Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Нека направим уточнението, че не ДДС е проблемът в случая, а обменът на информация, свързан с ДДС. Ако данъчните научат за въпросния доход, следват убийствени за размера на този доход осигуровки и плосък данък.

Мисля, че account-bg не третира правилно въпросът с информацията. Във VIES-а на Гугъл Ирландия не присъстват имена на издатели. Такива могат да присъстват, ако са рекламирали в AdWords, т.е. там където Гугъл е изпълнител. Данните за издателите по Adsense присъстват в дневника по покупки на Гугъл Ирладния, който не е общоевропейска собственост, и си стои в данъчното досие в Ирландия. Т.е. има шанс БГ-данъчните изобщо да не научат, освен ако не се регистрираш сам, или ако не се появяват стотици лоялни издатели, които да тръгнат да се регистрират, и така да подсетят НАП да поиска информация от данъчните в Ирландия.

Никъде във VIES няма списък на тези, които са ти доставяли услуга. Има списък на тези, на които ти си доставял.

Сещам се обаче за неприятния факт, че с Adsense работят и големи сайтове от типа на "Дневник" и "Вести", и в тяхното счетоводство този казус със сигурност ще се появи. Т.е. ако се задълбаят данъчните, от там могат да научат и за Гугъл Ирландия, и за хилядите дребни риби, които цоцат по 100-200 долара на месец.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

За VIES-а е вярно. В случая с Адсенс българската фирма подава такава декларация. Но си има система за обмен на информация между страните в ЕС и е въпрос на време някой от НАП да се сети за този приходоизточник. А те данъчните вече знаят за Гугъл Ирландия. Както казах вече имам казус (клиент, който е потърсе от НАП) и тези дни очаквам развитието в НАП. Като свърши работата ще пиша за резултата.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Клиент, който е потърсил НАП, или клиент, който е потърсен от НАП. Детайлите са важни. Важно е и дали информацията за този клиент е дошла от Ирландия, или той си е декларирал нещо и по стар обичай като декларираш, идват и ти разказват играта за нещо друго.
 
От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Клиент, който е потърсил НАП, или клиент, който е потърсен от НАП. Детайлите са важни. Важно е и дали информацията за този клиент е дошла от Ирландия, или той си е декларирал нещо и по стар обичай като декларираш, идват и ти разказват играта за нещо друго.

Клиентът е потърсен от НАП. Каква е причината да го търсят не ми е казано, а не са и длъжни. Той клиентът не е точно заради гугъл, а заради една немска фирма предлагаща същите услуги като гугъл, но казусът е идентичен. При него става въпрос и за малко по-големи суми, но не чак толкова големи - 2-3 хил. евро на месец.
 
От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Клиентът е потърсен от НАП. Каква е причината да го търсят не ми е казано, а не са и длъжни.

Аааа, как така не са длъжни. Безпокоят те и не ти обясняват за какво? Ако е така, хората как могат да бъдат сигурни, че:

1. Става дума за тях точно.
2. Човек, който го търси е истински служител от НАП.
3. Не може да звъниш безцелно - граничи с лунатизъм.

Един разговор започва с представяне и продължава с целта на обаждане, за да може съответната страна да е запозната. Иначе само си губят времето, аа да верно те са за това - да губят времето. :)

Иначе такава сума е хубаво да бъде добре защитена с добри консултации. ;) И съм повече от съгласен, че случаите са единтични. ;)
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

А не те не че съвсем не са ми казали защо го търсят - стандартен отговор - за проверка. Става въпрос, че не са длъжни да ми кажат каква точно е причината за проверката, но понеже той човекът има само 2-3 сделки за тази година и са само с тази фирма и само за услуги от този тип, не ми идва на ум за друга причина.
 
От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Клиентът е потърсен от НАП. Каква е причината да го търсят не ми е казано, а не са и длъжни. Той клиентът не е точно заради гугъл, а заради една немска фирма предлагаща същите услуги като гугъл, но казусът е идентичен. При него става въпрос и за малко по-големи суми, но не чак толкова големи - 2-3 хил. евро на месец.

Лоша работа. Ако от Германия са изпели на НАП, ще изпеят и от Ирландия. Ще очаквам развръзката по този случай да каже човекът какво и що е било, и как са го намерили.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Не стана съвсем ясно об
 
Последно редактирано:
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Не стана съвсем ясно общото между Адсенс и самоосигуряването.
Аз се осигурявам - здравно и социално. Работя във фирма.
Но какво общо има Адсенс с това. Може би трябва да си правя данъчна декларация в края на годината за получаване на приходите (като все едно граждански договори например) които получавам от Гугъл?

Някой може ли да обощи с няколко прости думи какво трябва да се направи?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Наемаме пощенска кутия в най-близката пощенска станциия. Регистрираме се в google. Пишем името си и адрес за ПИН-а - наетата пощенска кутия. Печелим 70 евро. Google ти ги праща. Отиваме в клона на WU и си ги взимаме. КАК подяволите НАП ще разберат:
1. че съм взел някакви пари
2. кой съм аз
Google е изпратил парите на някои си Иван Иванов примерно. НАП "ДОРИИИИИ" да изиска некви документи от Ирландия в тях ще пише, че Иван Иванов живущ на адрес Пощенска станция номер 13, кутия номер 5 е получил 70 евро на 10 декември. И кво - лападунди.
(Незнам как се наема кутия но не мисля, че изискват лична карта. Поправете ме ако греша ) НАП ще иде да пита аджаба чия е била тая кутия на 10 декември(ама вие отдавна сте прекъснали абонамента си за нея). НАП ще изиска от пощите архива с данни за тия кутии - друг път. И кво НАП разбира ли кой съм аз - разбира на дедо ми ...
НАП отива в WU да изиска ЕГН-то на получателя на някви си 70 евро получени незнайно за тях кога и с незнайно за тях какъв MTCN. Представяте ли си го.
1. Няма никой да си мръдне пръста да го направи.
2. От WU ще им го посочат, щото дори и Господ да слезе не мисля, че от там дават такава информация.
НАП пише до google (тука вече влизаме в сферата на научната фантастика. Тия едва ли знаят какво е google) и пита за обратната информация за получен депозит по WU ...
Абе не мисля, че има нужда да обяснявам повече.
Могат дори да изискат от google IP log-а от който издателя е влизал и да те trace-нат.
Ужас колко са умни тия от НАП:shock:
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Не стана съвсем ясно общото между Адсенс и самоосигуряването.
Аз се осигурявам - здравно и социално. Работя във фирма.
Но какво общо има Адсенс с това. Може би трябва да си правя данъчна декларация в края на годината за получаване на приходите (като все едно граждански договори например) които получавам от Гугъл?

Някой може ли да обощи с няколко прости думи какво трябва да се направи?

Адсенс няма нищо общо с това. Ти имаш нещо общо.
Като прочетеш първия пост със статията, какво точно ти се струва сложно, че искаш с по-прости думи да ти се обясни?
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Изтривам това мнение, че пратих ЛС, вместо него...
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

То без фирма става, но без данъци не става. А относно авторските възнаграждения и 40% признати разходи - е това няма да мине. И то не защото съдържанието на повечето сайтове не е авторско а е копирано, а защото вие не предоставяте на гугъл нищо от съдържанието си което той да ползва, а му предоставяте мястото свободно от съдържание и той го използва.

По тази тема мога да споря до пета инстанция. Това "място" което се предоставя на Гугъл само по себе си не носи никакви приходи, ако в него не е вложен авторски труд като:
- Контекст, затова говорим за контекстна реклама!
- ПР, репутация и имидж на сайта
- Импресии и големина на индекса
 
От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

По тази тема мога да споря до пета инстанция. Това "място" което се предоставя на Гугъл само по себе си не носи никакви приходи, ако в него не е вложен авторски труд като:
- Контекст, затова говорим за контекстна реклама!
- ПР, репутация и имидж на сайта
- Импресии и големина на индекса

Последно по този въпрос, защото до безктай не ми се спори - и в книгите и списанията и вестниците има реклами, но никой не ги третира като източник на доходи от авторско право - и там вестникът продава мястото заобиколено със съдържание, и там никой няма да си пусне реклама, ако останалото място няма съдържание, и там се работи с посреднически агенции, които купуват мястото и после си търсят рекламодатели.
 
Последно редактирано:
От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Последно по този въпрос, защото до безктай не ми се спори - и в книгите и списанията и вестниците има реклами, но никой не ги третира като източник на доходи от авторско право - и там вестникът продава мястото заобиколено със съдържание, и там никой няма да си пусне реклама, ако останалото място няма съдържание, и там се работи с посреднически агрнции, които купуват мястото и после си търсят рекламодатели.

Според мен изводът е грешен.

Вестникът продава рекламна площ и съответно наема посредници (рекламни агенции), които да продават тази площ. За тази цел вестникът и агенцията сключват договор между юридически лица, в който е записан предметът на договора. С Гугъл Адсенс предметът на договора е друг и постоянно се коментира как отсрещната страна в този договор е физическо лице, което е облагаемо според изискванията към неговата си група и никъде няма официално становище как трябва да постъпи и къде да се регистрира в този конкретен случай - всеки си дава някакви варианти (не коментирам кой е прав, а кой не), спори и вдига прах като цяло, а данъчните трябва да имат твърда почва върху която да стъпят - разни хипотези не са тяхното конче. И НАП да даде становище по въпроса - няма никакъв проблем да се обжалва, а ме съмнява дори да има каквато и да е юридическа стойност - то ще е само "за сведение".

За авторските права. Когато пиша за вестник, аз съм автор и ми се изплаща хонорар, съответно както аз, така и щатните журналисти ползваме данъчни отстъпки заради авторското право. В момента не ми се търсят фишовете, но е лесно за проверка какви точно са те.

Когато пиша в блога си, то материалът е авторски, но за него не получавам възнаграждение, съответно не получавам хонорар от самия себе си. Даден автор е споделил, че "когато цъфнат теменугите и работите тръгнат зле, еви им майката на другите и гледай ти да са добре", но сам по себе си фактът, че е написал това стихче, нито е предмет на данъчно облагане, нито го третира като самоосигуряващ се, нито предоставя услуга на фирми от ЕС (нищо че споменава майките на другите).

Въпрос на тълкувания, а на данъчните не им влиза в компетенцията да тълкуват - дори и да го правят - няма кой да им го зачете. Има си закони, има си и правилници за прилагане. As simple as that.
 
Последно редактирано:
От: От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

А за това стигне ли се данъчните да те засичат - то ще те засекат, това им е най-малкият проблем. Самият факт, че теглиш от WU означава, че си даваш данните по личната карта, която веднага се проверява, защото системата е интегрирана вече. Примерно, ако ти е изтекла, то служителят na WU ще ти го каже не защото я е погледнал, а защото му е светнало в системата, след като е въвел данните. Засекат ли те, че получаваш - проверяват откъде и основанията (може и да си перач, кой те знае, длъжни са да проверят).

Така че подгонят ли те - засичат всичко. Спорът е имат ли основания да те подгонят.
 
От: От: От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Според мен изводът е грешен.

-----------

Въпрос на тълкувания, а на данъчните не им влиза в компетенцията да тълкуват - дори и да го правят - няма кой да им го зачете. Има си закони, има си и правилници за прилагане. As simple as that.

As simple as that.
Точно и аз все това повтарям, въпрос на основания, които са в правилниците и законите, а не кой от къде го гледа казуса . Счетоводителите го виждат по един начин , одиторите по друг , писателите по трети , юристите по четвърти , НАП по техен си . Но то е не защото нормативната уредба е неясна и сложна и не се разбира какво пише, а защото ни се иска да е така . Защо никой не спори с КАТ като ни спре и ни глоби за превишена скорост , защото или сме или не сме с превишена скорост, няма как да са едновременно и двете .:)

Освен това постоянно се променя нормативната база и скоро пак ще има промени сигурно след всичко онова което чуваме по медиите последно време .
 
Последно редактирано:
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Нищо няма регистрирам за има няма 100 $ на месец,да си гледат работата и НАП и сички нападжийски обирджии,пращайте ги направо да ме глобяват.Докато не излязат да кажат,всички блогъри и адсенсъри да плащат данък не правете нищо,те вероятно не знаят за какво става въпрос.
 
От: Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП

Няма нужда да знаят за какво става въпрос - достатъчно е да имаш приходи за да дължиш данъци.

Ново развитие по въпроса
 
Последно редактирано:

Горе