Как САЩ зароби България и сие

Най-обичам някакви колхозници да говорят с патос, вместо с факти - май и аз много искам, след като менталните ви избори са дали да пия днес препарат за вана или одеколон ...
Заеби федер алият резерв,
 
Най-обичам някакви колхозници да говорят с патос, вместо с факти - май и аз много искам, след като менталните ви избори са дали да пия днес препарат за вана или одеколон ...
Добър опит Блеки, но няма как, аз съм прав и няма как да ме обориш:)
 
Най-обичам някакви колхозници да го
Заеби федер алият резерв,

Че аз отдавна съм го заебал, чакам да имплодира - именно това ти е проблема, липсата на истински пари ... ти пък тръгнал да бориш единственото нещо благодарение на което ни има като цивилизация ... някак си не оферта да правим масов регрес с бартерна икономика - ти поне трябва да знаеш кризата на РФ през 90-те или пък БГ 96-97 сейм шит.
 
Добър опит Блеки, но няма как, аз съм прав и няма как да ме обориш:)
Е добре щом ще си вечно прав, няма какво и се опитвам да те оборвам :)
 
Е добре щом ще си вечно прав, няма какво и се опитвам да те оборвам :)
Браво, дойде ти акъла и на теб
 
ПП Хайде пак утопия - ресурсно базирани икономики, без паричен еквивалент ...
Явно още не си до расъл да знае, че парите оценяват стойност и зад тях стои реална стойност, за която се заменят - когато лишиш монетарният ефект ей така на прима вист как ще оценяваш най-елементарната стока в едно общество? Как ще отчиташ разпределението на ресурси? Как ще възнаграждаваш тези които създават стойност ... а как обществото ще си разпределя ресурсите на микро/макро ниво? Бартер?!

От пари има нужда разбира се, но целият свят трябва да разпределя ресурсите по-равномерно и да има планиране (вместо разхищение), не за всичко разбира се. Не виждам как след няколко десетилетия, когато се пръкнат още няколко милиарда на планетата земя, ще могат изобщо да се изхранват (да не говорим за другите нужди на един човек), ако продължаваме да пилеем като сега. Сега проблема може да бъде доста сериозно намален, ако т.н "златен милиард" спре да изхвърля половината храна, която е закупил, а също и се спре изхвърлянето на половината произвежда храна в световен мащаб..

Но уви това няма да се случи скоро, тъй като в днешно време САЩ и компания си харесват повече някакви отрепки от 4-ти свят и мразят бялото си население, което допринася изключително за движението на света напред. Издигат култ към парата и разхищението и ти натрапват някакви псевдо ценности, които да ти подсказват, че трябва да живееш, сякаш никога няма да умреш.
 
От пари има нужда разбира се, но целият свят трябва да разпределя ресурсите по-равномерно и да има планиране (вместо разхищение), не за всичко разбира се. Не виждам как след няколко десетилетия, когато се пръкнат още няколко милиарда на планетата земя, ще могат изобщо да се изхранват (да не говорим за другите нужди на един човек), ако продължаваме да пилеем като сега. Сега проблема може да бъде доста сериозно намален, ако т.н "златен милиард" спре да изхвърля половината храна, която е закупил, а също и се спре изхвърлянето на половината произвежда храна в световен мащаб..

Но уви това няма да се случи скоро, тъй като в днешно време САЩ и компания си харесват повече някакви отрепки от 4-ти свят и мразят бялото си население, което допринася изключително за движението на света напред. Издигат култ към парата и разхищението и ти натрапват някакви псевдо ценности, които да ти подсказват, че трябва да живееш, сякаш никога няма да умреш.
Принципно в днешни дни, най-малък е процент на бедните в целият свят.
Ресурсите се разпределят винаги спрямо стойност, а не по комунистически спрямо някакъв утопичен модел.
Ресурсите се оптимизират по възможно най-добрият начин - технологията намалява степента на входящ реусрс, изходящият "продукт" се рецеклира, или се се ползва за енергия справка Швеция.
Проблема е, е големият цоцализъм и липса на свободни пазари - тогава ресурсите ще се разпределят и ще отиват при най-ефективните, които ще създават най-голяма стойност - а не както сега всичко да бъде унищожено със стимулирано лешперство.
Пак се повтарям проблема не е в ресурсите, а в централният му начин на разпределение и неистово желание на масата това да продължава и напред - добре има и един малък процент наречени предприемачи, които им е писнало от това и неспирно иновират, после не е чудно защо капиталът отива у тях.

В обобщение всичко се разпределя чрез стойност и търговия ... чудно ми е как по-равномерно примерно ще разпределиш ресурсите? РФ дали ще си даде 9/10 от ресурсите с останалият свят ей така просто за идеята? До 1-2 десетилетие принципно това няма да е проблем заради технология, но въпросът е принципен!
 
Това за прекрасно управляваните пари е някаква глупост на практика. Причината е, че принципите чрез които се управляват парите са изключително примитивни и има редица методи за злоупотреба. В резултат на това може да има напълно официална спекула и монополизъм. Поради точно такива причини в една от най-капиталистическите страни като САЩ има така наречените антимонополни закони, които както и да го гледаме си е вид социализъм! Как ви се вижда съждение от вида: ЕС решава, че долара е световна монополна валута и затова всички сделки с долари ще се облагат с такса? За щастие все още не сме доживели подобна глупост, но вече виждаме какви ограничения за дейността на ИТ компании като Google налага ЕС.
 
Казваш било глупост, а на практика такова управление от края на 19 век няма - за да има монопол, трябва държавата да го гарантира!
Доларът е резервна, а не монополна валута - но това е просто валута ... никой не те спира да работиш в евра, юани, франкове, биткойни и т.н. + злато/сребро. Проблема е малоумщината на политиците и централизацията на власт - както е малоумно огромна и централизирана енергийна система, така и огромна и централизирана власт.
 
Принципно в днешни дни, най-малък е процент на бедните в целият свят./QUOTE]

Това изречение си го избий от главата. В Индия бедняците (хора в абсолютна бедност) са повече от населението на САЩ. Хора раждащи се в мизерия с почти нулеви шансове за развитие. В Африка шанса на най-бедните е на минус дори. Тук не става въпрос само за пари, а просто за храната, която масово се похабява, докато най-нагло разни популисти ръсят небивалици..
 
Хайде да се запознаеш първо с данните и после да коментираш става ли:
world-population-in-extreme-poverty-absolute.png
още инфо тук:
https://ourworldindata.org/a-history-of-global-living-conditions-in-5-charts/

http://www.worldbank.org/en/topic/poverty/overview
http://data.worldbank.org/topic/poverty?end=2013&start=1981
 
Последно редактирано:
още инфо
  • Според най-новите оценки , през 2013 г., 10,7% от населението на света живее на по-малко от САЩ $ 1,90 на ден, в сравнение с 12,4% през 2012 г. Това е надолу от 35 на сто през 1990 година.
Защо не виждам нищо различно от конгресен доклад на БКП?
Този долар и 90 как е изчислен, че точно по него ще се смята?

Ако спра цигарите и вляза в графата под $ 1,90 на ден, къде да се похваля и или оплача? С цел слава или материална облага.
 
Защо не виждам нищо различно от конгресен доклад на БКП?
Този долар и 90 как е изчислен, че точно по него ще се смята?

Ако спра цигарите и вляза в графата под $ 1,90 на ден, къде да се похваля и или оплача? С цел слава или материална облага.
Забавен си - конгресен доклад :D

Не съм аз този, които го взима този 1,9 долар - взимат доларът, заради резервната си същност.
Приравни си ги към която валута искаш в добавка на това си избери друга стойност за бедност и след това ни информирай - предполагам, че имаш около 99% корелация с това, което е показано - намалява степента на крайна бедност!
 
Значи според доклада на световната банка от 2013, 10.68% от световното население живее с близо 2$ на ден. Това са ти 767 000 000 души. "Принципно в днешни дни, най-малък е процент на бедните в целият свят." - Ето го и твоят цитат. Сега да попитам, а колко са хората живеещи с 5$ на ден примерно? Те сигурно се причисляват към богатите.. Първо казваш БЕДНИТЕ, а после говориш за КРАЙНА БЕДНОСТ (абсолютна)? Чакай малко бедните в света не са само крайно бедните. Много удобно извърташ нещата, ама моля ти се с повече финес.

П.С: И стига с този комунизъм, че станахте като Георги Жеков а.к.а обсебеният. Всеки, който не подкрепя вас е комунист, дори и Хитлер, ако ви бе съвременник, щяхте да му кажете, че е комунист.
 
Човек ти в час ли си?
Ако ще и 5 долара да е днес живеят по-малко като процент, (наблягам ПРОЦЕНТ, а не абсолютна стойност) под това ниво спрямо примерно 100 години!
Спрямо графиката говорят за 1,9 крайно бедни - какво има да извъртвам като е черно бяло!? Макар, че тази стойност е функция на най-бедните страни и тяхната линия на бедност - но става дълго, затова така са го нарекли.

Стегни се малко, колкото и да ревеш и се бориш срещу научно техническият прогрес в момента има по-малко бедни и крайно бедни спрямо 1 век!

ПП От край време имаш проблем с величините - относителна и абсолютна стойност, аз ти говоря в процент ти ми вадиш 767 милиона!
 
Последно редактирано:
Забавен си - конгресен доклад
Ами стилът е такъв.
На мен пък ми е тъжно. В крайна сметка - що ручахме жабетата?
Някои хора слушахме Дойче Веле, Гласът на Америка и Радио Свободна Европа. И имахме представа какво има отвъд Желязната завеса.
Сега четете статистиките на СБ и нямате критерии за реалност. Човек може да харчи по-малко от 2 $, но да живее много по-добре от човек харчещ 50$. И въобще да не е беден!
СБ и МВФ са собственост на САЩ. Самите Щати имат много сериозни проблеми с населението си и бедността му. Но тях няма да ги намериш на сайтовете на тези банки. Не са скрити - на днешно време няма нищо скришно.

Апропо: Човек, взел бърз кредит - било за лотарийни билети, било за коледни подаръци, богат ли е или беден?
 
Смени рублите с долари и тубата с билет за кино в САЩ и ще получиш същото.
 

Горе