Как да се държим на интервю за работа?

TheCrazyBastard

Well-Known Member
Ето няколко съвета какво да избягваме, когато сме на интервю за работа...
Не е лошо да дадем насоки в тази тема как да се държим по време на интервю и как да привлечем вниманието на бъдещия ни работодател. :)
Със сигурност ще бъде една полезна тема, ако повече работодатели се включат с мнения за техните очаквания, както и за търсещите работа.
Разбира се, очаквам абстрактни мнения, тъй като всяка ниша предразполага задълбочен анализ и в случая търсим по-скоро първоначалното "излагане".
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Общите теории за поведение на интервю рядко вършат работа. Много важно е да прецениш какво поведение се очаква за конкретната длъжност. Ако кандидатстваш за бачкаторска работа, трябва да демонстрираш изпълнителност и отговорност (в своята изпълнителност). При работа с клиенти се търсят основно комуникативни умения и приятна визия. Ако кандидатстваш за творческа работа, трябва да демонстрираш въображение и идеи (това включва и измисляне на идеи в движение). При програмистите очакванията са сходни на тези при другите творчески дейности. Общото, което трябва да демонстрираш, е, че си разбираш от работата и си много ентусиазиран да почваш ако може веднага. Естествено, не трябва да звучиш като свръх надут човек, който знае и може всичко, тъй като основна характеристика на разумния човек е да осъзнава, че колкото и да може/знае винаги трябва да е готов да се учи на нови и нови неща.
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Съжалявам, "Комиците" и "Бтв" съм ги игнорирал много отдавна, не мога да им се зарадвам дори насила.
 
От: От: Как да се държим на интервю за работа?

Доста добре синтезирано и правилно. Но общите теории са си общи и не трябва да се пренабрегват. Те са минимум от условията, които трябва да изпълним преди да прекрачим прага на шефа. Много е важно да планираме предварително евентуалните развръзки и винаги да имаме план Б. Най-важното е да направим добро впечатление не само с външния си вид, но и с чарът или настроението, което допринасяме в разговора, без значение дали ще покрием предварително установените норми на работодателя. Целта не е да го манипулираме изцяло, но бъдем съпричастни със сериозността, с която се захващаме и да изтъкнем нотка на индивидуалност, личностна изпъкналост, себеотразяване в най-добрата светлина.
Общите теории за поведение на интервю рядко вършат работа. Много важно е да прецениш какво поведение се очаква за конкретната длъжност. Ако кандидатстваш за бачкаторска работа, трябва да демонстрираш изпълнителност и отговорност (в своята изпълнителност). При работа с клиенти се търсят основно комуникативни умения и приятна визия. Ако кандидатстваш за творческа работа, трябва да демонстрираш въображение и идеи (това включва и измисляне на идеи в движение). При програмистите очакванията са сходни на тези при другите творчески дейности. Общото, което трябва да демонстрираш, е, че си разбираш от работата и си много ентусиазиран да почваш ако може веднага. Естествено, не трябва да звучиш като свръх надут човек, който знае и може всичко, тъй като основна характеристика на разумния човек е да осъзнава, че колкото и да може/знае винаги трябва да е готов да се учи на нови и нови неща.
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Индийците са си индийци и не случайно се свързват със слабото си представяне, ниското качество и съответно цени за услугите/труда си. Грешно е да мислим, че всички са такива, както е грешно да мислим, че всички цигани са крадливи и мързеливи.
Вземете пример от индийците:
https://www.youtube.com/watch?v=5NddJYKzwHU
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Аз например живея в град, където предпочитат да наемат пенсионер, за да се спогодят на малка заплата. Не желаят служители с деца.
На едно интервю в магазин за телефони интервюиращият искаше да ми разглежда телефона (все едно за пръв път вижда такъв...а той не беше нов!)
На друго интервю в транспортна фирма с автобусни и самолетни превози пък не ме наеха, защото се зачудих как така нямам право на отпуск, а трябва да си самоназнача заместник, на който имам доверие и после да му платя заработеното от себе си. А после ми се обадиха да ми кажат, че съм одобрена, тъй като си спомниха, че имам личен лаптоп и бих могла да го ползвам на работа, за да им спестя ресурсите. А когато ми казаха, че със събраните документи трябва сама да отида в седалището на фирмата в София, но за "по-лесно" да мина през Стара Загора и оттам с техен автобус да пътувам, защото нямало как специално заради мене някой да дойде до Казанлък вече беше прекалено и се отказах сама. Междувременно, винаги когато кандидатствате за големите фирми, четете за мнения и впечатления в Бгработодател.ком. И тъй като в обявата не пише за какво точно ще ви ползват, разпитайте все пак, защото едно е да си барман, а друго да се окаже, че трябва да готвите по няколко ястия ежедневно за работници във фабрика. Едно е да си шофьор, а друго е да си склададжия и товарач и монтьор на машини.
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Никак.

ПП Станахме 3-ма от Казанлък писалите в темата :D
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

В България за съжаление те използват за няколко вида дейности, които обикновено не влизат в задълженията ти, като от това си спестяват работна ръка, защо да наемат втори човек за нещо, като може първият да го свърши докато си "почива". За това най-добре е да се правиш на незнаещ и не можещ :)
 
От: От: Как да се държим на интервю за работа?

В България за съжаление те използват за няколко вида дейности, които обикновено не влизат в задълженията ти, като от това си спестяват работна ръка, защо да наемат втори човек за нещо, като може първият да го свърши докато си "почива". За това най-добре е да се правиш на незнаещ и не можещ :)

Ако искаш да си на нож с шефа искаш му длъжностна характеристика и си се водиш по нея. В случай, че работата е квалифицирана няма да има проблем от това :)
 
От: От: От: Как да се държим на интервю за работа?

Ако искаш да си на нож с шефа искаш му длъжностна характеристика и си се водиш по нея. В случай, че работата е квалифицирана няма да има проблем от това :)

Това го казвам от опит с предни работодатели - по хотели, фабрики, бензиностанции и т.н в момента работа сезонна работа в голяма фирма и други задължения освен това за което съм нает нямам, като тази година се надявам да завърша успешно и да се преквалифицирам, а аз на подобни работодатели от опит знам, че не трябва да им се мълчи и на втория ден си им казвам, че няма да я бъде работата както си я мислят..

..ама едно време бяхме зелени и траехме за жълти стотинки да си правят та*ак и като гледам по-малките населени места ги има много такива гадове..
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Работата е там, че работата трябва да бъде свършена, особено когато се гони някакви срокове и без значение от кого. Затова е практика в повечето фирми да имат вътрешно-фирмено обучение за съвместимост и взаимозаменяемост, поради временна нетрудоспособност на някого, планирана отпуска и др. Близки по професии се изпращат по заместване, пускат се допълнителни заповеди с втори професии, за да може при една проверка на инспекцията на труда да бъде всичко точно и екплоатацията на служителите да бъде в рамките на законовото. Ето сега на мен лично ми се налага 3 седмици подред да изпълнявам друга длъжност. Когато е временно, няма напрежение, тъй като трябва да сме лоялни към работодателя, както и той към нас. Но ако това се случва постоянно и насреща няма нищо, по-добре на такива да им се обръща гръб, колкото се може по-рано, защото идва момент, когато сме се примирили напълно и желанието за нещо по-добро се е изпарило. Тогава идвам моментът, когато се трупа само стаж и се чака с нетърпение пенсията, за съжаление обаче това не се случва - дали поради постоянно вдигащата се възраст, дали поради приключването на вдишванията и издишванията, породени от постоянното напрежение и тиха нетърпимост.
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Нещо по темата :)

8313032X.png
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Да, това с английския текст е клише и до болка дъвкано, начин на поведение, начин на държане, веднъж ми се наложи и решаване на психо тест с въпроси "Би ли спал с някой от колектива", "Би ли скочил с бънджи" и ми беше доста странно що за човек търсят, излезе някаква диаграма, защото натиснах enter след теста :D :D Накрая естествено назначиха мъж,защото щял да може да вдига тежки неща и да ги носи, аз ги попитах тогава "Ми защо не казахте още в началото" :D :D
А Uphero, кой е третият от Казанлък, че ми стана интересно?
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Преди 10-12 години бях на интервю за Нюанса зад пощата на ъгъла на бул. Христо Ботев и собственика ме пита: "Колко квадрата стена ще боядисаш с една кофа бяла боя?". Естествено не знаех! Даже и сега не знам с точност. Само знам, че първо нито бе уточнено колко литра е, нито върху каква повърхност ще се нанася, нито колко слоя ще е необходимо, защото зависи от качеството и редица други фактори. В крайна сметка и на самата кофа си има упътване на български, ама кой да ти знае тогава като не си се сблъсквал и мацал още. А за Родопата, която я сринаха впоследствие интервюто ми беше следното:
- Търся работа?
- Утре може ли да почнеш?
- Да!
- Да си тук в 8 ч., ама си носи работни дрехи, че нямаме.
:lol:
Да, това с английския текст е клише и до болка дъвкано, начин на поведение, начин на държане, веднъж ми се наложи и решаване на психо тест с въпроси "Би ли спал с някой от колектива", "Би ли скочил с бънджи" и ми беше доста странно що за човек търсят, излезе някаква диаграма, защото натиснах enter след теста :D :D Накрая естествено назначиха мъж,защото щял да може да вдига тежки неща и да ги носи, аз ги попитах тогава "Ми защо не казахте още в началото" :D :D
А Uphero, кой е третият от Казанлък, че ми стана интересно?
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Преди 10-12 години бях на интервю за Нюанса зад пощата на ъгъла на бул. Христо Ботев и собственика ме пита: "Колко квадрата стена ще боядисаш с една кофа бяла боя?". Естествено не знаех! Даже и сега не знам с точност. Само знам, че първо нито бе уточнено колко литра е, нито върху каква повърхност ще се нанася, нито колко слоя ще е необходимо, защото зависи от качеството и редица други фактори. В крайна сметка и на самата кофа си има упътване на български, ама кой да ти знае тогава като не си се сблъсквал и мацал още. А за Родопата, която я сринаха впоследствие интервюто ми беше следното:
- Търся работа?
- Утре може ли да почнеш?
- Да!
- Да си тук в 8 ч., ама си носи работни дрехи, че нямаме.
:lol:
Ааааа ти си бил! Аз май те познавам. На снимката не си същия, ама едно време познавах един с твоя ник от "Мирката"!
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Ако сте малко по-наблюдателни и съобразителни по време на интервюто, евентуално може да прецените и бъдещия си работодател що за стока е, колко му пука за собствения си бизнес и въобще да си направите сметка предварително за условията, които ви очакват и сами да начертаете продължителността на стажа си на новото работно място. В много от случаите обещанията остават напразни и от това доколко наистина сте опрели до съответната работа, ще зависи вашето бъдеще, бъдещето на семейството ви, компанията, приятелите.. За истинските, последното е без значение! :)
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Мда, едно време mIRC-ата беше актуална, мисля още съществува, но ми е вече безинтересна.. На кафенце нещо нямала ли си покана :lol: След asl, то друго човек какво да попита.. Хаха
Ааааа ти си бил! Аз май те познавам. На снимката не си същия, ама едно време познавах един с твоя ник от "Мирката"!
 
От: Как да се държим на интервю за работа?

Как така интервю за работа, това ми звучи супер унизително. Ние предприемачи ли сме или бачкатори....
 

Горе