Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Което значи че единствения начин да се хванат нещата ефективно е чрез застрахователите. Щото застрахователя е този дето ще провери колко са ти изтрити гумите и дали да ти плати обезщетение.
Мисля, че и това не е най- доброто решение. Защото утре застрахователите може да поискат и накладките на спирачките да не са по- малко от 3 мм. например.... Решението е всеки сам да осъзнае важността на проблема!
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Не е случайно, че им казват зимни гуми. Причината е, че са предназначени за зимата. Не за есента, не за пролетта, а за ЗИМАТА. Особено чисто новите зимни гуми като ги изкараш в началото на ноември на магистралата и вдигнеш висока скорост директно гърмят.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Мисля, че и това не е най- доброто решение. Защото утре застрахователите може да поискат и накладките на спирачките да не са по- малко от 3 мм. например.... Решението е всеки сам да осъзнае важността на проблема!

Ако всеки осъзнае смисъла на правилата (законите) и ги спазва доброволно и добросъвестно - там имаше една песен "Ако до всяко добро същество застане още едно. Ех, дано, дано".

Демек ако всеки си спазва правилата и законите няма да имаме нужда от полиция, от съд, от адвокати. Представяш ли си само. Ех, дано.

За съжаление, нещата не работят така.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Ако всеки осъзнае смисъла на правилата (законите) и ги спазва доброволно и добросъвестно - там имаше една песен "Ако до всяко добро същество застане още едно. Ех, дано, дано".

Демек ако всеки си спазва правилата и законите няма да имаме нужда от полиция, от съд, от адвокати. Представяш ли си само. Ех, дано.

За съжаление, нещата не работят така.
Ами не работят, за това трябва да бъде наложено със сила. Такава е човешката природа.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Ето какво е положението в момента: Задължителни ли са зимните гуми?
С две думи, отива се от едната на другата крайност. Ако някой в парламента имаше мозък, щеше да вземе пример от Норвегия, където шофьорите са задължени да слагат зумни гуми, само когато метеорологичните условия го налагат. Регулацията с дати, на които не знаеш какво ще е времето е доста тъпо решение.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Не е случайно, че им казват зимни гуми. Причината е, че са предназначени за зимата. Не за есента, не за пролетта, а за ЗИМАТА. Особено чисто новите зимни гуми като ги изкараш в началото на ноември на магистралата и вдигнеш висока скорост директно гърмят.

Пълни глупости аз вече съм сложил зимните днес карах със 160 по хемус нищо им няма гумите са нокиан. Зимните гуми са зимни защото се карат при ниски температури а не само като има сняг
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Днеска да не е било топло? Или искаш да кажеш, че знаеш какво ще е времето до края на декември? А при какви условия гърмят вече писах по-назад в темата, нямам намерение да се повтарям, защото някой го мързи да чете и започва да коментира само това, което е видял на третата страница.
 
Последно редактирано:
Днес беше толкова, аз карах и все още съм с летните гуми. :) И се наричат зимни, защото се карат основно зимата, но реално определят зимата по метеорологичните условия, не толкова към някакви дати. Иначе логиката е да има - есени, зимни, летни, пролетни и някакви други такива гуми. :)
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Най-добре слагайте гумите за мъгла и джиткайте целогодишно! Лично аз съм се излагал зверски с летни гуми на сняг и такъв срам брах пред хората, че това посмърно нема да се повтори.
 
Re: От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Най-добре слагайте гумите за мъгла и джиткайте целогодишно! Лично аз съм се излагал зверски с летни гуми на сняг и такъв срам брах пред хората, че това посмърно нема да се повтори.

Добре, че си минал само със срама, а не с нещо по-голямо. ;) Защото повечето минават с повече от срам.... :)
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Аз тая година реших да пробвам avtogumi.bg мобилния им сервиз. Перфектна услуга за хора дето не им се чака по сервизи или не им се разкарва. Дойдоха пред нас в уговорения час (закъсняха с 5 мин , но се обадиха) . Свалиха летните ми гуми , сложиха ги в найлончета , които бях поръчал през онлайн формата им и така. 500 лева дойдоха 4 15ки зимни континенал с ДОТ 2015. Доволен съм. Иначе зимните гуми са задължителни за хората дето не искат да катастрофират зимата. Независимо дали има закон за това или няма. Без зимни гуми сте потенциален убиец на пътя.
 
Re: От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Без зимни гуми сте потенциален убиец на пътя.

И самоубийци, което не е зле, ако така са си решили, но лошото е, че повличат и други. Ей за това се случват тъпотийте по пътищата - заради кофти решенията на някои индивиди. ;)
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

И аз съм 'ЗА' зимните гуми през зимата, но чак пък задължителни ...
Имах следния случай: Преди 3-4 зими се наложи да карам един малък служебен автомобил със предно предаване 'обут' в зимни гуми с добър грайфер, но втора употреба.
Макар и опитен шофьор, изживях някакъв кошмар при спиране, потегляне, изкачване и спускане в не особено сурова зимна градска обстановка.
Следващата година автомобила беше снабден с 4 нови всесезонни гуми. Нещата коренно се промениха!
Наясно съм, че нещата щяха да са още по-добре с нови зимни гуми, но автомобила се държеше доста прилично и върху лед на наклон.
Според мен е важна личната преценка и отговорност за избор на гуми, а не налагането на 'термин' зимни гуми със закон.
Много хора ще 'минат метър' купувайки боклуци наречени 'зимни гуми втора употреба' със нарушени свойства на каучука за да са законни и в същото време опасни на пътя.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Тия всесезонни също не са работа , защото се използват там където климата няма такива големи температурни амплитуди както при нас. Не може една гума да я караш на +30 и после на -10 -20 да е пак читава. Слагайте зимни и летни според сезоните. През 3-4 сезона купувайте 4 нови и това е. Тъпото е че голяма част от келешите имат пари за самсунг ес6 или айфон ама нямат за 4 гуми.....щото не е толкова гъзарско.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Зимна гума се слага при задържане на постоянна температура от 10 градуса и надолу (постоянна ще рече да е така поне 5-6 дена и то през цялото денонощие). Зимна гума при над 15 градуса (асфалта е бил и той поне 15 защото цялата седмица печеше) спира като шейна (тествано от мен) и грайфера изчезва все едно сте минали 10 000 км. на новите зимни гуми.
Зимно време (постоянна температура под 10 градуса) летните гуми стават твърди (дори с обикновено око можете да го видите) и това е причината да се пързаляте като шейна (ако ще и 1 см. грайфер да имате).
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

За гумите съм по-съгласен да има задължаващ закон, отколкото за коланите. Все пак от гумите зависи дали няма да блъснеш някой, а колана си е лична отговорност на всеки шофьор и засяга само него, така че съм против това да има глоби за колани.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

За гумите съм по-съгласен да има задължаващ закон, отколкото за коланите. Все пак от гумите зависи дали няма да блъснеш някой, а колана си е лична отговорност на всеки шофьор и засяга само него, така че съм против това да има глоби за колани.

Коланът засяга всички возещи се в колата.

Представи си кратуната на един не завързан да удари кратуната на друг завързан. Ще имаме два трупа, нищо че единия е бил завързан, а другия не.

Или представи си някой друг да те блъсне и ти да пукнеш, щото не си си сложил колана. После на другия ще му се стъжни живота буквално и преносно.


И гумите и коланите са важни.
 
От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Няма все сезони гуми. Не знам кой колко километра минава но аз на година минавам над 40000км до към 60000км. Имам и БМВ Х5 и автомобил Субару Аутбек и двете коли си ги карам с летни и зимни гуми. Летните гуми са коренно различни от зимните. А четох по нагоре в коментарите се яви един много добър шофьор който можел да кара с летни гуми зимата много добре!!! Ще му отговоря така пич замисли се ако трябва да спираш колко повече метри ще минеш с летните гуми отколкото със зимните. За мен не е проблем да си карам колите с летни тръгването ми е лесно но спирането е проблем. Човек който си цени живота на него и другите около него би си купил зимни гуми. Ако не бяха нужни на дали щяха да ги произвеждат.
 
От: Re: От: Зимните гуми станаха ли официално задължителни?

Да не изпуснах нещо с гласуването на тоя закон? Днес слушам по новините, че щели да проверяват не само за зимни гуми и грайфер ами и за зимна течност за чистачки и нови чистачки :shock: ?!??!?!
 

Горе