Как в София да наема на далавера жилище?

От: Как в София да наема на далавера жилище?

За Неделя ще ходим май на Дракула.

Къде ще ходиш па ти? :cry: за замунда чувал ли си?
гледането може да ти излезе без пари

п.п. няма нужда да ми благодариш
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

@redrum - да, ама на таксиджията не му плащаш винетката, данъка, ГО, ГТП, гумите, маслото, консумативите, таксите за синя/зелена и пембена софийска зона, нали така ;)

Ето аз например, имах щастието миналата зима по пътя към Банско да ударя сериозна дупка и на едната ми зимна гума да цъфне балон. Тъй като не се сменя една гума, трябва като сменям тези дни гумите да си купя 2 нови. Цената на едната гума за моята кола е 240лв (среден клас), което ще рече около 500лв за двете нови гуми + смяна и баланс за общо 4те. За щастие на джантата й няма нищо. Преди месец платих 170лв гражданска, пролетта с отстъпката - 220лв данък. Лятото сменях цял комплект гуми - около 800лв. Добавяме смяна на масло, маслен филтър и поленов филтър - 160лв, поправка на ходова част благодарение на хубавите варненски пътища - 350лв, смяна на чистачки - 80лв, смяна на повдигач на ел.стъкло - 215лв, винетка - 67лв.
Преди година и половина се сменяха и ксенонови крушки (сменя се комплекта) с оригинални (производителя ползва и препоръчва Philips или Osram, пък и аз съм им фен) - 160лв струва комплекта крушки.

Да теглим чертата за почти изминалата 2014г. (без да смятам крушките):
2562лв
от тази сума вадя общата сума на новозакупените летни гуми, разделена на 4 (тъй като гумите ще се търкалят още около 3 лета):
2562 - 600 = 1962лв

Това ми се явява годишния разход за поддръжка на автомобила + таксите около него. Отделна тема са разходите по пълненето на резервоара, при все че карам на бензин и автомобила ми харчи 11-12/100 градско и 7-8/100 извънградско.
Не шофирам много по принцип и годишно минавам не повече от 7-8000км.

Всеки може да си сметне кое му е по-изгодно и как да си осъвмести разходите. За някои е по-изгодно с такси, за други с личен автомобил. Има шофьори ентусиасти, а други просто предпочитат комфорта и спокойствието при шофиране.

В моят случай съм предпочел личния автомобил. А за ходенето на работа откакто автобусите са с климатици - ползвам автобуса (спирката ми е близо до дома, и непосредствено пред офиса, не ми се налага да търся място за паркиране по минимум 15 минути в радиус 0.5-1км от офиса), което определено не считам за срамно нещо.


@nortrant - без пари ама кефа къде е ;)
ПП: Въпреки, че не чувам особено добри отзиви за филма.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Чета чета чета.. и колкото повече чета тая тема, толкова повече разбирам, че трябва незабавно да спра.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Евала @angelovarna - Евала...................... един да зацепи какво намеквам и какво съм пресметнал.

И искам скромно да пресметна: 2500 лв около делено на 12 месеца прави 208.33 лв без да е пълен списъка с всички годишни разходи и ежедневни разходи, които правите за колата си. Ако един вземе от вас да си записва в една тетрадка сумата ще надскочи 3 000 лв а ако колата ви е от скъпите - може и над 5 000 лв.

Към сумата от 2 500 лв за една година трябва да се прибави и една фраза - а тя е: ФИНАНСОВ РИСК. Никой не може да предвиди:

- Катастрофа
- Външни наранявания
- Удари
- И бля бля технически неща, които ви преследват
- Природни бедствия и т н.....
- Кражба

Това може да увеличи до 50% годишният ви риск - дори 100% да го направи. До тук говорим само за разход - не говорим за приход - защото колата никога не ви е приход :))) тя личният автомобил е предвиден по дефолт да е РАЗХОД.

Аз ако поискам лукс в колата - казвам, че искам от Лукс такситата на yellow333.com - хората го предлагат като нормална услуга за бизнес класа - клиенти.

Ако поискам от тях ОГРОМНА КОЛА - пращат я. Имат поне 5 различни модели ротиращи в системата им.

До Витоша съм ходил без проблеми. Откараха ни - казах на диспечера, че искам утре в 7 сутринта колата да ни вземе от Хижата и всичко беше ток и жица.

Мога да си поръчам всичко от тях. Рядко попадам на дискомфорт в Такси :)) от тяхната фирма - а пътувам над 3-5 г вече с таксита.

Имат си договори - всички разплащания - фирмени клиенти - ОТСТЪПКИ и разхода ми пада още повече :)

Защо ми е да поемам излишен финансов риск в бюджет, който ми е само приход. Разхода прехвърлям на yellow333.com. И им благодаря от сърце.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Е че то по твоята логика, да си наемат квартира в Перник :lol:

Перник е на 30 минути и за да наемеш етаж от къща ще ти струва 150 лв.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Абе я стига глупости. Колата е свобода и независимост. По горната логика хората трябва да живеят цял живот на квартира. За какво им е да купуват жилище като има толкова рискове. Може да стане наводнение, пожар, земетресение, да падне метеорит отгоре и т.н. Глупости на търкалета.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Абе я стига глупости. Колата е свобода и независимост. По горната логика хората трябва да живеят цял живот на квартира. За какво им е да купуват жилище като има толкова рискове. Може да стане наводнение, пожар, земетресение, да падне метеорит отгоре и т.н. Глупости на търкалета.

Е ако погледнеш статистиката кой живее под наем и кой притежава жилища ще усетиш различна информация. Виж и държавите - всичко е описано в национален мащаб - дори в световен. Виж дори кой в България е най - голям собственик на жилища като възрастова граница.

Виж и съветите за закупуване на жилища и за взимане на жилищни кредити и банковата манипулация.

Виж и финансовите кризи къде удрят най-първо.

Но нека не забравяме, че живеем в България. Тука е далавера да станеш роб на банка или да живееш в жилището на мама и тате или с мама и тате - защото виждаш, че за всичко е виновна държавата - Пеевски и ДПС. Вместо да погледнеш над нещата от по-различен ъгъл.

Смешно е да отидеш да работиш в Англия - Америка - Германия и да плащаш наем като пич. Но да те е срам да живееш под наем в България. Да си намериш работа в град, който отговаря на твоето АЗ - да не си зависим от Печка и Хладилник.

Но всеки сам решава.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Не измествай темата. Ти се опитваш да убедиш останалите, че хора, които могат да си позволят притежаването на личен автомобил няма нужда да купуват такъв. Това е абсурдна теза.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Българина е еснаф по натура - ще плаща 30 години кредит и ще пътува по 3 часа на работа.
Но ще се фука със собствена панелка и поне двулитров двигател...
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Обхватна тема. И тако и вако, но на финала се стига до това кой с какви средства разполага. Защото знайш ли колко ми е през дедовия, ако мога да си позволя и хубавата кола и трите апартамента и ресторантите през вечер. Все пак тези пари са за харчене, нема си правим салата с тях. Другите варианти са неестествени. Това да имаш парите, а да мизерстваш в такситата си е чичо Скручизъм отвсякъде, обратното да си гъзар с колата пък да си все на резервата си е ганьовска работа. Сега ми стана интересно и си калкулирах разходите с колата, излизат ми грубо по 40лв. на ден. За тези пари нема се качим у смрадливото такси кой каквито и финансови рискове да ми разправя :mad: И между другото много ми е интересно примерно колко ще излезе с такси следния маршрут сутрин в точно време - детето на училище - работата (в задръстванията) - обратен път the same. Ми на жената.... ми бебето с количката....такси вместо кола, а??!!! Я пак....
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Българина е еснаф по натура - ще плаща 30 години кредит и ще пътува по 3 часа на работа.
Но ще се фука със собствена панелка и поне двулитров двигател...
Пейките в парковете са пълни с широко скроени личности, завити с шуби, които не притежават нито собствено жилище, нито личен автомобил.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Не измествай темата. Ти се опитваш да убедиш останалите, че хора, които могат да си позволят притежаването на личен автомобил няма нужда да купуват такъв. Това е абсурдна теза.

Една малка част знаят как да си управляват парите. Друга огромна част не знаят. Опитвам се да убедя хората да си управляват парите - приходите - защото 90% айде 98% ревът, че парите не им стигат. Наскоро прочетох, че се очаква 40-50% от населението да изпадне в бедност на България. Адски много хора се оплакват, че парите не им стигат. А това не е така - просто не управляват парите си.

1 - не знаете цената на живота си
2 - не знаете цената на ежедневието си
3 - не знаете къде ще сте след 10 години или до къде искате да се развиете
4 - роби сте на предразсъдъци като: деца - имущество - вила - море
5 - товарите приходите си с разходи, които ви падат от всякъде без да мислите ЗАЩО въобще са ви нужни: Море - Телефония - Кабеларки - Деца 1-2-3 - Кола за теб - Кола за жената................

Никой не си следи цената на живота, който е създал. Иска кола: тегли кредит. Абитуренска - тегли кредит. Висше - взимаш назаем от дядо и баба...................

Така не се живее правилно. Изкуствено правите сапунен финансов мехур. А аз дори съм само със Средно образование...............

Мога много да говоря по темата. Но файда никаква - защото не може да искаш - без да имаш. Не може да искаш със заплата от 1-3 000 лв да се наричаш богат човек.

Не може да искате ФИНАНСОВА свобода - а да сте на 12-ия кредит. Аз лично минах 5 кредита. Надя 1 кредит за 10 000 лв и само въртя парите и те ми се отплащат.

Гледам как цената на живота ми си е нормална и не съм в преразход. Не съм роб на нищо - освен на оборота и въртенето на парите. Но това е до време............... докато не се отделя от въртенето и не си наема управител.

Гледам сестра ми в Париж с две деца и само мъжът и работи. Не той не просто работи - скъсва се от работа - дърводелец е - едната ръка вече не го слуша като хората. Един ден той да спре да работи и всички отиват на улицата от общинското им жилище. Но не в БГ не им се работи :))) било мизерия.

ЖИВОТА си го пълним с излишни рискове. Това е. Опомнете се.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Е ако погледнеш статистиката кой живее под наем и кой притежава жилища ще усетиш различна информация. Виж и държавите - всичко е описано в национален мащаб - дори в световен. Виж дори кой в България е най - голям собственик на жилища като възрастова граница.

Виж и съветите за закупуване на жилища и за взимане на жилищни кредити и банковата манипулация.

Виж и финансовите кризи къде удрят най-първо.

Но нека не забравяме, че живеем в България. Тука е далавера да станеш роб на банка или да живееш в жилището на мама и тате или с мама и тате - защото виждаш, че за всичко е виновна държавата - Пеевски и ДПС. Вместо да погледнеш над нещата от по-различен ъгъл.

Смешно е да отидеш да работиш в Англия - Америка - Германия и да плащаш наем като пич. Но да те е срам да живееш под наем в България. Да си намериш работа в град, който отговаря на твоето АЗ - да не си зависим от Печка и Хладилник.

Но всеки сам решава.
Относно гледната ти точка за живеенето под наем съм съгласен, но тези кръчмарски сметки въобще не може да се мери с този аршин точно в този случай. Личният автомобил, както спомена Тест, е независимост и комфорт, който не може да се измерва в пари. Но дори и да ги мериш така бакалската (разходи за застраховка, ремонт, обслужване, ала бала) ПАК таксито ще ти е по-скъпо. В София например за да прекосиш града по диагонал (от краен кватал до краен квартал) едно 30лв ще те одруса брояча в едната посока. А ако трябва да се направят няколко такива курса кво* праим:) А ако ще трябва да се правят и редовно (пътува се до работното място всеки ден), тогава пък кво праим:). И отгоре на всичкото няма и да ти е комфортно, защото не контролираш на 100% сицутацията (нито автомобила е твой, нито ти си водача му)
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Горски и аз не вярвах, че може да се изтегли жилищен кредит. Вноската е Х лв.... не живееш в жилището, което си купил на кредит. Даваш го под наем за Х лв и дори ти остават 120 лв печалба - продължаваш да си живееш под наем. Таксата за кредита - си я прехвърлил на наемодателите :) - кой е сега тарикат БАНКАТА или НАЕМАТЕЛИТЕ с детето - колата и количката и задръстванията.

След Х години - апартамента е изплатен и ти Горски не си дал нито 1 стотинка.

Иначе и ти си прав - лошо няма, важното е да си ЩАСТЛИВ. Ама щастието си има цена - ако си готов да я платиш - давай.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

@zoomaniak новата партида гъби нещо е по зле от предната.
Значи казваш, че хората не трябва да имат деца, 'щото били разход?!?
 
От: От: Как в София да наема на далавера жилище?

За гледната ти точка за живеенето под наем съм съгласен, но тези кръчмарски сметки въобще не може да се мери с този аршин точно в този случай. Личният автомобил, както спомена Тест, е независимост и комфорт, което не може да се измерва в пари. Но дори и да ги мериш така бакалската (разходи за застраховка, ремонт, обслужване, ала бала) ПАК таксито ще ти е по-скъпо. В София например за да прекосиш града по диагонал (от краен кватал до краен квартал) едно 30лв ще те одруса брояча в едната посока. А ако трябва да се направят няколко такива курса кво* праим:) А ако ще трябва да се правят и редовно (пътува се до работното място всеки ден), тогава пък кво праим:). И отгоре на всичкото няма и да ти е комфортно, защото не контролираш на 100% сицутацията (нито автомобила е твой, нито ти си водача му)

Вариантите в световен - балкански мащаб са:

1 - не искам с такси - ОК
2 - вече се срещат по седмични пътувания - като се редуват примерно 3ма работещи по една седмица и си ходят с колата на всеки до работа. Така разхода ти е с две седмици по-нисък.
3 - срещат се закупуване на РАБОТНА кола от 3ма във фирмата и си делят всичко
4 - срещат се още куп формули на намаляване на рискове и разходи..............

Но не с личен автомобил е най яко :) лошо няма. Заради това в София 90% в колите има само по 1 човек :)
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

@zoomaniak новата партида гъби нещо е по зле от предната.
Значи казваш, че хората не трябва да имат деца, 'щото били разход?!?

Ние нямаме деца :) не искам майка ми и бабите ми да ги отглеждат - водят на детска градина и хранят с боклуци и възпитават докато мен ме няма и хода на работа.

Децата да са ви проблема - робувайте и на тях :) аз съм си планувал всичко в живота и си живея спокойно :) деца няма да ми липсват.

Не харесвам как всичко се развива по робски начин. Жената ражда 2 деца и спира да работи - а богатият и мъж с 2 000 лв заплата поема грижата над всички и си мисли, че това е правилно. Лошо няма.

А и се старая да съм независим от всичко и всеки на 1 000% - живея в момента в апартамента на тъщата, но догодина се изнасям под наем. Сега ми е рано за този разход.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Аз познавам хора, които притежават жилища, които отдават под наем... и знаете ли ... печелят от това и то добре... В САЩ хората живеят под квартира, защото ако смени работата си (отиде да живее в друг щат) трябва да продава бързо и неизгодно.. не може да се обобщава
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

Като ми остане време ще покажа снимка - снимки от къщата на Дядо и Баба в с. Драгичево - след земетресението е неизползваема и я напуснаха заедно с братовчедите. Двуетажна е. Сега живеят в другата къща на Дядо - по наследство от брат му. Само си помислете - КЪДЕ щяха да са сега АКО брата на дядо имаше наследници. За странна съдба - той нямаше наследници и къщата остана на Дядо.

Ако я нямаше втора къща :) сега така изоставиха СТАРАТА къща. Никакъв финансов ХОД от страна на никой. Нито я бутнаха - нито я продадоха - нито мястото продадоха - нищо.

А имат още 2 къщи по селата. Никакъв приход за тях - само са РАЗХОД. Да сме живи и здрави и богатството ни да се измерва с числото на РАЗХОДА.
 
От: Как в София да наема на далавера жилище?

деца няма да ми липсват.

Тука много бъркаш.
Доще ден, но най-вероятно ще е късно.
 

Горе