-горе на снимките. Може би този празник трябва да калява нервната система.
 
От: За и Против Хелуин

А и в друго съм сигурен "Деня на благодарността" няма почва у нас


Ние си имаме Сирни заговезни, който е един прекрасен семеен празник, в който да поискаш и да получиш прошка за прегрешенията си през годината, като и от теб да поискат и да дадеш. И то от близките си. Отделно и за пуйките е по-добър нашия празник. ;)
 
От: За и Против Хелуин

"Хелоин, хелоин" - викаше момченцето, което не може да казва "р".
 
От: За и Против Хелуин

Честит празник на народните будители!
А колкото до Хелуин, по-скоро съм безлично настроен - да си го празнуват тези, които си го обичат. Аз лично не бих го празнувал, защото винаги ми е бил малко измислен празник. Може би детето ми ще ме опровергае като порасне :)))
 
От: За и Против Хелуин

Абе хора, радвайте се, обичайте се. Живота е толкова по-хубав с всичките му празници и глупости. Хелоуин е измислица, не е български празник - и какво от това? Ако децата се забавляват, създават си хубави спомени, радостни преживявания и така нататък - какво лошо има?

Всъщност забелязвам една колосална глупост изписана нагоре - децата не знаят нашите празници, а знаят за хелоуин. Е да, ама това е проблем само на родителите и учителите. Ако не създават интерес към българското (в подрастващите) - няма да знаят. Двете неща нямат нищо общо едно с друго. Едното е горе-долу кукерски карнавал, просто е на различна дата, другото е национална история и самосъзнание. Карнавала няма как да е причина българските деца да не знаят за собствената си история.

Хайде малко по-сер да разсъждаваме, за причинно-следствената връзка? Дали найстина хелоуин е причината българите да не знаят собствените си празнци, история и традиции?
 
От: За и Против Хелуин

Ще обясниш ли причината този празник да се въвежда и празнува в българските детски градини и училища? Аз не желая моите деца да го празнуват, но какво мога да направя?

А това за любовта, хипарията умря през 60-те, време ти е да си смъкнеш розовите очила.
 
От: За и Против Хелуин

Абе най-важните въпроси, на които трябва да си отговорите са следните:

- пука ли ви, че сте българи?
- ако ви пука, то какво ще направите, за да могат и децата ви да останат българи?
- не ви ли трепва отвътре, ей така, като си посмилите, че след 100-200 години може да няма българи?

А ако не ви пука, то тогава няма защо въобще да се опитваме да водим диалог.

-Пука ни
-Ще възпитаме децата си да спазват българските празници и обичай. Ще ги научим какво са сирни заговезни, какво е 3-март, какво е 1-ноември, какво е коледа, какво е Велик ден, как и защо се скача за кръста на 6-януари, за съединението, за независимостта, за Тангра, за Гергьовден, за 24-май и още много, няма да ги пиша всичките, за това от къде сме дошли, къде сме и къде отиваме.
-След 200 години дали ще има българи или не - не зависи от мен. От мен зависи Аз да съм Българин, децата ми да са Българи с главно Б.

А вие колега, искате да ми кажете, че съм по-малко българин, ако:
Купувам бомбони, цветя на половинката, отиваме на някое хотелче и пием вино от това Българското ?
Или пък, че съм по-малко Българин, ако си сложа зелена шапчица на деня на свети патрик (отново крайно не-български празник)?
Или пък, че вчера дълбахме тиква с половинката, преди да нареже тя салатата и да изкарам ракията от фризера?

Много странен критерий за това дали си българин, с българско самосъзнание или не. Един Българи от юго-източната част не празнуват хелоин, а се наричат турци, молят се в джамия и не хапват прасенца, а 3-ти март отдавна не е празник при тях. Кой е българина тук - аз с моята издълбана тиква, или те, които не празнуват този не-български "празник" ?

А колкото до това, че се празнува в българските детски градини и училища - създават хубави спомени на децата, нещо интересно, различно. Не е нужно това да е в противовес с Българското.
 
От: За и Против Хелуин

Или пък, че съм по-малко Българин, ако си сложа зелена шапчица на деня на свети патрик (отново крайно не-български празник)?
Не, това те прави позьор. Ти не си ирландец, какво общо имаш със Свети Патрик? Смисъл, какво празнуваш?

Много странен критерий за това дали си българин, с българско самосъзнание или не. Един Българи от юго-източната част не празнуват хелоин, а се наричат турци, молят се в джамия и не хапват прасенца, а 3-ти март отдавна не е празник при тях. Кой е българина тук - аз с моята издълбана тиква, или те, които не празнуват този не-български "празник" ?
Едни българи се наричали турци? Сериозно? Българин е етническа принадлежност, български гражданин е гражданин на републиката. Ти си етнически българин и ако искаш и децата ти да са такива, трябва да си учиш на българските неща, трябва да ги кръщаваш с български имена и да им показваш, че е важно и те да го правят. А не просто да се забавляват, нали?
А колкото до това, че се празнува в българските детски градини и училища - създават хубави спомени на децата, нещо интересно, различно. Не е нужно това да е в противовес с Българското.
Не е нужно, ама българското там го няма? Т.е. тия неща го изместват и в главите на децата ти нищо българско неще остане.
 
От: От: За и Против Хелуин

Не, това те прави позьор. Ти не си ирландец, какво общо имаш със Свети Патрик? Смисъл, какво празнуваш?
Честно казано, вече не го "празнувам". Не съм и го празнувал, по-скоро като бях по места, където го празнуват - си правех кефа. Това е в общо линии - правех си кефа, не съм празнувал. Не съм се отдалечил от българското, понеже се напивах с зелена шапчица на главата като малко по-млад.

Едни българи се наричали турци? Сериозно? Българин е етническа принадлежност, български гражданин е гражданин на републиката. Ти си етнически българин и ако искаш и децата ти да са такива, трябва да си учиш на българските неща, трябва да ги кръщаваш с български имена и да им показваш, че е важно и те да го правят. А не просто да се забавляват, нали?
Колега, 2 или 200 го правиш ти, а може да е 2 и 200. Първото не противоречи на второто.
Може да ги учиш на български неща, имат български имена, да им покажеш кое е важно и т.н. Но едното не пречи на другото. Всъщност се сещам за себе си, когато тепърва навлизаше този "празник" - гримираха ме едни приятелки и си направихме чудесно купонче, даже и афтър имаше..Но това не пречеше на другото, точно в този период прочетох "Срещи с Буров". Уникален човек, българин.
Според мен няма никакъв проблем да правиш и двете, да се забавляваш, и да се развиваш (като човек и като българин).
Трябва да се съглася, обаче, с теб - ако правиш само едното, само се забавляваш - нищо няма да стане. Ако като погледнеш А. Буров - се чудиш - тоя Андрей ли е, Атанас ли е, Александър ли е - тогава става проблем. Съгласен съм. Тезата ми, обаче, е че можеш да правиш и двете, те не са взайно-изключващи се. И ако възпотаваш децата си след пиянска вечер с маска на куче, да прочетат някоя книга - никакъв проблем няма да имат в живота. Успелите хора са всестранно развити и приспособими към ситуацията.
Пак ще кажа - съгласен съм, с теб, че е проблем, ако само се забавляваш. Но, ако съумееш да правиш и забавлението и развитието заедно - тогава ще успееш, много.

Не е нужно, ама българското там го няма? Т.е. тия неща го изместват и в главите на децата ти нищо българско неще остане.
Според мен зависи от родителя и средата. Ти казваш, че няма нищо българско да остане - не съм съгласен. Няма да излезем на едно мнение по този въпрос. Аз смятам, че има място и за двете. Ти смяташ обратното. Няма лошо, колкото хора - толкова мнения.
 

Горе