Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

От: Re: От: Re: От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Да, нямат ли някакви контакти тези агенти. :) И мен ме интересува. Абе процесът не трябва ли нормалната му посока да е обратната - харесват нещо, проучват го и му предлагат финансиране, за да може да отвори работни места и да плаща повече данъци? Това ти да ходиш и да се ровиш малко ми е странно. Така някак нещата няма по-бързо от моето предложение. :)

А и погледнато от гледна точка за младите предприемачи това е невъзможно да се вържат към някой проект понеже още в началото трябва да влязат с едни 10-20 хилки за проекта само по консултанти и глупости и после казват ама те младите не отварят фирми и не се възползват от проектите и парите, а както казваш ти в такъв случай се отварят работни места за доста хора, но сега още в началото да набутам 5-20 хилки на един консултант в гушата без да знам дали проекта ми ще бъде приет си е доста грубо... Ако и при земеделците е така направо съм без думи, имам един човек занимаващ се с обработка на земи и се възползва от еврофондовете там и си скъсва гъза от работа тия дни ще го попитам дали и него го точат за такива суми консултантите....
 
От: Re: От: Re: От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

А и погледнато от гледна точка за младите предприемачи това е невъзможно да се вържат към някой проект понеже още в началото трябва да влязат с едни 10-20 хилки за проекта само по консултанти и глупости и после казват ама те младите не отварят фирми и не се възползват от проектите и парите, а както казваш ти в такъв случай се отварят работни места за доста хора, но сега още в началото да набутам 5-20 хилки на един консултант в гушата без да знам дали проекта ми ще бъде приет си е доста грубо... Ако и при земеделците е така направо съм без думи, имам един човек занимаващ се с обработка на земи и се възползва от еврофондовете там и си скъсва гъза от работа тия дни ще го попитам дали и него го точат за такива суми консултантите....

Според мен е малко страмно да ти вземат 5-20 хиляди в началото, без да се знае нищо. Най-добре е ако успее проекта си взимат %, ако не значи са се провалили и незаслужават нищо :D

Шегата настрана, ако някой знае нека напише такива консултанти.
 
От: Re: От: Re: От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Според мен е малко страмно да ти вземат 5-20 хиляди в началото, без да се знае нищо. Най-добре е ако успее проекта си взимат %, ако не значи са се провалили и незаслужават нищо :D

Шегата настрана, ако някой знае нека напише такива консултанти.

Да тук и аз съм напълно за, готов съм да си платя и 1000-2000лв за проекта и труда на хората все пак де, но да ми искат 10% от сумата при условие че тази сума за момента се води само едни числа, които изобщо не значат нищо за мен преди да бъде приет проeкта ми си е доста грубо :D Ако има такива консултанти (след спечелване на финансиране) и аз бих се свързал с тях, ще потърся и аз тези дни в интернет, но нито един не обявава цените си в интернет, пиша им за цени елата в офиса, звъня им по телефона елате в офиса :D Трябва да ида до 10 офеса да получа средна цена, понеже никой не смее да сподели колко взима :D
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

То се вижда, че Суперхостинг са участвали в програмата "Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност". Реално консултантската организация може да си внедри сумата в самият проект, тоест техните разходи да се финансират по дадената програма, и плащането към тях да не е с предварителни средства от Ваша страна, но има ли такъв според Вас дошъл ми някой в офиса иска проект и аз още утре му давам парче от тортата замислете се малко, можете ли да обезпечите сумата от даден проект с банкова гаранция. Коя банка ще ви изкара "банкова гаранция", тоест трябва да депозирате 30% от сумата на проекта в банката и ще си ги получите чак тогава когато приключи проектът, имате ли собствени средства с които може да оперирате в случай че н получите - авансово, междинно или окончателно плащане по даденият проект. Има си и други изисквания но най добре се свържете с някоя консултантска организация.
 
Ето това е: http://www.opcompetitiveness.bg/

Но доколкото съм запознат още не са почнали за този период. Иначе това е добър начин да вземеш пари. ;) Тук си е възстановяване на средства, което означава само едно - влиза се със собствени средства или кредит, за да се набавят тези средства и после ти ги възстановяват. И като всичко, нищо не е както трябва тук. :) Този филм съм го играл и е тъпа история. Имаш и едно чакане от няколко месеца, понякога година, а мои познат дори 3. ;)

Ако има нещо, реално ще е през някакъв фонд, който ще ви иска част от бизнеса. Получавате средства, действате и това е. ;)
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

И не на последно място аз да спомена, че не всеки проект който постъпи към съответното място е одобрен. Има неодобрени проекти които всяка година се повтарят с цел одобрение но уви няма развръзка.
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Виж eleven.bg -> Eleven is an accelerator and venture capital fund for early-stage enterprises -> финансиран е по EU програми и доста хора взеха пари от тях.
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Виж eleven.bg -> Eleven is an accelerator and venture capital fund for early-stage enterprises -> финансиран е по EU програми и доста хора взеха пари от тях.

Това е така да се каже конкурс/състезание. По различно е от това, което се обсъжда в темата. Иначе, да прав си много хора взеха.
 
Докато държавата и банките не се стиковат за парите по европроектите, нищо не става. За малкия бизнес е безсмислено. В предишния период много общини фалираха по две основни причини. Тъй като знаме колко са богати общините, те имат нужда да вземат пари, за да осъществят проектите си. Едните, за които не ми е жал никак са тези, които правеха бесни далавери, и държавата им показа среден пръст, защото изпълненията им са пълни с нередности. И нормално - увисват всички. Но другите са тези, които държавата забавя с изплащането по ред тъпи причини, а банките и текущите им разходи не ги питат. Респективно и те фалират. За това, който ще кандидатства, нека сподели, но аз имам горчив опит и това са много големи дупки, които нон стоп ще ги има и ще правят тези програми адски непривлекателни.

За стартъпи, честно казано освен някакви фондове - рискови ангели или фонд за развитие на бизнеса, което да не е по европрограми или други такива извращения може да станат нещата. Едно е хубаво тук, ще ви накарат да си направите бизнес план. Без него няма да стане. Но пък точно той ще ви даде погледа, който е задължително да имате над нещата. ;) Ако питате мен, ориентирайте се да се развивате сами, да драпате, а ако искате след време искате един бърз скоро - някой фонд като Лънчхъб или 11. :) Ще ви вземат някакъв минимален % от бизнеса, но са и в същото време скоростната лента. Имам 2ма познати вече възползвали се от такъв тип финансиране. И се развиват в момента. ;)
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Много е ебана така историята Blinky. Аз примерно не обичам да чакам клиента да дойде при мен, независимо с какво се занимавам предпочитам аз да намеря клиента, аз да му предложа нещо и накрая да го навия :D, но тук е страшно трудно давам един пример пресен тест си направих обаждам се на 5 фирми дето уж имат кинтарки но нямат никаква интернет визия в 21 век изобщо не фигурират, а предлагат услуги които всеки нормален човек проверява в интернет и разговаряме обяснявам им плюсове това онова абе всичко както си му е реда и накрая ми казва ако е повече от 200лв нямаме интерес благодарим..... След 1 седмица звъня на същите обаче им казвам здравейте по евро проект можем да Ви изготвим сайт (пак на същата система пак със същите неща, като предния разговор) по евро проект който може да се изгради за 10 000лв европара, просто вие няма да плащате им казвам и вече веднага еми да проявяваме сериозен интерес ако искате може да се срещнем и да придвижим нещата.....

Са тук хората искат нещата, знаят че ще са им от полза но не искат да плащат. Но пък сега аз да седна да давам по 5-10 хилки за изграждането на всеки такъв пич за проект все едно моя бизнес ще модернизирам... И накрая пак идва да се пазари за 100-200лв .
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Чакай, чакай малко ти им казваш "няма да плащате нищо", след това си недоволен че ти ще даваш парата отначало, чувал ли си поговорката "дай за да вземеш"
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Да, има финансиране за ИТ европроекти, мой близък "спечели" 20 хил, като отвори фирма с програмисти, а аз преди няколко години работих като фирма доставчик по такива проекти, та имам скромен опит.
Понеже виждам, че малко потребители са запознати с евро финансирането, ще обясня защо "спечели" е в кавички и какво трябва да знаете на прима виста.
Задължително е ползването на консултантска фирма, защото терминологията е специфична и няма смисъл да се губи време в нейното изучаване и използване.
Не е важно идеята да е иновативна.
Една част от парите отиват за заплати, а на тях се начисляват данъци и осигуровки. Предполагам е ясно, че за да вземе един служител 1000 лева, разходите за неговата заплата са още около 700 лева (и за двете страни).
Оказа се, че моя близък беше допуснал грешка от незнаене и му бяха приспаднати няколко хиляди лева. Т.е. въпреки наличие на консултантска фирма, допитването до счетоводител и юрист е почти задължително.
Не забравяйте ДДС-то, то все пак е една пета от сумата.
Обърнете внимание, че ако ще купувате техника, трябва да заложите по-голяма сума от реалната в момента, защото докато ви одобрят ще минат месеци, а може би и годините и цените се менят. Не давайте много точни параметри, а приблизителни и в никой сучай не се попълват марки, например Intel и MS.
И нещо много важно! Трябва да имате парите налични, защото първо плащаш разходите от себе си, после ги одобряват и изплащат. Ако падне правителство, може да чакате и години.
Моя близък е програмист и накрая като тегли чертата и сметна колко много часа беше загубил да се занимава с бюрокращина, установи че повече пари щеше да спечели, ако си беше програмирал тихо и кротко. Но.. от опит глава не боли, не се отказвайте лесно, ако смятате че идеята Ви е печеливша. Дори и да не се спрете на еврофинансиране, добрата идея винаги ще намери инвеститор.
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Чакай, чакай малко ти им казваш "няма да плащате нищо", след това си недоволен че ти ще даваш парата отначало, чувал ли си поговорката "дай за да вземеш"

Имах в предвид че ако им го предоставя безплатно всеки го иска, но ако трябва да го направят без финансиране примерно изобщо не се навиват и това са от заможните фирми не съм се обадил на фирма с 3-ма човека персонал за която знам че примерно няма и 1-2 заплати да отдели за сайт. Но при мен аз да им изготвя сайта ТЕ трябва да кандидатстват по програмата за конкурентоспособност и аз да им изпълня после нещата, но кой би се навил да даде 5 хилки от тази фирма щом ми казват че ако е над 200лв не искат да се занимават.....

Аз също след като говорих с хора запознати в тази сфера и сблъсквали се с тези неща няма голяма сметка от това да се бута и да си троши главата ако е решил да направи нещата както трябва, ако искаш да крадеш обаче тогава имало сметка. Направо ме отказаха от тези ИТ проекти...
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

danko6, много хубаво правиш, че търсиш конкретни клиенти. Хубаво е тези срещи да стават на живо, а не по телефона. А с кого точно си говорил, че са ти предложили цена от 200 лева?
 
Баси, тази държава грам ли не и пука, че фирмите плащат малко данъци поради простата причина, че никой по никакъв начин не им тегли едно рамо, а дори напротив, съсипва ги с някакви безумни решения, обслужващи други бизнеси (най-често точно определени в познания "кръг") и безсмислена и абсурдна бюрократщина, която е може би най-големия минус на държавния апарат. Една фирма вместо да получи субсидиране и да не плаща корпоративен данък за 2014 година примерно 2000 лева, да плаща за 2015 година примерно 5000 лева и тенденцията да е към увеличение на тази дума. Това не е ли начина. Не е ли по-добре и за икономиката и за работните места, както и потреблението. Не знам точно на какво разчитат, но веднъж бизнес опитал "благините' на европрограмите, не се връща към тях. В това може да сте сигурни.

В момента България толкова много може да дръпне в IT проектите, не само тук, но и за чужбина, че аз лично като човек, който забелязва възможностите се чудя на смотаняци не виждат ли с малко инвестиции в сектора какво могат да направят. Ако забележите в момента има много курсове, програми за обучение на IT специалисти и то не е случайно. Все си мислех, че някой от тази абсурдна държава може да гледа по-далеч от носа си, но уви, бъркал съм се. За това за момента май единствените хора, които могат да помогнат са именно акселераторите. Едно време дори банките имаха конкурси за финансиране на добра бизнес идея с награден фонд сумата, която му е нужна, но до определена сума де. ;)
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Хах, защо си губите времето с тия простотии, евро фондовете са от наши момчета за наши момчета, не само в България, схемата е ясна – правят се проекти заради самите проекти, за да се усвоят парите, съответно комисионните.

Ако не сте от нашите момчета, забравете за тая дивотия, защото парите са малко, а нашите момчета се увеличават все повече и повече…
Целия този процес се представя като икономика, а всъщност икономика няма в истинския смисъл на тази дума, по простата причина че тези проекти нямат и няма да имат печалба.

Темата за качеството въобще няма да я отварям, защото нашите момчета просто не знаят какво е това и не им трябва да зная, защото, те , парите така или иначе идват от въздуха..

Евро фондовете са си просия, богатите дават на бедните, за да няма проблеми и всички да са доволни.
Отделно, както нашите политици си купуват гласове с кебапчета и кюфтета, така евро политиците си купуват наши политици чрез евро фондовете.
Нищо ново под слънцето…
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

@3des - и ти толкова си запознат с евро финансирането
@Business abacus - ти за пореден път се изказваш неподготвен по темата
@ Blinky - ELEVEN и LAUNCHub са рискови фондове, които са създадени по инициативата JEREMIE – ОП „Конкурентноспособност” за подпомогане на стартиращи малки и средни предприятия /МСП/

Оперативните програми и всички механизми за финансиране от ЕС, Фондации на филантропи и т.н. са си бизнес като всеки друг - за да си успешен трябва да отделиш нужното време, да четеш и да се отдадеш.
Освен това трябва да знаете, че едно или две проектни предложения ще идат на вятъра.
В допълнение да ви кажа, че най-лесното нещо е да спечелиш проект. Трудно е да го изпълниш и да го отчетеш.
Така, че ако на някой му се занимава да отдели малко време за четене, и да приеме мисълта, че няма да стане от първия път.
 
От: Има ли еврофинансиране за ИТ проекти.

Не съм съгласен с твърдението, че трябва задължително да се мине през консултантска фирма.
Съгласен съм, че има терминология, но консултантската фирма не гарантира финансиране и финансирането не е задължително да е благодарение на консултантска фирма.
И повтарям - трябва четене, дори и фирма да помага, защото парите след това трябва да се управляват, а проекта да се отчита (което е по сложната част).

За да съм малко полезен - винаги, винаги има насоки за кандидатстване (или нещо подобно, под друго име). Там е написано абсолютно всичко, просто трябва да ги прочетете 3-4 пъти. В тях пише какво, как, кога, с кого трябва да правите и какви резултати трябва да постигнете за да получите финансиране (терминологията). Остава да опишете проектното си предложение в съответствие с насоките и да бъдете реалисти в попълването на бюджета.
 

Горе