Има ли смисъл от висшето образование?

advaworx

Active Member
Седя си тука, колеги.. лежа си.. и си мисля, има ли смисъл от това висше? Не е ли пълна загуба на пари и ценно време от младините само за едната хартиика, която в послествие можеш и да си купиш?

Нали.. окей.. за някои специалности е важен университета. Натискат ги там, учат, а - у, обаче аз например уча компютърна анимация за втора година и смея да твърдя, че на теория не съм научил почти нищо ново, а самите програми човек може да си ги научи и сам...

Не е ли една много сериозна загуба на време и ресурси тоя университет? /Една учебна година ми излиза между 7 и 9 хиляди лева/. През това време ако е предприемчив човек, с малко късмет мисля, че може да си развие доста успешен СОБСТВЕН бизнес, а не да си чупи главата с тъпотии..

На какво мнение сте вие?
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

По-добре си го купи (щом може), така или иначе 5 години учене в бг си е 100% загуба на време, да не говорим изобщо колко и къде ще ти го признаят.
Иначе, не си спомням точно колко завършили си намират работа по професията...май 1-2% макс беше, както и това къде изобщо им го търся тов висше....тя работата за висшистите май отдавна е взета от партийците :lol:
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Седя си тука, колеги.. лежа си.. и си мисля, има ли смисъл от това висше? Не е ли пълна загуба на пари и ценно време от младините само за едната хартиика, която в послествие можеш и да си купиш?

Нали.. окей.. за някои специалности е важен университета. Натискат ги там, учат, а - у, обаче аз например уча компютърна анимация за втора година и смея да твърдя, че на теория не съм научил почти нищо ново, а самите програми човек може да си ги научи и сам...

Не е ли една много сериозна загуба на време и ресурси тоя университет? /Една учебна година ми излиза между 7 и 9 хиляди лева/. През това време ако е предприемчив човек, с малко късмет мисля, че може да си развие доста успешен СОБСТВЕН бизнес, а не да си чупи главата с тъпотии..

На какво мнение сте вие?

Аз имам полувисше задочно МЕИ Варна, специалност микроелектроника и кибернетика. Аз също се занимавам с програмиране на няколко езика - HTML, PHP, JAVA SCRIPT, PERL, C++, VISUAL BASIC, VISUAL ASSEMBLER но всичко учих сам. Просто практикувах, експерементирах на принципа проба-грешка но си купувах и много литература. Секциите ми в къщи са отрупани с книги за програмиране, както и сервизни книги за хардуер. Също и на хард диска ми имам много електронни книги ръководства. До като се науча колко безсънни нощи съм изкарал... Започнах още преди казармата, като бях в гимназията, но за хоби, а след казармата навлязах по сериозно в материала и вече и като работа.

Когато кандидатствах за работа в PC-сервиз изобщо не питаха какво съм завършил, а направо на пробен период ме пуснаха, искаха да видят уменията ми. А имах един колега който беше завършил информатика висше, еми какво да ти кажа - аз го учех как се прави UPDATE на BIOS, и как се разделя хард диска на дялове под DOS. Учели ги основни неща. Шефа ми после ме направи като старшия техник - всичко да минава под мой контрол и преглед, и сериозните аварии с компютри при мен. Убивах се от бачкане, защото колегите ми прехвърляха тяхната работа на мен.

Когато по късно започнах системен администратор подръжка на сървъри под Linux - пак никаква диплома не ми искаха. Искат умения да имаш. Казаха ми че дипломата няма да работи вместо мен. Прав си че до като пръскаш пари за висше, може в домашни условия да научиш много по дълбоко някои неща които там няма да ти ги кажат. Един пример с Бил Гейтс - започнал е да учи висше за IT-технологии и компютърни системи, и още на първата година е прекъснал и тотално е зарязал висшето, защото се е отдал изцяло на програмиране, нямал е време да учил просто. И ето - написал е OS човека, и цял свят работи с неговата OS защото човека е вложил труд. И много други мозъци създатели на различни софтуери също няма завършено висше, защото са се отдали на програмиране вместо да ходят на лекции. :)
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Специално за България си мисля, че е загуба на средства и време. Единственото, което може би ще е полза, е създаването на нови контакти. Като цяло всичко си го учиш сам и се стремиш към развитие, а прекараните години в университета са само заради дипломата, която не ти гарантира нищо.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Седя си тука, колеги.. лежа си.. и си мисля, има ли смисъл от това висше? Не е ли пълна загуба на пари и ценно време от младините само за едната хартиика, която в послествие можеш и да си купиш?

Нали.. окей.. за някои специалности е важен университета. Натискат ги там, учат, а - у, обаче аз например уча компютърна анимация за втора година и смея да твърдя, че на теория не съм научил почти нищо ново, а самите програми човек може да си ги научи и сам...

Не е ли една много сериозна загуба на време и ресурси тоя университет? /Една учебна година ми излиза между 7 и 9 хиляди лева/. През това време ако е предприемчив човек, с малко късмет мисля, че може да си развие доста успешен СОБСТВЕН бизнес, а не да си чупи главата с тъпотии..

На какво мнение сте вие?

От една страна си е губене на време от друга не. Примерно можеш да видиш и да се започнаеш с доста големи "умове" с които можеш да споделиш и научиш нещо. За всичкото това време, което губиш в университета все ще научиш нещо ново, не вярвам всичко да знаеш. Иначе ако искаш да развиеш бизнес най-доброто решение е задочното обучение, за една година прекарваш само 2 семетъра по 2 седмици в университета през останалото време си развиваш бизнес и учиш за изпити.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Седя си тука, колеги.. лежа си.. и си мисля, има ли смисъл от това висше? Не е ли пълна загуба на пари и ценно време от младините само за едната хартиика, която в послествие можеш и да си купиш?

Гледа се от 2 страни:

1. Какво научаваш в университета и дали наученото би ти било от полза в бъдеще, тоест дали го считаш за добра инвестиция или не?
2. Пред кого смяташ да използваш дипломата? Ако работиш за себе си, няма нужда сам да се уверяваш с парче хартия, че имаш необходимите знания. От друга страна, ако смяташ да работиш за доказала се международна компания, дипломата от Англия винаги ще ти потрябва. Друг е въпросът, че няма да е достатъчна само тя.

На какво мнение сте вие?

При всеки случаят е различен. Ти сам трябва да решиш, кой е правилният за теб път, защото най-добре знаеш какво време и ресурси инвестираш, и би трябвало най-добре да можеш да прецениш какво получаваш за тях.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Тъжно ми е като гледам как расъждавате ,че е по-добре да се купи диплома. Моето мнение е ,че има голям смисъл от висшето образование. Зависи много и от това което ще учиш. При мен не толкова натрупаните знания , а се промени начина ми на мислене , научих се на самостоятелност и се запознах с много хора и тези контакти сега са ми от полза.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Хартийката на дипломата е едно голямо нищо. Единственото полезно приложение, което виждам в нея е да я покажеш на университета, ако искаш да учиш за по-висока научна степен после. Истината е в контактите с преподавателите, които са най-добрите в твоята област и с колегите ти, някои от които със сигурност ще станат богати и успели в същата сфера. Освен това не може да се предвиди кои знания са полезни и кои безполезни. Аз между всичко останало учих предмета Управление на проекти и си мислех, че това са супер безсмислени знания, а после се оказа, че ми трябват и спестих маса пари, като си правя всичко сам.
 
  • Like
Реакции: soyo
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Тъжно ми е като гледам как расъждавате ,че е по-добре да се купи диплома. Моето мнение е ,че има голям смисъл от висшето образование. Зависи много и от това което ще учиш. При мен не толкова натрупаните знания , а се промени начина ми на мислене , научих се на самостоятелност и се запознах с много хора и тези контакти сега са ми от полза.

Има обаче и една друга работа. Според мен в тия университети и най-вече училищата, те правят робот. Окей, че ставаш самостоятелен и т.н., т'ва можеш не само в университета да го усвоиш, но там на всички създават един и същ начин на мислене.

Сигурен съм, че на почти всички им се е случвало в даден период от обучението им, преподавателя да им направи забележка, че въпреки, че нещо е написано/научено така, че да дава правилния резултат, то не било научено по правилния начин, по начина по който учителя искал да бъде научено.

... Мисля, че в живота не успява най-умния, а най-приспособимия и най-находчивия спрямо променящият се свят. С други думи - най-големия тарикат, щот' дори и 15 дипломи за висше да имаш, когато го няма онзи нюх в тебе да решаваш проблемите по-възможно най-простия и бърз начин, то нищо няма да излезе, на 99% съм сигурен...

Че така де, всеки до тук каза по някоя истина, обаче лошото е, че не може човек да разбере кое е правилно преди да е взел някое решение.. Риск..
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

А бе.. то.. имай си диплома, ама като нямаш нищо в главата.. все тая..
И аз понавам хора с 2 висшета.. и какво ? Нищо не знаят.. Смисъл не са оправни.. не можеш ли да се оправиш сам.. работата е зле..

Но аз като цяло съм "положително" настроен към висшето..
Защо ли..? Ето защо:

- Студентски живот! (Първо и преди всичко купоните и забавленията!, това трябва да се изживее)
- Социалните контакти.. (Приятелствата и познанствата, които ще направиш)
- Променя ти се до известна степен мисленето..
- Самостоятелност..
- Ще научиш нещо ново.. и интересно.. което никъде няма да намериш..

И още има, но ме мързи да ги пиша и споделям...
Като цяло 5 години от живота, не са чак такава болка за умиране, пък и винаги може да си движеш проектите.. Независимо дали си в унито или не.. Ти си мобилен.. Бачкаш си от всякъде ;)

УСПЕХ!
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

В нормалните държави да си студент може да ти даде зверски силен тласък в кариерата. В България изгодите са студентските намаления и възможни познанства.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Като образование - не, няма. Като социален живот - има.
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

В нормалните държави да си студент може да ти даде зверски силен тласък в кариерата. В България изгодите са студентските намаления и възможни познанства.

Не съжелявам, че съм завършил университет в България! :)
Можеш да научиш нещо, ако имаш желание. Всеки учител може да ти помага, ако проявиш интерес към предмета му :)
Завършил съм КСТ в ТУ и мисля и в момента работя по специалноста си.

А колкото до чуждите университети ще ви дам пример с много добър приятел от детските си години, с който и до ден днешен обменям опит!
Учи 5 години в Англия ( Warwick ) сега живее в Лондон и работи в HSBC в ИТ отдела и това лято като се видяхме го питах:
"Къде скиташ сега"
- "Бях в "Малта, Банкок и Карибите".. В БЪлгария ми е ужасно евтино и мога да си позволя да отида където си по-искам... Това му бяха думите :)
Сами си направете сметка как се е развило момчето сам!

Поздрави,
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Аз предлагам още една гледна точка. Замислете се като сте със средно примерно каква е разликата между вас и хората с основно образование (осми клас), които смятат, че средното е просто една хартийка, която не им трябва, защото те вече всичко знаели и нищо повече не им трябва. Та по подобен начин стоят и нещата със средното и висшето. Не казвам кое е добре и зле, просто давам пример. Всеки да вади изводи сам за себе си.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Има и друг проблем в България по-тчно в самите нас. искаме да сме богати още на 15-16 години, да сме мега-турбо гъзари с яки коли и едрогърди женоря. И като ни питат с какво се занимваме да се пъчим като на селски мегдан и да отговрарме : С бизнес :lol:

Е да ама не става, образованието помага за цялостното ни развитие като личности, не само начин да си губим времето или да зубрим. И пак всияко опира до умствения багаж на всеки. Автора писа по-горе за съобразителноста и тарикатлъка ОК ама ако не ги развиваш в различни ситуации те няма да ти помогнат. Ученето е част от опита на даден човек в живота му.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Висшето за мен не е оценка на знанията ти, но за да се доредиш до кандидатстване в някоя по-голяма компания ще ти искат Висше и след това ще се доказваш какво знаеш. Просто има места за където може да си много подготвен, но за да можеш да отидеш и кандидатстваш чисто като формалност си е необходимо Висше.
Аз лично смятам да запиша задочно и да си работя по проектите и да си се развивам. Ако не потръгне никога няма да ми е излишно Висше образование, ако искам да се пробвам на някое друго място или сфера.
 
От: Има ли смисъл от висшето образование?

Човек трябва да се ограмотява и да се развива непрекъснато. Училището е някакъв начален старт. Не съм сигурен доколко е ефективно даскалото като се вземе предвид ресурсите, които консумира, но все пак е нещото, което в момента що-годе работи. В средното се учат много основни неща, които ги няма в основното образование. Във висшето се очаква да ти помогнат да се специализираш в конкретно нещо. Ако даскалото е свястно, ще натрупаш много знания, малко опит и добри познанства. В другия случай просто ще си загубиш времето и парите. Само в някои браншове дипломата е от значение, така че не мисля, че е разумно тя да ти е цел. Повечето работодатели се интересуват от това, което можеш.
А това с богатите мега-турбо газари е някаква смешна химера, на която само наивните и глупарите хора се връзват. Точно тези хора (наивните глупави хора) имат най-малки шансове да станат богати. Най-важното в живота е, човек да си намери мястото. Когато той иска да се грижи за семейството си, да развива проектите си и тем подобни неща, той ще се постарае да намери нужните финансии за това. От парите има смисъл само ако има за какво да ги ползваш. Другото е болестно състояние.
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

Химера, но химера на 99% от хората тръгнали да се заниват с онлайн бизнес от каквот и да е естество. И мислещи, че след 2 месеца вече са милионери.
 
От: От: Има ли смисъл от висшето образование?

Химера, но химера на 99% от хората тръгнали да се заниват с онлайн бизнес от каквот и да е естество. И мислещи, че след 2 месеца вече са милионери.
Наивници бол. Докато човек не схване, че парите са средство, а не цел, ще си остане само с мечтите. Целите са къде по-важни. Парите просто са начин да ги реализираш.
 

Горе