За и Против Хелуин

От: За и Против Хелуин

Според мен зависи от родителя и средата. Ти казваш, че няма нищо българско да остане - не съм съгласен. Няма да излезем на едно мнение по този въпрос. Аз смятам, че има място и за двете. Ти смяташ обратното. Няма лошо, колкото хора - толкова мнения.
На никой не му пука дали някой ще си "празнува" това нещо в тях. Проблем е като се прави на държавно ниво. Тогава родителите нямаме думата.
 
От: За и Против Хелуин

На никой не му пука дали някой ще си "празнува" това нещо в тях. Проблем е като се прави на държавно ниво. Тогава родителите нямаме думата.

Е за държавно ниво - окей. Там е сбъркано. Имаме думата 1 път на 4 години. Горе-долу. От нас си зависи какво ще направим. Но аз съм на мнение, че си заслужаваме управниците. Но тук - влизаме отново в политика.
 
От: За и Против Хелуин

Честит ден на будителите.
А за Хелуин стигнах до извода че е световен празник. След 20 години няма да има такива теми като тази в форума.
 
От: За и Против Хелуин

Честит ден на будителите.
А за Хелуин стигнах до извода че е световен празник. След 20 години няма да има такива теми като тази в форума.

Сорри за аналогията, но това звучи малко като международните санкции срещу Русия - че "цялата световна общност" и алабала.

Дори да не броим православните християни, то само Китай, Индия и арабите са достатъчни да направят мита за "световния празник Хелоуин" на пух и прах.

Това си е англосаксонски празник и покрай келтската митология, популярна покрай Билбо Бегинс, Хари Потър etc. + масмедии (холивудския модел за масмедийна потребителска култура) се пробутва навсякъде - чрез децата консуматорския модел пробива най-лесно, тъй като са лакоми без задръжки.

Аз си пийвам бира с ирландците на Хелоуин с кеф, честитя им го и си се веселим. Но това е техен празник, не мой. Проблемът му като празник е пробутването на модела чрез децата, които са частично недееспособни (юридически).
 
От: За и Против Хелуин

photo_big_291633.jpg

Вместо предрешени като вещици, таласъми и злодеи на централната пешеходна зона на „Витоша” на 31 октомври в столицата излязоха музиканти и кукери от ансамбъл „Чинари“.

:clap:
 
От: За и Против Хелуин

Значи тоя американски празник почва да става изключително досаден. По училища и детски градини върви сериозна пропаганда, организират се тържества, маскаради и тн. простотии. Втълпяват на децата, че това е супер якия празник, без да им обясняват от къде идва, какво представлява и защо трябва да се празнува в България.

Стига се до абсурда, децата да не знаят за народните будители, а знаят за хелуин. Това е в детските градини, в училищата е малко по-добре.

Пускам темата като лично засегнат, имам по един представител в детска градина и училище. Тъпотията идва от това, че не давам на жена ми да маскира децата за великия празник.:( Фактически може да се получи така, че моите да са единствените, които да нямат костюми, което ги превръща в аутсайдери автоматически. Госпожите ще ги гледат лошо, децата ще им се смеят. Това естествено не ме кефи изобщо и накрая ще им еб... майката на всички идиоти. На малкото успях да му обясня и май ме разбра, но голямото отсега го усещам, че не му е много ок всичко това.

Та какво е мнението на колегите тука, аз ли не съм прав или те не са прави?

12189535_1542383286052741_2308223556674982693_n.jpg
 
От: За и Против Хелуин

А за Хелуин стигнах до извода че е световен празник. След 20 години няма да има такива теми като тази в форума.

Дали затова на фолклорния фестивал в Китай са поканили "Майсторите на танца" от Перник и Гуна Иванова?

[video=youtube_share;nEwns8ZqFQ0]https://youtu.be/nEwns8ZqFQ0[/video]
 
От: За и Против Хелуин

Подобни олигофрени има навсякъде. Няма да се учудя, ако детенцето се казва Питър, Марк, Майк, Спенсър или нещо подобно. Сещаш се, аргументът им на тия е, като детенцето станело имигрант в някоя англоезична държава, да можели по-лесно да му казват името :cry:
 
От: За и Против Хелуин

Забележете само какъв контраст има между двете снимки. Колко доброта и топлина лъха от първата. И какво мрачно и тягостно чувство навява втората.
 
Re: От: За и Против Хелуин

Забележете само какъв контраст има между двете снимки. Колко доброта и топлина лъха от първата. И какво мрачно и тягостно чувство навява втората.

Така е. И се прави, за да се гонят зли духове и лошото, а не да се маскираш, за да се скриваш сред другите - каквато е идеята на Хеуин. :) Лъха и ще лъха различни неща, защото имат различна идея. Това е нормално. ;)
 
Re: От: За и Против Хелуин

То по вашта логика и коледа и нова година не трябва да празнувате. Щото комерсиалните католици преди 1500 години са ги измислили. Някак си са се целили в зимното слънцестоене, ама нали са били тъпи и са го пропуснали.

Точно така, коледа е най-лицемерния празник. Дайте да дадем щото е коледа. Еми мааавидея - давайте по принцип, не само в един ден.
Друго - имаме си бъдни вечер - това е което трябва да се празнува.
 
От: За и Против Хелуин

12140592_411286005737046_4423382492285126461_n.jpg
 
От: За и Против Хелуин

Вижте, лошото в цялата ситуация не е толкова това, че тези празници са чужди и че са комерсиални, а че нямаме нищо собствено и дори старото, което ни е останало си заминава. Получава се така, че за да ни натрапят някой нов празник, който няма нищо общо с нас, изместват нашия собствен. По този начин цялата ни националност и култура заминават на кино - ето в това е проблема. Като пример мога да ви дам ирландците, които толкова държат на националността си, че измислят свои собствени думи за всяка нова, която се появи, като по този начин избягват чуждиците. Ние, освен че не измисляме нови, дори използваме чужди думи там, където имаме собствени. Всеки си мисли, че е по-модерен като говори по този начин, но за мен такъв човек е прост и дори не осъзнава колко много.

Сигурно ще си кажете - света става все по-глобален, какво ни пука за тези неща. Ако сме нация, която държи на себе си, трябва да ни пука. Ако искаме да изчезнем, тогава да ни е все едно.
 
От: За и Против Хелуин

Вижте, лошото в цялата ситуация [sutuation] не е толкова това, че тези празници са чужди и че са комерсиални [commerce], а че нямаме нищо собствено и дори старото, което ни е останало си заминава. Получава се така, че за да ни натрапят някой нов празник, който няма нищо общо с нас, изместват нашия собствен. По този начин цялата ни националност [nationality] и култура[culture] заминават на кино - ето в това е проблема[problem]. Като пример мога да ви дам ирландците, които толкова държат на националността[nationality] си, че измислят свои собствени думи за всяка нова, която се появи, като по този начин избягват чуждиците. Ние, освен че не измисляме нови, дори използваме чужди думи там, където имаме собствени. Всеки си мисли, че е по-модерен[modern] като говори по този начин, но за мен такъв човек е прост и дори не осъзнава колко много.
Сигурно ще си кажете - света става все по-глобален, какво ни пука за тези неща. Ако сме нация, която държи на себе си, трябва да ни пука. Ако искаме да изчезнем, тогава да ни е все едно.

Някъде пътищата са се преплели. Един е взел от другия, думите са почти еднакви. Случило се е преди. Продължава да се случва и сега. И с думите, и с празниците, нищо лошо няма в това.
 
От: За и Против Хелуин

Някъде пътищата са се преплели. Един е взел от другия, думите са почти еднакви. Случило се е преди. Продължава да се случва и сега. И с думите, и с празниците, нищо лошо няма в това.
А доста народи са изчезнали в това преплитане. Т.е. има лошо.
 
От: За и Против Хелуин

А доста народи са изчезнали в това преплитане. Т.е. има лошо.

Е..зависи как искаш да гледаш на нещата. Ако изчезването го нямаше - нямаше да изчезнат траките, нито пък римляните- нас сега надали щеше да ни има, или пък ако ни имаше - щяхме да ходим на перперикон, не на църква..
Не че искам да изчезнем, но както се казва - нека по-добрия и достоен победи.
 
От: За и Против Хелуин

Е..зависи как искаш да гледаш на нещата. Ако изчезването го нямаше - нямаше да изчезнат траките, нито пък римляните- нас сега надали щеше да ни има, или пък ако ни имаше - щяхме да ходим на перперикон, не на църква..
Не че искам да изчезнем, но както се казва - нека по-добрия и достоен победи.
Нека не влизаме в този исторически разговор :)
 
От: За и Против Хелуин

Нека не влизаме в този исторически разговор :)

Oх, прав си. По-добре не, понеже тая пуста история...откакто я изучавах - до сега - сигурно вече 3-та теза се сменя относни "какви сме ние". Дали сме пра-българи дошли от велика България, дали сме траки, дали сме от днешен иран, дали сме от кавказ и какво ли още не се изписа. Вече човек се чуди на какво да вярва.
 

Горе