Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Да, лошо няма. Според мен хората, които искат да започнат с ФБ правят една основна грешка. Мислят си за МНС и се опитват тази тематика да пренесат във фб. Да, ама да развиваш някаква малка и непопулярна ниша е брутален зор и трябва да имаш стабилен ресурс. Аз например развивам страница за фенове на сметанови торти, малка е, расте трудно, но е много активна - 25 000 страница си прави по 500-1000 харесвания на картинка без проблем. Но никога не бих почнал от там. За това, смятам че подходящите ниши са:

- фън тематика - видео, мемета, демотиватори, картинки

Страници могат да се развиват на всякакви популярни теми - футбол, музика и каквото се сетите. Най-добрият начин да видите дали някоя ниша става за изграждане на фейсбук аудитория е да проверите дали има вече съществуващи страници, които я работят. Съмнява ме да измислите нещо уникално, така че в повечето случаи ако идеята ви е осъществена от някой друг, вероятно има хляб в нея.

Забравете всякакви ниши от сорта на - залози, хербалки, хапчета за меки пишки и прочее. Те са специализирани и освен, ако нямате да вкарате 10-20 000 долара за начало, не мисля че ще си струва. А и дали ще ги избиете след това, малко ми е съмнително.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

.......
Мнението ми за тия приложения е - не ги ползвай, защото рано или късно ще съжаляваш.
По-конкретно за кои/какви приложения говориш, че са опасни за една страничка?
Гледам доста страници имат разни fb app във вид на таб/ландинг пейдж от рода на "За да получавате най-добрите статуси (или пък стоки или новини разни), трябва да станете фен на страницата ни като я харесате натискайки бутона Харесвам горе вдясно на екрана". Мисля, че се правят чрез ползване на разни готови static HTML tab-ове, които са си пак fb app и мисля, че не са забранени от fb да се ползват за харесвания, стига да се спазват някакви условия може би - например, да се пише и обяснява ясно, че ще харесаш страницата, а и май имаше нещо, че трябва съдържанието (текстово и снимково) на ландинг пейджа да се хоства на външен , не на фб , сървър. На същия принцип май са и приложенията в някои от най-големите и бързорастящи страници в бг, които редовно организират разни конкурси и томболи с условие за участие, ако си харесал страницата първо. Тези страници растат мнооого бързо като редовно ползват подобни fb app, а и си мисля, че ако конкурсите са за неща свързани с името на страницата, натрупаните фенове са доста таргетирани :) ПОмня, че ФБ преди време уж забраниха ползването на конкурси, но всъщност не го забраниха, а поставиха някои условия, от рода на тези, които споменах по-горе... Имаш ли ясни и точни познания и информация по въпроса, а и можеш ли да посочиш линк към условията на ФБ по темата?
Гледах и още един вид приложение, което някои страници ползват ... публикуват линк към новинарски сайт, но за да влезеш в сайта и прочетеш новината, първо те прекарва да дадеш разрешение на някакво приложение да ползва данните ти ... не дадох разрешение де, но предоплагам, че ако дадешразрешение и приложението ти се инсталне в профила, после то ще може да публикува на стената ти, а и може би и събира база с мейли на профилите, които са го оторизирали? Тоест, знаеш с каква цел се ползва такова приложение и дали то е разрешено от ФБ и , ако да - при какви условия?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Някой има ли подобен проблем?
Преди малко samba публикува статия в другата тема. Споделих я във Фейсбук, на момента беше изтрита.
Харесах я - изтриха я, споделих я отново - пак я изтриха и то на секундата.
Преди я имаше на стената ми, сега и от там е изтрита!
Аз ли имам бан или ФБ започват да се правят на много велики?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Някой има ли подобен проблем?
Преди малко samba публикува статия в другата тема. Споделих я във Фейсбук, на момента беше изтрита.
Харесах я - изтриха я, споделих я отново - пак я изтриха и то на секундата.
Преди я имаше на стената ми, сега и от там е изтрита!
Аз ли имам бан или ФБ започват да се правят на много велики?

Те одавна са велики, а и се имат за такива :)

Явно нещо не им харесва тематиката на темата
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Те одавна са велики, а и се имат за такива :)

Явно нещо не им харесва тематиката на темата

Отново ми изтриха поста, защото директно се обърнах към модераторите!
Кажи им ФБ и не ги обиждай повече. Ама иначе могат да ми изпращат по 100 мейла на ден да се включа в платената им реклама. В момента, в който някои сподели нещо, от което може да се изкарат пари, веднага се трие!
Просто нямам думи!
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Записвам се за темата. Интересна и полезна.

redrum - не мога да ти дам реп.
Rocksatedy - реп за интересния пост.
 
Въпрос: искам да промотирам популярен пост(да си платя) и гледам статистиките на Page Posts.

Как да избера кой пост да промотирам? Кое е най-важно да се гледа:

- Reach
- Engaged Users
- Talking About This
- Virality
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Ако постът става вирусен го промотирай, то тогава и рийчът ще е голям, ако стане наистина вирусен можеш да отбереш голям трафик и да си докараш много харесвания. На 200 000 страница съм правил над 2 милиона рийч, като натуралния беше около 50-60 000, от там 10000 споделяния примерно и 20 000 харесвания. Това ми докара няколко хиляди нови фена.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Може би не му, е мястото тук на този въпрос, но има ли някакъв туул, чрез който да зададеш предварително статуси, линкове и т.н., които да се пускат през определен интервал от време? Както например в wordpress може да планираш статии за година напред..
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Може би не му, е мястото тук на този въпрос, но има ли някакъв туул, чрез който да зададеш предварително статуси, линкове и т.н., които да се пускат през определен интервал от време? Както например в wordpress може да планираш статии за година напред..
Има да. Например http://www.postcron.com/ или българският http://fbmanager.info/
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

По-конкретно за кои/какви приложения говориш, че са опасни за една страничка?
Гледам доста страници имат разни fb app във вид на таб/ландинг пейдж от рода на "За да получавате най-добрите статуси (или пък стоки или новини разни), трябва да станете фен на страницата ни като я харесате натискайки бутона Харесвам горе вдясно на екрана". Мисля, че се правят чрез ползване на разни готови static HTML tab-ове, които са си пак fb app и мисля, че не са забранени от fb да се ползват за харесвания, стига да се спазват някакви условия може би - например, да се пише и обяснява ясно, че ще харесаш страницата, а и май имаше нещо, че трябва съдържанието (текстово и снимково) на ландинг пейджа да се хоства на външен , не на фб , сървър. На същия принцип май са и приложенията в някои от най-големите и бързорастящи страници в бг, които редовно организират разни конкурси и томболи с условие за участие, ако си харесал страницата първо. Тези страници растат мнооого бързо като редовно ползват подобни fb app, а и си мисля, че ако конкурсите са за неща свързани с името на страницата, натрупаните фенове са доста таргетирани :) ПОмня, че ФБ преди време уж забраниха ползването на конкурси, но всъщност не го забраниха, а поставиха някои условия, от рода на тези, които споменах по-горе... Имаш ли ясни и точни познания и информация по въпроса, а и можеш ли да посочиш линк към условията на ФБ по темата?
Гледах и още един вид приложение, което някои страници ползват ... публикуват линк към новинарски сайт, но за да влезеш в сайта и прочетеш новината, първо те прекарва да дадеш разрешение на някакво приложение да ползва данните ти ... не дадох разрешение де, но предоплагам, че ако дадешразрешение и приложението ти се инсталне в профила, после то ще може да публикува на стената ти, а и може би и събира база с мейли на профилите, които са го оторизирали? Тоест, знаеш с каква цел се ползва такова приложение и дали то е разрешено от ФБ и , ако да - при какви условия?

Говоря за приложения, които ти правят страницата вирусна и други подобни. Виждал съм такива. Иначе другите приложения, разбира се, че можеш да си ги ползваш, ако виждаш смисъл. Лендинг пейдж обаче няма, откакто промениха страницата, за хтмл табове и други подобни не съм в течение кое и как, защото след като махнаха лендинг страниците вече ги намирам за безсмислени. Конкурсите и страниците срещу харесване са против правилата на фейсбук, това го промениха преди години. Иначе трябва да се ровя из хелпа, за да намеря точно къде го пишеше. За другото, което казваш е 100% против правилата и в никакъв случай не позволявай да ти зомбират профила. Използва се с цел крадене на страници, зомбиране на профил и прочее. Аз лично съм забранил всякакви приложения в профила си (можеш да изключиш тая опция и дори няма да ти дава да харесваш нещо на външен сайт).
 
От: От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Говоря за приложения, които ти правят страницата вирусна и други подобни. Виждал съм такива. Иначе другите приложения, разбира се, че можеш да си ги ползваш, ако виждаш смисъл. Лендинг пейдж обаче няма, откакто промениха страницата, за хтмл табове и други подобни не съм в течение кое и как, защото след като махнаха лендинг страниците вече ги намирам за безсмислени. Конкурсите и страниците срещу харесване са против правилата на фейсбук, това го промениха преди години. Иначе трябва да се ровя из хелпа, за да намеря точно къде го пишеше. За другото, което казваш е 100% против правилата и в никакъв случай не позволявай да ти зомбират профила. Използва се с цел крадене на страници, зомбиране на профил и прочее. Аз лично съм забранил всякакви приложения в профила си (можеш да изключиш тая опция и дори няма да ти дава да харесваш нещо на външен сайт).


Има 300-400 хилядни бг страници с растеж с по 12-13К фена за седмица, че и повече, растежа е все от тези конкурси, от месеци наред насам, и все още са си живи и си растат ;) явно конкурсите не са забранени, както каза, а са променени условията за ползването им :) И конкурсите в тях са точно чрез приложения-табове и точно от рода на да дадеш достъп до "вашите публичен профил, списък с приятели и електронна поща"!??
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

https://www.facebook.com/page_guidelines.php

E. Promotions

iv. You must not use Facebook features or functionality as a promotion’s registration or entry mechanism. For example, the act of liking a Page or checking in to a Place cannot automatically register or enter a promotion participant.

Според мен нарушават правилата, ако карат потребитлите да харесват страницата, за да участват в конкурса. Това, че ги нарушават обаче, не значи, че на някой му пука или че ще доведе до нещо.

Между другото покажи ги тия големи страници :)
 
Последно редактирано:
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Според мен нарушават правилата, ако карат потребитлите да харесват страницата, за да участват в конкурса. Това, че ги нарушават обаче, не значи, че на някой му пука или че ще доведе до нещо.

Между другото покажи ги тия големи страници :)
Проетох неколкократно писанот ов https://www.facebook.com/page_guidelines.php , но имам чувството, че нарочно пишат правилата си противоречиво и объркващо и нееднозначно ;) Обаче последното изречение казва всичко все пак и май е излишно повече да четем, коментираме или спорим кое е разрешено и кое не от ФБ:
"Запазваме си правото да отхвърлим или премахнем Страниците независимо от причината. Тези условия подлежат на промяна във всеки момент." :D :cry:
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

А кога един сайт е банван от фейсбук? С какво трябва да прекали сайта, са за му се наложи бан?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

С репортвания или със споделяния. Преди време бяха баннали дори вбокс7.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Знам за бан на страница прекалила в рекламата на дамски аксесоари, оспамила с разни оферти и с няколко доклада в джаза.
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Забранено ли е постването на голи снимки във фен страниците? Не говоря за бруталности, но например да се виждат само гърдите на жената позволено ли е?
 
От: Искаш съвет за Фейсбук - питай тук

Според зависи. Случвало се е да получавам предупреждения от Фейсбук за такива снимки, други са били изтривани, а пък в същото време други подобни ги оставят. Предполагам това зависи и от репортите на феновете на страниците към съответната снимка.
 

Горе