ИНТЕРНЕТ ДОХОДИ /PAYPAL/ ДАНАЦИ

Steel_Runner

New Member
Здравейте, въпросите ми е следните:
Ако получавам доходи по интернет /Paypal---->Bank acount/ чрез продажби , услуги, freelance...... спадам към графа самоусигоряващ, следователно трябва да декларирам доходите и да си платя данъците та Каква е ПРОЦЕДУРАТА накратко казано да си ги платя . Моята логика е следната :

Превод в PP и към сметката ми (от клиент) ------> Банково извлечение (доходите) --------> Попълване на декларация (лично/счетоводител) ------>
подаване на декларация и плащане на данъка с подаването.

Ако можете да дадете ясен отговор само със стрелкички както по горе примера и в реда на нещата ще е най добре. Благодаря предварително
 
Здравейте!
Освен данък дължиш и осигуровки като самоосигуряващо се лице.
- Всеки месец подаваш Декларация обр. 1
- Всеки месец внасяш дължимите осигуровки
- На 3-месечие декларация за дължимия данък.
- Плащаш данъка на тримесечие.
- На края на годината е малко повечко работата – годишна декларация, справка за окончателния осигурителния доход, Декларация обр. 6, прави се изравняване дали имаш данък/осигуровки за внасяне/възстановяване евентуално.

Може и сам да се справиш през годината само трябва в началото да се срещнеш със счетоводител, които да ти обясни всеки месец какво да правиш /съответно на тримесечие/. За края на годината – по-добре счетоводител да провери и изготви нещата, още повече, че аз като счетоводител бих ти казала й какви ще са промените в следващата година.
 
Благодаря за бързия отговор. В такъв случай предполагам не ми трябва регистрация на фирма , ами БУЛСТАД например и да се водя като самоосигуряващо се лице? Същото важи ли ако продавам нефизически продукт чрез собствен сайт от вкъщи, като част от свободната дейност която бих извършвал. Например продавам тениски но не произвеждам аз , клиента превежда пари на моя сметка/Paypal/ -----> част от тях плащам изработката ---> в моята карта остава моята чиста печалба . Уточнявам понеже има разлика в различните онлайн магазини като услуги. :)
 
В горния пост - описах за лице упражняващо свободна професия, т.е. без фирма, а регистрирано по БУЛСТАТ.
Накратко - продаваш услуги - може без фирма, продаваш стоки - фирма, (като винаги има и изключения).
 
А какво става ако имаш и трудов договор по който те осигуряват на максимума? Пак ли дължиш осигуровки?
 
А какво става ако имаш и трудов договор по който те осигуряват на максимума? Пак ли дължиш осигуровки?
Осигурен ли си на максималния осигурителен доход /независимо от основанието/ за дадения месец не дължиш осигуровки.
Максималния месечен осигурителен доход за 2017 год. е 2600 лв.
 
Може ли някой да хвърли малко светлина върху едно мое запитване. В момента работя в частна фирма, която ме осигурява на пълен работен ден. Отделно, напълно независимо от другата работа, развивам туристически сайт като хоби, и eвентуално от него скоро ще имам някакви приходи от booking.com. Физическо лице съм, нямам фирма. Какъв е реда за плащане на данъците в този случай и какъв е техния размер?
Също така възнамерявам да се включа към още една афилиейт програма за туризъм, от която евентуално да имам още онлайн приходи. За нея обаче ми казват, че ако нямам фирма, трябвало да се регистрирам в НАП като развиващо търговска дейност физическо лице.
Знаете ли как стоят нещата в този случай, какви са данъците, има ли допълнителни такси, както ако имаш фирма?
 
Със сигурност трябва регистрация по ДДС, независимо дали си физическо или юридическо лице, щом имаш приходи от друга държава в ЕС ( booking.com). Направи си консултация със счетоводител, за да изясниш нещата в детайли, но ако не си се захванал сериозно с това изобщо не си струва цялата документация и счетоводство според мен :). Какъв приход планираш през първите месеци?

Относно осигуровките - на максималния осигурителен доход ли си? Ако не, пак дължиш осигуровки.
 
Приходите ми, предполагам, ще са много ниски - от порядъка на 200-300 лв за цялата година, но бих се радвал, ако след това данъчно облагане са достатъчни за да покрият поне разходите по хостинга. Отдавна се занимавам със сайта ( почти 2 години) но досега не бях достигнал минимумите за изплащане от афилиейт програмите. Надявам се тази година да го постигна, затова сега се интересувам какъв е реда за плащане на данъци. От НАП ми казаха, че мога да се регистрирам като физическо лице, упражняващо търговска дейност на по-късен етап, точно в момента преди да получа възнграждението си от афилиейт програмите.
Не ме осигуряват на максмилания праг, доста по-ниско е. Предполагам, че в България има хиляди блогъри, подобно на мен, които се занимават с това като хоби и печелят минимални приходи за да си плащат разходите по хостинга на блога. Какъв точно е пътя по който се преминава и някъде има ли в интернет описана процедурата, която е актуализирана към днешна дата. Честно казано такива счетоводители, които са компетентни в тази област и могат да дадат правилен съвет са малко, и аз все още не съм ги открил.
 
Какви са последствията, ако решиш да не плащаш нищо до като не те изхващат, някой има ли идея :D

Т.е western union теглиш от гигъл акаунта, там май по-трудно се проследяват, но все пак, ако те хванат, какво се случва?
 
Какви са последствията, ако решиш да не плащаш нищо до като не те изхващат, някой има ли идея :D

Т.е western union теглиш от гигъл акаунта, там май по-трудно се проследяват, но все пак, ако те хванат, какво се случва?

Глобяват те, после ще те накарат да върнеш парите които не си внесал...
Нищо хубаво...
 
Глобяват те, после ще те накарат да върнеш парите които не си внесал...
Нищо хубаво...

В какъв размер е глобата или от какво се определя, ако някой има опит да сподели. Ясно, че не е хубаво просто в случая на човека за 200-300 лв... кво да се занимава, поне да беше направено удобно, а то имаш желание, но пак не става :D
 
Преди години беше за първо провинение - 500лв до 2к ( сега може и да е повече, не знам )
За такива малки суми, не вярвам да имаш проблеми...
 
Благодаря за информацията. Виждам, че статията е доста стара - от преди 10 години, и това, че не са направени актуализации на законите за толкова години е просто потресаващо!
Тук намерих още една статия по този въпрос, където е поместено становище на НАП по повод изпратено запитване от блогър. Становището е от 2009 година
Ето част от текста:
"Съгласно чл.12, ал. 2 от Закона за регистър Булстат физическите лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност, се вписват в регистъра в 7-дневен срок от започване на дейността, като подават заявление за регистрация по образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по вписванията, в съответната служба по вписванията. По силата на чл. 45 от закона, който не изпълни в срок задълженията си по чл. 12, се наказва с глоба за физически лица в размер до 700 лв. или имуществена санкция за юридически лица в размер до 1000 лв. При повторно извършване на нарушението по ал. 1 наказанието е в размер от 50 до 3000 лв. Според нас, тъй като въпросното лице не отговаря на критериите за лице, упражняващо свободна професия, то не е задължено да се регистрира."

Значи, ако това наистина е така, и ако това тълкуване е приложимо за всички лица, които могат да бъдат определени като "блогъри", то няма нужда да се ходи в агенцията по вписванията. Вие какво мислите?
 
Благодаря за информацията. Виждам, че статията е доста стара - от преди 10 години, и това, че не са направени актуализации на законите за толкова години е просто потресаващо!
Тук намерих още една статия по този въпрос, където е поместено становище на НАП по повод изпратено запитване от блогър. Становището е от 2009 година
Ето част от текста:
"Съгласно чл.12, ал. 2 от Закона за регистър Булстат физическите лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност, се вписват в регистъра в 7-дневен срок от започване на дейността, като подават заявление за регистрация по образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по вписванията, в съответната служба по вписванията. По силата на чл. 45 от закона, който не изпълни в срок задълженията си по чл. 12, се наказва с глоба за физически лица в размер до 700 лв. или имуществена санкция за юридически лица в размер до 1000 лв. При повторно извършване на нарушението по ал. 1 наказанието е в размер от 50 до 3000 лв. Според нас, тъй като въпросното лице не отговаря на критериите за лице, упражняващо свободна професия, то не е задължено да се регистрира."

Значи, ако това наистина е така, и ако това тълкуване е приложимо за всички лица, които могат да бъдат определени като "блогъри", то няма нужда да се ходи в агенцията по вписванията. Вие какво мислите?

Мисля, че ако взимаш пари от някъде си, винаги трябва да се декларират. А иначе глобата поне не изглежда голяма, като за първи грях :D
 
Мисля, че ако взимаш пари от някъде си, винаги трябва да се декларират. А иначе глобата поне не изглежда голяма, като за първи грях :D
Да, парите пак се декларират, като физическо лице съгласно закона за ДДС, не се укриват, на посочения линк пише за това. Аз публикувах този пасаж от статията единствено заради въпроса дали трябва да се ходи в Агенцията по вписванията или не.
По-горе, съгласно статията "Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра" трябвало да се ходи в Агенцията и да се представи договор с фирмата, оргазнизатор на афилиейт програмата.
 
в ЗДДС има точка туристически услуги, ако това е има впредвид Cross по повод букинг.ком и задължителната регистрация по ДДС, за липса на регистрация ти слагат 500 лева, предполагам ще ти сложат и 20% ДДС върху получените суми +10% лихви просрочие.
 
Темата е малко стара, но искам да попитам ако някой знае нещо по случая. Ако си държа парите в PayPal и не ги пускам към банката, трябва ли да ги декларирам? Ако реша да си пусна 5000 лева към банката при тях е нужно да се декларират, но останалите след като нямат общо с държавата, а просто си стоят там?
 
Темата е малко стара, но искам да попитам ако някой знае нещо по случая. Ако си държа парите в PayPal и не ги пускам към банката, трябва ли да ги декларирам? Ако реша да си пусна 5000 лева към банката при тях е нужно да се декларират, но останалите след като нямат общо с държавата, а просто си стоят там?
PayPal репортва движенията над определени суми и всички движения при поискване. Не се вкарвай във филми, а просто си плати данъка, защото при една проверка след време тези 500лв, които искаш да спестиш ще ти излязат през носа...
 

Горе