ИНТЕРНЕТ ДОХОДИ /PAYPAL/ ДАНАЦИ

След достигане на 50к по член 113, 97a се начислява ДДС само към БГ фирми.

Аз разбрах, че има ситуация, при която си регистриран по ЗДДС, но не го начисляваш на никого (БГ или извън), преди да си стигнал 50к, което ми звучеше странно.

Пейпал не е банкова сметка.
Ако са в сметка се декларират.

Търговията с акции, облигации и крипто е друго нещо. Крипто не декларираш, докато не го кешаутнеш.

Ако комшията ми даде 200лв на ръка, 'щото съм му боядисал оградата, дължа ли данък върху тях, щом не е по "сметка"? Наложен платеж по Еконт сметка ли е? Там дължа ли данък?

Ако извършваш търговска дейност или предоставяш услуга и получиш заплащане за нея, дължиш данък върху сумата, без значение как си я получил.
 
Пейпал не е банкова сметка.
Ако са в сметка се декларират.

Търговията с акции, облигации и крипто е друго нещо. Крипто не декларираш, докато не го кешаутнеш.

Това са пълни глупости. Крипто и акции се декларират в ГДО за годината, в която е транзакцията. По принцип се декларират както покупките така и продажбите.

Малко е мъгляво ако имаш много транзакции. Аз декларирам само дохода като обща сума, защото би било безумно да описвам всяка транзакция. Трябва да обръщам формата от отчета на брокерите във формата, който приема НАП. За сега не съм имал проблеми.

Преди време имах позиции в Revolut. Тогава използвах ето това за да си подавам отчетите: https://github.com/doino-gretchenliev/revolut-stocks Прави всичко автоматично и създава файл за НАП.
 
Май не е лоша идея да говоря със счетоводителката.
Ако са приходи от услуги извършени с личен труд задължително подава декларация по член 50 и съответно се облагате с ДОД освен това попълнете и таблица 1и2 към същата
Това ми казаха, но консултирай се и ти
 
Ако са приходи от услуги извършени с личен труд задължително подава декларация по член 50 и съответно се облагате с ДОД освен това попълнете и таблица 1и2 към същата
Това ми казаха, но консултирай се и ти
Мерси, дано да е било полезно не само за мен.
 
@Dimitroww сега се сетих, че преди време, когато бях в ЮК и те все още бяха в европейския съюз, трябваше да получа едни плащания по PayPal. Обаче проблема беше такъв, че когато се регистрирах ми изпратиха мейл в който ме уведомяват, че в личен акаунт мога да получавам до £2000 на месец. Над тези пари трябвало да се регистрира като бизнес акаунт. Наложи се да правя 2 акаунта с 2 различни сметки. Та мисълта ми е, не знам как е при българските акаунти но да не ти направят проблем при такива суми в личен акаунт ако ги правиш за месец. Да имаш едно на ум
 
@Dimitroww сега се сетих, че преди време, когато бях в ЮК и те все още бяха в европейския съюз, трябваше да получа едни плащания по PayPal. Обаче проблема беше такъв, че когато се регистрирах ми изпратиха мейл в който ме уведомяват, че в личен акаунт мога да получавам до £2000 на месец. Над тези пари трябвало да се регистрира като бизнес акаунт. Наложи се да правя 2 акаунта с 2 различни сметки. Та мисълта ми е, не знам как е при българските акаунти но да не ти направят проблем при такива суми в личен акаунт ако ги правиш за месец. Да имаш едно на ум
Аз съм си потвърдил акаунта, като го потвърдиш можеш да получаваш много без проблеми. 2000 евро за година е лимита преди това.
 
Това са пълни глупости. Крипто и акции се декларират в ГДО за годината, в която е транзакцията. По принцип се декларират както покупките така и продажбите.

Малко е мъгляво ако имаш много транзакции. Аз декларирам само дохода като обща сума, защото би било безумно да описвам всяка транзакция. Трябва да обръщам формата от отчета на брокерите във формата, който приема НАП. За сега не съм имал проблеми.

Преди време имах позиции в Revolut. Тогава използвах ето това за да си подавам отчетите: https://github.com/doino-gretchenliev/revolut-stocks Прави всичко автоматично и създава файл за НАП.

Имах предвид, че не описваш :

“345 биткойна”
“45255 рипъл”
“5466433 шиба”

Примерно
 
@Dimitroww една позната завършила счетоводство ми звънна преди малко да си честитим за нова година та и подхвърлих твоя въпрос. Каза ми, че по закон трябва да ги декларираш, може и да не ги декларираш, както искаш. Ако ги декларираш, това са ти доказани с произход пари, които можеш да си ги харчиш както сметнеш за добре (то не,че по принцип няма да можеш). Проблем може да стане, ако нещо сгафиш и органите тръгнат да ти разследват фирмата и тебе и видят укрития за деклариране капитал, тогава може да се води като лично нарушение и да отговаряш с имущество и пари, защото това не е фирмено нарушение. Говори и с твоята счетоводителка, но за 500 лв според мен няма смисъл. Иначе от НАП няма как да разберат за тези пари.
 
@Dimitroww една позната завършила счетоводство ми звънна преди малко да си честитим за нова година та и подхвърлих твоя въпрос. Каза ми, че по закон трябва да ги декларираш, може и да не ги декларираш, както искаш. Ако ги декларираш, това са ти доказани с произход пари, които можеш да си ги харчиш както сметнеш за добре (то не,че по принцип няма да можеш). Проблем може да стане, ако нещо сгафиш и органите тръгнат да ти разследват фирмата и тебе и видят укрития за деклариране капитал, тогава може да се води като лично нарушение и да отговаряш с имущество и пари, защото това не е фирмено нарушение. Говори и с твоята счетоводителка, но за 500 лв според мен няма смисъл. Иначе от НАП няма как да разберат за тези пари.
Благодаря отново, че занимаваш хората с моите неща. Реших да ги декларирам и да няма грижи с данъчни.
 
Регистрирай се в wise.com, вземи си Wise карта (без месечни такси) и от Пейпал ще можеш да си захраниш сметката, след което от автомат да теглиш с картата, където и да си. До 200 евро на месец тегленето е безплатно.

Например аз съм със словашка банкова сметка и не възнамерявам да ползвам услугите на българска банка. Захранвам сметката в Уайс и мога да тегля с картата от български банкомат директно в левове. Таксата е от порядъка на 50 цента, без Райфайзен.
 
Последно редактирано:
Регистрирай се в wise.com, вземи си Wise карта (без месечни такси) и от Пейпал ще можеш да си захраниш сметката, след което от автомат да теглиш с картата, където и да си. До 200 евро на месец тегленето е безплатно.

Например аз съм със словашка банкова сметка и не възнамерявам да ползвам услугите на българска банка. Захранвам сметката в Уайс и мога да тегля с картата от български банкомат директно в левове. Таксата е от порядъка на 50 цента, без Райфайзен.
Това ми напомни, че по същата логика в Англия са освободени от данъци до £11500 на година (даже сега ще го вдигат). Ако се отвори сметка там ...
 
Регистрирай се в wise.com, вземи си Wise карта (без месечни такси) и от Пейпал ще можеш да си захраниш сметката, след което от автомат да теглиш с картата, където и да си. До 200 евро на месец тегленето е безплатно.

Например аз съм със словашка банкова сметка и не възнамерявам да ползвам услугите на българска банка. Захранвам сметката в Уайс и мога да тегля с картата от български банкомат директно в левове. Таксата е от порядъка на 50 цента, без Райфайзен.
Ако ги прехвърлям в wise няма да е проблем да не ги декларирам?
 
Значи в крайна сметка не питаш дали трябва да декларираш доходите, а дали ще те хванат, ако не ги декларираш. Трябваше да го формулираш така още в началото и щеше да получиш веднага всякакви варианти за схеми :)
 
Ако ги прехвърлям в wise няма да е проблем да не ги декларирам?
Не мога да дам стопроцентов отговор, но не виждам смисъл да се декларират, ако не минават през банковата ти сметка в България. Wise е просто умен финансов посредник, надхитряващ банките. Ето кратко обяснение относно платформата: https://www.inter-reklama.com/blog/transfer-na-pari-s-transferwise/

За мен открих този модел, вместо да се занимавам с мудните бюрокрации в България. Има ли логика да декларирам, че тегля джобни от банкомат? Предполагам, че ще се пригодиш към собствен модел. :)
 
Това ми напомни, че по същата логика в Англия са освободени от данъци до £11500 на година (даже сега ще го вдигат). Ако се отвори сметка там ...
В случая се отнася за салдо в PayPal. А сметката в Уайс може да се захрани не само от карта или банка, но и посредством Пейпал и да се тегли сума с Wise карта. Международни банкови сметки могат да се откриват, където не е нужно физическо присъствие. :)
 
Значи в крайна сметка не питаш дали трябва да декларираш доходите, а дали ще те хванат, ако не ги декларираш. Трябваше да го формулираш така още в началото и щеше да получиш веднага всякакви варианти за схеми :)
Логически е схема. С тази разлика, че аз избрах начин да си тегля джобни в родината без участието на българска банка и без ползване на карта от държавата, в която пребивавам. Търсех удобство, което не налага присъствието ми за вземането на новата карта за скоро изтичащата или да упълномощявам туземец приятел да ми я прати. Така че за мен това е златната среда, за други схема. :)
 
Регистрирай се в wise.com, вземи си Wise карта (без месечни такси) и от Пейпал ще можеш да си захраниш сметката, след което от автомат да теглиш с картата, където и да си. До 200 евро на месец тегленето е безплатно.

Например аз съм със словашка банкова сметка и не възнамерявам да ползвам услугите на българска банка. Захранвам сметката в Уайс и мога да тегля с картата от български банкомат директно в левове. Таксата е от порядъка на 50 цента, без Райфайзен.

Можеш ли да застанеш зад коментара си? Утре когато някой го прочете опита с по-голяма сума и изгори ти да носиш отговорност? С малките е въпрос на късмет.

1. Има няколко спогодби на тази тема. Сещам се за FATCA за САЩ и ERS за Европа, но има и други.
2. Всички доходи се декларират. В противен случай рискуваш след години някоя лампа от филтър за метаданни да светне и да се опариш. А глобите са солени.
3. Създателя на Wise е осъден именно за укриване на данъци. Ирония? :) https://www.telegraph.co.uk/business/2021/09/27/billionaire-wise-founder-fined-uk-tax-violation/

Има легални методи да се намалят данъците.

Защо българина толкова харесва да е тарикат...
 
Значи в крайна сметка не питаш дали трябва да декларираш доходите, а дали ще те хванат, ако не ги декларираш. Трябваше да го формулираш така още в началото и щеше да получиш веднага всякакви варианти за схеми :)
Вече казах, че специално тези ще ги декларирам, но просто ми стана интересно дали има наистина подобни системи през които могат да не се декларират, защото аз не получавам по един превод на месец.

Можеш ли да застанеш зад коментара си? Утре когато някой го прочете опита с по-голяма сума и изгори ти да носиш отговорност? С малките е въпрос на късмет.

1. Има няколко спогодби на тази тема. Сещам се за FATCA за САЩ и ERS за Европа, но има и други.
2. Всички доходи се декларират. В противен случай рискуваш след години някоя лампа от филтър за метаданни да светне и да се опариш. А глобите са солени.
3. Създателя на Wise е осъден именно за укриване на данъци. Ирония? :) https://www.telegraph.co.uk/business/2021/09/27/billionaire-wise-founder-fined-uk-tax-violation/

Има легални методи да се намалят данъците.

Защо българина толкова харесва да е тарикат...
Аз не мисля, че тя и харесва да е тарикат, а просто е открила начин как да не я тормози държавата. Това си е дори съвсем нормално и не се отнася само до българина, а имаш пример с линка отгоре как и милиардерите са тарикати.

Няма нищо лошо човек да скатае малко от тези управляващи хиени, които раздават до безбожие пари насам натам и няма никакъв резултат. Ако живееш в България излизал ли си да видиш цените? Виждал ли си парче сирене за 20 лева? Само от моята фирма ще вземат десетки хиляди лева данъци тази година и няма да видя нищо хубаво пак, здравеопазване ли имаме, какво имаме?
Кажи ми едно нещо свястно което имаме и ще се съглася с теб.
 
Последно редактирано:
Можеш ли да застанеш зад коментара си? Утре когато някой го прочете опита с по-голяма сума и изгори ти да носиш отговорност? С малките е въпрос на късмет.
Мога да застана зад коментара ми за малки суми, такива, които превеждам по банкова сметка към изпълнител (в друга страна) за свършена услуга. За лични нужди захранвам салдото с нужната сума и тегля с карта. Wise решава проблем на стотици хиляди хора, като запълва дупка във финансовата система. Данъци за лични нужди на държава, която ме оставя на произвола на съдбата след критично здравословно увреждане, не плащам. :)
 

Горе