Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

mid

Active Member
JOBS.BG - ТЪРСИТЕ СИ РАБОТА, НО ТАМ НЯМА ДА Я НАМЕРИТЕ!!!

След като през последния месец кандидатствах за няколко позиции и не получих нито едно обаждане за интервю, реших, че има нещо, което не е наред. Основният канал през който си търся работа (б)е сайтът jobs.bg. Не заради нещо, а защото се (б)е доказал във времето като надежден партньор за тази цел. Вече обаче не е. Тази компания, освен спама, който генерира заради несъществуващата бизнес социална мрежа one.bg, прави всичко възможно да изгуби доверието на потребителите си.


Една лека промяна в начина им на работа обаче, отрязва огромна част от търсещите работа от възможността да я намерят. При това тази промяна е направена с цел облаги на jobs.bg, съвсем умишлено и целенасочено.


От 8 декември 2011 година, компанията промени общите си условия и нанесе няколко сериозни промени в начина си на работа. Разбира се пропусна да информира по удачен начин работодателите „защото са твърде много” (цитат от разговор със служител на jobs.bg). Промяната се състои в привид дребната опция, която сайтът дава да се кандидатства през него директно за позицията. Преди промяната, това наистина бе опция, но след нея, друг начин просто няма, защото никъде не биват публикувани е-мейли или друг начин за контакт с работодателя. Накратко jobs.bg монополизира процесът на кандидатстване. Това разбира се е законно, но доста неморално, като се има предвид, че една друга дребна промяна, може да остави хиляди хора без работа, защото jobs.bg са решили, че публикуването на съобщение в профила на работодателите е напълно достатъчно, че всички да разберат за нея.

Повече информация тук...

Noke, хайде недей спами МОЛЯ ТЕ!
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Damn! Пич, искам да ти стисна ръката за това разкритие! През ноември и декември изпратих една дузина CV-та и не получих нито едно телефонно обаждане или email, при положение, че покривах на 100% изискванията в обявите, по които бях кандидатствал... а и CV-то ми, според мен, си е доста прилично... fts :shock:
 
Първоизточника мисля, че е този http://www.vedomost.info/novinite/40/29874-jobsbg-tarsite-si-rabota-no-tam-nyama-da-ya-namerite.html
5 дни закъснение - съмнява ме небесния, да е вдигнал скандал за да спечели посещенията чужд уебсайт, а не личниа му блог.

А моето мнение е, че не виждам нищо нередно в действията на Jobs.bg. Както всеки друг посредник, те имат правото да подават само тази информация към посетителите, която те искат. Това винаги е било основата на посредничеството.

Някой ще напише ли гневна статия срещу имотните посредници, които не дават телефона на продавача на някой апартамент/къща, а държат да минеш през тях за да си приберат процента? И въпроса ми е сериозен, макар да звучи саркастично.
 
От: Re: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Първоизточника мисля, че е този http://www.vedomost.info/novinite/40/29874-jobsbg-tarsite-si-rabota-no-tam-nyama-da-ya-namerite.html
5 дни закъснение - съмнява ме небесния, да е вдигнал скандал за да спечели посещенията чужд уебсайт, а не личниа му блог.

А моето мнение е, че не виждам нищо нередно в действията на Jobs.bg. Както всеки друг посредник, те имат правото да подават само тази информация към посетителите, която те искат. Това винаги е било основата на посредничеството.

Някой ще напише ли гневна статия срещу имотните посредници, които не дават телефона на продавача на някой апартамент/къща, а държат да минеш през тях за да си приберат процента? И въпроса ми е сериозен, макар да звучи саркастично.
Мда, този е и обиколи почти цялият BG facebook преди няколко дни.

И аз лично не виждам проблем, след като всеки пратил през тях е бил наясно, че минават през посредник. Другото което е, че не всеки работодател си проверява профила там и реално това не може да бъде причина сайта да е виновен. Но само за едно се установи, че е виновен. Или поне аз така го разбрах. Именно защото след промяна на някои правила на сайта и условия, те не са го разбласили, което не знам дали е така или не, след като промени се правят в закона всеки ден и пак ако не се интересуваш, няма да знаеш и последните новости. Така е и тук, но като обслужващ клиенти, е редно да се информират и то реално при всичко, казаещо ги, както е било в случая.

Идеалният пример бе даден от ктомов, има и друго. Сега вече може да прецените как могат да го играят и рекламните агенции и всичко що посредничи между вас и клиента. А в случая вие и работодателя. Много кофти PR им направиха, но и те не са малки, за да върнат или поне направят нещо по въпроса. И ако не ме лъже памета, го направиха на следващия ден - свикаха презконверенция: jobs.bg/hc/events/2433

Но както се казва мина и отмина. Дано всеки си е взел поука. Ама мисля, че им падна трафика, познавам поне 2ма души, които го метнаха в бан листата и сега ровят само Тайгъра и Кариери. :)
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Могат да правят каквото си поискат.

"...не сте надежден партньор"? Какъв партньор са джобс.бг на търсещия работа?
Просто предоставят безплатна услуга.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Дано всеки си е взел поука. Ама мисля, че им падна трафика, познавам поне 2ма души, които го метнаха в бан листата и сега ровят само Тайгъра и Кариери. :)



Вече са 4-ма, а след този и още постове в интернет ще станат поне 100(най-малко)... :)
Томов, не е моя темата и нарочно я копирах за да си докарам трафик в блог-а, браво разкри ме :)
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Томов сравнението със пазара на имоти не е май съвсем на място защото там посредниците чакат комисион след сключване на сделката и е важно да не ги прескочат - не съм запознат със начините на монетаризация на джобса но предполагам че те си получават парите още с публикуването на обявата от работодателя.
Предполагам обаче че поради свитият пазар на труда и рязко намалялите оферти за работа са прибегнали до силово наливане фалшиви обяви за съдържание на сайта с цел оптимизация и спиране на пропадането на трафика им.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Двоен пост, извинявам се, нещо се бъгна ...
 
Последно редактирано:
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Не виждам нищо нередно в действията на jobs.bg. Не забравяйте, че сме в криза и доста хора търсят работа, но не я намират. От тук идва и по-малкият ви шанс. В обявите на jobs.bg много често се вижда кой е работодателят и е възможно да кандидатствате, и директно през сайта му. В много случаи позицията е описана и там.
 
Аз не се опитвам да защитавам jobs.bg, но пък за сметка на това се опитвам да бъда максимално безпристрастен и да гледам от другата гледна точка - тази на посредника. Има доста неточности в написаното от въпросния недоволен клиент на jobs.bg.

1) До каква степен е сигурен, че компаниите, които обявяват свободни позиции не са били осведомени? За пример - осведомителни писма от НАП са отивали в спам-бокса и ако не се сещах от време на време да го поглеждам, изобщо нямаше да знам, че има такива.
2) Защо от jobs.bg, като страна - посредник, да са виновни заради това, че компаниите пуснали обяви не са си поглеждали профилите? Това е все едно да си пусна обява тук, че търся услуга и не погледна форума две седмици. Форума (администрацията) ли ще е виновна, че не съм поглеждал темата?
3) Какво не му харесва в посредничеството? Няма ги телефоните, няма ги адресите, и? ТОВА Е САЙТ ПОСРЕДНИК. Явно VIP (тяхното platinium/gold или както там се водеше) услугите им не покриват разходите. Това значи ли, че фирмата/сайта трябва да работи на загуба? Не! Значи, че могат да се вземат допълнителни мерки за ограничаване на изтичането на информация, а именно да играят ролята на реален посредник между работника и работодателя и съответно да получават процент за това.

Аз лично не мисля, че един недооценен кадър е определящ за работата на една компания. Нито е наясно какво се случва в jobs.bg, а както гледам, не е и на ясно каква е функцията на jobs.bg. Ще се изненадам, ако не бъде заведено дело за клевета срещу него.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Томов не съм казал че ги защитаваш а че примерът който си дал не е точен за конкретният случай.
Също така съм изразил мнение защо е възможно да са го направили от гледна точка на изкривеното ми съзнание.
 
Re: От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Томов не съм казал че ги защитаваш а че примерът който си дал не е точен за конкретният случай.
Също така съм изразил мнение защо е възможно да са го направили от гледна точка на изкривеното ми съзнание.

За да бъда честен, горното ми мнение го бях писал в реплика на Blinky. Изобщо не бях видял, че си отговорил в темата и едва сега го виждам. :)

Това просто си беше моето мнение по казуса, което така или иначе щях да го кажа. Според мен просто пазара се сви, работодателите не наливат такива пари, а и не търсят кадри. Следствието е едно - jobs.bg като посредник, получаващ заплащане от VIP работодателите си, решиха да преминат към по-горната графа - скриване на контактните данни и печалба на процент (нещо като съществуващите вече частни бюра по труда).

И понеже горния ми пример не беше точен, защо някой не отиде в някоя фирма предлагаща посредничество за работа и не им каже "видях тази обява в карето ви във вестника - дайте номера на работодателя, няма нужда да ви плащам за посредничество" :)

П.П. Manta - докато писах отговора се отплеснах и за това така се получи. Нищо лично. Не приемай горното ми писание за нещо насочено към твоя отговор.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

това с джобса е простотия, никой, който си търси работа няма да си намери там, освен ако не е супер супер специалист

аз когато търсих работа навремето и имаше кой да ми дава пари пусках яко в джобса щото се оправдавах един вид "пускам бе,ама нема..." защото не ми се работеше. псоле не ми беше широко около врата и трябваше да си намеря наистина, харесах една обява и реших, че е това - изобщо не пуснах нищо, направо намерих телефона на фирмата - някаква там ми разправяше какво искам, ала бала ама накрая даде на някой телефона и си уредих интервю много бързо още същия ден, вечерта вече имах работата, щото бях нахален и наистина ми тряваше работа. на интервюто направо си казаха - добре,че се обади бе момче, ние тия сиви-та даже не ги четем :D иначе се оказа голяма простотия и послъгаха с парите и се разделихме с много скандали, но тва е друга история :D

за това в джобса- само за безделници, които пускат ей така и не им е напечено.

само един човек познавам, които си намери наистина добра работа от джобса и за 3 дни се уреди в голяма технологична компания като замина след точно 5 дена в чехия, ама просто беше много подготвен за нея и късмет имаше
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Да ви светна един пиниз, който работи в по голяма част от случаите

Ако робовладелеца си е скрил и-мейла, кандидатствайте с някакво фалшиво CV или прикачете произволен текстов файл.

След като си изпратите Fack CV-то отивате в профила си в jobs.bg и в опцията история на кандидатстването ще видите пълна информация за този на който сте го изпратили, включително и e-mail-a който първоначално беше скрит. Така може да му пуснете реалното си CV директно от вашия на неговия е-mail.

Не че има файда да си търсите работа чрез този сайт защото 90% от т.н фирми са едни и същи цървули които от години търсят идиоти да им работят за максимум 500-600 лева, 5 % са фирмите които предлагат нормално заплащане-над 1000 лева и само пак около 5 % са новите обяви
 
От: От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Не че има файда да си търсите работа чрез този сайт защото 90% от т.н фирми са едни и същи цървули които от години търсят идиоти да им работят за максимум 500-600 лева, 5 % са фирмите които предлагат нормално заплащане-над 1000 лева и само пак около 5 % са новите обяви

на това и аз бих сложил едно положително мнение. изтървана работа е този сайт. ако ме питате мен не си правете труда да се ровите в него, пълна загуба на време.

там е сбирка от фирми, които реално сменят персонала си през месец, защото не предлагат добри условия и пари на служителите си, малко нормални компании, които са се объркали или HR отделите са им толкова слаби, че са стигнали до jobs.bg и фирми, които за първи и в повечето случаи последен /освен ако не са от първоспоменатите/ път използват услугите на сайта.

вече всяка себеуважаваща се фирма тъсри служителите си по 3 основни начина:

- чрез отделан секция на корпоративния си сайт - кариери
- чрез професионалната социална мрежа - linkedin
- чрез тясно специализирани сайтове, които професионалистите посещават /срещат/ форуми, групи, блогове и т.н.

.....другото е чикия и показва недораслите фримички, които за нищо не стават. ако се разровите примерно в jobs.bg ще попаднете на обяви на толкова посредствени фирми, че чак ще се отчаяте и ще искате да се прережете вените с пластелин.

тези сайтове реално са за да пълнят интернет пространството. търсенето на работа е соц. проблем и е редно да е по соц. сайтове. а като чета за този шит, не ми се вижда много социален. преди време преди да се почна с онлайн тръговията се сещам как отидох на една обява от този скапан сайт, на който ме посрещан една агенция-посредник, която щяла да ме подготви за самата работа и там с % ще си върна услугата. супер, но нищо не стана. и сега гледам, че невероятния сайт пуска още такива дървени оферти. да губи времето и парите на хората. време е интернет да се отърве от посредствените сайтове. няма място за слаби и ненужни звена вече. да си му правят сметката.

за това и хранилката ще е голяма, сега всеки с профил има гластност, а чумата бързо се разпрстранява, особедно ако е миризлива и силно разяждаща.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

И да и не. Колко от вас са били от страна на работодателя който търси работници ? Помагал съм в подбора на кадри в сегашната ми месторабота и ако ви кажа, че за 1 седмица обява пусната в jobs.bg бяха изпратени 400 CV-та за тази 1 седмица. А сега сметнете колко от тях бяха поканени ... При първо отсяване шефовете ги намалиха на 100 по бързата процедура (ако щете ми вярвайте обаче българския народ не знае как се пише нормално CV, а да не говорим, че имаше снимки прикачени към CV-тата стил фейсбук в кенефа, виж ме колко съм пиян и т.н. които не са подходящи за CV). От следващите 100 аз трябваше да отсея 20 които викнахме на интервю. От тези 20, 5 изобщо вързаха тенекия и даже не дойдоха. От останалите 15 наехме 3-ма. Резулатат - 400 човека подали, 20 викнати , 3 наети. Това е статистиката в момента. Просто много хора си търсят работа.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Пробвайте да се регнете като работодател в този сайт. Задължителни полета: № Булстат(еик, дрън дрън), просто набрах произволни цифри, данни и прочее фейк. Системата ги прие и вече съм работодател*, който може да спами обяви и добрите хорица да кандидатстват за тях, барабар пращайки ми личните си данни..... И всичко това в най-популярния сайт за работа(търси/предлага) в БГ. Нямам коментар, а ВИЕ ИМАТЕ ЛИ?:)
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Лична данни могат да се вземат от милион места.
Личнита данни ще включват:
ЕГН
ТРИТЕ ИМЕНА
ГРАД НА РАЖДАНЕ
а след малко гоогле търсене и още доста инфо.
Това без никаква регистрация никъде. А сега кажи какво разбираш под лични данни ?
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

Detre, може би не съм се изразил правилно. Имах в предвид, че всеки може да се регне като работодател с фалшиви юридически данни и да получава купища СВ-та с най-подробно инфо, в зависимост от обявата, която е публикувал.
 
От: Истината за JOBS.BG след някои промени!!!

И за какво може да го ползваш това инфо. Аз това имах предвид. Иначе за начална заплата от 1000 лв. единствено предлагат фирми от сорта на siteground. За нормална работа 1000 лв. са си много (продавач консултант - 400-500 лв., магазинер хранителни стоки - 400-500 лв.,). Иначе си е нормална заплата но няма кой да ти я даде.
 

Горе