Какво е нужно да стартираш като предприемач?

Какво е нужно да стартираш като предприемач?

  • Воля

    Votes: 22 62.9%
  • Желание

    Votes: 26 74.3%
  • Дисциплина

    Votes: 23 65.7%
  • План

    Votes: 17 48.6%
  • Финансиране/Пари/Капитал

    Votes: 14 40.0%
  • Екип

    Votes: 13 37.1%
  • Гъвкавост

    Votes: 13 37.1%
  • Чувство за ориентация

    Votes: 13 37.1%

  • Общо гласове
    35

Станимир И

Well-Known Member
Здравейте, какво е нужно на един човек да стане предприемач, не видях тема и мисля че за този форум е редно да има подобна, знам че доста хора ще се включат в нея. Моето мнение че трябва да имаш следните неща: План, Воля, Дисциплина. Разбира се и финансиране, дори то е най-важно. И какво е според Вас предприемачеството? Път който си избрал и цел, да си свободен, да имаш избор, да се изградиш като човек?

Ще се радвам да обсъдим тази тема, моля Ви преди да пишете скъпи колеги да гласувате така ще помогнете на повече хора!

Моля да ме извинят колегите които ще маркирам, искам мнението на някой хора от форума: @Blinky @coolice @nsevimov @EliaCapaccio @santiago @zoomaniak @biaaro
Ако някой от тях желае да бъде премахнат като име, няма проблем.
 
Задълбочени специализирани умения или тесен опит в някаква сфера.
Всичко се учи.
Никой не се ражда предприемач, космонавт или професор.
Затова и... cv-тата ни са различни, защото...ние [създаваме] живота си с действията си, ден по ден.
 
Гласувах за всичко, но ако трябва нещо, което лично ми е направило впечатление и трябва да го има винаги е Волята и Желанието, както и постоянство. Защо, защото съм виждал случаи хора да се отказват от 1-2 опита, и такива, които и след 20тия опит не се замислят да не продължат и да пробват друго.

Вече другите могат да се наредят след това, според мен. Но всичко, което е изброено е важно. Няма родени предприемачи, има просто хора, които са готови и имат желанието да станат такива.
 
Гласувах за всичко, но ако трябва нещо, което лично ми е направило впечатление и трябва да го има винаги е Волята и Желанието, както и постоянство. Защо, защото съм виждал случаи хора да се отказват от 1-2 опита, и такива, които и след 20тия опит не се замислят да не продължат и да пробват друго.

Вече другите могат да се наредят след това, според мен. Но всичко, което е изброено е важно. Няма родени предприемачи, има просто хора, които са готови и имат желанието да станат такива.
Как си противоречиш само :D
 
На първо място е желанието. Но то не е просто желание да искаш нещо, всеки иска да е богат и да си живее като цар примерно. Става въпрос за желанието да рискуваш и да направиш нещо. Онова, което те кара да се размърдаш, да се метнеш в дълбокото. Това същото желание, което трябва да е по-голямо от страховете ти. Желанието ти трябва да не зависи от това, което ще кажат хората или от това, че реално може да загубиш много...пари, репутация, всичко...

Това е основното, пълно е с хора с уникални идеи, но никога не предприемат нищо - не правят нищо! Срещал съм много такива по събития, ходят с години, едни и същи хора, само учат, чакат, мислят и все нищо не правят, ако ти е ясно стъпка по стъпка кое как ще направиш и къде какво ще бъде, нещо не е наред. В предприемачеството има много неизвестни, това на повечето хора не им харесва, затова и не предприемат нищо...

За да стартираш ти трябва много от горното желание. А за да успееш вече....там е съвсем различна тема. Там най-често ти трябват всички неща от анкетата. Също така много зависи как дефинираш успеха, колко голям да е той и т.н.
 
До да стартираш нищо не ти е нужно освен желание, но за да станеш са ти нужни личностни качества, като познания, дисциплина, креативност.
 
Преди да се захванеш с какъвто и да било бизнес първо трябва да проучиш твоята бъдеща конкуренция и с какво можеш да ги превъзхождаш.

Твоят бизнес е изцяло насочен към разработката на фирмени уеб сайтове и електронни магазини но с какво превъзхождаш твоите конкуренти?

Когато клиент се свърже с теб и поиска да му предложиш оферта за електронен магазин не му изпращай PDF в който си написал какви са базовите функционалности на Magento или Prestashop и цена от 5000лв за инсталация и конфигурация.

- Инсталирай и конфигурирай магазина;
- Проучи конкуренцията на твоят клиент;
- Проучи как можеш да превъзходиш конкуренцията;
- Проучи кои са най-добрите маркетингови канали защото всеки бизнес има различни работещи канали;
- Направи няколко работни версии от които клиента ти да избере една и се интересувай защо е избрал тази версия и кое най-много му е харесало. ВИНАГИ СЕ ИНТЕРЕСУВАЙ ОТ МНЕНИЕТО НА КЛИЕНТА ТО Е ЗЛАТО ЗА ТЕБ.

И когато се свържеш с клиента ти вече знаеш какъв е неговият бизнес, каква е конкуренцията му и как може да ги превъзхожда и след което му споделиш всички тези твои проучвания и му покажеш работните версии той ще знае че не искаш просто да му вземеш парите и да го пуснеш да си ходи.

Да! Ако изпълняваш всичко това по-горе вместо да правиш 3 магазина на месец ще правиш 1 или 2 но клиента ти ще разбере бързо разликата между теб и останалите.

Защото той е изпратил запитване не само до теб а до още няколко фирми и от всичките ще получи PDF с базовите функции и цена.
ДОКАТО ПРИ ТЕБ ЩЕ ПОЛУЧИ ЕЛЕКТРОНЕН МАГАЗИН ПРИДРУЖЕН С ПРОУЧЕНА МАРКЕТИНГОВА СТРАТЕГИЯ.
 
Преди да се захванеш с какъвто и да било бизнес първо трябва да проучиш твоята бъдеща конкуренция и с какво можеш да ги превъзхождаш.

Твоят бизнес е изцяло насочен към разработката на фирмени уеб сайтове и електронни магазини но с какво превъзхождаш твоите конкуренти?

Когато клиент се свърже с теб и поиска да му предложиш оферта за електронен магазин не му изпращай PDF в който си написал какви са базовите функционалности на Magento или Prestashop и цена от 5000лв за инсталация и конфигурация.

- Инсталирай и конфигурирай магазина;
- Проучи конкуренцията на твоят клиент;
- Проучи как можеш да превъзходиш конкуренцията;
- Проучи кои са най-добрите маркетингови канали защото всеки бизнес има различни работещи канали;
- Направи няколко работни версии от които клиента ти да избере една и се интересувай защо е избрал тази версия и кое най-много му е харесало. ВИНАГИ СЕ ИНТЕРЕСУВАЙ ОТ МНЕНИЕТО НА КЛИЕНТА ТО Е ЗЛАТО ЗА ТЕБ.

И когато се свържеш с клиента ти вече знаеш какъв е неговият бизнес, каква е конкуренцията му и как може да ги превъзхожда и след което му споделиш всички тези твои проучвания и му покажеш работните версии той ще знае че не искаш просто да му вземеш парите и да го пуснеш да си ходи.

Да! Ако изпълняваш всичко това по-горе вместо да правиш 3 магазина на месец ще правиш 1 или 2 но клиента ти ще разбере бързо разликата между теб и останалите.

Защото той е изпратил запитване не само до теб а до още няколко фирми и от всичките ще получи PDF с базовите функции и цена.
ДОКАТО ПРИ ТЕБ ЩЕ ПОЛУЧИ ЕЛЕКТРОНЕН МАГАЗИН ПРИДРУЖЕН С ПРОУЧЕНА МАРКЕТИНГОВА СТРАТЕГИЯ.
темата ли обърка?
 
Нищо не се изисква, освен да станеш сутрин и да действаш. За всичко ще намериш решение ако пробваш и се учиш от грешките си. "Без действия, знанието е безсмислено."
 
темата ли обърка?
Не! Основният бизнес на автора е разработка на фирмени уеб сайтове и електронни магазини.
Просто му дадох съвет как са де откроява от хилядите микро уеб студия.
 
  • Like
Реакции: Sky
Не! Основният бизнес на автора е разработка на фирмени уеб сайтове и електронни магазини.
Просто му дадох съвет как са де откроява от хилядите микро уеб студия.
Той е нещо като поредния WordPress сайт.
Не ги знам що всички се бутат в толкова конкурентна и нископлатена ниша...
 
Привет, темата беше насочена към всички хора които искат да станат предприамачи, лично към моят бизнес е че имам екип от хора, и главно работя това от 5 години и се занимавам извън България, реших да пробвам в България, като цяло разработвам къстъм решения с моят екип но за България къстъм решенията не се търсят много. Стартирам подобни теми с цел обогатяване на форума и помощ за другите, виждам от скоро доста колеги ме нападат не знам с каква цел но разбрах че някой от тях нямат 20 години и дори още учат, аз няма да реагирам защото няма време за това.


Благодаря че се включихте в темата, наистина оценявам това защото Вие сте дали от времето си, а то е ценно, знам го от личен опит. Според мен да си успешен предприемач се иска разбирателство с хората и да не се отказваш никога, да гониш целите си дори да ти казват всички че си луд и няма да се получи.

Поздрави,
Станимир
 
Първо мерси, че си ме включил в тая толкова разнородна, но качествена компания. Разбира се ще драсна няколко реда по темата...

За мен най-важното е въображението и знанията, качества които не си включил. Като казвам въображение, нямам предвид някакви фантастики за лъскави офиси, яка секретарка и няколко стотин служители. Имам предвид въображение или иначе казано по модерному креативност. Като изрично подчертавам, че въображение, без знания не носи нищо. Знанието подхранва въображението, а въображението ражда най-яките и печеливши идеи. Тук идва и желанието, което си включил. Желанието е нещото, което ще те накара да реализираш тези идеи. Но какво да е желание или проста лакомия не вършат работа. Трябва ти неистово желание, желание толкова силно, че мога да го сравня само с това, когато те потопи някой под водата и те натиска силно. Бориш се, искаш да излезеш да си вземеш въздух, щото иначе умираш, нямаш избор. Примерно обстоятелствата винаги ще те натискат под водата, ако нямаш силно желание да излезеш на повърхността ще се удавиш, въпроса е че в живота няма да се удавиш наистина, а ще си седиш удавен до края на живота или иначе казано ще пропилееш единствения си живот за да сбъдваш мечтите на другите, в нищета, посредственост или в блажено невежество. Което от моята гледна точка е неприемливо. Човек сам прави своите избори и живее с тях, аз съм предпочел синьото хапче и ми харесва, на други не. За съжаление повечето си скат ракията, салатата, чалгата, дебелата жена, риалитита и им харесва.

Другото важно е да не гледаш на парите като на пари, сигурно си го чувал. Парите са средство, не цел. Работа също не е работа. Ако си роден за бизнес, няма да имаш проблеми с 16 часов работен ден, защото не го чувстваш по този начин. Аз поне приемам нещата като игра, която играя, с тази разлика, че не печелиш точки, а реални неща. Разбира се доста често губиш, но и с това се свиква. Писал съм за това в една тема за фалитите надълго и на широко.

Пари за бизнес не ти трябват, това е лъжа, миналата година стартирах експериментален бизнес с 600 лв. Днес прави по 30000 лв. оборот на месец, има 3-ма служители, магазин физически на центъра на Варна, склад и всичко, което има един добре работещ бизнес. Вложил съм желание, знание и въображение, нищо повече....

Дисциплината ... оф дисциплината :) Не ми е силна страна, предполагам е важна, на мен не ми върши работа :) Мен служителите ме молят да отида някъде другаде, защото не могат да си свършат работата от мен. :)

Чувството за ориентация не го виждам като качество полезно за бизнеса, не знам как да го коментирам.

Гъвкавост, ако имаш предвид адаптация или приспособяване, да. Ако не се приспособяваш към толкова динамичен пазар, почвай да бегаш към джобса бате, бизнеса не е за теб :) Та искам да кажа, че е важно, но не и за стартиращ предприемач, гъвкавостта към променящите се условия е много важна, но на по късен етап.

Екипната работа не е за мен, аз съм, авторитарен лидер, ако нещо не става както го виждам аз, значи не е добро. Не търпя чуждо мнение. Един път съм пробвал да работя със съдружник, стана пълна катастрофа. Иначе търпеливо изслушвам всички гледни точки, но крайното решение трябва да е мое, иначе не става. Екип от служители ми се получава, но аз да работя в екип никак. Та от моята гледна точка, предприемача решава всичко важно, екипа изпълнява. Око екипа е добър, заслугата е на предприемача, ако не става за чеп за зеле, пак така :)

Планирането е важно, но често влиза в конфликт с динамичната среда, така че не е най-важното. Все пак трябва да има някаква визия за бъдещото, която се адаптира към средата постоянно. Иначе краткосрочния план е много важен, дневен и седмичен, иначе много време и усилия заминават в хаотично лутане.

Бях ли изчерпателен ? :)
 
Последно редактирано:
Мисля, че дисциплината произхожда от волята и желанието, които са ръка за ръка с плана, докато парите не са толкова важни.

Чувството за ориентация е нужно, ако това предполага да притегляш правилно ситуациите, а конкретно за началото - да прецениш, че има място за теб в нишата като предложиш предимство пред останалите.

Екипа не е задължителен, някои хора са вълци единаци.
 
Трябва му портфолио. На сайта "им" в момента има само pricing tables и насищане с ключови думи. Никакъв пример за онлайн магазин, за банер, или за сайт.

Темата е някаква много абстрактно-банална. Трябва най-вече време и желание.
 
Наскоро чух доста интересна фраза от един американски юрист. Той сподели:
"The most important lesson my parents thought me is that hard work is the easiest thing in life because it requires no skill but only effort"
Мисля, че се отнася до голяма степен за успеха и играе важна роля при успешните предприемачи.
 
Много несвързана анкета. Бизнес не се стартира само с едно от посочените в анкетата. Всички изброени трябва да присъстват.
 

Горе