Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Темата си е хубава и я обсъждаме много добре с доводи и факти. Всяко едно спуване и лични обиди ще бъдат модерирани. ;) Още от сега го казвам, за да си знаете. Сори, но гледам все пак да има някакъв възпитан разговор и като видя 2ма да се карат, а споделят еднакви интереси и могат да си помогнат, ми става криво.

@http://www.predpriemach.com/member.php?u=6230redrumаз пък ти дадох +че, защото си възпитан. :)

Моят син се казва Момчил... ако имам още един ще се казва Борил..

Евалата. Имената са красиви. А това на някой ли носят имената или просто така си ги измислил? Интересно ми е. В нашето семейство мисля аз да съм първия, който ще разчупи традициитес кращаването на дете 1:1 с дядо, баба, леля и т.н. Не изключвам да има сходство, така ще има нотка на уважението и продължаването на името в семейството.
 
От: Re: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

А това на някой ли носят имената или просто така си ги измислил? Интересно ми е. В нашето семейство мисля аз да съм първия, който ще разчупи традициитес кращаването на дете 1:1 с дядо, баба, леля и т.н. Не изключвам да има сходство, така ще има нотка на уважението и продължаването на името в семейството.

Синът ми е Захари (на никого), а дъщеря ми (която 9 месеца всички лекари я обявяваха за момче на видеозона и не бяхме мислили въобще за женско име) жена ми кръсти на мен :D - Тея
 
От: Re: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

А това на някой ли носят имената или просто така си ги измислил?
Момчил носи първата буква на двете си баби. Иначе така съм решил да се казват разбрахме се с жената аз да мисля мъжки имена, а тя женските.. Нашата фамилия е стара и така смятам, че продължавам традициите и името.., личното име си е лично
 
От: Re: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Момчил носи първата буква на двете си баби. Иначе така съм решил да се казват разбрахме се с жената аз да мисля мъжки имена, а тя женските.. Нашата фамилия е стара и така смятам, че продължавам традициите и името.., личното име си е лично

И аз така се разбрах с жена ми.... две момичета и си останах капо.:) Но не е късно...
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

И аз съм за българските имена. Смятам, че има достатъчно хубави имена в България. Последно време се появяват всякакви странности. Има си хора които си ги харесват де.
При моя скромен опит с избор на име. Тежестта падаше върху това да е благозвучно, да има варианти за галено. Дори европейски да звучи добре ..
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Най-важното е да не става детето обект на подигравки в бъдеще, заради някаква особеност на името. Някои имена просто си плачат за обидни прякори. А Винету Келешев все още се опитва да си смени името, ама не става :) Името е важно нещо, миналия ден четох за един особен правен проблем - един тракторист, който се е прекръстил на трите имена на американски президент, не помня кой точно, се опитваше да регистрира фирма в комбина с гръцки гражданин, като искали фирмата да е комбинация от имената им и се получава "Далавериус" ООД, обаче им отказват регистрация с това име, защото не можело думата далавера да влиза в името на фирма и сега се влачат по съдилища, амбицирани да имат фирма точно с това име.

Напоследък и турските имена кривнаха в дивото - започнаха да се появвяват някакви странни и нечувани досега варианти. Например, много се изненадах, когато чух името Мерт, а някои пък започнаха да слагат френско и английско звучащи имена.
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

[video=youtube;geviEOG2L0E]http://www.youtube.com/watch?v=geviEOG2L0E[/video]
Този човек олицетворява цялата народна любов към западните имена. Манчестър Юнайтед, чиито хипотетичен син би се казвал - Бекъм Манчестеров Юнайтед. :D

жена ми кръсти на мен - Тея
Струва ми се, че тези имена в момента са доста модерни. Тея, Ния, Мия, Ая и т.н.
 
Е не е така, защото примера е изродия. Никой нормален не би си го кръстил така. А примера говори за недоразвито сиво вещество.

И като стана дума за такива примери, ето още нещо по темата:

[video=youtube;keQXw2AkWJ0]http://www.youtube.com/watch?v=keQXw2AkWJ0[/video]

Такива не влизат в дискусията, това са хора с умствени проблеми и би трябвало да се засрамите, като се подигравате така. :D :D :D
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Струва ми се, че тези имена в момента са доста модерни. Тея, Ния, Мия, Ая и т.н.

Така се оказа. Но тя беше казала още за Захари, преди да се роди, че ако е момиче ще се казва така :). А това е преди 10 години :)
Пък и Теодосия щеше определено да влезе в класацията :lol:
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

"Приятно ми е, казвам се Комбайн Василев! А вие сигурно сте Трактор Георгиев? Търся госпожа Мотика Петрова"...

Това не е виц! Това са имена на българи, родени в апогея на социалистическия пролетарски ентусиазъм, когато в израз на умопомрачителен идеологически фетишизъм, тоталитарната власт - къде доброволно, къде принудително - налага на много български семейства да кръстят новородените си деца с имената на най-заслужилите оръдия на работническо-селския труд. А за да се заздрави во веки българо-съветската дружба, в офертата от предлагани имена за новородени властта включва и имена от пантеона на тогавашната съветска държавна митология - Чапаев, Ленин, Сталин, Брежнев...

Представяте ли си? Мъничката ви, крехка рожба да носи име с толкова сурово, сибирско звучене - Сталин!!! Но... Имате нещо против?! О, значи сте враг на властта! Добре дошли в Белене!

Така се написва първата страница от историята на абсурдите на българската именна традиция.

Избухването на "нежната революция" в България през 1989 година отваря нова страница в историята на българските именни абсурди. Отприщеният изведнъж, потискан 45 години, нагон за свобода, превръща реалността в гротеска - примитивна слободия, в условията на която се раждат новите абсурди на българската именна традиция. В така наречената демократична епоха българинът, освободен от държавната власт като фактор, строго цензуриращ възможностите за избор на име, залита от единия към другия полюс на абсурда. С тази разлика, че този път именният абсурд, вместо политически, има лигаво-артистичен контекст. Извор на вдъхновение за именно-творческия процес на българина стават безкрайните латиноамерикански сериали, които заливат телевизионния ефир. Така се появяват - Изаура Петрова, Есмералда Георгиева и други подобни, традиционни български имена. Латиноамериканската линия на именния абсурд се подсилва и от успехите на бразилските футболни звезди, играещи в Шампионската лига - Роналдо, Роналдиньо, Роберто Карлуш... Е, как да не си кръстиш сина на тях! И после гордо да разказваш, че си баща на Роналдиньо... Нали?!

Постепенно обаче латиносериалите отстъпват по количествен показател на американските сериали и филми.Обществото ни, съзнателно и подсъзнателно се американизира, което неизбежно рефлектира върху тънката чувствителност на българския именно-творчески процес. Плод на тази рефлексия са използваните при кръщаване на новородени българчета американски имена - Майкъл, Робърт, Силвестър и други, които вкарват нова сюжетна линия в историята на българските именни абсурди.

В наши дни абсурдите на българският именно-творчески процес сякаш престанаха. Но опасността от ново развихряне остава да тлее като неизгасен въглен дълбоко във въображението на българина, което не искам да прогнозирам на какво би било способно под напора на могъщото медийно въздействие на Цунамито от турски сериали, заляло България днес. Не искам да съм лош пророк, но няма да се изненадам, ако възродителният процес от миналото се приповтори с пълна сила по отношение на имената...Обаче в обратна посока- с подмяна на българските с турски имена. И то под формата на напълно доброволно приемане на имената Мехмед и Инджи като достойни имена за всяко българско отроче...
Времето ще покаже!

http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=215237

Един текст съвсем по темата.
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Като стана въпрос за комунисти... Схемата детето да взема презимето на бащата за фамилия как ще го коментирате. Аз съм точно по тая схема. Баща ми с една фамилия, аз и брат ми с друга. Тъпо а...
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Някак си не ми се връзва много да си срещу западните имена и в същото време против Дафинка и Петранка... Няма угодия :)
Моята щерка може да се каже, че е със западно име, ама то се получи автоматично от името на дядо й, не е търсено ефект.
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Като стана въпрос за комунисти... Схемата детето да взема презимето на бащата за фамилия как ще го коментирате. Аз съм точно по тая схема. Баща ми с една фамилия, аз и брат ми с друга. Тъпо а...

Това едва ли има нещо общо с комунистите. И не виждам защо да е тъпо. В момента също го има като официален вариант без да има комунисти. И в интерес на истината, щерка ми е с моето презиме като фамилия, което обаче пак е малко по-специфичен случай, ама няма значение.
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Има разбира се, това е трансформация на семейството или по-точно унищожаването на семейството. Според мен е правено нарочно. Не ми се анализират идеологическите подбуди на подобна политика спрямо фамилните имена, но само ще спомена, че комунистическият идеал мечтае за общност, в която няма семейства, а децата се отглеждат от комуната.

Жена ми е така, родителите и с една фамилия, тя с друга, на вратата пише трета. Доста тъпо. Между другото по старата традиция, в патриархалното българско семейство, жената е взимала за бащино име името на мъжа си. Например Ивана Иванова се ожени за Петър Петров и става Ивана Петрова Петрова :)

Някак си не ми се връзва много да си срещу западните имена и в същото време против Дафинка и Петранка... Няма угодия
Дафинка и Петранка са умалителни, на Дафина и Петрана. За Петрана не се сещам в момента, но Дафина ми прилича много на Дафни.
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Това едва ли има нещо общо с комунистите. И не виждам защо да е тъпо. В момента също го има като официален вариант без да има комунисти. И в интерес на истината, щерка ми е с моето презиме като фамилия, което обаче пак е малко по-специфичен случай, ама няма значение.

Питай niks дали няма комунисти:)
Всичките ми пра-пра дядовци и баща ми с една фамилия, аз чупя линията щото тогава така решили, че ще се формират имената. Не ми харесва...
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Смени си фамилията и си вземи старата. Познавам хора, които са го правили, че и преди 89-та :)
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Смени си фамилията и си вземи старата. Познавам хора, които са го правили, че и преди 89-та :)

Малко ми е късно вече. Освен моята ще трябва да сменям и на още трима човека.:) Точно сега не бих се вкарал в подобен филм. Може би някога...
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Още по темата. Статия от 2006 г.

Тарзан и Зоро са сред имената, които българите са избрали за децата си през тази година, показва справка на Главна дирекция“ Гражданска регистрация и административно обслужване“.Почитател на научнофантастичната литература пък е кръстил детето си Ихтиандър, като героя на Александър Беляев от книгата“Човекът-амфибия“. Имена на литературни герои носят и момченце, записано Хамлет, и момиченце Офелия.Оказва се, че през 2006 г. в България са се родили две Клеопатри, но само един Цезар. Има и един Ромео, докато Жулиетите са 17.Името на крал Артур носят двама, а друго дете е кръстено Ланселот, като един от рицарите на Кръглата маса в двора на краля. Руският военачалник Будьони също е станал неволен кръстник на българче. Кралица Мария-Антоанета е дала името си в побългарен вариант на момиченце, записано като Мара-Антоанета. Много родители са използвали като именник гръцката митология. Може би с пожелание да бъде като богиня на любовта момиченце е получило името Афродита, момченце е кръстено на красивия бог на изкуствата Аполон, друго дете е съименник на бога на виното Дионис, а две деца се казват Галатея като нереидата /морска нимфа/, влюбена в смъртен. Момиченце пък ще носи името на любовницата на Ахил - Бризеида, а друго дете - на богинята на земята Гея. Някои са предпочели имена от християнството. 38 деца са кръстени Исус, 4 - Христос, 12 - Мария-Магдалена. Едно момиченце пък ще носи името Дева-Мария. Освен от религията, младите родители черпят вдъхновение от шоу бизнеса и световния елит. Две момченца с името Елвис, момиченце, наречено Мадона, и три деца, кръстени Мерилин, са записани тази година. 75 пък са съименичките на принцеса Даяна. Футболен фен на“Левски“е нарекъл сина си Гунди, вероятно на легендарния играч Георги Аспарухов, друг запалянко е избрал името Пеле, както се казва и бразилецът, обявен за най-добрият футболист на всички времена.Любители-географи са кръстили наследниците си Карелия, Етна и Арда. Птиците също не са подминати - едно дете се казва Канарче, а две - Славей. Често името е плод на въображението на бащата и майката или е образувано от срички от различни имена, вероятно на бабите и дядовците - Иванеса, Иванела, Недислав, Никоела, Янисвета, Хранимира, Носимира и Крисмислава. Много родители избират чужди имена - популярни са Натали, Катрин, Емили, Леонардо, Анджелина, Стивън, Беатрис, Дебора, Джесика, Майкъл, Антъни. Един от честите варианти са две имена с тиренца, предпочитан може би когато родителите не могат да се спрат само на едно име. Така някои деца ще се казват Цвети-Лена, Христина-Теодора, Радост-Ина, Иван-Адалберт, Ния -Сара, Вагнер-Габриел, Методи-Томи, Запрян-Божидар. Момченце пък ще носи внушително дългото име Калоян Луи Етиен Мари. Тази година са записани и деца с имена като Сладун, Страхота, Трепка, Дойка, Боцислава, Мареолина. Според справката на дирекция“ГРАО“най-предпочитаните мъжки имена са Георги, Александър и Мартин. От началото на 2006 г. досега 674 момченца са кръстени Георги, 616 - Александър, а 577 - Мартин. На четвърто място остава популярното Иван - родителите на 551 деца са избрали това име, Димитър се казват 433 бебета.Сред момиченцата най-разпространените имена тази година са Виктория - 510 деца, Мария -474 , и Александра - 347.

:oops::oops::oops:
 
абеее... бългъри, бълраги... колко да са българи. Хехе...

Аз най-странното име, което съм срещала лично е Никол, като не броим една Сара, която май не беше точно българка.

Ако се направи елементарна справка, ще се види, че почти всички имена като Анна, Виктор, Иван и Георги всъщност не са били български първоначално. Искам да кажа, че това, което днес ви се струва странно и необичайно, чуждо и трудносмилаемо, в бъдеще може да се смята за съвсем българско име.


Само ще довърша като добавя, че искрено се надявам Зоро и Тарзан, както и Дойка няма да са от тях.
 
От: Какво мислите за хората кръстили децата си с западни имена

Повечето имена, които си изброила са християнски, но в български вариант. Някои, като Иван са си русизми, старият (приет за) български вариант на Иван е Йоан, което е пак християнско име разбира се. Например - Йоан Асен II-ри.

Все пак пропускаш факта, че в епохата на глобализацията нещата стоят по съвсеееем различен начин. Ако днес си затваряме очите за тези неща и ги възприемаме, като естествена еволюция, след 50 години може да не е останало нищо от културата ни. Докато преди за подобен процес не са били нужни десетилетия, а столетия. Не само, че сме един от най-застаряващите народи, а и доброволно се подлагаме на културно самоубийство...
 

Горе