Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Щом в Италия карат с всесезонни, не виждам причина при нас да нее така

Ако погледнеш средните годишни температури в Рим (http://www.holiday-weather.com/rome/averages/), който всъщност е северна Италия, ще видиш сериозна разлика с температурите при нас през зимата...
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

никой не го вълнува зимната гума щото нищо различно от хубавата лятна не прави, просто трябва да имаш грайфер

Говориш пълни глупости... Грайфера си е грайфер, ама каучука на летните гуми става на кокал при ниски температури.
 
Какво му обесняваш на тоя герой на социалистическия труд! Мъжа с летните гуми! Просто толкова е надъхан, че е супер шофьор и всички във форума трябва да сведем глави пред неговите умения зад волана!!!
Говориш пълни глупости... Грайфера си е грайфер, ама каучука на летните гуми става на кокал при ниски температури.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Аз се чудя, че при положение 80% от колите са с 15-ки джанти и надолу къв е проблема да се купят зимни гуми като са по 100лв макс от метро примерно! Или за 400 леа треа се правим на маймуни по пътищата??!! Виж ся аз като съм с 20-ки да тръгна да рева, щото при мен гумата идва от 300лв нагоре и то от йовтинките разбирам, ма да караш с 13-ка джанта и да се прайш на мангал нема никъв смисъл щото бангиите по пътищата станаха прекалено много и винаги става белята.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Защо си мислите, че зимните гуми са само за сняг и лед. Студа също оказва влияние, летните гуми не са пригодени са здудения асфалт, както зимните не са за горещ. Няма такова нещо като всесезонни гуми - това са пълни измислици. Има зимни и летни, самия каучук е различен и е пригоден за съответните условия.
 
От: Re: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Какво му обесняваш на тоя герой на социалистическия труд! Мъжа с летните гуми! Просто толкова е надъхан, че е супер шофьор и всички във форума трябва да сведем глави пред неговите умения зад волана!!!

Карай си както искаш, бе, мишок :D Не ми се обяснявай тука, ни те знам, ни ми дреме за глупостите ми, дето ме цитираш 100 пъти. По-здрави :D

Интересно ми е за Марешки, голем пич ще да е
http://newsline.bg/17100/benzinostantsiya-vzrivi-pazara-vav-varna-s-tseni-186-leva-za-dizel/

Между другото, не го знам каква му е историята, ама в аптеките му е доста по-евтино и винаги каквото трябва купувам от неговите. Е*а им майката на другите аптеки и сега като се замисля която и аптека да се сетя, все са негови.
 
От: Re: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Карай си както искаш, бе, мишок :D Не ми се обяснявай тука, ни те знам, ни ми дреме за глупостите ми, дето ме цитираш 100 пъти. По-здрави :D

Интересно ми е за Марешки, голем пич ще да е
http://newsline.bg/17100/benzinostantsiya-vzrivi-pazara-vav-varna-s-tseni-186-leva-za-dizel/

Между другото, не го знам каква му е историята, ама в аптеките му е доста по-евтино и винаги каквото трябва купувам от неговите. Е*а им майката на другите аптеки и сега като се замисля която и аптека да се сетя, все са негови.

Къде е тая бензиностанция във Варна?
 
От: Re: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

В интерес на истината, ако си от Варна и не излизаш от града зимата, зимни гуми не ти трябват. Едни вериги в багажника са напълно достатъчни за всяка ситуация, ако стане нещо неочаквано.
 
От: Re: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Новата бензиностанция се намира срещу магазин "Алати" във Варна.

Ама не съм я виждал, че с тея разкопки голям клинч става там!


Къде е тая бензиностанция във Варна?
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Според мен от значение си е марката, виждал съм такива пласмасрки от тези в метро примерно ниския клас, че съм сигурен, че лятно време при лек дъжд ще се носиш като шейна.

От друга страна, ако караш кола до 5000лв, заслужава ли си да си купиш гуми за 1000, ами мисля, че да, след като примерно телефона ти е 1500:) и от него не ти зависи живота (е в някой случай може и да зависи:)), след като си купуваш маратонки за 200 лв, не че не можеш да носиш ранърс.

Марковата гума примерно едни мишелинки дори може да ти излезнат и по-евтино във времето, защото ще издържат повече и тук важи правилото евтиното винаги излиза по-скъпо.

При евтинарките разликата между зимни и летни е малка поради простата причина, че пластмасата е по-евтина:)

Така, че, ако купуваш евтини взимаш зимни примерно тайгър и жулиш с тях и през лятото.[emoji12]
Всъшност лятото може ли да ни задължат да не караме със зимни, може да искаме да имаме по-добро сцепление, знае ли човек[emoji12]?
Но то всъшност всичко си е за наша сметка, по добро сцепление, повече триене, равно на по-голям разход и така...
 
Последно редактирано:
От: Re: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Новата бензиностанция се намира срещу магазин "Алати" във Варна.

Ама не съм я виждал, че с тея разкопки голям клинч става там!

Аз живея точно до нея, още я правят май и не е готова.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Това няма как да стане, ще ги осъдя в страсбург. Никой не може да ме задължи да си купя гуми, защото е пълна глупост. Аз съм сменил над 10 автомобила и нито веднъж не съм купувал специално зимни гуми, а съм ходил и на боровец и на банско и навсякъде. Просто балъците като не могат да карат и със зимни да са и с летни - все тая. Читави летни са абсолютно перфектни и никакъв проблем не можеш да имаш ако знаеш как да караш, а не на лед да натискаш спирачка и да се правиш на бмв-ист :D

Понеже съм роден мнооого на север, и съм бил не веднъж на места където минус 30 си е ок, мога да кажа че там никой не го вълнува зимната гума щото нищо различно от хубавата лятна не прави, просто трябва да имаш грайфер

Пълни глупости!
 
@testkiwi, няма да спечелиш. Това да са с определени изисквания за зимата (в случая задължаването да купиш зимни гуми) е горе-долу еквивалентно с това да смяташ за незадължително и техническия преглед. Все пак трябва да накарат шофьорите да са безопасни не само за себе си, но и за останалите участници в движението. Ако забележиш грайфера на зимните и летните гуми адски много се различават. Не само по размера, но и начина на разпределени с цел да отговарят на различен тип сцепления. Мен пък ми е странно като видя някой с летни гуми да се бута зимата, в преспите, и в същото време да не му прави впечатление. Реално не разбираш, че са му летни гумите, докато не го видиш как се върти по улиците. Или как спира с една "не лоша" спирачна линия. Може да звуча крайно, но смятам, че ще е нормално, ако застрахователите не изпащат обезщетения на инициатори на ПТП-та с летни гуми през зимата. Нещо като с алкохола. Знаеш, че си рисков и въпреки това нарочно го правиш. :)
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Това да са с определени изисквания за зимата (в случая задължаването да купиш зимни гуми) е горе-долу еквивалентно с това да смяташ за незадължително и техническия преглед.
Зимата в България официално настъпва в края на декември и приключва през март. Защо според теб е нужно всички шофьори в България да са задължени да карат със зимни гуми два месеца преди да е започнала зимата? В законопроекта искат зимните гуми да са задължителни от 1 ноември. Това е оксиморон - зимни гуми задължителни през есента. :mad:
 
От: От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Защо според теб е нужно всички шофьори в България да са задължени да карат със зимни гуми два месеца преди да е започнала зимата?

Зимните гуми не са само за сняг, а и за ниски температури (под 8 градуса мисля беше). И понеже ще бъде мега глупаво ако трябва катаджиите да ходят със термометри сертифицирани от лаборатията по Метрология на БАН е нормално да се фиксира календарен период. Няма да ти се изтъркат гумите за 2-3 седмици повече.

Иначе понеже явно на повечето хора им е "финансова тежест" зимните гуми - едни читави гуми 17-ки зимни струват около 900 лева и се карат 3-4 максимум. Това прави по 19 лева на месец в замяна на собствената безопасност и тази на най-близките ни хора които обикновено возим в колите си. При гуми 15-ки вече пада на 15 лв / месец...
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Не става въпрос за финансова тежест и много добре знам кои гуми как реагират при различни условия. Прочете ли изобщо мнението преди твоето, където съм написал, че законът задължава хората да карат със зимни гуми през ЕСЕНТА?
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Проблемът е, че всичко се решава чрез закон и чрез държавата.

Много по-лесно е да се остави да се решава чрез застрахователите и бонус малус системата.

И вече тук - ти и/или застрахователя ти си решавате дали и какви гуми ще карате. Съответно може да има клаузи в застраховките, че не важат в пълна сила ако колата не е била технически неизправна - примерно зимата с летни гуми си бил.


И другото как точно ще удостовериш че дадена гума е зимна. Кво полицаите ще ходят с каталог на всички производители и вносители ли?

Доколкото си спомням на гумите има една снежинка, която показва дали е зимна или не. Ама с леко нагрято желязо ще ви ги лепят веднага за 20 стинки бройката.

А какво правим всесезонните гуми?


А относно зимните и летните гуми - сместа е различна. Зимните гуми са от доста по-мека смес. Летните гуми при 7 градуса и стават на пластмаса - кат лихена на баба ти. Съответно се пързалят точно като него. А пък зимните гуми при по-високи температури се износват моментално. А както някои е споменал в темата, дори се и пукат.


Лично аз в Пловдив зимните ги слагам след средата на ноември (понякога към края на ноември). И март месец ги махам - обикновено началото.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Според мен вече около 80% от колите са оборудвани със зимни гуми през зимния сезон. Това е една необходимост, която всеки трябва да осъзнае и сам да предприема действия за своята безопасност. И за безопасността на другите участници в движението, защото едни летни гуми могат да предизвикат жестоки изненади през зимата. Но не трябва да се надценяват и възможностите на автомобила дори когато е с нови зимни гуми. Всичко си има граници, които не бива да се преминават. Аз съм ЗА зимните гуми през зимния сезон! Няма зимни джапанки!
 
Re: От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Зимата в България официално настъпва в края на декември и приключва през март. Защо според теб е нужно всички шофьори в България да са задължени да карат със зимни гуми два месеца преди да е започнала зимата? В законопроекта искат зимните гуми да са задължителни от 1 ноември. Това е оксиморон - зимни гуми задължителни през есента. :mad:

Да, но сме виждали и сняг ноември, както и настилката става по-лигава - комбинация от времето, температурите и може би мръсотията, която си е една постоянна константа тук. И лятото почва 21 юни, но ще видиш много по-рано вече плажуващи. :) А причините лично за мен трябва да са, защото не стига, че се карат брички, внесени от запада, тези брички се карат мега неразумно в града. Остава и гумите им да са галоши, които са пилили по 20+ градусовия асфалт и картинката става ясна, а ние никога няма да подобрим статистиките си отнасяйки се до ПТП-та. :) Есен, зима, факт е, че застудяваното и пътните условия променят характера си в ноември месец. А ако някой е по-информиран от БАН по тази тема, вече трудно може да го убедим в обратното. :)

И още нещо, ако зависеше от мен, всяка кола щеше да е инсталирана с един дрегер, вързан към стартера на колата, ако можеше и игла да им взима кръвни проби на място. Така, че за нашите условия и манталитет, зимните гуми трябва да са най-малкото условия за зимния сезон. ;)

Аз лично ще сложа гумите началото на ноември, пък ако ще да е след 1ви. Но ще имам такива. Но пък и не шофирам толкова често.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Абсолютно за зимните гуми.

Но идеята е, не държавата да го налага - от тая дата до оная дата.

Щото едно е да живееш в Смолян или Самоков, друго е да живееш в Созопол или в Пловдив както аз живея.


Да не говорим че я се спазва, я не. Магистралата София - Пловдив има 2-3 участъка, в които като завали дъжд се образуват локви или рекички. И става аквапланинг. И почти винаги има по 2-3 баталясали се коли. Което значи че просто си карат с изтъркани летни гуми. Което значи че и то не се спазва.

Което значи че единствения начин да се хванат нещата ефективно е чрез застрахователите. Щото застрахователя е този дето ще провери колко са ти изтрити гумите и дали да ти плати обезщетение.
 

Горе