Из извратената БГ икономика

От: Из извратената БГ икономика

Бабите и дядовците - То на половин София дето са родени северно от централна гара и са над 50г в паспортите им пишеше роден в село надежда
 
От: Из извратената БГ икономика

Бабите и дядовците - То на половин София дето са родени северно от централна гара и са над 50г в паспортите им пишеше роден в село надежда

Не случайно Фандъкова поиска София да бъде включена в програма "Развитие на селските райони" :-o Как ли са реагирали ония в хералдическия квартал Лозенец? :D

http://dnes.dir.bg/news/yordanka-fandakova-razvitie-selskite-ryoni-13418978?nt=10
 
От: Из извратената БГ икономика

аз като знам че не мога да направя нещо сам си плащам

и искам да си платя за направата на качествен продукт от специалист. давам му точно задание с точните ми изисквания.

та казвам искам това, това и това, искам да има тези функционалности, искам от това меню така да търси. след седмица получавам оферта. не малка сума. веднага се съгласявам на офертата без пазарлък. има време за изпълнение и цена. "от фирма стояща зад името си"

а сега някои може ли да познае дали спазиха времето, дали продука работеше правилно и дали отговаря на най важните ми изисквания? дали комуникацията не стана трудна след като взеха парите? а имаше 12месеца срок подръжка включен в цената. за неща които имаше описани и скицирани в заданието сега ми се обявават допълнително пари...

крайния резултат - платил съм за нещо което за да го накарам да работи трябва да изразходвам огромно количество енергия и нерви да поправям грешки и да наливам пари, трябва да се примиря че функционалността ще е ограничена докато не намеря друг да довърши работата
 
От: Из извратената БГ икономика

Хора, не изчетох всичко в темата, но ако знаете какво става с обикновените хора, работници, които бачкат да си изкарат хляба. Масово работодателите не им плащат - води се двойно счетоводство, по договор имат минимална заплата, някъде дори е на 4-ри часа, а останалото, което е по уговорка им го дължат и то с месеци и будалите стоят, щото нямало иначе да си видят парите. Една миналия ден ми каза, че работи в сериозна фирма, туристическа, няма да и казвам името, натрупали по 5000 лв да им дължат пари и накрая им казали, че ако не се подпишат, че са си получили парите, ще ги уволнята от работа. Някои хора казали, че ще ги съдят и веднага фирмата ги подвежда под отговорност за кражби и други нарушения. Какво да говорим повече за морала на българския работодател.
 
От: Из извратената БГ икономика

Не съм чувал досега за случай някой да иска да кара колело, но да не го прави, защото щели да го помислят за беден. Честно казано това си е пълна комплексарщина. На мен изобщо не ми дреме кой за какъв ще ме помисли. Има една много хубава поговорка за патката, която много мислила. Ветреещите се гащи обаче са много добър показател, тъй като много голяма част от хората у нас могат да го избегнат, но не го правят. Не става въпрос само за това как изглежда отстрани, ами е и въпрос на комфорт. Обучил съм много хора около мен да ползват сушилни машини и който е пробвал веднъж не се е отказал без значение какъв му е социалният статус. Просто това е едно от удобствата, наред с вътрешната тоалетна, които всеки обикновен човек няма логична причина да не ползва. За богатите хора вече да не говорим.

Между селянията като душевно състояние и хора от село няма нищо общо. Много добре знаете, че са коренно различни двете неща. Всъщност хората на село са много по-напред от тези в града и са по-склонни да си плащат за неща, които няма нужда сами да вършат, защото имат по-важна работа. Търговията със стоки и услуги там върви много по-интензивно. Плаща се масово за всичко. Пазаруват се яйца, мляко и други неща, наемат се хора за 5 лв. да ти прекопаят градината примерно и т.н. В нашето село си има много добри електротехници, специалисти по ВиК и всякакви други кадри, които постоянно имат поръчки и могат да си позволят да държат поносими за всеки цени. Много ясно, че в такъв случай всеки ще предпочете услугите им вместо да се прави на баш майстор.

Всичко това има пряка връзка с икономиката. Епичните домашни ремонти са най-подходящи като пример. Губиш месеци, блъскаш се като грешен дявол, прахосваш безкраен брой часове и нямаш време за адекватна почивка. От това няма как да не страда основната ти работа, тъй като неминуемо я жертваш. Вместо да мислиш как да изкараш повече пари или да си осъвремениш познанията в областта, в която работиш ти се чудиш как точно да залепиш плочките или четеш в нета инструкции как се монтира ламиниран паркет. Накрая паркетът скърца, а плочките след няколко години почват да се отлепят или просто нямат равни фуги и не са на еднаква височина. Понеже всички останали хора правят като теб майсторите, налични на пазара нямат достатъчно работа и са принудени да държат високи цени, нямат възможност да трупат опит и не са много добри. Това важи за всички области, без значение дали става въпрос за слагане на теракот, правене на сайтове или нещо друго. Българите трябва да се научим да си ценим труда и времето, защото са ценни ресурси, а ги прахосваме и това не е особено разумно след като живеем в период на перманентна криза.
 
От: От: Из извратената БГ икономика

Не съм чувал досега за случай някой да иска да кара колело, но да не го прави, защото щели да го помислят за беден. Честно казано това си е пълна комплексарщина. На мен изобщо не ми дреме кой за какъв ще ме помисли. Има една много хубава поговорка за патката, която много мислила. Ветреещите се гащи обаче са много добър показател, тъй като много голяма част от хората у нас могат да го избегнат, но не го правят. Не става въпрос само за това как изглежда отстрани, ами е и въпрос на комфорт. Обучил съм много хора около мен да ползват сушилни машини и който е пробвал веднъж не се е отказал без значение какъв му е социалният статус. Просто това е едно от удобствата, наред с вътрешната тоалетна, които всеки обикновен човек няма логична причина да не ползва. За богатите хора вече да не говорим.

Между селянията като душевно състояние и хора от село няма нищо общо. Много добре знаете, че са коренно различни двете неща. Всъщност хората на село са много по-напред от тези в града и са по-склонни да си плащат за неща, които няма нужда сами да вършат, защото имат по-важна работа. Търговията със стоки и услуги там върви много по-интензивно. Плаща се масово за всичко. Пазаруват се яйца, мляко и други неща, наемат се хора за 5 лв. да ти прекопаят градината примерно и т.н. В нашето село си има много добри електротехници, специалисти по ВиК и всякакви други кадри, които постоянно имат поръчки и могат да си позволят да държат поносими за всеки цени. Много ясно, че в такъв случай всеки ще предпочете услугите им вместо да се прави на баш майстор.

Всичко това има пряка връзка с икономиката. Епичните домашни ремонти са най-подходящи като пример. Губиш месеци, блъскаш се като грешен дявол, прахосваш безкраен брой часове и нямаш време за адекватна почивка. От това няма как да не страда основната ти работа, тъй като неминуемо я жертваш. Вместо да мислиш как да изкараш повече пари или да си осъвремениш познанията в областта, в която работиш ти се чудиш как точно да залепиш плочките или четеш в нета инструкции как се монтира ламиниран паркет. Накрая паркетът скърца, а плочките след няколко години почват да се отлепят или просто нямат равни фуги и не са на еднаква височина. Понеже всички останали хора правят като теб майсторите, налични на пазара нямат достатъчно работа и са принудени да държат високи цени, нямат възможност да трупат опит и не са много добри. Това важи за всички области, без значение дали става въпрос за слагане на теракот, правене на сайтове или нещо друго. Българите трябва да се научим да си ценим труда и времето, защото са ценни ресурси, а ги прахосваме и това не е особено разумно след като живеем в период на перманентна криза.

Е добре, кажи ми като хората нямат пари, как да плащат на майстори? Тук не става въпрос само за желание, а и за възможности. Страната е бедна и почти никой не може да си го позволи. Такова е положението. Средната работна заплата е около 500 лева месечно, с тези пари хората едва успяват да си купят материалите, камо ли да плащат и на майстори. Ако ти имаш повече пари и не ти е проблем да дадеш 5-10К за ремонт, не мисли че всички са така. Трябва да се гледат всички гледни точки.
 
От: Из извратената БГ икономика

Не става въпрос за това кой колко пари има. Ако на някой не му стигат средствата и иска да живее по-комфортно може да вложи времето и ресурсите, с които разполага в усъвършенстване на професията си или направо да я смени, ако я смята за безперспективна. Един от проблемите е, че на никой у нас не му харесва да се разполага според чергата си, но вместо да се търси решение на основния проблем се използват заобиколни методи. Прахосва се и малкият наличен ресурс за неща, които не водят до траен резултат. Нормално ли ти се вижда някой с 500 лв. заплата да изтегли 5 000 лв. заем с над 30% годишна лихва, за да си купи нова плазма, хладилник, печка и прахосмукачка, след като това го обрича на поне десет години непосилни месечни вноски и няма да му помогне по никакъв начин да си осигури по-висок социален статус или по-добро възнаграждение в основната му работа? Разумният човек би изтеглил такъв заем, само за да го използва за нещо, което впоследствие ще му осигури някаква възвръщаемост. Ще вложи парите в обучение, бизнес, работни машини или нещо такова. У нас обаче повечето хора смятат за най-нормално и логично да се спрат на първия вариант и изобщо дори не се замислят защо това не е правилно.
 
Re: От: Из извратената БГ икономика

Не виждам какъв е проблема човек сам да си свърши определена работа ако я умее дето има един лаф - "на вълка му е дебел врата защото сам си върши работата". Повечето сме си вършили бая работа сами и да си кривите душата те така е.

Аз по принцип нали съм уебмастър и съм си вършил всичко от до сам в началото :) то това влиза в длъностната характеристика на уебмастърите сега предпочитам да съм нещо като готвач да сглобя и да миксирам различни външни услуги с мое ноу хау - освен всичко звучи яко :D ама повече аутсорсинг на задачи повече пари за разходи всеки си предценява на какво къде му е лимита... ясно че няма да е като от професионалист ама може да залърпи положението докато превърти малко оборот :)
 
От: Из извратената БГ икономика

Не става въпрос за това кой колко пари има. Ако на някой не му стигат средствата и иска да живее по-комфортно може да вложи времето и ресурсите, с които разполага в усъвършенстване на професията си или направо да я смени, ако я смята за безперспективна. Един от проблемите е, че на никой у нас не му харесва да се разполага според чергата си, но вместо да се търси решение на основния проблем се използват заобиколни методи. Прахосва се и малкият наличен ресурс за неща, които не водят до траен резултат. Нормално ли ти се вижда някой с 500 лв. заплата да изтегли 5 000 лв. заем с над 30% годишна лихва, за да си купи нова плазма, хладилник, печка и прахосмукачка, след като това го обрича на поне десет години непосилни месечни вноски и няма да му помогне по никакъв начин да си осигури по-висок социален статус или по-добро възнаграждение в основната му работа? Разумният човек би изтеглил такъв заем, само за да го използва за нещо, което впоследствие ще му осигури някаква възвръщаемост. Ще вложи парите в обучение, бизнес, работни машини или нещо такова. У нас обаче повечето хора смятат за най-нормално и логично да се спрат на първия вариант и изобщо дори не се замислят защо това не е правилно.

То по принцип е така, но отчиташ ли факта, че държавата е съсипана и тук почти нищо не може да се прави. Колкото и да учиш, пак ще взимаш малко пари, много е трудно да се печели. Пълно е с хора с образование, които работят за 500 лева. Самата икономика на страната е унищожена.

Иначе съм съгласен, че повечето хора тук мислят по много глупав начин и теглят всевъзможни кредити за коли, телефони, телевизори и др, това е друг проблем за който писах по-горе.
 
От: Из извратената БГ икономика

Тези неща за специализацията и разделението на труда, разказани по забавен начин: Иван Попов, Парадоски на "деловата" икономика.

Иван Попов каза:
Баснята за Неволята е може би най-вредният за постиндустриалното общество мит. Той казва: не бива да разчитаме на посредници, трябва сами да можем всичко – с което срива устоите на посредническото общество. С подобен вреден ефект е и митът за спестовността: той блокира потребителското поведение, намалява обръщаемостта на паричната маса. "Спестовността е майка на мизерията, Седларов!" – беше казал Тодор Колев в един филм отпреди двайсетина години, но никой не осъзна каква огромна икономическа мъдрост има в това изказване, особено в епохата, когато вече не производството, а по-скоро потреблението движи икономиката.
 

Горе