Има ли смисъл от висшето образование?

От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не е тъпо. Повдигнах темата, защото се спомена, че младите хора не можели сами да се справят с нищо, особено след като я нямало вече казармата да ги научи. Бригадите в чужбина са новата казарма. Щом се справят повечето хора, че и с пачки се връщат, значи няма нужда от казарма, за да ги учи как да се оправят сами. Верно че е доброволно, но сега такъв е моделът на управление - повечето неща да са доброволни, освен плащането на данъци. :)
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не е тъпо. Повдигнах темата, защото се спомена, че младите хора не можели сами да се справят с нищо, особено след като я нямало вече казармата да ги научи. Бригадите в чужбина са новата казарма. Щом се справят повечето хора, че и с пачки се връщат, значи няма нужда от казарма, за да ги учи как да се оправят сами. Верно че е доброволно, но сега такъв е моделът на управление - повечето неща да са доброволни, освен плащането на данъци. :)


Абе човек, казармата не те учи само как да се оправяш сам! Това как да ти го обясня не знам. Тук нещата опират до отговорности, разбираш ли. Няма как да се научиш да носиш отговорност за други хора на бригада. Там мислиш само за собствения си гъз и това е. А в казармата към края носиш отговорност поне за няколко човека, даже и да не носиш отговорност директно, то ако се издъниш ти, издънваш и хората по веригата и после си носиш последствията, първо от тези до теб, а после и от тези над теб. Схващаш ли сега? Също като в реалния живот, само че събрано в много кратък период от време. Проблема на младите хора сега е, че не могат да носят отговорност за никого освен за себе си. Чесно ти казвам, че на човек под 30 години много ми е трудно да имам доверие, защото са безотговорни и на тях не може да се разчита. Може всеки един момент да се отметне и да направи някоя мизерия. Не знам дали казармата е виновна но това са фактите.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не е тъпо. Повдигнах темата, защото се спомена, че младите хора не можели сами да се справят с нищо, особено след като я нямало вече казармата да ги научи. Бригадите в чужбина са новата казарма. Щом се справят повечето хора, че и с пачки се връщат, значи няма нужда от казарма, за да ги учи как да се оправят сами. Верно че е доброволно, но сега такъв е моделът на управление - повечето неща да са доброволни, освен плащането на данъци. :)

Че казармата на какво учеше?

Да ти кажа ли мен примерно на какво ме научи?

Как да прескоча оградата и да отида да купя на старото куче матерял от столюпиово и да ми провали огромна част от живота?

Ако това учене искаш да я върнат, ама не всеки ще се върне от там де аз съм бил.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Има смисъл, ако се приема сериозно и не се гони единствено "хартийката". Да бъдеш студент не означава само да получиш някакво образование, лично аз го свързвам с придобиване на самостоятелност, с изграждане на цели и предприемане на действия за тяхното постигане.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Да и винаги ще има,но е много относително какво точно се нарича "висше" в България!
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Има смисъл, ако се приема сериозно и не се гони единствено "хартийката". Да бъдеш студент не означава само да получиш някакво образование, лично аз го свързвам с придобиване на самостоятелност, с изграждане на цели и предприемане на действия за тяхното постигане.
Самостоятелност се гради и без мама и тате да плащат за това, защото ако друг плаща, това не е никаква самостоятелност. Ако целта ти е самостоятелност, можеш да я получиш и без излишния в случая разход за образование.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Не бих казал, че образованието е разход за по-голямата част от населението на България. Повечето хора живеят в големи градове, където има поне един университет и единственият разход остава семестриалната такса, която изобщо не е висока и всеки, който поиска може да си я позволи. След нея няма почти никакви други разходи, защото ако нямаш пари за учебници можеш просто да ползваш библиотеката. Ако някой си търси оправдание да остане среднист многознайко винаги ще намери, но друго си е да имаш ценз и стандартизирани знания.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Аз съм среднист и не ме е срам от това, че нямам висше. Дейностите ми са в насока, която няма нищо общо с ученото в средното. Просто избрах своя път като се самообразовах и продължавам да се самообразовам. Като всяко знание/умение и тези ми знания и умения струват пари, време, усилия, но си струва. Имам големи съмнения в ползата от повечето висши учебни заведения. Не съм сигурен, че разходите като пари и време са обосновани за това, което получаваш там.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Хубаво е да имаш хартийката за висшо, за да си намираш по-лесно работа и клиенти :) а според мен дори и учейки можеш да си "пилееш" времето доста пълноценно и приятно. Като цяло аз съм "За" :)
 

Горе