Как ви се струва идеята

Чета форума от известно време и най-сетне реших да споделя една идея ,за да видя какво мислят и другите ...
та идеята ми е да отворя кухня ,която да работи само на разнос , понеже нямам възможност да наема помещение ,което да е за обществено хранене ,а вкъщи имам помещение,което може да се превърне в кухня и най-важното имам обурудването... дали с една добра реклама може да тръгне работата много отдавна замислям идеята, но не мога да се реша ,мисля че в Русе ще има хляб за подобен бизнес ,но все пак искам да чуя мнения и на други ..
 
Винаги съм си мислил, че е много добра идея да можеш да си поръчах храна онлайн. Според мен, ако умееш да готвиш добре, или пък имаш човек за целта, не се колебай. Малко реклама с флаери на центъра и някой банер в регионален сайт и доволни първи клиенти и си готов. Успех.
 
От: Как ви се струва идеята

То хубаво имаш кухня, но ако потръгне бизнеса със сигурност ще имаш нужда от много оборудване и персонал, пък и всеки ден трябва да имаш различни ястия и да предлагаш голямо разнообразие, което хората не могат да си направят сами. Трябва и да направиш много хубав сайт и всеки ден да качваш това, което си приготвил, да снимаш, да поставяш описание, цена и други. Не е лесна работа да ти кажа, аз съм си мислел за хранителен онлайн магазин, но и там се изисква яко гърч :)
 
От: Как ви се струва идеята

Има си изисквания към закона за храните не може да продаваш храна, която си я приготвяш сам в къщи. Обекта трябва да е регистриран, хигената трябва да е стриктна + това редовно се изпращат проби от плотовете до лицензирани лаборатории, здравна книжка и регистрация на обекта ... абе не е толкова просто готвя в къщи и продава ...
 
От: Как ви се струва идеята

То това със законите не е толкова важно, докато някои не го издъни. Българските служби обичат да се скатават и да работят само по сигнал, едва ли следят какви сайтове има и кой какво предлага. Като цяло идеята е добре, но изключително трудна за осъществяване.
 
От: Как ви се струва идеята

Имайки предвид, че е лято, а това е сезона с бум на ентеровирусите, вероятността някой да се оплачи в резултат на диария от сайта е голяма и след няколко дена по новиинте "РАЗБИХА ОГРОМНА ОРГАНИЗИРАНА ГРУПА ОТ МАЙКА И ДЪЩЕРЯ, РАЗПРОСТРАНЯВАЛА НЕЛЕГАЛНО ОПАСНИ ХРАНИ" :Д
 
Идеята не е лоша, никак даже. А как ще е - хората ще си избират, или ще имаш вече готово (нещо като обедно) меню? При първите поръчки, определено няма да о усетиш, но ще се развие и ще имаш нужда от помощ. Важно и какъв стил храна ще правиш - суши, хамбургери, готвено, италианско, и прочие. Сайтът лесно ще го изградиш и ще е със заявки, като 100% се прозвъняват или те ти звънят. Измисли си и силен бранд. Но аз лично често се възползвам от тези услуги и смятам, че ще продължат да съществуват. Много са удобни. ;)

Работата не е никак лесна, но ако можеш да се справиш, минавайки онлайн ще е хитър ход. Но смятам, че ще имаш нужда от помагачи. :)

@alabam4eto, това е риск, който всеки поема. И то е до късмет. :) А по новините дори и на е нещо малко, ще го направят голяма. ;)
 
От: Как ви се струва идеята

Пускаш обедно меню, рекламираш в местните медии намираш познати които да помогнат с малко реклама пред колегите и за някой друг месец ще потръгне.
За начало задължително наблегнали на обедното меню, който е доволен ще поръча и след работа.
 
От: Как ви се струва идеята

Колеги, не надъхвайте напразно колегата, нещата, които @alabam4eto е посочил са само малка част от изискванията!
Риска е повече от голям, ако не дай си Боже се получи проблем с храната! Нещата могат да стигнат до затвор!
Мислих подобни неща за Пловдив и съм проверил изискванията на БАБХ, даже си платих /да имат и такава услуга/ за консултация и разясняване.
 
От: Как ви се струва идеята

Нямаш ли заведение за хранене зад гърба си, нищо няма да се получи.

- Като поръча някой храна, тепърва ли ще я готвиш?
- Ще държиш ли всички продукти налични или ще търчиш всеки път до магазина като ти поръчат нещо.
- Като те надуши конкуренцията, смяташ ли че няма да ти прати ХЕИ?
- Ти би ли поръчала храна от непознат дето си готви в домашни условия?


И още и още стотици въпроси мога да изредя, ама е безмислено. Те хората дето имат заведения за хранене, трудно осъществяват такава идея, че камо ли сам човек от къщи.
За мен идеята е мъртво родена.
 
От: Как ви се струва идеята

Напълно съм съгласна с колегите, които с право не са етусиазирани от тая идея. Аз лично никога не бих купила храна, която някой ми е сготвил у дома си, без никакъв санитарен контрол и разрешение за дейност. Днес чета, че онлайн хранителните магазини масово фалират, понеже никой не желае да купува храна по този начин, а тук говорим за предимно пакетирани и вакумирани продукти - какво остава за ''някой ми е забъркал у дома си мусака'' - нерентабилна идея.
 
От: Как ви се струва идеята

Щом имаш желание да готвиш и да правиш някакъв бизнес по-добре си направи канал в youtube, вбох и от там започни , евентуално ако има гледаемост на видеата това ти е голяма част от рекламата може след това с малка инвестиция да си направиш заведение и да продаваш онлайн и офф.
 
От: Как ви се струва идеята

Що решихте че всичко ще е нелегално?
 
Re: От: Как ви се струва идеята

Що решихте че всичко ще е нелегално?

И аз мисля, че никой няма да му позвли да продава готвена храна без да има разрешителни и да е минал през проверки. Иначе си е самоубийство. :)
 
От: Как ви се струва идеята

След като няма да плаща наем и заплати за сервитьори ще може предложи добри цени.
Само, че тук идва и проблема какво ще прави с останалата храна ако ще готви предварително.
За мен решението е сутрешно, обедно, и вечерно меню с по 4/5 блюда.
 
От: Как ви се струва идеята

Що решихте че всичко ще е нелегално?

И аз това се чудя.

Това че ще е в дома му не означава абсолютно нищо. А замисляли ли сте се колко от кафетата по централните улици са в някакви мазета които са замазани и вътре има по 1 маса за сервитьорките и една кафе машина и едни стълби за да се излиза навън където са масите. Е да ама са пълни. Поне в моя град е така. Иначе Ако има приземно помещение в къщата си - някакъв офис или гараж не е абсолютно никакъв проблем стига да е достатъчно голямо и снабдено със ток и вода предполагам на отделни партиди. Пише че разполага с обурудване предполагам не става въпрос за печката на която си готви за себе си а за ресторантско такова. Ако всичко е наред нито ХЕИ нито БАБХ ще го събори нито ще има проблеми с клиентите. Пък нека го изпее конкуренцията.
 
От: Как ви се струва идеята

Имам познати, които в няколко малки града направиха следното:
- договориха се с няколко фирми за обедно меню от по 4-5 блюда;
- спазваха закона;

Първо започнаха в град, в който имаха човек за готвене(баба/леля/абе някакви роднитни :) ) след това действаха и в съседните градове. Това беше преди 8-10 години. Спряха защото продадоха бизнеса.

Може би тази схема все още би работила :).
 
От: Как ви се струва идеята

Ми няма как да работи тая идея, колеги - не пускайте мухи на човека. На първо място изискванията за ПРИГОТВЯНЕ на храна са столкова стриктни, че е абсурд да си мислите, че може да се случи у дома ви. Само изискването за височина на тавана, подовите настилки и мазилката на стените няма как да бъдат покрити. Според системите за добри търговски практики трябва да имаш помещение, което да отговаря на толкова условия, че средствата, които са необходими, за да ги изпълниш надвишават в пъти тези, които ще дадеш за наем на подходящо помещение. Нелегалната дейност изобщо не е опция - най-малкото, защото никой няма да рискува да купува от непознат, при незнайно какво ниво на хигиена. Това, което е замислил колегата е вид кетъринг и може да работи само ако се подсигурят сигурни клиенти, които да гарантират, че приготвеното ще бъде пласирано веднага, тъй като само три брака те делят от фалит в днешно време. И най-вече - легален бизнес и подходящо помещение. Вкъщи можеш да го правиш само за близки и роднини.
 
От: Как ви се струва идеята

Ми няма как да работи тая идея, колеги - не пускайте мухи на човека. На първо място изискванията за ПРИГОТВЯНЕ на храна са столкова стриктни, че е абсурд да си мислите, че може да се случи у дома ви. Само изискването за височина на тавана, подовите настилки и мазилката на стените няма как да бъдат покрити. Според системите за добри търговски практики трябва да имаш помещение, което да отговаря на толкова условия, че средствата, които са необходими, за да ги изпълниш надвишават в пъти тези, които ще дадеш за наем на подходящо помещение. Нелегалната дейност изобщо не е опция - най-малкото, защото никой няма да рискува да купува от непознат, при незнайно какво ниво на хигиена. Това, което е замислил колегата е вид кетъринг и може да работи само ако се подсигурят сигурни клиенти, които да гарантират, че приготвеното ще бъде пласирано веднага, тъй като само три брака те делят от фалит в днешно време. И най-вече - легален бизнес и подходящо помещение. Вкъщи можеш да го правиш само за близки и роднини.
+ Изискванията за транспортирането на вече готовата храна, да не говорим, че напоследък много трудно БАБХ издава разрешителни за кетъринг, да не коментираме, че към момента БАБХ имат вътрешна забрана за издаване на разрешителни за транспортиране на храни от растителен произход!
Та с 2 думи - ориентирай се другаде! Както каза колегата по-горе - "идеята е мъртво родена"
Най-тъпото е, че дори няма начин според закона да извършваш и само доставка на готова храна от ресторанти, което според мен е даже по-добрия вариант /20% взимаш от заведенията и чарджваш и за доставка/. Но за БГ за сега няма такъв вариант!
 

Горе