КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

гласувах, но да се изкажа и тук - ОБРАЗОВАНИЕ
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Аз гласувах за информационни технологии, като в това включвам и застъпването на темата в образованието. Винаги съм си мислел, че нямаме шанс за добри позиции в другите отрасли.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Гласувах за ИТ, като в това искам да включа и образование. Причината е, че това можем да изнесем най-лесно навън дори и като си стоим у дома. Така хората ще са тук и парите ще идват тук. Семействата ще се запазят и културата на децата няма да пропадне без родители. Лесно и просто е. Ето пример: Домакиня знае немски - пише на ден 3 статии за немския пазар - там минимума е 1 цент = 15 евро = 30лв чисти пари идващи в БГ. Това е най-най-най-простия и елементарен пример. Можем да възродим производството и занаятите само чрез електронна търговия и да изнасяме за цял свят, да не говорим за козметиката - говоря за електронна търговия на микро ниво и индивидуална, но с макро последици. Ако някоя политическа партия е готова да прегърне тази идея аз с радост ще ги подкрепя със знанията си.


Превземането на топ 3 позиции в Гугъл - Национална политика!
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Понеже имам поглед върху университетските неволи, забелязва се следната тенденция (от 1-2 години) - студентите не могат да възприемат и да учат по лекции и учебници, написани в академичен стил. Не могат да задълбаят и обхванат даден проблем от всички страни. Младежите са умни, групите са шарени (обичайното разпределение от зубрачи, умници и калпазани). Главоболихме проблема от всички страни и стигнахме до следния извод - новите технологии са изкривили възприятията на младежите по начин такъв, че да им позволява да възприемат, разбират, и възпроизвеждат информация само ако тя е 1) кратка, 2) интерактивна и 3) изисква тяхно участие в процеса на поднасяне. Правиха и експеримент в две групи, един и същи материал, първата група я подложиха на утвърдения стил, във втората се опитаха да поднесат информацията на кратки части, използвайки схемата на уикисайт. Втората група определено се справи по-добре в разбирането и усвояването.
Но, образователната система е интертна. Такава една промяна на стила на преподаване ще отнеме години. А направения експеримент нищо не означава без изследване и оценка, промяна на методиката на преподаване, въобще промяна на цялостната образователна парадигма. И то още от детската градина.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Според мен не си посочил нещото, което се игнорира вече над 20 години от всички демократични български правителства. Според мен, националният ни приоритет трябва да бъде физическото оцеляване и възраждане на българския народ, който се намира в дълбока демографска криза, дори катастрофа. Ако това не се промени, всичко друго няма да има смисъл след 50 години (а може би дори по-скоро).
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

ООО друга моя любима тема - образование и колко сбъркано е то. Това, че някой на времето е решил, че нещата трябва да се преподават в Университети и чрез учебници и лекции, или ходенето на децата на училище като цяло...по толкова часове ..и.т.н....ама да не разводнявам темата.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

@редрум - ако прочетеш моята идея ще видиш колко много от това което посочваш ти се съдържа на заден план в нея.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Гласувах за информационни технологии. Който има желание да се образова, ще го направи и сам.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Не съм прочел по-горните коментари, дано не се повтарям. Според мен си пропуснал едно нещо в анкетата. Ясна политика за увеличаване на раждаемостта, подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. Целта е да се раждат повече българчета в нашата страна. Всичко друго е безмислено ако няма хора.
Освен това да се оказва помощ най-вече финансова на родители които си пращат децата на училище и те завършват. По този начин ще бъдат елиминирани някои елементи от нашето общество които паразитират на гърба на останалите.
Хора трябват, хора. Всичко което се прави се прави за човека от човека.
Поздрави!
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Ами според мен всички изброени трябва да са приоритет и да се работи на максимум във всички сфери, за да се оправим. Трябва здрава работа във всички посоки. Което и да хванеш е в трагично състояние. Трябват бързи, добре обмислени и прецизни реформи във всяка една сфера. Просто няма друг начин според мен.

Но и аз гласувах за образование. Имаме нужда от него най-много. То е в основата на един силен, сплотен и продуктивен народ.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Но и аз гласувах за образование. Имаме нужда от него най-много. То е в основата на един силен, сплотен и продуктивен народ.

Да - ромският (особено продуктивен и в пряк, и в преносен смисъл). :lol:
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Хора, ако тия дето плащаме данъци продължаваме да се стопяваме със същите темпове, за какъв шнур ще му е образование на новия "български" народ живеещ от социални помощи и събиране на цветни и черни метали?
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Инвестиране в образованието на този етап в България си е като каца без дъно: наливат се някакви пари в нереформирана, закърняла, out-of-date система, а ако случайно излезе някой кадърен, почти сигурно напуска държавата. (от днес една статистика на 'Отворено общество': 49,4% от завършилите медицина са напуснали България...). Мнението ми е, че ресурсът на държавата трябва да се насочи към сектор, който ще донесе свежи пари. ИТ е добър вариант, имаме много добри специалисти, а и значителен опит.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Здравейте, малко късно, но включих и "СПРАВЯНЕ С ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА"...
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Blinky е прав в голяма степен. Демографския проблем в дъното му се крие икономическия напредък или упадък. Поне при нас е така. Преди няколко години при подема на икономиката ни се забеляза трайно увеличаване на ражданията. От друга страна в страни като Индия има огромен прираст въпреки тежкото финансово състояние.
Във всеки случай доста неща се изискват да тръгнем нагоре, така да се каже. Но това е въпрос на една доста по-голяма и обхватна тема.
Има много и наслоени проблеми в нашето общество. В самите нас, в държавата, манталитета ни.
Една случка ще ви разкажа. Показателна е. На магистрала Тракия се прибирам към Пловдив. Подминах една кола ударена и седи в аварийната. Спрях. Оказа се, двама англичани, възрастно семейство. Жената е карала и заспала и за голям късмет точно на този участък имало и мантинела отдясно. Както и да е спрях, обадих се на полиция, застрахователи пътна помощ. Обаче абсолютни никой не спря. Ми такива сме си. Никой не се заинтересува дали може да се помогне.
Гледаме си в нашия двор и щом не ни засяга сме си пас. И не е само в това по пътищата. Във всичко сме така не си помагаме.
Живота на всички нас би бил много по-добър ако не си пречехме и си оказваме минимална помощ един друг.
Много трябва да се променим и това няма да стане от днес за утре. Много има да наваксваме.
Айде, че трябва и да се работи. :)
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

Демографския проблем в дъното му се крие икономическия напредък или упадък. Поне при нас е така.
Това е отчасти вярно, но отчасти не е. Демографски проблем има сред нашата етническа група, сред други има взрив.
 
От: КОЙ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОСНОВНИЯТ НАЦИОНАЛЕН ПРИОРИТЕТ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 10 ГОДИНИ?

И аз гласувах за образование. Образованието ни трябва да се реформира, за да има полза от него. Човек трябва да може да учи каквото му се отдава, а не за колкото му стига бала. Трябва да се раздели преподавателската дейност от изпитващата. Така ще се повиши качеството на преподаването и редовността на посещението на учебните занятия, тъй като ако не ходиш на даскало да те научат, просто няма да може да си вземеш изпитите. Тук се отваря и варианта за самоучене и частните учители, които също би трябвало да са вариант за подготовка за изпити. Ако едно даскало не може да подготви по-качествено учениците от самоубочаващ се ученик, просто да ходят на трудовата борса да търсят друг вид дейност за препитание. Това води и до конкуренция, което пък до качество.
С образованието идва и културата както и информационните технологии. На прост човек информационните технологии не му вършат работа. Наливане на пари в това само би довело до наливане на пари в гушите на определени фирми и заробването на народа и IT сферата в полза на същите фирмички. И в момента се правят опити (доста успешни) в тази насока. Без конкурси се дават стотици хиляди и милиони на малоумни фирми да изработват нещо дето струва поне десет пъти по-малко. В даскало се оказва натиск отгоре да се преподава работа само с конкретен софтуер, за да може излязлите "специалисти" да пълнят гушите на тези фирмички. Т.е. произвеждат се роби вместо IT специалисти.
Здравеопазването също е производно на образованието, защото от образованието зависи компетентността на докторите, които ни лекуват. По-грамотни хора, по-лесно измислят добре работещи механизми и не би трябвало да е проблем да се изфабрикува нещо и за здравната ни система.
Демографският проблем идва от неуреденостите на другите неща в държавата. Няма храна за децата, няма и развитие. Този проблем не може да се оправи просто с методи стимулиращи раждането, а трябва да се погледне в повишаването на жизнения стандарт. Тук пак роля има образованието за развитието на обществото като цяло.
Като заключение ще кажа, че считам, че всичко тръгва от образованието.
 

Горе