Какво мислите за детската градина

tanipo

Well-Known Member
Според вас добра идея ли е да пуснеш детето си на детска градина и защо?
Аз лично мисля, че това е малко лишено от логика. Детето ти е само веднъж в периода 0-6 г. и това са основополагащите години. Тоест всяка дума, травма, усещане, хранене определят бъдещият житейски път на човека. Не виждам логика да ходим на работа с извинението, че го правим за децата си и същевременно да поверяваме грижата за децата си на съвършено непознати в някаква създадена система.

Ясно, че в повечето случаи родители нямат голям избор и ги пускат, но да речем тук нивото на доходите е малко по-високо и хората имат избор. Освен това според мен ако примерно двамата родители имат по 750лв заплата чисто и единия остане без доход за да гледа детето си мисля, че с много лишения и малко находчивост може и с толкова пари да се живее някак. Честно казано аз като преглеждам покупките и мога да мина без много от нещата. Да не говорим, че има баби и дядовци да помагат или пък майката може да помага на семейния бюджет с различни дейности.
 
От: Какво мислите за детската градина

Една дума - СОЦИАЛИЗАЦИЯ!
 
От: Какво мислите за детската градина

Според мен е по-добре да ходят децата на детска градина, иначе има вероятност да имат проблеми със социалните контакти с връстниците си (и с двата пола) по късно в училище, пубертетът и така. Лично аз имам хубави спомени от дестската ми градина, макар и много бледи да са вече. И тук не става въпрос за пари.
 
От: Какво мислите за детската градина

Веднага отговарям. Социализация със сульо и пульо? Какъв критерии има, че детето ми няма да се социализира с детето на някакви идиоти, с деца без хигиена или възпитание? Социализация може да има и на площадката. Не мисля, че децата в историята са отглеждани в някакви пилчарници с по 30-40 деца, по скоро 5-6 са били свободни из двора.
 
От: Какво мислите за детската градина

Ако и двамата родители работят тогава детската градина е почти задължителна.
Децата не са идиоти, просто са деца, а какви стават като израстнат е друг въпрос. По тази логика дай да не ходи на училище... там няма идиоти вече? Те са само в детската градина?
Колкото до хигиената... всяко дете лапа каквото хване. Дали у вас дали у детската градина все ще набара микробите.

Ако от сега му се мешаш така, то горкото ти дете няма да има избор дори и какво да учи в последствие, че уви на мама нещо не и харесвало.
 
От: Какво мислите за детската градина

Само мама ли може да заеме такава позиция? Мисля, съм казал деца на идиоти, а не деца идиоти. Но, и те колкото повече израстват стават отражение на средата си. Ако питаш мене и от училището няма голяма полза в тази му смешна форма. И двете създават някаква ограничена среда, където най-големите агресори обикновено са царе. През повечето време повечето от децата са или жертви или придворни, което не е така в реалния свят или поне имаш избор да смениш средата.

Колкото до хигиената има всякакви хора. Има такива с добра и лоша хигиена. Като си в такава среда разчиташ на шанса. Като си у дома, ако имаш акъл поддържаш чисто. Има много тъпи хора. Разказвали са ми какви ли не истории.

Нямам намерение да му се меся изобщо, просто израстне без идиотщини. Мисля, че зависи от родителя какво дете ще създаде. Ако си достоен човек с чест и отделяш време, то детето ти няма да е с проблеми, що да разчитам на градината за това? Да не говорим, че някои точно така получават такива проблеми и после си ги носят.
 
От: Какво мислите за детската градина

Веднага отговарям. Социализация със сульо и пульо? Какъв критерии има, че детето ми няма да се социализира с детето на някакви идиоти, с деца без хигиена или възпитание? Социализация може да има и на площадката. Не мисля, че децата в историята са отглеждани в някакви пилчарници с по 30-40 деца, по скоро 5-6 са били свободни из двора.
Ако има достатъчно връстници около вас, с които да си играе по площадки и подобни с часове да, но това да го държиш затворено вътре не мисля, че е в услуга на детето, а точно обратното. После като порасне ще го е страх да си покаже носа навън, камо ли да завърти гадже и приятели. И другото, понеже даде пример със сульо и пульо - ами как ще направи разлика кой е сульо и пульо и кой е качествена личност, като няма да има база за сравнение? Тук играе голяма роля и възпитанието от родителите.
 
От: Какво мислите за детската градина

Веднага отговарям. Социализация със сульо и пульо? Какъв критерии има, че детето ми няма да се социализира с детето на някакви идиоти, с деца без хигиена или възпитание? Социализация може да има и на площадката. Не мисля, че децата в историята са отглеждани в някакви пилчарници с по 30-40 деца, по скоро 5-6 са били свободни из двора.

Колкото и да го пазиш от сульо и пульо, после в живота ще среща всякакви хора, така че е добре детето да е свикнало с тях, а не да живее в изкуствена среда, създадена специално за него, според критериите на родителите и след това да се чуди къде е попаднало. Въпреки това, аз също не съм много сигурен, че ако имам дете, ще го пусна на детска градина. След това в училището ще има достатъчно време да бъде сред връстниците си.
 
От: Какво мислите за детската градина

Един човек не може да гледа пълноценно повече от едно дете на пълен работен ден. Като трябва да работиш и бабите са далеч, най-добре е на градина/ясла.
 
От: Какво мислите за детската градина

Не е правилно да определяш хората кати идиоти. Всеки е идиот за някого. Както не може да се харесаш на всеки.
Например аз си нямам и на идея от графичен дизайн. По ирония мой роднина е графичен дизайнер и за него в тази област съм идиот, защото не разбирам, така е и в моята област, а въпросният роднина си няма и на идея.
Ако се замислиш, много повече деца са станали ХОРА в държавно училище. Докато разни деца в частни училища в момента са утайката на обществото (има и изключения).
Според мен много по-добрият вариант е да обясниш на детето си кое е правилно и кое не. С кои хора да не общува и защо. Забраната и налагането на родителска воля не мисля, че това е решение.
 
От: Какво мислите за детската градина

Не случайна е фразата "Липсват му първите 7 години". В тази възраст родителите предават основното възпитание и ценности на децата си. Ако го пратиш да детска градина, то ги придобива от друг, като предварително няма как да е сигурно дали придобитото ще го направи читав човек. Ходенето на ясла сериозно прецаква връзката дете-родител. Оставянето на ясла често се възприема от децата като изоставяне. Изолацията на човек да прекарва време само с връстници (+ няколко лелки, които само ти се карат) създава проблеми години след това. Тази изолация обикновено започва в детската градина и продължава в основното и средното училище. При навършване на пълнолетие болшинството от тези индивиди са привикнали само със своите връстници и конкретните проблеми на обкръжението си. Комуникацията с другите поколения, т.е. с болшинството хора, става мисия невъзможна. За тях възрастните са лошите, а по-малките са просто дасадни хлапета, които им нарушават комфорта. Такъв човек не може да стъпи на раменете на предшествениците си и вероятността да повтори същите грешки е почти 100% сигурна.
Ако някой ден имам деца, съм решил да не посещават детска градина (това включва и непосещаване на ясла), а основното и средното училище да ги мине в самостоятелна форма на обучение. Връзка трябва да му се осигури с разнообразни хора от различни възрасти и за по-специални интереси, може да бъде записан на кръжоци. Ако наследи някои от моите интереси, мога да му предам малко занаят.
 
От: Какво мислите за детската градина

Ти ходил ли си на градина и ясла?

Лесно е да се философства, ама е трудно да се гледат деца 24/7 от един човек. Например, ако има бебе и по-голямо дете, а бащата трябва да бачка, за да гледа всички. Бебето, което суче, има режим несъвместим с режима на 3-4-5-6 годишно дете. Чудно ми е как една майка може да гледа пълноценно две деца в такава възраст без помощ от някой.
 
От: Какво мислите за детската градина

Градина на половин ден. Безумно е да считаш, че няма какво да научи там. Дете с умни родители се научава много бързо да вади полза за бъдещето си от всички - и от добрите и от отрицателните примери. Градината е безумно полезна.
А на половин ден, щото все пак трябва родителското влияние да е по-сериозно и значително.
Въпросът за хигиената изобщо не стои.
 
От: Какво мислите за детската градина

Детската градина е нещо като казарма в ранна възраст. :) Свикват на някакъв ред и режим децата там.
Моя по никакъв начин не може да го накараме да спи на обяд вкъщи а в детската си спи като пич, вече започват да се забелязват някакви наченки на дисциплина откакто ходи, малки но е нещо:)
Като цяло съм за детска, стига да попаднеш на читав персонал.
 
От: Какво мислите за детската градина

Това, което няма да научи в детската градина, ще трябва да го учи после в училище. И не говоря за четене и смятане! Като вземеш предвид, че новите неща там и без това са много, ще му бъде изключително трудно да се адаптира в средата. Ако не успее да се ориентира, чакат го дълги години кански мъки, не само него, но и теб и женати. Голяма част от децата от детската градина, после са в едно и също училище и класове, демек познават се или са се виждали. Твоето няма да е от тях.

Има и друго, децата изкарват всички вируси и бацили в яслата и детската градина, после нямат проблеми, при теб ще трябва да ги изкарва в училище вероятно.

Ако не го запишеш в детска градина рискуваш много, залагаш си страшна бомба, която ще те побърка на по-късен етап. Все пак ти си знаеш най-добре. Детето си е твое, ти решаваш!
 
От: Какво мислите за детската градина

Момчета, грешите много. Да, детската градина е кофти място, но и стоенето въщи не е вариант. Имам много познати които не са ходили на дом и повечето от тях са точно от интелигентни семейства, които са имали съображения като вас. Ами да ви кажа не се сещам за някой който към момента(първи курс на висшето образование) е много преуспял или т.н. Едно две момчета станаха тотални зубрачи, социопати, същевременно без никакъв успех в науката и образованието, да не казвам, че успеха им в училище беше под средния, без социални контакти, неприети в специалностите които искаха и трябваше, неконтактни, един от тях отиде да учи в чужбина, накрая се върна, защото там без родители и в съвсем нова среда не му понесе. Сега чувам, че родителите го карали само да излиза с някакви стари негови познати които са в града, защото не учат - а работят в местни заводи и такива неща - неквалифициран труд, от което момчето тотално се е смахнал и го е избило на алкохолизъм. Други двама пък станаха тотални социопати - по цял ден играят копмютърни игри, на 20 години са, с кореми, неподържани, не учат, не работят, издържат ги радителите им, не стават за нищо, по цял ден нищо не хващат да направят. Тона също не е добре, да, културни деца, над средното интелигентно ниво, но супер разглезени и не знаят грам какво ще правят с живота си. Последния за който се сещам по този начин, пък е силно наркозависим, може и да е в комуна. До 9 клас го гледаха като писано яйце. После го изтърваха и се събра с някакви боклуци които го провалиха.

Има някои които родителите са ги кътали максимално да си ги гледат сами, макар и минали пред детска градина, но не пускани на лагери, не оставяни сами и т.н в момента пътуват всеки уикенд по 300 км защото не са свикнали да се оправят сами и не им е приятно да прекарат уикенда в София със състудентите си, ами бързат да се приберат вкъщи, защото не могатда си опържат едно яйце сами или да си изперат бельото даже... Ка моли по-сложни неща. Да не говорим, че не харчат за глупости, а пак не съумяват да се оправят с парите които им дават, които са доста повече от необходимото, ама то като ти липсва разум. А наистина не харчат за глупости.

Същевременно други деца, които сме се занимавали сериозно с училище, олимпиади, състезания и т.н имаме някакви успехи сме ходили на градина, що годе социални сме, свикнали сме на живота, така да се каже, опаравяме си сами, ходим при родителите си, за да се видим, или когато решим или имаме възможност, а не защото не можем да се оправим сами и е възникнал ежедневен проблем с който сме в невъзможност да се справим и имаме нужда от помощ, справяме се доста по-добри с образованието, с финансите да не говорим, заобиколени сме от качествени хора и можем да преценяме приятелите си много по-добре. Естествено с повечето от нас родителите са работили супер много, но нито само едното, нито само другото е правилно. Трябва да си намери баланса между всичко.

Бабите и дядовците не са алтернатива. Много деца има които са разглезени от баби и дядовци или пък същевременно постоянно ограничавани от тях и това след време им изиграва лоша шега. С възрастта тези хора спират да осъзнават някои неща, стават по-добродушни и по-притеснителни и това също се отразява на децата.

Ако единия родител гледад детето, то може цял ден да е навън, но на площадката да срещне по-кофти деца и да го научат на същите лоши неща, които може да види в градината. Просто обясняваш кое е добре и кое не и продължаваш напред. Детето ни е тъпо да не осъзнае информацията която му даваш, ако му я дадеш по правилен начин.

Граданата не е чак такова зло като каквото я описвате. Същевременно може да придостави и много полезни неща, които вкъщи няма как да станат.
 
  • Like
Реакции: Test
От: Какво мислите за детската градина

Чудно ми е как още дискусията не се е превърнала във война с вегани и антиваксъри :) Има си предимства има си и недостатъци. В детската градина изграждат и имунитет, въпреки че първите месеци е някакъв ад. 3 дена в яслата, 5 дена в къщи на сиропи и лекарства.
 
От: Какво мислите за детската градина

Както за повечето неща в живота и тук няма еднозначен отговор. Понякога детето е случило на толкова кофти родители, че детската и училището ги правят нормални социализирани индивиди.
Едно съседско момченце проговори чак, когато тръгна на училище. Майка му беше (и все още е) такъв темерут, че изобщо не разговаряше с него. Не го пускаха и на градина и чак в първи клас детето проговори. Сега е страхотно голямо момче.

Друг случай - пак в махалата. Момиче, което можеше да говори, защото дядо му беше начетен и се занимаваше с него, но беше абсолютно асоциално. Не го извеждаха, не го събираха с деца и то беше като Маугли - беше го страх от хората. Криеше си очите или бягаше, ако някой го заговори и трепереше точно като уплашено животинче, завалишкото.

Ходила съм и на ясла и на градина и колкото да не ви се вярва, съм си наред. :) Детската градина си има минуси, разбира се, но плюсовете смятам са повече.
 
От: Какво мислите за детската градина

Приятно съм изненадан от тона на дискусията, чак не мога да позная в кой форум съм, да се надяваме, че няма да има нужда да се махат мнения.

Сега за това, че съм нарекъл хората идиоти. Има идиоти и още как. Идиотите са хора които създават дискомфорт и поставят в опасност останалите защото или за лоши по природа или защото им липсва усет. Идиот е сърдитата лелка в аптеката, идиот е политикът който обрича на зла съдба болно дете за да си купи мерджан щото и съседа има. Идиоти са хората, които не зачитат неписаните морални закони на обществото.

Детето не стои в къщи, всеки ден се извежда достатъчно време. Отделно се занимава с книжки, играчки и всичко нужно за възрастта и се стараем да прилагаме неща от учебните планове на детските градини в среда в която контролираме. Тоест безопасна среда в която детето да усети някакво предизвикателство и да се справи само, но ние да сме на една ръка разстояние да помогнем.

Също така възнамерявам да го запиша на спорт, за предпочитане боен, за да се научи на дисциплина и да може да се защитава от евентуални агресори при нужда в училище, а и в живота.
 
Последно редактирано:

Горе