Има ли смисъл от висшето образование?

От: Има ли смисъл от висшето образование?

В живота няма нищо излишно. Дето се вика, аз и С категория изкарах едно време и до момента не съм карал нещо по голямо от бус с категория Б. И книжка за мотор изкарах на майтап и в последствие се зарибих. Курса ми беше 120 лв. за мотор, а в момента е около 350 и нагоре. И висше задочно записах (макар, че се чувствам възрастен за тия работи) и ще го изкарам така между другото. По добре по цял ден да висите по кафетата и да пафкате цигари ли? Като имате свободно време и финанси ги инвестирайте в нещо. Ако не ви се учи даден предмет или специалност, не се записвайте на сила. Няма смисъл да записвате нещо просто за да минава времето. Запишете нещо което ви се иска да учите и работите.
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

Аз започнах с Правец16 и от там на IBM PC със 32 KB RAM, след това се прехвърлих на една 80386 SX със 4 MB RAM, като работех предимно под DOS и учех програмиране на BASIC, PASCAL, FORTRAN, ASSEMBLER и малко COBOL, учех ги за себе си от интерес и обща култура, а след това си взех една 80486 DX-4 със 8 MB RAM и допълнителен Co-процесор :) ( тия Co-процесори тогава по ония години бяха с предимство ) - с WINDOWS 3,11 като хард диска беше 256 MB :) и от там на PENTIUM CPU 166 MHZ със 16 MB RAM, хард диска беше 1,2 GB :) - с WINDOWS-95 и от там по късно му сложих WINDOWS-98 SECOND EDITION, като му вдигнах RAM-паметта на 32 MB и една по хубава видео-карта за времето си - Вуду-Банши 16 MB :)

Наистина че по онези времена когато интернета не беше навлязъл и работехме под DOS нямахме ядове с видео-карти защото тогава нямаше тежки графични режими, и вярно че хардовете не бяха пълни, то нямаше и торенти от къде да теглиш софтуер и каквото и да било. :) А сега все нещо не ни достига, все нещо трябва да се добави, купуваш най новата конфигурация с най мощен CPU а той само след 6 месеца ще остарее, защото ще излезе друга нова по мощна конфигурация, и така няма край. Друг е въпроса че сайтовете стават все по тежки - трябва да обновяваш флаш-плеъйра, браузера, плъгини... все нещо трябва да обновяваш, все проблеми. Да не говорим ако си запален геймър - луди инвестиции. Сега новите филми в HD-формат или Blue-Ray - искат мощни видео-карти, тежки за процесора, гълтат място на харда...... Само проблеми и усложняват излишно нещата новите технологии.

Голяма тръпка беше цялата дандания да :beer: Добре, че от работа не ми остава време за игри. Иначе майко мила що пара щеше да хвръкне :lol:
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

Като цяло българското образование е много зле.Но все пак си мисля че има смисъл от висшето образование.Разбира се зависи в каква специалност се записваш и дали искаш да придобиеш нови знания и умения.Ако се записваш само колкото да имаш диплома-не,няма смисъл.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Изключително интересна тема. Моето лично мнение е че най-добрата инвестиция е в образованието ( колкото и клиширано да звучи).
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Има смисъл, но без това да означава, че без него не струваш нищо. Според мен работодателите са доста по предразположени към хора със висше образование, но както казах, ако можеш да правиш нещо, то си личи и ще бъде оценено. Лично аз съм завършил колеж за програмисти. Като излязох от там знаех само базови неща. Хванах се на работа, след 6 месеца имах повишение, все още не съм съвсем сигурен в уменията си, но знам, че, ако се наложи да си търся друга работа е достатъчно да представя проектите в който съм участвал и съответно какво мога. Така, че висшето е относително и зависи от самият човек, въпреки, че за много високи позиции е задължително. :)
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

Аз лично смятам, че има полза. Старите хора са ни учили, че дипломата в ръка е важна. Следването носи и своите положителни качества, като това да станеш самостоятелен и отговорен. Обогатяваш се, запознаваш се с много нови хора.
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

Аз лично смятам, че има полза. Старите хора са ни учили, че дипломата в ръка е важна. Следването носи и своите положителни качества, като това да станеш самостоятелен и отговорен. Обогатяваш се, запознаваш се с много нови хора.


Разбирам, че си трупаш мненията, но ще ти отговоря:)

Особено пушенето на трева, пиенето на алкохол до припадък и обикалянето на кръчмите до сутринта са една малка част от положителните качества, които се формират по време на следването. Самостоятелен и отговорен се ставаше в казармата на времето. Студентския живот не мисля, че те прави нито самостоятелен, нито отговорен. Точно обратното. Отлагаш поне с 5 години да станеш самостоятелен и отговорен.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Това за казармата и аз си го мислех, но то е само за мъже. Негативизмите, които идват със следването зависи от човек до каква степен ще позволи да се случи това. А за самостоятелността съм напълно убедена, защото днес имам познати, които са на 30-40г и не са се отделяли от полите на майките си.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Висшето образование не е диплома. Дипломата е просто официален документ, който удостоверява, че сте качили нивото си на познания. Целта на висшето образование не е да учи на самостоятелност и изобщо не може да става въпрос за сравнение с казармата. Който иска да научи как да се оправя сам може да се запише за бригада в САЩ. Това е в пъти по-добър тест за независимост от прехвалената казарма. Едно е да отидеш в някакво малоумно поделение на 50-100 километра от дома, където да те учат как да не използваш мозъка си и да маршируваш като ненормален при всякакви климатични условия, а съвсем друго да заминеш на 10 000 километра от дома, на друг континент, където трябва да се оправяш сам и няма на кого да разчиташ.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Висшето образование не е диплома. Дипломата е просто официален документ, който удостоверява, че сте качили нивото си на познания. Целта на висшето образование не е да учи на самостоятелност и изобщо не може да става въпрос за сравнение с казармата. Който иска да научи как да се оправя сам може да се запише за бригада в САЩ. Това е в пъти по-добър тест за независимост от прехвалената казарма. Едно е да отидеш в някакво малоумно поделение на 50-100 километра от дома, където да те учат как да не използваш мозъка си и да маршируваш като ненормален при всякакви климатични условия, а съвсем друго да заминеш на 10 000 километра от дома, на друг континент, където трябва да се оправяш сам и няма на кого да разчиташ.


Твоето сравнение е по неуместно и от моето:) На каква самостоятелност точно щете научи тази бригада, като всичко ти е организирано? Също средата нито е враждебно настроена, нито нищо... отиваш и си бачкаш. Аз не съм ходил, но съм говорил с хора, които са ходили и най близкото като сравнение си е екскурзия. Не съм чул някой да се оплаква, че му е било трудно или нещо подобно. Докато за другото не е точно така:)
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Казармата да не би да е неорганизирана? Точно обратното. Хранят те, обличат те, будят те, приспиват те, мислят вместо теб и т.н. А бригадите не бих казал, че са екскурзия или всичко ти е уредено. Ако имаш "късмет" даже може да се окаже, че като кацнеш вече няма работа за тебе, няма квартира и трябва спешно да търсиш нещо друго, а хората, които познаваш са чак на другия край на света.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

за интернет-предприемачеството и предприемачеството не е задължително висше според мен
 
Последно редактирано:
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Казармата да не би да е неорганизирана? Точно обратното. Хранят те, обличат те, будят те, приспиват те, мислят вместо теб и т.н. А бригадите не бих казал, че са екскурзия или всичко ти е уредено. Ако имаш "късмет" даже може да се окаже, че като кацнеш вече няма работа за тебе, няма квартира и трябва спешно да търсиш нещо друго, а хората, които познаваш са чак на другия край на света.

Ти в казарма ходи ли?
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Висшето е предпоставка за добър кадър, но не е основното. Нормално е един студент, който е вложил пари, усилия и ум да изучи, ама наистина да изучи някаква специалност , да има по-добър старт в кариерата. Но има много фактори занапред, като практически умения, ниво на спецификация. Признавам хора със практически познания и умения, отколкото една тапия, която може и да се закупи за 2 бона :). Има доста примери за невероятни таланти и успели хора, без да са изкарали университет - пример Стив Джобс (R.I.P.)
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

"По добре по цял ден да висите по кафетата и да пафкате цигари ли?"

Аз като студент предимно това правих, ако не бях с някоя сгодна колежка. Следвал съм няколко пъти и не смятам, че съм си загубил времето. Това са едни от най-приятните ми години. Двете години в казармата са ми единствените загубени години в живота, които за съжаление никой няма да ми ги върне.

И едно наблюдение сред моите приятели. Всички които се развиха и направиха кариери имат висше, но за съжаление не всички които имат висше успяха в живота. Рецепта няма за всеки е различно.

Иначе образованието не е задължително. Я преди време как едно царче промени закона, че нашето момче да може да стане министър със средно образование. Все пак ви пожелавам като ви се наложи да ползвате лекар, архитект, геодезист, ядрен физик и т.н. да са дипломирани. Па дизайнера който си наемате да ви аранжира къщата може и да е най-обикновен п..с.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Да, то ни тъй, ни иначе. Трябва да се намери баланса, както е почти при всичко. ;)

Или си спукваш задника от зубрене и дипломи, и какво ли не, като след завършването отиваш на трудовата борса и те нахендрят на някаква скапана работа или ти обясняват колко си квалифициран и няма място за теб в тази фирма. А ако има, то парите са тези и това е положението. Както викат "Ако щеш".

Другата крайност също не е оферта. Седиш, пиеш кафета, ходиш разгонен по коридорите на университета, от диското в аурата и така. Безпаметно студентство, от което не само не е научил нищо, но не имал желание и за личностно развитие. На него не е нужно поне да му обясняват, че преквалифициран.

Често сценарии №2 става и по-комичен, когато след голямото пиянство и оргии 4 години, тати го урежда във фирма на негов приятел или негова, където става интересно. Тук вече пак е до личностен избор - или ставаш добър лидер и поемаш бизнеса или го съсипваш. Както се вика всяка ситуация има няколко развоя. Успях само да споделя най-често срещаните.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Ако е в България - по-скоро е губене на време... Но може да ти потрябва дипломата. Затова е добре нещо задочно или дистанционно(да е леко за учене), а през свободното време си работиш и се самообразоваш. Може и да са се променили нещата де - завърших сравнително отдавна.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не. Ти на бригада в САЩ ходил ли си?

Сравняваш несравнимото. На едното място отиваш напълно доброволно, на другото отиваш по принуда. Разликата схващаш ли я? От едното можеш да се откажеш и да си тръгнеш когато поискаш, от другото не. Още куп такива мога да ти изброя.... Много хора отиват на бригада по няколко пъти, а нещо не съм чул някой да иска пак да влиза в казармата повторно:) Спри с тая бригада, че е тъпо. Ходил съм на бригада за кайсии като малък и не беше изобщо страшно:p
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Кво, се ядете?

Ще ви кажа само какво ми беше казал последния работодател (имам предвид човек при който съм работил). Не ми показвай дипломи ей ти pc. сядай искам да те видя какво можеш.

Образованието в БГ. е пълен фалш и това, че някой има лисче дето мога да си направя на фотошопа за час нищо не говори. ;)

За казармата вече не знам по принцип съм против нея, ама каточели беше по добре когато всеки минаваше. :)
 

Горе