Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

lusiantonova

New Member
Здравейте,
От доста време искам да направя хубав сайт за готварски рецепти и за билколечение. Имам няколко хиляди (около 100 000) уникални рецепти, които искам да споделя. Всички рецепти са на хартия, имам и времето и желанието да ги препиша. Това, разбира се е огромен труд, който не бих положила за посредствен сайт. Мечтата ми е да създам красив и фунционален сайт, който след време би могъл да събере и достатъчно посетители. Познанията ми обаче в тази област са изключително елементарни, чела съм доста, теоретично са ми ясни някой неща, но на практика... няма да се справя. Не мога да си позволя да инветирам големи суми и поради тази причина отлагам вече няколко години. На този етап бих могла да си позволя няколко възможности:
1. Да създам сама един грозен joomla сайт който да започна да пълня с рецепти. Да си платя само домейна и хостинга. В бъдеще да се науча или да си платя за "разкрасяване" и т.н.
2. Да платя на някого да ми направи евтин сайт, който да започна да пълня с рецепти и в последствие да плащам многократно по малки (или не толкова малки) суми за "дооправяне"
3. Да потърся заинтересован, който да създаде сайта срещу съдружие, а аз да пиша текстовете (ама къде ще го намеря този луд)
4. Да изтегля кредит, да платя за качествен сайт и после да се чудя как да си платя кредита (сайта дълго време няма да има никакви приходи)
Когато създам сайта (не ако, а когато, защото това ми е дългогодишна мечта и със сигурност ще се осъществи някой ден!) смятам да публикувам интензивно една-две седмици и след това по малко всеки ден. Имам възможност да публикувам всички рецепти много бързо, но не ми се струва добра идея. Вие какво мислите?
Знам, че подобен сайт няма да има голямо търсене, съществуват стотици подобни, но точно това ми се иска да направя (желанието ми е огромно). Не ме иснтересуват огромни приходи, ако приходите са малко по-големи от разходите след 1-2 години ще съм щастлива.
Имам още много въпроси, но не искам да досаждам прекалено. Сигурна съм че тук ще намеря добронамерени и търпеливи хора, които да отговорят глупавите ми въпроси. И предварително се извинявам за невежеството си!
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

1. Да създам сама един грозен joomla сайт който да започна да пълня с рецепти. Да си платя само домейна и хостинга. В бъдеще да се науча или да си платя за "разкрасяване" и т.н.
Може и на Джумла, щом толкова те привлича. А грозен - колко да е грозен? Има доста теми (предполагам и за Джумла) в Мрежата, които са безплатни и красиви. Пипа се главно CSS, предимно цветовете. Това и тук във форума се е правило, при това като безплатна помощ. Като разбереш къде се пипа, никакъв проблем не е и сама да си подбереш цветовете.

За мен това е най-смисления път! :|
По другите пътища доста трудно ще се научиш...
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Може и на Джумла, щом толкова те привлича. А грозен - колко да е грозен? Има доста теми (предполагам и за Джумла) в Мрежата, които са безплатни и красиви. Пипа се главно CSS, предимно цветовете. Това и тук във форума се е правило, при това като безплатна помощ. Като разбереш къде се пипа, никакъв проблем не е и сама да си подбереш цветовете.

За мен това е най-смисления път! :|
По другите пътища доста трудно ще се научиш...

А можеш и на Wordpress да го направиш там също има хубави темплейти безплати :)

Поздрави
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Хостинг - 3 лв/мес. в Хостбългария.
WordPress.
Тема: Buttercream.

Пример само. Като за начало стига. по-нататък може да си донагласяш колкоот искаш...
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Глей са: първо точка 3 ти е най-удачната и не знам защо трябва да е луд, като лудата ще си ти щом съотношението на работа грубо ще е 90% (ти) към 10% (той). Обаче що трябва да делиш някой с нещо като можеш и сама. Джумлата не ти я препоръчвам според описанието на твоите уменията което си дала. Какви кредити, какви работи ти да няма да пускаш фейсбук ? Плащаш си 10лв за домейн и 10лв за хост, качваш си едно WordPress-че, избираш си една от стотици-хилядите теми в гуглето (от красиви - по-красиви), и почваш да си пишеш рецептите и там каквото друго си наумила. Ако случайно решиш да дадеш и някой лев отгоре, можеш да го дадеш на някой СЕО мастър, да ти пооптимизира сайта и туй то.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Имам няколко хиляди (около 100 000) уникални рецепти, които искам да споделя. Всички рецепти са на хартия, имам и времето и желанието да ги препиша. Това, разбира се е огромен труд, който не бих положила за посредствен сайт.

Този труд може да си го спестиш, ако сканираш написаните рецепти.
 
Здравей,

И добре си ни дошла тук. Определено ще е нужно малка инвестиция в началото, но няма да е голяма. Винаги може да почнеш от нисък старт, което ще ти осигури и по-голяма стабилност. Вече всеки си преценява това. И не е нужно да е грозен, има и добри теми, които реално може да използваш. Естествено, красивите неща струват пари и това реално дава и по-професионален вид на сайта ти. Системата, която си избрала е добра и вярвам, че няма да имаш проблем с управлението й.

Плащането за евтин сайт е нож с 2 остриета. За определена сума, може да изградиш не само сайт, но и да успееш да накараш компанията да ти изгради и социалните прогили, барабар с брандинга (ако имаш вече такъв, имидж, визия). Партньор не ти е нужен, защото като гледам добро бизнесче ще създадеш и то няма да погълне много ресурси. Прави си го сама. Поне по мои виждания де.

Кредит, не знам. По-скоро назаем или да се лиши от нещо. Не знам. Кредит хората взимат за телефони, коли и други глупости, а за сайт, ще е нещо доста оправдано. Но тук както казах, сама си преценяваш.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

аз например бих се заинтересувал от евентуално съдружие за един наистина качествен сайт, който пределено не би се получил само като се инсталира ВП и се сложи някакъв темплейт. Специално за сайт с рецепти трябва добро структуриране на информацията и е препоръчително ползването както на микродата така и на опен граф маркери за рецептите. Иначе казано такъв сайт за да е успешен, трябва да е много добре подреден, с хубав дизайн и най-важнто с много добра вътрешна оптимизация.
А мен ме интересува следното, ти хубаво имаш рецептите, но кой им държи правата. Те може да не са публикувани в нета, но това не значи че ти си собственика на текстовете /особено ако са събирани от книги, колкото и да са стари те/ и другия въпрос е относно снимките към рецептите, имаш ли налични? ако имаш , ти ли си ги снимала, а ако ги нямаш как мислиш да ги набавиш
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Малко лекомислено подхождаме, всички знаем каква натоварена ниша е това.
Аз съм професионален готвач /вече не практикуващ/ и съм изследвал проблема до някаде.
Прегледал съм доста сайтове и знам каква е конкуренцията.
На никой няма да е от полза поредния сайт с рецепти. Колкото и да са оригинални трудно ще пробие.
Но няма невъзможни неща. Идеята е добра, строен план организация професионализъм.

Най добре е къстам система или готова но доста гъвкава.
Задължително филтър като в сайт за авточасти.
Влиза потребителя нацъква какво има в хладилника и получава резултат предложения от рецепти + цена, време на приготвяне и калории.
Много добро качество снимки а и защо не видео на процеса за приготвяне.
Видео за по специфични готварски манипулации.
Богат блог, с статии за сервиране, консервиране,вина, украси , салфетки, тип анд трикс и етц.
Всичко това поднесено в уникален дизаин с високо юзабилити.
/много я мразя тази дума/
Кадърно подържани фб и туитър пирони габарчета и тнт.
Сигурно пропускам още много неща но за повече на лично
Успех!
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

А мен ме интересува следното, ти хубаво имаш рецептите, но кой им държи правата. Те може да не са публикувани в нета, но това не значи че ти си собственика на текстовете /особено ако са събирани от книги, колкото и да са стари те/ и другия въпрос е относно снимките към рецептите, имаш ли налични? ако имаш , ти ли си ги снимала, а ако ги нямаш как мислиш да ги набавиш

Дано не бъркам, но тук усещам, че направо отчайваш жената. Едва ли е мислила за авторско право, и че вероятно ще си има проблеми за това.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

И според мен ще отиде много труд за нищо.Най-вече и заради бг езика.Ако случайно знаеш английски ги преведи и си направи сайта на анг.Най вероятно заради количествето след време ще се класират рецептите по някой лонг кейърд.
Аз преди се бях хванал да правя такъв сайт и то в блогър , но така си остане незавършен и неработещ - един ден като имам мерак ще си го довърша :) http://recipes-online-now.blogspot.com/ - Прост и грозен , ама сигурно ако има трафик ще се клика :))))
Каквото и да тръгнеш да правиш си направи гоогле + страница и фейс страница и събирай абонати - един ден се отплаща като трафик .
Успех!
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Колежката ако има желание да го поддържа не виждам защо да не успее въпреки нишата и езика. Аз много се радвам на такива хора. Бих избрала вариант едно, самостоятелно и с времето ще се научиш. Джумла или уърдпрес не е нужно да е грозен, тези двете платформи достатъчно улесняват нещата. Щом си чувала за джумла не виждам какъв е проблема :). Плюс това като го развиваш сама ще се научиш на много нови неща и ще ти става още по-интересно. Дерзай!
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Не щем да отчайваме! Щом има желание ще го направи и лично аз се наемам да помагам с каквото мога. И Ще стане хубав и успешен щом има желание има и начин.
Именно и за това е писала тук. Да и помогнем да избистри темата и да се направи нещо както трябва.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Много благодаря на всички за бързите отговори.
Специално за сайт с рецепти трябва добро структуриране на информацията и е препоръчително ползването както на микродата така и на опен граф маркери за рецептите. Иначе казано такъв сайт за да е успешен, трябва да е много добре подреден, с хубав дизайн и най-важнто с много добра вътрешна оптимизация.
Напълно съм съгласна и поради тази причина не бих се заела да го правя сама. Просто се страхувам, че труда ми ще бъде напразен, ако от самото начало сайта не бъде добре подреден.
Относно правата: повечето рецепти са събирани десетилетия от баба ми (която беше главен готвач), чичо ми и от мен самата. Превела съм доста рецепти от английски, гръцки, руски и арабски език. За съжаление снимки почти нямам.
За публикуване на сканирани страници и дума не може да става!
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

За публикуване на сканирани страници и дума не може да става!

Не знам точно каква беше идеята на Странникът, но със сигурност не е имал предвид да бамнеш сканирана jpg страница на сайта :).

Тук много хора биха ти помогнали с подредбата или нещо друго по сайта.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

За публикуване на сканирани страници и дума не може да става!

Нямах предвид да публикуваш сканирани страници. Просто сканираш рецептите, а след това с помоща на софтуер сканирания текст се преработва в текстов вид, и така печелиш време, вместо да си ги набираш сама - 100 000 рецепти са ужасно много. Но също така тук изниква въпроса за някой познат, който да ти помогне безвъзмездно със сканирането, че си е бая пари.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Подредено с хубав дизайн на посочените по-горе платформи не е трудно за постигане. По-трудното би била специфична функционалност която търсиш.
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Сега се сетих че е много хубаво и да се добави таблицата с фирата от старите червени рецептурници
ето един сайт който се доближава до съваршенството
 
От: Искам да направя хубав сайт, но имам нужда от помощ!

Сега се сетих че е много хубаво и да се добави таблицата с фирата от старите червени рецептурници
ето един сайт който се доближава до съваршенството

Този е много добър да и рецептите са им много добри. Готвенето ми е едно от хобитата, а в такива сайтове се намира винаги нещо ново.
 

Горе