За птиците и природата - Градина Вискяр

От: За птиците и природата - Градина Вискяр

@nandibandi ти брала ли си диви ягоди?
Голема мъка е, веднъж отидохме да берем, аз половината ги изядох, а нервите ми стигнаха да набера само още една шепа, вярно вкусни, ама са вкусни там където си растат, на балкон нищо няма да е същото, ако изобщо стане нещо.

Да, така е с дивите ягодки. Брала съм като дете, ама имаше бол свободно време - сега едва смогвам да обера питомните в двора. Иначе си прав, че вероятно няма да виреят, ама нали да не отчайваме Станчо. :)

По моя проблем - понеже нито Вискяра, нито идеята са на линия да дадат насоки, аз взех че напръсках една част от цветята с килтокс или нещо от сорта. Засега няма фъркати, ама дано не утрепем и цветята, че взех та напръсках тия, дето са ми любими - за кротона и юката най-много ще ме яд.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Аз итах жената за твоя проблем, каза че, трябва да пръскаш торфа и саксиите с Ектокил спрей за цветя...
А мухите из къщи може и с Райд



Градинаров, тва всичко на ръка ли го махаш? Аз днес се разбих да плевя малините и остана и за утре - ако не завали. Много доверие и в моя имот, чак ми писна. :)

Я дай мнението си на експерт (отново), че го закъсах с един торф. Купих си 5 килограмови пакети от магазина, пресадих стайните цветя и в момента се боря с едни мушици из цялата къща. Кацат по прозорците и пердетата - няма изчистване тая сган. Какво може да се направи по въпроса? Мога ли да пръскам със спрей против насекоми директно в саксиите?
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Аз итах жената за твоя проблем, каза че, трябва да пръскаш торфа и саксиите с Ектокил спрей за цветя...
А мухите из къщи може и с Райд

Системата не ми позволява да ти дам реп, но го имаш при първа възможност. Мисля, че няма да се налага да пръскам помещенията, щом се отърва от сганта в саксиите, само да видим къде ще го намеря тоя ектокил - дано го продават в цветарските магазини в моя район.

Голяма гадост с тия почви, обаче. Една приятелка се оплака, че е купила ''уж'' хубав торф (обезпаразитен), който и е уморил 3 цветя, понеже имало някакви бели гадинки в сместта - не знам листни въшки или нещо подобно.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Ектокил спрей за цветя - мисля че съм срещал в бриколажа, може да има и в по-големите магазини /борси/ за цветя.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

@eflame, Разбира се, че се намира в големите градове в повечето магазини за цветя. Проблемът е, че не ми се хваща влака до София за един спрей против гадове, а в Своге не предлагат голям избор от продукти. От три цветарски магазина се оказа, че в нито един не продават вкоренител за резници, както и Туя - миналия месец търсих да си купя вкоренена и навсякъде ми казаха - няма.

Ако се наложи ще поръчам на някой познат да ми купи от София, понеже не ми се поръчва онлайн - доставката с еконт на 60км от София е около 8-10лв. Със сигурност е по-скъпа от самия продукт. :)
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

@eflame, Разбира се, че се намира в големите градове в повечето магазини за цветя. Проблемът е, че не ми се хваща влака до София за един спрей против гадове, а в Своге не предлагат голям избор от продукти. От три цветарски магазина се оказа, че в нито един не продават вкоренител за резници, както и Туя - миналия месец търсих да си купя вкоренена и навсякъде ми казаха - няма.

Ако се наложи ще поръчам на някой познат да ми купи от София, понеже не ми се поръчва онлайн - доставката с еконт на 60км от София е около 8-10лв. Със сигурност е по-скъпа от самия продукт. :)

И това с познатия е вариант.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Супер, обаче в какво съотношение вода: сапун правиш разтвора и къде пръскаш - в почвата или върху стеблата и листата?

Горе-долу 1/3 течен сапун към 2/3 вода. Аз пръсках всичко и почва и листа. Обаче белокрилките са упорити . Защото снасят яйца на много скришни места и сапуна не винаги достига до яйцата. Та, чакаш ги да се излюпят тези, които са се спасили и пак пръскаш. Като ги пръскаш през 2-3 дни новоизлюпените нямат време да станат възрастни, че да снесат пак яйца. Така се отърваваш.
 
От: От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Горе-долу 1/3 течен сапун към 2/3 вода. Аз пръсках всичко и почва и листа. Обаче белокрилките са упорити . Защото снасят яйца на много скришни места и сапуна не винаги достига до яйцата. Та, чакаш ги да се излюпят тези, които са се спасили и пак пръскаш. Като ги пръскаш през 4-5 дни новоизлюпените нямат време да станат възрастни, че да снесат пак яйца. Така се отърваваш.

Много благодаря. Поръчала съм да ми донесат ектокила, но междувременно може да пробвам и със сапуна. Дребни са гадовете и не се виждат, но май са от белокрилите. :)

Като поливам цветята изхвърчат на рояци.com от саксията.:lol:
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

EKTO KILL е последното ефикасно пръскало, което ползваме - пръска се и почвата, и самото растение, явно няма убийствем ефект за самото растение като предишните, които сме ползвали само и единствено за почва. 4 кинта гледам има цена на нашето пръскало.
П.С. Не вярвам на такива препарати, защото някои помагат, други не и винаги ефектът е временен. Както казах и по-рано - най-добре е да се подбере добра почва. А тая рохката тъмна с бели нещица (стиропор) в нея е добре да се избягва - явно за определени сортове цветя или разсад е добре, но за кои точно не зная.. Аз си предпочитам почва под борови иглички за домашни експериментални височинни зеленчуци.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Страхотно интервю, Градинаров. Така не се бях смяла отдавна.

Това с малините, дето могат да се отглеждат на балкона е само за наш Стан-чо, ако не се получи с горските ягоди.

п.с. отговори му на човека за горските ягоди и отглеждането им на балкона, де - само ти тук си експерт. :)
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

А да, веднага ми се набодоха на очите тези малини трябва да ги пробвам.

Между другото днес дойдоха ягодите, бяха в много добро състояние, веднага ги засадихме...
Сега се чудя на сянка ли да ги държа или като другите на много слънце.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Стан, извинявай ако въпросът е прекалено интимен, ама... колко декара свободна площ ти е балкона? То, като чета какво земеделие развиваш там, няма да се изненадам ако кажеш, че гледаш и бостан. :)

Да качиш снимки на ягодките като дадат плод, ей.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Малки са ми терасите, тя жената се вихри там с сумати цветя.
Аз нямам село :(

Ама и на терасата става, в Бургас е топло въздуха е влажен и каквото боднеш се хваща веднага.

Преди години живеехме в една квартира на първа линия до Морската градина, там беше лудница .
Имахме съсед на 6 етаж който гледаше гълъби на терасата. Пилетата като ядяха разхвърляха много семки, които падаха в саксиите на жената и из неведелица се появяваха слънчогледи, просо и етц.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Малки са ми терасите, тя жената се вихри там с сумати цветя.
Аз нямам село :(

Ама и на терасата става, в Бургас е топло въздуха е влажен и каквото боднеш се хваща веднага.

Преди години живеехме в една квартира на първа линия до Морската градина, там беше лудница .
Имахме съсед на 6 етаж който гледаше гълъби на терасата. Пилетата като ядяха разхвърляха много семки, които падаха в саксиите на жената и из неведелица се появяваха слънчогледи, просо и етц.

Ако от терасата се вижда морето - друго не ти трябва.

Иначе това с просото и слънчогледа е било любопитно. Викахте ли комбайн да ожъне реколтата? :)
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

DSC_0308.jpg

DSC_0309.jpg

DSC_0310.jpg
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Страшна работа!

Растат и цъфтят като луди....

Явно им понася морския въздух..

Расада е от двора в Велин град на един колега от форума.
Изпрати ми го по Еконт , дойдоха в много добро състояние.

Жената ги засади вечерта и на другия ден почнаха да цъфтят.

значи за 10 дена е това е резултата .
на 12.април ги засадихме.
 
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Браво на жената! Нашите в двора са на същото дередже. Ако имах морския въздух, сигурно вече щях да бера. :)
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: За птиците и природата - Градина Вискяр

Отлична работа, СТАН!
Само една забележка: На есен ги пресади в пълно с пръст сандъче. Сега обема за корените е малък и не особено уютен за растенията.
 

Горе