За познанията по български език

От: За познанията по български език

Като чуя за актуална книга да правопис и ми става мъчно

Да, за съжаление. И ми е много чудно дали в руския, английския или немския са направени и 1/10 от промените направени в българския език за последните да кажем 20 години...
Нещо толкова ненужно и жалко....
 
От: За познанията по български език

Това, че нямаш наблюдения за другите езици не значи, че и те не се променят (допълват).

Тези нови думи, навлезли в английския например, навлизат и в българския (даже вече има и „български английски“ - прието е много от новите термини да се пишат директно както са в английския език, без даже да се ползва кирилицата, за да няма обърквания при превода и нужда от превод).

Например почти никой не казва „полеви транзистор с изолиран гейт“ - ползва се „MOS транзистор“, „MOSFET транзистор“ или просто „MOSFET“.
 
От: За познанията по български език

Има един леден начин. Задаваме си въпроса "Кой ?" ВходА е отзад. Кой е отзад? ВходЪТ.
 
От: За познанията по български език

Има един леден начин. Задаваме си въпроса "Кой ?" ВходА е отзад. Кой е отзад? ВходЪТ.

Искал си да кажеш да се проверява с:
"него" -А
"той"-ЪТ

Пример:
"ШофьорЪТ каза на кондукторА да слезе от автобусА"

"Той каза на него да слезе от него"
 
От: За познанията по български език

Така и така темата е за правопис... Искам да попитам, някой знае ли как се слагат ударения на думи? "Взех вълната от баба" и "Вълната ме заля отгоре докато плувах." не е едно и също, а в текст си е добре да се отбележи.
 
От: За познанията по български език

Така и така темата е за правопис... Искам да попитам, някой знае ли как се слагат ударения на думи? "Взех вълната от баба" и "Вълната ме заля отгоре докато плувах." не е едно и също, а в текст си е добре да се отбележи.

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=61448&p=717691&viewfull=1#post717691
 
От: За познанията по български език

Искал си да кажеш да се проверява с:
"него" -А
"той"-ЪТ

Пример:
"ШофьорЪТ каза на кондукторА да слезе от автобусА"

"Той каза на него да слезе от него"

Точно така! Ето, не е толкова страшно!


Подготвила съм кратък тест, с който ще можете да проверите доколко сте усвоили правилата за членуване с пълен или кратък член.
Проявете чувството си за хумор и приемете този тест като забавна игрословица в минути за почивка.
Все пак се надявам тестът да ви е полезен.

1. С това ръководство ще се научите как да си направите Ваши_ първи сайт бързо и лесно.

2. Сайт_ предлага безплатни електронни книги.

3. Компютърни_ вирус блокира компютър_ и екип_ ни не можа да изработи трите банер_.

4. Това е специалист_, който направи успешната SEO оптимизация на сайт_ на Ваши_ онлайн магазин.

5. Нови_ програмист завърши работата си по възложени_ му проект преди да изтече крайни_ срок.

6. Иванов е най-добри_ ни програмист.

7. Най-добри_ ми приятел, програмист_ Иванов, беше награден.

8. Ще можете да увеличите бро_ на посещенията на сайт_ с помощта на най-добри_ трафик генератор.

9. Неофициални_ празник на програмист_ е на 13 септември.

10. Рекламни_ договор изтече в края на минал_ месец.

11. Ето нови_ рекламен договор.

12. Нови_ рекламен договор е на бюрото ти до компютър_.
 
От: За познанията по български език

Ето и правилните варианти:

1. С това ръководство ще се научите как да си направите ВашиЯ първи сайт бързо и лесно.

2. СайтЪТ предлага безплатни електронни книги.

3. КомпютърниЯТ вирус блокира компютърА и екипЪТ ни не можа да изработи трите банерА.

4. Това е специалистЪТ, който направи успешната SEO оптимизация на сайтА на ВашиЯ онлайн магазин.

5. НовиЯТ програмист завърши работата си по възложениЯ му проект преди да изтече крайниЯТ срок.

6. Иванов е най-добриЯТ ни програмист.

7. Най-добриЯТ ми приятел, програмистЪТ Иванов, беше награден.

8. Ще можете да увеличите броЯ на посещенията на сайтА с помощта на най-добриЯ трафик генератор.

9. НеофициалниЯТ празник на програмистА е на 13 септември.

10. РекламниЯТ договор изтече в края на миналиЯ месец.

11. Ето новиЯ рекламен договор.

12. НовиЯТ рекламен договор е на бюрото ти до компютърА.
 
От: За познанията по български език

Така и така темата е за правопис... Искам да попитам, някой знае ли как се слагат ударения на думи? "Взех вълната от баба" и "Вълната ме заля отгоре докато плувах." не е едно и също, а в текст си е добре да се отбележи.

Най-лесно е да си ги копираш от тук.
Оскубах въ̀лната на баба, докато вълна̀та повдигаше фустата ѝ.
 
От: За познанията по български език

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Тъй слушам сѐ, откак съм на света!
Сѐ туй ругателство ужасно, модно,
сѐ тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.
 
От: За познанията по български език

12042772_10203484072221002_2156534251763510225_n.jpg
 
От: От: За познанията по български език

Тъй слушам сѐ, откак съм на света!
Сѐ туй ругателство ужасно, модно,
сѐ тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Много ти благодаря! Много съм признателна!
 
От: За познанията по български език

Всеки трети първокурсник надценява силно знанията си по български език

Студенти и преподаватели от Софийския университет се разминават драстично в оценките си за това, доколко младежите са овладели тънкостите на българския език в средното образование. Докато студентите масово смятат подготовката си за отлична и много добра, техните учители се оплакват, че им липсват базови знания. Това показва проучване на Департамента за информация и усъвършенстване на учители към СУ. Изследването е ръководено от проф. д-р Росица Пенкова и е направено сред студентите от първи курс миналата година.

На въпроса как оценявате подготовката си по български език, получена в училище, 41% от първокурсниците посочват отговора "много добра". Цели 32% пък считат, че подготовката им е "отлична". 16% от запитаните се самоопределят с "добро" ниво на познания по български, 7% - със "задоволително", и само 4% признават, че владеят слабо родния език.

2/3 от участвалите в изследването смятат, че обучението им по български е било ориентирано предимно към усвояване на граматичната система на езика, 44% - към осъществяване на успешна комуникация, и 32% - към усвояване на нова лексика.

На фона на високата самооценка мнението на преподавателите идва като шок - те констатират масово неусвоен минимум от знания по различни учебни дисциплини, с които ученикът трябва да продължи обучението си по избраната специалност. Другият извод на учителите е, че владеенето на българския език не е никак задоволително, както и че студентите не умеят да боравят с книги. "Връзката между средното и висшето образование се къса още в 4-ти клас", коментира зам.-ректорът на СУ Милена Стефанова. По думите ѝ някои от приетите във ВУЗ студенти допускат грешки дори при изписването на собствените си имена, други изобщо не могат да пишат съчинения.

http://www.segabg.com/article.php?id=770546


Да има студенти, които да не могат да напишат името си! Това вече е страшно!
 
От: За познанията по български език

Едва ли има чак такива студенти, които да не могат да си напишат правилно името. Най-малкото, до тази възраст си го изписвал толкова пъти, че вече го правиш механично.

Дали обаче само студентите са виновни за своята неграмотност? Образователната ни система съвсем невинна ли е?
Намерих една много интересна статия по въпроса:

http://lechenie.bg/kak-vremeto-prekarano-v-uchilishte-spira-intelektualnoto-razvitie-na-detsata/
 
От: От: За познанията по български език

Едва ли има чак такива студенти, които да не могат да си напишат правилно името. Най-малкото, до тази възраст си го изписвал толкова пъти, че вече го правиш механично.

Дали обаче само студентите са виновни за своята неграмотност? Образователната ни система съвсем невинна ли е?
Намерих една много интересна статия по въпроса:

http://lechenie.bg/kak-vremeto-prekarano-v-uchilishte-spira-intelektualnoto-razvitie-na-detsata/

Връзката се късала в 4 клас... (според статията)

"Бих увеличил рязко заплатите на учителите в средното образование", обяви бившият финансов министър Симеон Дянков пред bTV.

http://www.kmeta.bg/politika/simeon-dqnkov-uvelichete-rqzko-zaplatite-na-uchitelite-56101.html

Чудя се каква заплата ще е стимул за учителите да работят по-качествено, по-всеотдайно. И дали само заплатите са причина за загубата на доверие в училището, както и за все по-големия брой слабообразовани деца?
 
От: За познанията по български език

Аз съм ЗА, че всеки сам си е виновен, няма оправдание или има, че не е искал...

Мога да приложа и примери, примерно:

А за това кой е виновен? Шефът ли е написал текста? Или при набора…? Е как пък никой не видя, преди да го отпечатат...

http://rodopi24.blogspot.bg/2015/10/blog-post_30.html

svaDba.jpg
 

Горе