Из извратената БГ икономика

От: Из извратената БГ икономика

Не виждам какъв е проблема човек сам да си свърши определена работа ако я умее дето има един лаф - "на вълка му е дебел врата защото сам си върши работата". Повечето сме си вършили бая работа сами и да си кривите душата те така е.

Повечето малки и средни фирми в момента не вярвам да могат да отделят по 5к-6к за сайт. Не съдете за човека по колата и телефона му. :wink:
 
От: Из извратената БГ икономика

На повечето малки и средни фирми не им и трябва сайт за 5-6к. Имат нужда само от онлайн визитна картичка с мейл, физически адрес, телефон, две снимки и няколко изречения, описващи дейността. Такова нещо всеки идиот може да си направи сам с Блогспот или Уордпрес.ком. Става въпрос за друго. Ако искаш тази визитна картичка да изглежда добре имаш избор да се бъхташ цял ден и резултатът да е нещо, което изглежда така сякаш е изядено и повърнато, или да дадеш 20 лв. на някой от този форум, примерно, който за два часа да ти сглоби стилно изглеждаща страница, нищо че ще е с безплатна платформа и готов темплейт. Говоря общо, за клиенти, които не работят в онлайн сферата и познанията им за тези неща са под средните. Същото е с домашните ремонти, тези по колата и т.н. Тук проблемът е в народопсихологията, а не в логиката. Няма как да разбереш, че правиш нещата по грешен начин, докато не видиш цяла друга държава, където се правят по правилния и колко по-хубаво и лесно е така. Отделно, че когато всеки си знае мястото има много повече работа за тесните специалисти, което е добре за пазара на труда и икономиката като цяло. Услугите стават по-евтини и по-качествени. Всички печелят и си живеят живота, докато нашенските "тарикати" прекарват почивните си дни лежейки под колите или бъхтейки се да лепят плочки в банята или коридора.
 
От: Из извратената БГ икономика

Те хората са го казали - "You get what you pay for."

Нещо което съм забелязал лично от моята сфера - някой като каже "уеб дизайнер" автоматично се подразбира, че човека трябва да може и да програмира/кодира съответния сайт. Виждал съм и много хора, които най вероятно имат много добри умения в уеб програмирането, но се пишат уеб дизайнери, при положение че дизайните на сайтовете им изглеждат сякаш са правени преди 10 години.

Та, за всяко нещо си има хора, понякога наистина може да си свършиш работата сам, но за сложните и важните неща трябва да се търси специалист. Мошенниците лесно се избягват, иска се портфолио, заплащане СЛЕД свършена работа или заплащане на час. За самото заплащане не отнема много време да се поразрови човек и да види какви са средните цени в бранша и дали съответната цена не е прекалено висока или прекалено ниска.

Има ги и двата случая, "професионални" фирми с изградена репутация чрез реклама, които вземат солидни суми за работа която не е нищо особено, както и "професионалисти" които работят за без пари - много "предприемачи" се подлъгват от на пръв поглед добра оферта със забележимо по-ниска цена и там отново важи правилото, което посочих и в началото на поста :)

Имал съм клиенти, които мислят че цените ми са прекалено високи, както и такива, които мислят че вземам прекалено малко и ми предлагат по-голяма сума (не се бъзикам, нито целя да се хваля, но реално съм имал такива случаи), най-вероятно защото са си имали вземане даване с горепосочените "професионални" фирми и разликата в цените е фрапираща.
 
От: Из извратената БГ икономика

На повечето малки и средни фирми не им и трябва сайт за 5-6к. Имат нужда само от онлайн визитна картичка с мейл, физически адрес, телефон, две снимки и няколко изречения, описващи дейността. Такова нещо всеки идиот може да си направи сам с Блогспот или Уордпрес.ком. Става въпрос за друго. Ако искаш тази визитна картичка да изглежда добре имаш избор да се бъхташ цял ден и резултатът да е нещо, което изглежда така сякаш е изядено и повърнато, или да дадеш 20 лв. на някой от този форум, примерно, който за два часа да ти сглоби стилно изглеждаща страница, нищо че ще е с безплатна платформа и готов темплейт. Говоря общо, за клиенти, които не работят в онлайн сферата и познанията им за тези неща са под средните. Същото е с домашните ремонти, тези по колата и т.н. Тук проблемът е в народопсихологията, а не в логиката. Няма как да разбереш, че правиш нещата по грешен начин, докато не видиш цяла друга държава, където се правят по правилния и колко по-хубаво и лесно е така. Отделно, че когато всеки си знае мястото има много повече работа за тесните специалисти, което е добре за пазара на труда и икономиката като цяло. Услугите стават по-евтини и по-качествени. Всички печелят и си живеят живота, докато нашенските "тарикати" прекарват почивните си дни лежейки под колите или бъхтейки се да лепят плочки в банята или коридора.


За ИТ нещата съм съгласен, че ако не можеш по-добре е да ти го направи специалист. За битовите неща не е само до народопсихология, а и до изтънял портфейл на българина. Не става средната заплата да е по-малка от смартфон и да искаш всеки да си наема специалисти за всяка работа.
 
От: Из извратената БГ икономика

Идеята е, че малкия бизнес с един читав сайт, с добра функционалност и добър бизнес план зад него спокойно може да е не само "визитна картичка", а и да продава, да изпревари конкуренцията си в сферата ва която работи, да повиши качеството на услугата си... и т. н.. винаги има едно "НО" .. напесал съм го в предишното си мнение
 
От: Из извратената БГ икономика

Ти се оплакваш от тарикатщина. Ами знаеш ли, че почти 99% от новорегистрираните фирми в София, собствениците им не знаят какво е това МОЛ, дали са регистрирани в по ЗДДС. "Какво е това адрес на управление, аз съм писал къде е фирмата", не се различава данъчна от опростена фактура. Не знаят ЕТ или ЕООД да регистрират, за тях това май е едно и също. И та такива му неща. :)
 
От: Из извратената БГ икономика

Тест какъв е проблема да си лежиш под колата - това че колите са ти тъмна индия не значи че няма хора които да им доставя удоволствие да си ги ремонтират сами. В квартала в който живеех сигурно на пръстите на едната ръка се брояха сервизите които да имат по хубав инструмент от моя да не говорим механици дето да разбират повече от ДВГ или електроника - Как да отида да ми правят колата като виждам че нямат нужната компетенция и се учат в движение.

Колата която ми е на автара съм я разглабял на болчета и събрал обратно - боядисал съм я собственоръчно - Лично съм и направил основен ремонт на двигателя който съм свалил от съвсем друг автомобил (Деу Есперо) и поради това че в Есперото този мотор е напречен а в Мантата надлъжен делкото опиря в купето и се наложи да му сложа делкото от другата страна на разпределителният вал ползлайки такова от Опел Рекорд 1.8 което доведе до това да пренаредя електрониката ползвайки компютър от Опел кадет 1.4i и инсталация от Кадет 1.6i - Електрическа помпа от Форд и тн тн. Към всичко това добави че лапите на мотора не отговарят и съм ги правил къстъм с електоржена и че тоя мотор не пасва на старите скорости и се ползва друга камбана и тн тн

Е сега ми кажи колко сервизи във твоят град са способни да направят това нещо и защо трябва да плащам за нещо което ми доставя удоволствие да го правя.

Не така седеше въпроса с удоволствието с плочките и дограмата в къщата - не ми правеше голямо удоволствие но се налагаше защото след като купих къщата нямах друг избор от финансова гледна точка и си налепих плочките не по лошо от плочкаджия купих си машина за алуминиевата дограма и я смених и нея.

Така че истини има много и всеки си знае своята - Щом ви е кеф да се правите на големите баровци дето за всичко си плащат ОК - само да ви попитам що не си плащате на някой квалифициран с диплома да ви прави сайтовете а се мъчите сами.
 
От: Из извратената БГ икономика

Кажи, честно Тоя "Опел" 75 година ли е? Щото там някъде е границата между тия с кръглите стопове и твоята. Мислех, че просто си фен на ретро автомобилите..
 
От: Из извратената БГ икономика

Точно 75-та е - Това е от първите от този модел и имах късмет да го купя в сравнително добро състояние за годините си със частично оригинална боя и доста запазен салон - След реставрацията я карах 2-3 години почти само нея всекидневно - уникална машина - без рамки на стъклата и убийствен дизайн (поне за мен)
 
От: Из извратената БГ икономика

Кой не е чувал за mantaman, кой не е чел неговите мнения в опела... :)

Не променяйте темата... Дайте други примери да се смеем, че сълзи не останаха.... :) :) :)
 
От: Из извратената БГ икономика

Как ти се вижда корпоративен уеб сайт за 300 лева, включващ в себе си:

1. Премиум тема
2. Хостинг и домейн
3. Два социални канала Facebook & Twitter
4. Нанасяне на текстове
5. Лого и корпоративна идеинтичност

Това е предложение. Определено не е поето като поръчка, защото все едно забиваш кол в сърцето на бг уебмастърството. :)

На колко бихте оценили това, като се събразите и с ценното си know how и времето, нужно за създаването на всичко това.
 
От: От: Из извратената БГ икономика

защото "цакането с топла бира" не е рядкост в ежедневието ни. Караш колата на ремонт, те сменят гърнето, което уж е фабрично и чисто ново, но в последствие се оказва втора употреба и друг модел. След две седмици е пак на ремонт. Такива примери бол.

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=41013&p=413805#post413805
 
От: Из извратената БГ икономика

Как ти се вижда корпоративен уеб сайт за 300 лева, включващ в себе си:

1. Премиум тема
2. Хостинг и домейн
3. Два социални канала Facebook & Twitter
4. Нанасяне на текстове
5. Лого и корпоративна идеинтичност

Това е предложение. Определено не е поето като поръчка, защото все едно забиваш кол в сърцето на бг уебмастърството. :)

На колко бихте оценили това, като се събразите и с ценното си know how и времето, нужно за създаването на всичко това.

Според качеството цената може да варира от посочената 300 до 30 000 лв.

1. Премиум тема (уник. дизайн 2000 долара)
2. Сървър (500 лв. годишно)
3. Туитър и Фб. акаунти - поддръжка 100 лв. месечно
4. Нанасяне на текстове - не ми е ясно - какво се има в предвид
5. Лого - 1000 лв.

Като в зависимост от бранда цените за поддръжка могат да стигнат до + безкрайност. Ако сайта + фб + Туитър акаунта вдигнат продажбите с определен %, защо не въпросната марка да инвестира в развитето..
 
От: Из извратената БГ икономика

Мисля, че Wordpress и спомагателните разработчици забиха от отдавна кол :) Сега, ако направя аналогия с една друга тема, дето там искат протекционализъм, то значи трябва да се забрани УП в БГ, за да има работа на уебмастърите и ще вадят добрите продукти :D
 
От: Из извратената БГ икономика

Тест какъв е проблема да си лежиш под колата - това че колите са ти тъмна индия не значи че няма хора които да им доставя удоволствие да си ги ремонтират сами. В квартала в който живеех сигурно на пръстите на едната ръка се брояха сервизите които да имат по хубав инструмент от моя да не говорим механици дето да разбират повече от ДВГ или електроника - Как да отида да ми правят колата като виждам че нямат нужната компетенция и се учат в движение.
Много добре знаеш, че не говорех за хобита, като дадох за пример ремонта на колите. Да ремонтираш от необходимост или за удоволствие са съвсем отделни неща. И да си плащаш за всичко не те прави баровец. Това също е една много голяма заблуда. Здравият разум подсказва, че ако искаш една работа да бъде свършена както трябва е нужен тесен специалист, който само с това се занимава (нямам предвид смяната на крушки). Ако искаш работата да бъде свършена някак си, можеш да се захванеш сам и да се учиш в движение. Резултатът обаче първо няма да е същия в качествено отношение, а после времето за извършване на дейността също ще бъде в пъти по-дълго. Както казах, проблемът е в народопсихологията. Мен не ме засяга пряко това, че някой друг няколко месеца се блъска да върши домашен ремонт, който майстори биха направили за седмица или две. Не ме бърка и това, че на балкона в къща за 300 000 лв. на простора висят долни гащи и сутиени, при условие, че електрическа сушилна машина с козметични дефекти вече може да се купи за 200 лв. Просто ми е тъпо, че масовата селяния мъчи хората, а те дори не осъзнават това. Това има и пряко влияние върху икономиката. По-горе вече обясних защо.
 
От: Из извратената БГ икономика

Мисля, че Wordpress и спомагателните разработчици забиха от отдавна кол :) Сега, ако направя аналогия с една друга тема, дето там искат протекционализъм, то значи трябва да се забрани УП в БГ, за да има работа на уебмастърите и ще вадят добрите продукти :D

То и форумите трябва да се забранят - да се даде възможност на Български пощи да разнасят повече писма.
 
От: Из извратената БГ икономика

То и форумите трябва да се забранят - да се даде възможност на Български пощи да разнасят повече писма.

Да и телефоните са изяли бизнеса на телеграфа, както факса на пощата - ей много забрани трябва май :D
 
От: Из извратената БГ икономика

Много добре знаеш, че не говорех за хобита, като дадох за пример ремонта на колите. Да ремонтираш от необходимост или за удоволствие са съвсем отделни неща. И да си плащаш за всичко не те прави баровец. Това също е една много голяма заблуда. Здравият разум подсказва, че ако искаш една работа да бъде свършена както трябва е нужен тесен специалист, който само с това се занимава (нямам предвид смяната на крушки). Ако искаш работата да бъде свършена някак си, можеш да се захванеш сам и да се учиш в движение. Резултатът обаче първо няма да е същия в качествено отношение, а после времето за извършване на дейността също ще бъде в пъти по-дълго. Както казах, проблемът е в народопсихологията. Мен не ме засяга пряко това, че някой друг няколко месеца се блъска да върши домашен ремонт, който майстори биха направили за седмица или две. Не ме бърка и това, че на балкона в къща за 300 000 лв. на простора висят долни гащи и сутиени, при условие, че електрическа сушилна машина с козметични дефекти вече може да се купи за 200 лв. Просто ми е тъпо, че масовата селяния мъчи хората, а те дори не осъзнават това. Това има и пряко влияние върху икономиката. По-горе вече обясних защо.

На мен пък ми е странно това мислене - че нищо, което не е купено с пари, не е добро. Познавам хора, които никога не използват домашни продукти, а се доверяват само на опакованите в магазина. Това вече е промит мозък и им е втълпено, че за всичко трябва да плащат, за да е качествено. Никога не биха яли зеленчук от градината в някое село или да пият вода от планината, защото може да са заразни - къде къде по-добре е да си купят от магазина нещо опаковано и "качествено". Така е и с тези ремонти, всеки сам да решава за себе си, но защо смяташ че е лошо да си прави нещата човек сам? Селяния било да се простират дрехите, ти да не мислиш че по другите държави всички са със сушилни и няма такива неща. Аз пък мога да кажа, че тук в БГ много хора имат изкривено мислене и започнаха да се мислят за много напред. Много не карат колела, защото видиш ли, това ни дърпа назад, по-добре е да имаш кола нали. А защо тогава навсякъде по света хората правят велоалеи и е толкова разпространено това? Комплексите си казват думата, но това вече е друга тема.

Не упреквам никого, но не може да се съди някой, защото прави нещо, което друг не одобрява. Този човек може да има много причини за това - да му харесва, да няма достатъчно средства за майстор и т.н. Финансовата страна на въпроса не е никак маловажна, защото ако се прави ремонт, който би струвал 10 000 лева, човек със заплата 500 лева няма тези пари и ще си го направи сам за 1000 лева например. Това, че няма пари и не иска да става роб на някоя банка, взимайки кредит за ремонт, прави ли го селянин?
 
От: Из извратената БГ икономика

Само да вметна, че ми е адски неприятно, когато се говори за селяните, като за нещо обидно. 80% от населението на нашата държава е било селско до 1944 г. Хайде да не се правим на големите граждани, щото на повечето съм сигурен, че бабите и дядовците им са селяни.
 
От: Из извратената БГ икономика

Само да вметна, че ми е адски неприятно, когато се говори за селяните, като за нещо обидно. 80% от населението на нашата държава е било селско до 1944 г. Хайде да не се правим на големите граждани, щото на повечето съм сигурен, че бабите и дядовците им са селяни.
Ами топа пак са криворазбрани представи, които се наложиха когато започна "демокрацията". Всички почнаха да купуват мобифони и коли и всичко, което са правили преди това стана "селско" и старомодно. Работата е там, че неща които се считат за нормални навсякъде по света, у нас се приемат за остарели. Пак ще дам пример с колелата, защото познавам хора които искат да карат и имат колела, но не го правят - мислят си, че ще ги смятат за бедни и ще им се смеят, че нямат пари за гориво да си карат колите. Това са комплекси, които трудно ще се изкоренят от мисленето на повечето.
 

Горе