Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

redrum

Well-Known Member
Получавам запитвания от много хора за различни неща и за това реших да пусна специална тема, в която да сложа техните въпроси и моите отговори.

Спестявам името на колегите, които са ме питали и публикувам разговорите ни в следващите постове.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Brad
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

ВЪПРОС

Здравейте,

от доста време се каня да Ви пиша с няколко въпроса относно съдействието, което предлагате за закупуването на страници. В момента работя по 1 проект за афф. продукти, насочени предимно към жени: отслабване, грижа за кожата и т.н. Сайтът е пуснат в действие, но ми трябва и Facebook група/страница, от която да идва трафик и евентуално купувачи на продуктите.

Искам да Ви попитам няколко неща и бих се радвал, ако имате време и желание да отговорите:

1. Добре ли е да започна от нулата да развивам страница на сайта, или да се насоча към реклама в големи групи/страници, от които да идва трафик и евентуално харесвания на моята страница

2. Предлагате ли реклама във Ваши големи страници (публикация, линк и т.н.) и при какви усповия

3. Интересува ме и закупуването на страница/група с 10-20 хиляди фена, предимно в нишата, в която е сайта. Какви са условията, да за закупя такава страница/група през вас?

Благодаря предварително за отделеното време, бих се радвал ако получа отговор.

Поздрави,

Моят отговор:


Добре, значи:

1. Добре е да се насочиш за реклама, но за такава ниша ще срещнеш доста проблеми, защото е непопулярна сред повечето фб потребители. ФБ рекламата е много скъпа и не знам дали можеш да си я позволиш, преди искаха долар на фен, някакви такива фантастични неща. Другият вариант е да намериш големи страници и да пишеш на админите да те рекламират за пари.

2. Не предлагам реклама.

3. Такава страница ще е много трудна за направяне и ще струва много пари. Просто фейсбук залага на визаулното влияние, а нишата която си избрал няма как да зарибява хората по този начин. За толкова години не съм виждал големи страници на такава тематика. Докато гугъл е търсачка, фейсбук е с обратната концепция - ти подаваш информацията, а не те да си я търсят.

Поздрави

ОТГОВОР

Добре, много ти благодаря за информацията. Явно с ФБ страница няма да стане в тази ниша и ще трябва да се мисли за друга социална мрежа и профил в нея.

Благодаря ти още веднъж. Поздрави

Мой отговор:
Опитай с пинтерест, в една тема нещата бяха описани - как да пишеш, да постваш, да искаш да ставаш контрибутор в чужди дъски и прочее.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

От къде мога да закушя страница с англоговорящи фенове?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Разговор 2:
ВЪПРОС

Здрасти,

Ще помогнеш ли за закупуване на ФБ страница? Търся някаква на бизнес тематика с около 10 000 фена. Предлага ли се нещо подобно?

Моят отговор: Какво значи "някаква на бизнес тематика" - език, каква бизнес тематика по-точно, какво ще правиш с нея?

Отговор:

Ами ще поствам бзинес статийки - стартиране на бизнес, онлайн бизнес, историйки и такива работи. Страницата ще е фен страница и допълнителен източник на трафик за сайт. На английски език ми трябва, с преобладаващи хора от САЩ, Канада, Австралия и т.н. Не е строго специфична "бизнес тематиката", но не ми върши работа страница за смешни картинки например. Ще съдействаш ли? Ако трябва още някакво инфо, пиши.

Моят отговор: Страници на такава тематика се трудни за направа и се правят единствено от подобни вече съществуващи страници (каквито нямам) или чрез фейсбук реклама. И за двете неща трябва да имаш готови значителна сума пари, а за съдействането, няма как да ти съдействам, защото нещата в които се целиш не интересуват по-голямата част от фейсбук потребителите. За да привлечеш хора трябва да инвестираш пари за реклама, които съм скептичен, че ще можеш да избиеш. С една дума, не разбирам защо си избрал толкова трудна ниша.

Поздрави

Въпрос: Ок, ясно, а какво добро мога да купя за $50 примерно. Коя ниша е лесна?

Мой отговор: За $50 не можем да купиш нищо, освен ако сам не си намериш някой който и идея си няма какво притежава и ти го продаде за без пари, тогава може да си купиш и 100 000 страница, случвало ми се е. Това обаче означава да прекараш часове в пращане на съобщения на страници, без да знаеш дали ще има ясен резултат.

Въпрос: А за колко мога да купя свястна страница? Ако е добра бих инвестирал
.

Мой отговор (по памет): Хубавите страници струват от 10-20 долара нагоре/1000 човека, ако странита е тематична, голяма и активна. Спам страничките са около 3-6 долара/1000 човека. Но по принцип от теб зависи за колко ще купиш една страница.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

От къде мога да закушя страница с англоговорящи фенове?
От форуми или частни лица. Единственият начин да намериш такава страница е да си харесаш някоя и да и пратиш съобщение. Продажбата на страници е забранена от фейсбук, няма място от където просто да отидеш и да си купиш.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Здравей и поздравляния за добрата тема!
Би ли обяснил по-подробно как може да се "клонира" една фейсбук страница.Чел съм из нета, че става но подробностите не са ми ясни.
Мога ли по някъкъв начин да "предизвикам" феновете да харесат новата страница?
И вторият ми въпрос е, какво ти е мнението за използване на апликации за привличане на фенове?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Зписах се да получавам новите постинги. Добра тема, браво и благодарности!
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Айде и аз да попитам:
Как да си докарваме повече трафик от страниците.
Има ли някаква "тактика" на пускане на снимки линкове и тн. ?
От какво зависи видимоста на линковете ?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Здравей и поздравляния за добрата тема!
Би ли обяснил по-подробно как може да се "клонира" една фейсбук страница.Чел съм из нета, че става но подробностите не са ми ясни.
Мога ли по някъкъв начин да "предизвикам" феновете да харесат новата страница?
И вторият ми въпрос е, какво ти е мнението за използване на апликации за привличане на фенове?
Сигурно като направиш страница със същото име, аватар и прочее? Не разбирам обаче, защо ще ти трябва да клонираш страница и не съм чувал някой да го прави (развиването на друга подобна страница е различно).
За харесването, "белият" начин е чрез тагване и споделяне на картинки. Също така можеш да подканиш феновете да харесат другата страница, добре е тя да е близка тематично до твоята.
Мнението ми за тия приложения е - не ги ползвай, защото рано или късно ще съжаляваш.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Заслужава ли си опен граф и граф сърч? Тепърва пускат търсачката, но ще ми е интересно за мнението ти
Не мога да ти дам отговор дали си заслужава. Те от фейсбук все още не знаят, а аз откъде да знам :) Но целта им е ясна, същата каквато с въвеждането на хаштаговете.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Айде и аз да попитам:
Как да си докарваме повече трафик от страниците.
Има ли някаква "тактика" на пускане на снимки линкове и тн. ?
От какво зависи видимоста на линковете ?
Да си докараш трафик на страниците? Не те разбирам, но може би искаш да питаш как да увеличиш харесванията им. Лесно - като ги промотираш в други страници.

Линкът се вижда от малко хора, картинките от повече и ако убедиш хората да ги харесат/шернат има вероятност да станат вирусни, статусите се виждат от най-много хора.

Видимостта на линковете зависи от (или поне предполагам, че зависи от това) активността на феновете ти. Колкото по-активна е страницата, толкова повече фенове виждат линковете ти.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Сигурно като направиш страница със същото име, аватар и прочее? Не разбирам обаче, защо ще ти трябва да клонираш страница и не съм чувал някой да го прави (развиването на друга подобна страница е различно).
За харесването, "белият" начин е чрез тагване и споделяне на картинки. Също така можеш да подканиш феновете да харесат другата страница, добре е тя да е близка тематично до твоята.
Мнението ми за тия приложения е - не ги ползвай, защото рано или късно ще съжаляваш.

Под клониране имах предвид ако имам страница за забавни картинки да мога по някакъв начин да ги прехвърля :) към друга подобна страница.Всъщност по някакъв начин да ги предизвикам да харесат новата страница.Идеята ми е да могат постовете да достигат до повече хора.Надявам се, че този път обясних малко по-добре.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Начините за харесване на нови страници са:

- шерване на постове във вече съществуващи такива. Ако са сходни по тематика хората ще харесат новата. За това можеш да тагнеш страницата в описанието на снимката, пример "For more, please like @stranicata"

- Взимаш снимка, пускаш я и в описанието й пишеш via, shared by, source: таг на страницата, която искаш да харесат.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Айде и аз да попитам:
Как да си докарваме повече трафик от страниците.
Има ли някаква "тактика" на пускане на снимки линкове и тн. ?
От какво зависи видимоста на линковете ?

Малко инфо за „Reach“ (за тези, които тепърва започват да се занимават с Фейсбук)

Reach е броят на хората, които са видяли даден от вас пост. Facebook го прави много лесен за наблюдение , като го показва в края на всеки пост.

За да може хората да виждат вашите актуализации в тяхната RSS те трябва по някакъв начин да изразят интерес, когато видят някой от вашите постове.

Reach се влияе от тези фактори:


****Харесване, споделяне или коментар
****Кликването върху връзката
****Преглед на пълния размер на снимката в поста
****Гледане на видео, ако има
****Кликването върху "Виж още" в края на един дълъг пост

Когато едно от тези действия се случи, алгоритъм на Facebook го чете като знак, че искате да видите повече от страница, която е направила поста.

Тези числа се представят в Facebook Insights от ", ангажирани Потребители" и "говорим за това" показатели.Важно е да се следят тези числа; колкото по-високи са по-добре ще се виждате сред феновете си.


Видове постове.



Пост със снимка


Изображенията т.е. снимките са най-високо достигащите постове. Снимките автоматично получават много по-добро позициониране в потребителския новинарски поток (RSS) Всички други постове имат равни условия, добавяне на изображение ще се увеличи ангажираността на самият пост и повече хора ще го видят.



Постове, грабващи вниманието на потребителите



С уебсайт имате само десет секунди, за да грабне вниманието на някого, в социалните медии имате още по-малко време. Трябва да привлича вниманието със разни любопитни заглавия, скандални, абе общо взето нещо, което да провокира аудиторяита ви – например : „Невероятно: Сашка Васева с трета гърда“ (примерно де)

Да не се ​​забравя факта, че потребителите имат десетки елементи в техния RSS. Ако не уловят нещо интересно в поста ви в първите няколко думи, те просто ще се премине към нещо друго.


Постове с „Call to Action”

Лесно е да се повиши ангажираността просто като попитате нещо. Опитайте да вкарвате в постовете си призив за действие, като например да оставят коментар, да споделят поста или да кликнат на дадената снимка, за да видят някакъв детайл, което автоматично ще увеличи reach-a.

Понякога хората просто не знаят какво да правят с даден пост, след като са го видяли. Добавяне на прост призив за действие им дава някои насоки за това какво да правят по-нататък. Ще бъдете изненадани колко добре работи това.


Образователни Мнения


Една от основните причини, поради някой харесва бизнес страница във Facebook е защото искат повече информация за продукти и услуги. Бъдете ценен ресурс за вашите Facebook фенове, като им предоставя информацията, която търсят.


Хумористични Мнения

Когато хората се логват във Facebook повечето са за да се забавляват, разпуснат и „убият“ време. Забавни, безгрижни постове са склонни да се котират изключително добре. В комбинация със забавна снимка и call to action reach-ът ще е наистина голям.


Кратки въпроси

Задавайте кратки въпроси около дадена тема, което ще провокира и коментарите на потребителите и както вече се досещате : ще увеличи и reach-a


Reach може да бъде увеличен чрез насърчаване на редовното взаимодействие между вашите Facebook фенове с постовете ви.

Разбира се има и още тънкости, но засега това ми идва на ум, като информация
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Rocksteady, браво за изчерпателния пост. Реп от мен (не мога да ти дам, че съм ти давал скоро) :) Подобни неща съм писал преди много време тук.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Въпросът ми може да е малко елементарен, но има ли начин за промяна на името на ФБ страница?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Въпросът ми може да е малко елементарен, но има ли начин за промяна на името на ФБ страница?
Може да се промени, но не и след като си минал 200 фена. Щеше да е прекалено лесно да се градят бизнес страници, ако беше възможно.

Changing your Page's name
This editing option is only available if fewer than 200 people like your Page. More information can be found here: https://www.facebook.com/help/?faq=271607792873806
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Rocksteady, браво за изчерпателния пост. Реп от мен (не мога да ти дам, че съм ти давал скоро) :) Подобни неща съм писал преди много време тук.

Мерси, нека и да има тук малко инфо :)
 

Горе