Какво е бъдещето на България?!

От: Какво е бъдещето на България?!

Ами щом ги разбираш тези неща, разбираш, че мерките които предлагаш няма как да работят докато системата е същата. Дори нещо повече, биха имали отрицателен ефект. Това е все едно да имаш прекрасно пилешко месо и да го сложиш в гювече пълно с лайна, няма да стане прекрасно пилешко гювече, нали?

Пропускаш едно нещо, парите не се губят, щом има някой задлъжнял, значи има друг който е спечелил тия пари. Щом някой е станал по-беден, друг е станал по-богат.

Както и преди съм ти казвал оксиморн е тотална дерегулация в едни и контрол в други сектори има ли такава ситуация държава ще направи всичко да увеличи навсякъде контрола си, това пак ще деформира пазара и ще се намести плутокрацията - затова и ми е оксиморнно просто няма как да се регулира държавата. Но според теб, къде държавата трябва да има контрол и по важният въпрос е кой определя къде да има и да няма и според какви принципи?
Принципите, според които се определя кое е важно и кое не са следните - защита на народа. Разбираш ли, че в момента комуникациите ни са в ръце на частници, енергетиката е в ръцете на частници, водата ни е в ръцете на частници. Да поясня, не просто частници, а чужденци. Във всеки един момент тези частници могат да дръпнат кранчето. Разсекретените електропроводи могат да бъдат взривени и да оставят цялата държава без електричество точно за минути. По същия начин можем да останем без телекомуникации, без вода. Осъзнаваш ли, до какво може да доведе либерализацията на тези сектори в случай на военна криза?
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Това е добър модел, само не разбрах оркупрняването забранено ли е?
Руската федерация е огромна, дори и да не е забранено, при нас трябва да е, защото ресурсът е ограничен.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Ами щом ги разбираш тези неща, разбираш, че мерките които предлагаш няма как да работят докато системата е същата. Дори нещо повече, биха имали отрицателен ефект. Това е все едно да имаш прекрасно пилешко месо и да го сложиш в гювече пълно с лайна, няма да стане прекрасно пилешко гювече, нали?

Пропускаш едно нещо, парите не се губят, щом има някой задлъжнял, значи има друг който е спечелил тия пари. Щом някой е станал по-беден, друг е станал по-богат.


Принципите, според които се определя кое е важно и кое не са следните - защита на народа. Разбираш ли, че в момента комуникациите ни са в ръце на частници, енергетиката е в ръцете на частници, водата ни е в ръцете на частници. Да поясня, не просто частници, а чужденци. Във всеки един момент тези частници могат да дръпнат кранчето. Разсекретените електропроводи могат да бъдат взривени и да оставят цялата държава без електричество точно за минути. По същия начин можем да останем без телекомуникации, без вода. Осъзнаваш ли, до какво може да доведе либерализацията на тези сектори в случай на военна криза?

Аз и по-горе ти писах при равни други условия. В БГ може се реализира, ако политиците бяха мъже и не бяха покварени и дупедавци и т.н да не изброявам - утре кажат всичко ще е по чл. 19 и точка нулева лобизми и се отегляме от икономиката като интереса са пазарите ни. Давам ти примери със Сингапур и Хонг Конг - техният ръст се основана на свободата търговия и пазарните отношения и до факта, че държавата се бори за тези интереси. Но това е следствие на искане от хората. Всичко почва от техният водач от 50-те години на миналият век и след рефендума да не са част от Малазия. Те са на ултра стратегическо място. И ние сме на добро място, трябва се възповламе от всичко - можем доста да лавираме към добре въпреки ЕС, но това зависи от политиците. Ако фасадно бачкат за нас, а индиректно правят това което е сега да става зле. Продадохме ЕРП-та щото държавата не може стопнсва и дава на бизнеса щото знае добре, но пък така продава и променя закона че им гарантира монопол - т.е. не е добре ....

Ти обаче забравяш нещо, това че някой е задлъжнял в голяма част от случаите е задлъжнял с ново създадени пари - сети се как работи банковата система сега.
Проблема, в тези ключови сектори не е частника, а липсата на конкуренцията. Нека го кажем така какво те топли утре стане авария в някое ЕРП-то което е държавно, но и така стопанствано че и е през оно, пак няма да има ток или вода. Ето в момента аз нямам вода цял ден, нашето ВиК е пълен шит. Това, което го говориш може и да стане от държавата утре реши да прави мизерии иди се оправи. Проблема, в изборените от теб сектори е не собствеността а липсата на пазар. Реално погледното собствеността е едно и мениджмунта друго, но същинската разлика е в стимулите. Защо в УК или в Германия няма никви проблеми с комуналните услуги? Има десетки бизнеси задоволяващи нужди на пазара по-най добрият начин. И не на последно място хората са едни и същи без значние държавно или частно, разликата е в управлението и стумула.

А това със защита на народа е толкова разтегливо понятие - една група разбирай държавата няма как да знае кое най-доброто теб мен и още стотици различни групи. Утре може да каже каже хомотата могат се женят и имат деца и имат еднакви права, но за теб това да не е добро. И именно в този апсект колкото повече групи и децентралзиираност толкова по-добре, така е и за пазара. В момента сме яко моноползииране и то щото държавата така решава не се заблуждавай, ако нямаше стимули да си продава властта държавата, монополите нямаше да има.

А за окрупняването, това е начина за увеличаване на продукцията и респективно се решат проблемите с глада. Не пречи се направи АД. Сдружават се и комасират или окрупняват - това води и до ръст на продукцията и по-голяма ефективност.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Пагубно за националната сигурност е ключови отрасли да са в частни ръце. Обясних ти по-горе защо, не става въпрос за пазар или педали, а за нашата сигурност. Преди две години или малко повече, група открадна един електропровод с високо напрежение и една седмица нямаше ток по морето в разгара на сезона. Нали се сещаш, че трябват точно две бомби, за да се блокира цялата държава? Ключовите електропроводи, ключовите водоизточници охраняват ли се от частниците? НЕ, не им дреме, те са тук за да реализират печалба, ако стане нещо просто се изнасят, а ние му мислим.

Говорим за бедност, ама защо позволяваме да изсмукват златните ни залежи? За какви либерализации става дума въобще, след като някой печели от природните ни богатства? Това е пълен абсурд. Възприемам богатствата на нашата държава, като обща наша собственост, от която трябва да имаме полза. Не може една държава да не може да си позволи да проучва собствените си находища, а това да го прави чужда фирма. Абсурд.

Колкото до окрупняването, грешиш. Има ли село, има народ. Няма ли село, народът умира. Хората могат да се сдружават в кооперативи, но не и огромни масиви плодородна земя да бъде собственост на концерни, които няма да се съобразяват с нищо друго, освен с печалбата. Ако България провеждаше такава политика, можеше да бъде възродено българското село и да се самоизхранваме. Не ми пука дали някой концерн ще реализира печалба, пука ми дали нашият вътрешен пазар ще е задоволен със собтвена качествена продукция, която стимулира местната икономика. Протекционизъм, автаркия и свободен пазар само за българските земеделски производители.

Въобще, системата е сбъркана. Под предлог за либерализъм се извършва грабеж. Това нещо рано или късно ще свърши, защото е невъзможно да съществува работеща икономика, в която 500 000 души да издържат 4 милиона + държавата.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Пагубно за националната сигурност е ключови отрасли да са в частни ръце. Обясних ти по-горе защо, не става въпрос за пазар или педали, а за нашата сигурност. Преди две години или малко повече, група открадна един електропровод с високо напрежение и една седмица нямаше ток по морето в разгара на сезона. Нали се сещаш, че трябват точно две бомби, за да се блокира цялата държава? Ключовите електропроводи, ключовите водоизточници охраняват ли се от частниците? НЕ, не им дреме, те са тук за да реализират печалба, ако стане нещо просто се изнасят, а ние му мислим.

Говорим за бедност, ама защо позволяваме да изсмукват златните ни залежи? За какви либерализации става дума въобще, след като някой печели от природните ни богатства? Това е пълен абсурд. Възприемам богатствата на нашата държава, като обща наша собственост, от която трябва да имаме полза. Не може една държава да не може да си позволи да проучва собствените си находища, а това да го прави чужда фирма. Абсурд.

Колкото до окрупняването, грешиш. Има ли село, има народ. Няма ли село, народът умира. Хората могат да се сдружават в кооперативи, но не и огромни масиви плодородна земя да бъде собственост на концерни, които няма да се съобразяват с нищо друго, освен с печалбата. Ако България провеждаше такава политика, можеше да бъде възродено българското село и да се самоизхранваме. Не ми пука дали някой концерн ще реализира печалба, пука ми дали нашият вътрешен пазар ще е задоволен със собтвена качествена продукция, която стимулира местната икономика. Протекционизъм, автаркия и свободен пазар само за българските земеделски производители.

Въобще, системата е сбъркана. Под предлог за либерализъм се извършва грабеж. Това нещо рано или късно ще свърши, защото е невъзможно да съществува работеща икономика, в която 500 000 души да издържат 4 милиона + държавата.
Въобще, системата е сбъркана. Под предлог за либерализъм се извършва грабеж.
Бих ти дал ряпа за това
Тук влизаме в национална сигурност, хипотетично какво прече тези инфраструктури да са охранват от държавата и да има изграден фонд за такива случаи?
По линия на златото в момента най-ефективните златни мини и компании или спират работа или режат щат - цената на златото падна под разходите... А иначе те са наши, но нали се сещаш ако ги вади Хикс държвна компания после печалбите се отичат и по нейна линия на провизодство ще се краде, то това което искаш да стане трябва пак и пол. революция да има. Защото това, че е държавно не е равно, че ти или аз имаме право, а че една група може се разпорежда както си посика и в повечето случаи да задоволява свои интереси не на останлите групи - на народа.

Е ако се окрuпни и няколко села се слеят в един град кое е лошото? Не знам дали си запознат, но огромните масиви в добруджа се обработват от шепа хора и продукацията е максимзиирана. В твоя случаи няма да има такова нещо. Това е регрес да има хората какво да обработва но да е неефективно, като цяло трябва се специализираме и в земеделието и да окрупняваме и да вадим продукция по-голям. Ето ти инфо анализа на мой колега:

Ето какво очаква сектора - Фирмата на известния в сектора Божидар Митов обработва 83 299 дка. В нея са заети 89 души. Това прави средно по 936 декара обработвани от един човек. В България има 50 млн. дка земеделска земя. Ако вземем че човек средно обработва по 936 декара, то земята в България може да даде работа на не повече от 53 418 човека. За останалите освен сезонна работа (недостатъчна да се изхранват и живеят качествено – годината има 12 месеца) в земеделието едва ли би могла да се намери друга. Всъщност, много от заетите в момента в земеделието работят и на друга работа и без доходите от нея едва ли биха могли да си позволят съществуване и блага на цивилизацията като електричество, течаща вода, дрехи, обувки, лекарства, част от храната си и дори земеделски инвентар.

Печалба на декар

Десет от най-големите фермери у нас, през 2010 г. са спечелили средно по 46 лева на декар. Ако всички фермери постигат същата печалба на декар, то земеделието би реализирало годишна печалба от 1,6 млрд. лв. По данни на БАСЗЗ около 8 млн. декара (или 1/4 от обработваемата земя) се обработват неправомерно, като това включва и неправомерно обработвани земи от държавния поземлен фонд. Тоест върху тези 8 млн. декара арендаторите не плащат рента, но получават субсидии, което увеличава печалбите им допълнително. В България има 50 млн. дка земеделска земя. Ако всичката земя дава по 46 лева на декар, то би могло да се стигне до 2300000000 2,3 млрд. лв. Това прави по 328.57 лв. на глава от населението – ако както е според статистиката сме 7 милиона човека. Ако се раздели на 12 месеца, това би значело жител на България да преживява с по 27,38 лв. на месец с доходите си от земеделие, което е по-малко дори от сегашните средни за страната 149.16 лева на месец.

http://borsi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=543969&df=8&dflid=3

Тази година сме извадили рекордни добиви на зърнени култури последното десетилетие. Но съм твърдо и за примера с руското земеделие.

За какво го пиша това, с малка шепа хора може да изхраним цялата страна по най-ефективен начин. Трябва се специализираме и да продаваме това срещу това, което не сме специалзиирани. It-то генерира 3% от БВП а селското 5%, като в ИТ-со са заети в пъти по малко.

П.С. Като цяло споделм твоите страхове, че може да се случи кофти развой за нас - трябва сериозно се обмислят вариантите. Но и известна част от тези развои и при държавна собственост и контрол са валидни. Но като цяло доста допирателни имаме във вижданията си. На дали от теб или от мен ще зависи политиката, но каквото и да стане търговията е план Б - внос и износ, а план А е и специализацията. Пътя към развитието ни минава, чрез работа.
 
Последно редактирано:
От: Какво е бъдещето на България?!

@Динтроникс, по-горе не разбрали че австрийците/либератарианците сме срещу насилствености и за свобода и че нямаме никакви приноси за неолибирализма. Пак ти казвам ние сме за свободни икономически отношение с ефективни държавни институции(съд и пазенето на ред основно) пазещи правата и не намисащи се в бизнеса и икономика - нулева регулативност. А сега неолиберализма, само има дума либерал, но нищо общо няма с тези принципи.
Дообре, специалисте:mrgreen:
Казваш, че аз не разбирам, уикипедия не струват, а сега и тези дето се изказват във филма и те са глупаци
Май четеш само пропагандна литература, възхваляваща евреина Мизес
Liberte, ама коя свобода, свободата на едрия капитал, ето за тази свобода се напъва Мизес и австрийската школа:-o
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Редрум перфектно си го написал, аз по-горе не случайно и на динтроникса му говорих но за жалост не може го захапе. Както и ти сам писа онези клики хвърлят прах и оправдават решенията, че са про пазара и свободата а реалността е че те засилват контрола си. Разбира се, че е не приложимо сега, защото не е сменено мисленето или поне за нас в БГ. Капитализма или така нареченото свободно предприемачествов със сигурни пари демек златен стандард - няма как да позволи всичко, което се случва сега.

Въпреки всичко пак има светлина в няколко страни про пазарно ориентирани. Както и ти сам каза трябва революция, това и по-горе писах това очаквам се случи, след тоталният батак, които ни чака - хората ще им дойде акъла. И като им дойде акъла самите хора ще искат промяна на финансово икономическата система, политическата просто ще е следва. Просто политическата промяна ще настъпи след сериозният икономически и социален натиск - така смятам аз, но съм сигурен че ще се случи тази революция - всички сигнали това сочат. И помни ми сега думите, в обозримото бъдещи кога не знам, но в един момент ще се спукат балоните на фиатните пари/декретните или книжните хартийки и за отрицателно време ще има среща на Г-20 фин. министрите и решенията взети ще бъдат само едни връщане на старите представи за пари и икономика - под стари говорим пазарни принципи и златни пари. Може още утре се събудим и видим златото 30-40-50к долара за унция и долара е вързан и се възражда бретънуудса т.е. частичен златен стандард с бъдещи перспективи към златен. Не може хилядолетия парите да са ни били злато а за 50 години това вече да не е :) виждаш как се осира цялата система. Наречи ме идиалист, но вярвам в това, че ще случи. Просто колкото повече вниквам в ситуацията и икономичските реалности, толкова повече виждам как е покварена тази система на лобиране, срстване и регулиране, че изхода е само един тотален банкрут и почване от начало. Как ти се струва САЩ печат хартийки срещу реални стоки - всичко това заради насилствените петродолари. БВП на САЩ близо 17 трилиона а имат над 130 трилиона задължения към нацията си и още 17 трилиона дълг на държавно ниво. Както и има над 1 квадралион глобален балон на деривати - всичко това е една неустоичивост следствие именно на събиятията след 71година.

Да прав си утре стане ли нещо, гориш и тук е спекулата до извстна степен - ние се опитвам да дисконтираме по най-добрият начин бъдещето и да купуваме неща под реалната им стойност това е моята инвестициона филосивя, която съм я придобил следствие на философиятана Бъфет и Греам на value investing-a. Но както ти писах по-горе за мен капитализма в истиснкия си вид не е спекулативност, а експолатиране на възможности.

За жалост си много прав, няма ни пуснат да станем свободни - щото именно лобистикти интереси и слабата политическа класа няма допуснат това се случи, затова и чакам тоталният батак рано или късно се случи и да има ресет на система от нулата както му е реда.

Както и преди съм ти казвал оксиморн е тотална дерегулация в едни и контрол в други сектори има ли такава ситуация държава ще направи всичко да увеличи навсякъде контрола си, това пак ще деформира пазара и ще се намести плутокрацията - затова и ми е оксиморнно просто няма как да се регулира държавата. Но според теб, къде държавата трябва да има контрол и по важният въпрос е кой определя къде да има и да няма и според какви принципи?

Каква революция, а? май ще се окажеш един голям оксиморон:mrgreen:
Нали според Мизес масите са неспособни да мислят и трябва някой ефективен капиталист да мисли вместо тях
А и той не е за революция, а за правилно насочване на общественото мнение към свободния пазар на капитала и пропаганда
Ама верно си бил голям умник:mrgreen:
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Каква революция, а? май ще се окажеш един голям оксиморон:mrgreen:
Нали според Мизес масите са неспособни да мислят и трябва някой ефективен капиталист да мисли вместо тях
А и той не е за революция, а за правилно насочване на общественото мнение към свободния пазар на капитала и пропаганда
Ама верно си бил голям умник:mrgreen:
Я ми кажи, в кой труд Мизес е казал масите са не спопосбни да мислят? Я ми кажи къде е лобирал за едрият капитал? Ако беше малко си мръднал мозъка, щеше да знаеш неговият труд "Човешкото Действие", и че цялата австрийска школа се базира на него - на рационалните решения и избори на индивидите и бизнеса

Mises sees economic calculation as the most fundamental problem in economics. The economic problem to Mises is that of action. Man acts to dispel feelings of uneasiness, but can only succeed in acting if he comprehends causal connections between the ends that he wants to satisfy, and available means. The fact that man resides in a world of causality means that he faces definite choices as to how he satisfies his ends. Human action is an application of human reason to select the best means of satisfying ends. The reasoning mind evaluates and grades different options. This is economic calculation.

Economic calculation is common to all people.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_Action
Ако имаш късмет можеш да си един от 500-те в БГ да притежават БГ издание на Човешкото Действие.
Още глупости ще се опиташ ли да измислиш.

Мислиш се за интелигентен, но нещо не можеш да синтезираш две и две и после да направиш логическо умозаключение. Копираш ми некви неща, които нямат нищо общо с реалността и сам си противоречиш - как свободата е равно на контрол?Безнадежден си направо - за теб щом има свобода в текст, значи е това. За мен свобода са действия. Ако аз ти кажа в името на свободата и сигурността ти ще сложим навсякъде камери и ще следим всичко и ще ти сложим един чип ако те гепат някой да те намерим. Ти си свободен да правиш всичко ние няма ти се месим за нищо, но знай че може те контролирам да правиш всичко. Тук няколко пъти писах свобода това свбода ли е? Свобода ли е да те контролираме? Редрума добре го е написал:

Въобще, системата е сбъркана. Под предлог за либерализъм се извършва грабеж. Това нещо рано или късно ще свърши, защото е невъзможно да съществува работеща икономика, в която 500 000 души да издържат 4 милиона + държавата.

Моля те спира да пишеш глупости и пробвай се да мислиш! Влезни в дискусията ни с редрума адекватно. Пробвай се да попиеш нещо от него, той е можеби единственият начетен къде повече къде по малко в много теми, от този форум който има националиситески възгледи за неща и може да спориш аргументирано с него. Редрум стига съм те четкал а? :D
 
Последно редактирано:
От: Какво е бъдещето на България?!

Аз предлагам да оставим икономическите пристрастия на страна и да се съсредоточим върху следния въпрос:

Трябва ли държавата да се намеси и да пресече демографската криза? Както се вижда, тука механизмите на свободниО пазар не могат да действат и дето се казва, няма survival of the fittest. Абе всъщност ако трябва да сме честни, държавната политика провежда геноцид спрямо нас. Ако не ми вярваш ще ти дам примери. За какво ни е да си говорим за каквото и да било, ако след 50 години ще изчезнем?

Ако трябва държавата да се намеси, какво трябва да направи? Може ли да преборим демографската криза, ако сме част от ЕС? Трябва ли да избягаме от тоя модел на социална демокрация? Каква ти е позицията в случая?
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Аз предлагам да оставим икономическите пристрастия на страна и да се съсредоточим върху следния въпрос:

Трябва ли държавата да се намеси и да пресече демографската криза? Както се вижда, тука механизмите на свободниО пазар не могат да действат и дето се казва, няма survival of the fittest. Абе всъщност ако трябва да сме честни, държавната политика провежда геноцид спрямо нас. Ако не ми вярваш ще ти дам примери. За какво ни е да си говорим за каквото и да било, ако след 50 години ще изчезнем?

Ако трябва държавата да се намеси, какво трябва да направи? Може ли да преборим демографската криза, ако сме част от ЕС? Трябва ли да избягаме от тоя модел на социална демокрация? Каква ти е позицията в случая?

Лошо няма да се говори икономическо аргументирано с теб как достигнахме до определени становища?
По линия на въпроса ти ЕС не ние проблем, а държавата си провежда геноцида - ЕС за мен малко ги огранича в това тяхно действие. Държавата, какво може да направи - трябва да стимулира младите семейства да се плодят и множат, да осигури прилежаща инфсрактура детски градини, ясли. От една страна тя да пуска политики към това а от друга страна да намали или направо премахне данъчната тежест на млади семейства. Тук не говоря за субсидии! И да не сме дискримативни да кажем само на БГ ще даваме помощи или от сорта. Това ще е за всички, работещи млади и интелгентрни семейства. Само с отпадането на данъчната тежест доста поподобирала перспективи за децата. Вече може и по сериозни субсидирания да се случават но трябва много умно се разходват знаеш че не съм за субсидиите.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

@Блеки, аз не пиша мнения за да се харесам на някой, па още по-малко на теб:mrgreen:
Спора започна за това, че си неолиберал, а ти ми опонираш, че австрийската икономическа школа, каквито идеи споделяш, няма нищо общо с неолиберализма
В повечето си мнения ти се държа надуто и високомерно
Даваш ми съвети да не пиша за икономика, финанси и т.н., щото според тебе не разбирам, а па ти си капацитета и да си меря часовника с тебе
Еми като не съм съгласен, к'во да правя г-н Свободомислещ Либертарианец?:rolleyes:
 
От: Какво е бъдещето на България?!

@Блеки, аз не пиша мнения за да се харесам на някой, па още по-малко на теб:mrgreen:
Спора започна за това, че си неолиберал, а ти ми опонираш, че австрийската икономическа школа, каквито идеи споделяш, няма нищо общо с неолиберализма
В повечето си мнения ти се държа надуто и високомерно
Даваш ми съвети да не пиша за икономика, финанси и т.н., щото според тебе не разбирам, а па ти си капацитета и да си меря часовника с тебе
Еми като не съм съгласен, к'во да правя г-н Свободомислещ Либертарианец?:rolleyes:

Ами как да ти кажа по просто, че не разбираш и говориш врели не кипери?! Като те питам по сериозно на няколко пъти, виждайки че пишеш глупости и бягаш по тъча. Не си мери с мен нищо, свободен си да правиш всичко -като ти е кеф да говориш неща дето не ги разбираш ок върши го просто е смешно това което правиш. Айде дай да приключим по тази тема, вече ми писна.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Ще ти кажа защо мисля че теорията за свободния пазар не е демократична
Просто защото не може да се изпробва теорията в чистия и вид от самото натрупване на капитала, тоест не може да има равен старт
Когато една малка държава се отваря за тази либерастка измислица,
то тя вече е парче месо за хищниците - мултинационални компании, дето имат натрупан капитал и могат да лапнат цяла държава на един залък
Именно тука се противопоставям аз със своите възгледи за запазване на националната идентичност, българската традиция, ценности и морал
И това твоя евреин Мизес, колкото и голям капацитет да е, не може да го отчете фактор за пазарите и икономиката
И последно да подчертая, националноста не може да се впише в теорията на твоите учител... ама не знам дали ма разбираш:rolleyes:
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Лошо няма да се говори икономическо аргументирано с теб как достигнахме до определени становища?
По линия на въпроса ти ЕС не ние проблем, а държавата си провежда геноцида - ЕС за мен малко ги огранича в това тяхно действие. Държавата, какво може да направи - трябва да стимулира младите семейства да се плодят и множат, да осигури прилежаща инфсрактура детски градини, ясли. От една страна тя да пуска политики към това а от друга страна да намали или направо премахне данъчната тежест на млади семейства. Тук не говоря за субсидии! И да не сме дискримативни да кажем само на БГ ще даваме помощи или от сорта. Това ще е за всички, работещи млади и интелгентрни семейства. Само с отпадането на данъчната тежест доста поподобирала перспективи за децата. Вече може и по сериозни субсидирания да се случават но трябва много умно се разходват знаеш че не съм за субсидиите.

Тотално грешно мнение. Ще позволи ли ЕС да се махнат несправедливите детски помощи според теб? Ясно е кой ги взима. Държавата стимулира млади семейства, ама тия семейства не са български. Ако се въведат правила за образователен ценз, веднага ще се скочи - Р А С И З Ъ М! Как виждаш това да се случи, докато сме в ЕС? Как виждаш това да се случи, след като от Световната банка ония ден ни казаха - застарявате, кво да направим, трябва да вдигнете пенсионната възраст и да култивирате цигаромите, щото те са ви ресурс. Никой не казва дума за това, че българите ще се стопим и изчезнем. Всички говорят за процеса, като за необратим факт.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Откъс от едно интервю на проф., д.ф.н., Васил Проданов

- Защо се случи така, че неолиберализмът ненавижда патриотизма, колкото и социализма?


- Патриотизмът и национализмът са в разрез с ключови характеристики на неолиберализма – рязкото намаляване на ролята на държавата в икономиката, дерегулация и стимулиране на глобалното движение на всички видове капитали. Национализмът винаги се е опирал на силната национална държава, за разлика от неолиберализма, който предпочита отслабването й и стимулирането на движението на всички фактори на производството на глобалната сцена. Затова и на повечето места в света, където доминира неолибералната вълна, имаме тенденции на ерозия на национални идентичности, разпад на държави, а паралелно се появи модата на мултикултурализма, който допълнително е предизвикателство за всеки патриотизъм и национализъм.

- Как ще обясните това чудо – неолиберализмът у нас порасте за няколко дена? Аз подозирам, че зад такова чудо винаги се крие нещо твърде прозаично – ставаме такива за каквото ни плащат, или ни е изгодно, или не съм прав?


Неолибералната мантра, че пазарът е решение на всички проблеми у нас дойде в контекста на две основни тенденции. Първата е тоталното отрицание на всичко направено от социализма преди това от възхождащите антикомунистически “демократични” сили и приемане наготово идеите на западните съветници по нашите политически партии и в екипите на правителствата, свързани с така нар. Вашингтонски консенсус, а именно че тоталната приватизация, либерализация, дерегулация, разрушаване на държавата ще решат проблемите. Паралелно с това от САЩ и отчасти от Западна Европа веднага бяха създадени нови пропагандно-идеологически апарати, финансирани със стотици милиони долари, във формата на така нар. тинк танкове, на обучение на кадри от партиите и държавния апарат, от медиите в духа на неолибералната доктрина. Всеки, който се опитваше да възрази, бе обругаван, че е “комунист”, връщащ ни към “провалил се модел”.


- Необяснимо е за мен как така неолибералните идеи у нас не срещат никаква системна и последователна критика... На тотална цензура ли се дължи тази липса?


- Три са основните причини. Първата е свързана с външната ни зависимост. България е страна с ограничен суверенитет след като влезе в ЕС и е контролирана за дреболии, а в ЕС доминират неолибералните рецепти за “стягане на колана”, за “фискална дисциплина”. Втората основна причина са мащабите на откритост на нашата икономика и разрушеност на предходните ресурси, при което и от ляво и от дясно се надяват да решат проблемите чрез един основен инструмент – привличане на инвестиции отвън, харесвайки се на глобалния капитал. Третата основна причина е, че чисто пропагандно нещата у нас са организирани така, че в медиите основните фигури, които могат да пробият с предимство, са неолиберални икономисти и политици. Не забравяйте, че основните медии у нас се държат от едрия капитал и той поставя съответните ограничения.
http://knigi-news.com/?in=pod&stat=9089&section=10&cur=0
 
От: От: Какво е бъдещето на България?!

Къде го пише, че неолиберализма е държавно мешане?
Щото аз чета различни гледни точки и ги осмислям, па ти май само може да четеш:mrgreen:

"Неолиберализмът е политическа философия, която се застъпва за икономическа либерализация, свободна търговия и свободни пазари, приватизация, дерегулация, намаляване на мащаба на държавния сектор, при засилване ролята на частния сектор в съвременното общество.
Неолиберализмът е за ненамеса на държавата в дейността на предприятията и против развитието на държавната собственост."

http://bg.wikipedia.org/wiki/Неолиберализъм

Сега що не прочете малко по-долу:

Либертарианецът Роналд Хамови асоциира термина "неолиберализъм" с националистите и утопичните социалисти, които се противопоставят на свободните пазари

И сега от ЕН уикипедиа

To be "neoliberal" meant that a modern economic policy with State intervention is required.[9] Neoliberal State interventionism brought a clash To be "neoliberal" meant that a modern economic policy with State intervention is required.[9] Neoliberal State interventionism brought a clash with the opposite laissez-faire camp of classical liberals, like Ludwig von Mises

Просто и ясно ти казвам, пропагандата е по съвместна - трябва да им гледаш действията.

За последните години пропагандираме неолиберализъм на запада, с тънката разлика че държавата вече има по-голям контрол от преди. Пак ти казвам как си говорим за свобода като в момента е толкова силна централизацията? Това ти казвам, не искам те обиждам, но много глупости се пишат и ако не внимваш може се заблудиш и смятам, че си се заблудил. Пак ти казвам свобода е равно на липса на държавна намеса и лобита!

Надявам се вече стопляш, не какво ти говорят а какво вършат. Да на теория трябва са свбодни неолибералите(но дори самите неолиберали признават сътрудничество с държавата и това е неолиберализма държава и пазари в едно=кофти изход), но на практика държавата си осигурява по голям контрол и монополите царуват!
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Не знам кво се сбагяса тема, но ще се опитам ти отгоовря що мангалите са така и защо го писа световната банка онова. В момента БГ се пенсионира средно на 56 години, за да се изхранят пенсионерите система е такава, че ние работещите ги храним, но за жалост сме по-малко и не случайно едва 40% се финансират от нашите данъци. Отделно продължителността на живот не отговаря с пенсиите, тук е спорно, но реалният проблем е прекалното бързо застаряване и малката заетост и се случва тази разлика или дефицит. От др страна държавните структури имат много благинки за ранното пенсиониране. И не на последно място системата е както казах солидарна т.е. с месечно допринасяне а не капиталова с натрупване с личен принос.

Това което е писала за мангалите СБ е по тъпият пример на запада и Франция - що е пълно с черни ами те просто бачкат за да плащат на пенсионерите, че и от там аналогия при нас. Цялата солидарна система е неефеквнивна в зародиш. Единствената устоичива е Чилийската частна капитолова система.

А иначе си прав за мангалите и дискреминацията. Но не мисля, че мангализацията е ЕС продукт. Виж ако е ЕС продукт то тогава наистина не можем да лавираме в ЕС, Но пък напуснем ли ЕС при същата политическа клика си подписваме и икономически и социален и национален крах.
 
От: Какво е бъдещето на България?!

Блеки, колко пъти да ти кажа, че няма значение от това дали австрийската школа се съгласяват, че другите ги определят като неолиберали
Вие сте си неолиберали и толкоз, а даже още по благозвучно ми звучи либераст:mrgreen:
Аз на циганина му викам мангал, ама той спори, че не е мангал ами бил 'ром'
И кво ще го промени този спор, като си остава циганин :-o
 
Последно редактирано:
От: Какво е бъдещето на България?!

Ок колега, щом вече бялото е черно така да е :) . Аз ти казвам с либератариански виждания съм и следвам австр. икономическа школа ти до вчера не знаеше нищо за нея, а вече ми викаш неолоберасти са били, което няма нищо общо. Давам ти информация на всяка твоя простотия, че си в тотално заблуждение, но ти си знаеш. Самите австрийци са срещу модерният неолибразлизъм целият бизнес цикъл на австрийците е срещу модерната неолиберална икономика - ти ми викаш били едни и същи :D За човек, който си няма икономическо образование(не говоря за висше а за знания) за голяма работа се имаш - извинвай позволи ми да знам повече от теб, отдели съм дълги години и щом ти казвам, че е така значи е така.

Щом ти е кеф си живееш в заблуда ок не ми пречи. Дори ме забавляваш не знаеш дори що е то икономикс, а се имаш за мнение от последна инстанция с копирани цитати от хора, който не правят никаква разлика между ден и нощ. После искаш те взимат на сериозно - как да стане ми кажи? То с хейтване не става бе колега! Все едно ти кажа, че си гаден нацист - нали национал социализма и националиситческите модели са нацизъм в германия и фашизъм в Италия. Значи по твоята логика ти си гаден нацист! Щото и в двете има национализъм :) Ок нацисте, разбрах какво искаш! Надявам се да виждаш колко глупава е тезата ти - като кажеш на бялото черно и като приемаш думите буквално, без да гледаш действията
 
Последно редактирано:

Горе