Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Има два варианта. 8% здравен данък и 10% данък или регистрация по БУЛСТАТ, всички осигуровки и 10% данък. Не съм убеден, че първия вариант е много законен.

А за пенсионери нямам представа как стои въпроса.

И да не забравите регистрация по ЗДДС в срок 7 дена преди датата на данъчното събитие (7 дена преди да получите първото плащане трябва да подадете заявление за регистрация по ЗДДС).

Регистрацията по ЗДДС няма нищо общо с регистрацията по БУЛСТАТ.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

И да не забравите регистрация по ЗДДС в срок 7 дена преди датата на данъчното събитие (7 дена преди да получите първото плащане трябва да подадете заявление за регистрация по ЗДДС).

А самото плащане на данъците кога се извършва...
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако си избрал да плащаш само 8% здравна осигуровка + 10% данък - в началото на следващата година става плащането на данъка и доплащането на осигуровките (през годината плащаш осигуровки като безработен 16,80 лв месечно, ако нямаш трудов договор и не си регистриран по БУЛСТАТ).

Ако си избрал да се регистрираш по БУЛСТАТ - всеки месец се плащат осигуровките (в началото на месеца се плаща за предния месец), за данъците не съм сигурен точно кога бяха сроковете, твоят счетоводител ще ти каже (ще трябва да наемеш счетоводител, който да ти подава всеки месец декларация образец 1, справка-декларация по ЗДДС, да ти пише платежните нареждания всеки месец и т.н.).

Без да наемеш счетоводител няма да се оправиш. За подаването на справка-декларацията по ЗДДС ти трябва счетоводител, който ще я попълни и прати с електронен подпис (ти няма нужда да си купуваш електронен подпис, само ще упълномощиш счетоводителя да подава твоите декларации с неговия електронен подпис).

Имай предвид, че между счетоводителите няма консенсус дали си длъжен да се регистрираш по БУЛСТАТ или може да минеш тънко само с 8% осигуровка и 10% данък без да се регистрираш (регистрацията води до задължението да плащаш над 100 лв осигуровки всеки месец, независимо дали имаш доход или не).
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Ако си избрал да се регистрираш по БУЛСТАТ - всеки месец се плащат осигуровките
Значи без значения пенсионер или не - щом е регистриран по БУЛСТАТ трябва да плаща осиуровки?


Имай предвид, че между счетоводителите няма консенсус дали си длъжен да се регистрираш по БУЛСТАТ или може да минеш тънко само с 8% осигуровка и 10% данък без да се регистрираш
Щом някои хора го правят - явно може....
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Значи без значения пенсионер или не - щом е регистриран по БУЛСТАТ трябва да плаща осиуровки?

Щом някои хора го правят - явно може....

Не знам дали има някакви специални изключения за пенсионери. Питай някой счетоводител.

Някои хора не си плащат данъците изобщо, но това не значи, че е законно. Даже тези, които не плащат вероятно са повече от тези, които плащат здравна осигуровка 8% и данък 10%.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

ОК, ще се консултирам със счетоводител. Благодаря за помощта!
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

много полезна информация благодарско
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Не знаем обаче колко е точна тази информация. Миналата седмица говорих със служителите от една териториална дирекция на НАП (няма да споменавам коя) и те ми казаха че трябва да се регистрираш по зДДС задължително и всеки месец да подаваш нулеви декларации и да се плаща 10 процента данък върху получените пари. Изрично питах дали се дължат осигуровки и ми казаха НЕ. Така че и в НАП няма консенсус по този въпрос. В белите държави има минимален доход върху който не се дължи нищо, но ние нали живеем в "данъчен рай" някой от нас искат да плащат за 100 лв приходи 150 лв осигуровки и данък.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Горките! Явно и служителите на тази териториална дирекция на НАП също са чели тази тема във форума на Предприемач.

Не знаеха какво да правят (което е логично), получиха многобройни запитвания (поради теми като тази) и започнаха да търсят информация в интернет (което също е логично).
И се натресоха на тукашните глупости.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Въпрос, при следната ситуация: сайта не е български, банковата сметка не е в България, адреса при регитрация за adsense (аз не ползвам adsense по принцип) не е български - 'ко прайм? Питам защото повечето ми сайтове домейните им са регистрирани с адрес от UK, а там данъци се плащат над определен доход само.

Какво пречи на всички да имат по един адрес в някоя друга държава и банкова сметка от там. Има банки където можеш онлайн да си отвориш сметка.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Въпрос, при следната ситуация: сайта не е български, банковата сметка не е в България, адреса при регитрация за adsense (аз не ползвам adsense по принцип) не е български - 'ко прайм? Питам защото повечето ми сайтове домейните им са регистрирани с адрес от UK, а там данъци се плащат над определен доход само.

Какво пречи на всички да имат по един адрес в някоя друга държава и банкова сметка от там. Има банки където можеш онлайн да си отвориш сметка.

Няма значение къде са регистрирани сайтовете, а имат значение персоналните данни от GA-акаунта, тъй като се основават на това, къде си данъчно задължен(а). Ако живееш над 6 месеца през годината в България, то си данъчно задължен(а) в България.
С други думи. ако получаваш парите чрез WU в България, то следваш българските разпоредби.
Които нямат нищо общо с всичко изписано на предишните 11 страници. Но това не го знаят не само "предприемачите", но и данъчните.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Няма значение къде са регистрирани сайтовете, а имат значение персоналните данни от GA-акаунта, тъй като те определят къде си данъчно задължен(а).
С други думи. ако получаваш парите чрез WU в България, то следваш българските разпоредби.
Които нямат нищо общо с всичко изписано на предишните 11 страници. Но това не го знаят не само "предприемачите", но и данъчните.

Не съм сигурен разбра ли ме (не съм сигурен и аз разбрах ли правилно де :D)

Ако имаш адресна регистрация някъде си и Гугъл акаунта ти е регистриран там и парите отиват в местна банка какво става?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Данъците се плащат там, където си данъчно задължен, а не там, където са регистрирани домейните ти или там, където си направил някаква временна адресна регистрация). Ако получаваш средства в чужда банка, но си данъчно задължен в България, то те се водят "доходи от чужбина", ако не се лъжа.
Това не се отнася май само за американците. Ако са данъчно задължени във Великобритания (купили са некоя ливада и стрижат овце 6 месеца в годината), то плащат данъци и във Великобритания, и в САЩ.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Добре де, в ситуацията, която описах къде ще съм "данъчно задължен" ? :) *май много ми се спи щом не мога да схвана*
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

МИ аз откъде да знам къде живееш над 6 месеца в годината и дали държавата, в която живееш, има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

От къде на къде ще плащаш данък в България ако имаш бизнес в друга държава дори да живееш в България през цялата година? Или пак грешно разбрах :D
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

От къде на къде ще плащаш данък в България ако имаш бизнес в друга държава дори да живееш в България през цялата година? Или пак грешно разбрах :D

Е за четвърти път да повтарям едно и също нещо ще ми дойде много...

Опитай се да си отговориш сам на следните въпроси:
1. Бизнесът в друга държава с какво го правиш - с лявата си ръка или чрез съответната фирма, регистрирана в повечето случаи като юридическо лице?
2. За кои данъци говориш - данък общ доход, данък печалба, данък обществено мнение, данък пиша, за да не заспя?

* * *

Да се върнем към пойнта в темата - споровете тук се въртяха най-вече около осигуровките и дали физическо лице трябва да се регистрира по ДДС.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

То и аз за да не заспя общо взето, но ми е интересно наистина. Питам защото искам да знам има ли смисъл да правя фирма тук или не. Значи всичко може да минава през self employed в UK и аз данъци няма нужда да плащам по техните закони там до не помня там какъв доход беше.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

То и аз за да не заспя общо взето, но ми е интересно наистина. Питам защото искам да знам има ли смисъл да правя фирма тук или не. Значи всичко може да минава през self employed в UK и аз данъци няма нужда да плащам по техните закони там до не помня там какъв доход беше.

Вече се чудя как да ти го кажа... Ето ти директен пример как е при мен, понеже донякъде е свързан с държавите, които те интересуват:

Гражданин съм на Великобритания. Имам някакви фирми, но те нямат нищо общо с Google Adsense.
Гражданин съм и на Руската федерация. Имам някакви фирми и там, но те също нямат нищо общо с Google Adsense.
Не съм гражданин на Република България, но миналата година над 6 месеца живях в нея и имам профил в Google Adsense. Профил на физическо лице с адресна регистрация в България и с начин на плащане Western Union.

Данък върху приходите от Google Adsense за миналата година дължа в България, независимо от това колко фирми имам в други държави и независимо от размера на тези приходи..
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Значи правилно съм разбрал :) Мерси за търпението ^^
 

Горе